GYED,GYES, táppénz


nandy # 2009.12.17. 07:47

kornikosz:

Jövedelem hiányában a szerződés szerint béred lesz az ellátások alapja. De mivel az igénylést megelőző időszakban nem lesz 180 bérezett napod, ezért a TGYÁS maximuma is a minimálbér kétszerese lehet (jövőre 147.000,-Ft 70%-a)

tatti # 2009.12.17. 07:52

Sziasztok, remélem jó helyre teszem fel kérdésemet - és elnézést, lehet hogy van már rá válasz az elmúlt 3500 hozzászólásban...
Tehát: egy ismerősöm próbaidejét tölti egy cégnél, most terhes lett, erről az igazolása a jövő hét folyamán lesz meg. Jelenleg betegállományban van. Felmondhatnak neki ezen a héten?
köszi
tatti

mukika # 2009.12.17. 08:26

Sziasztok. Segítséget szeretnék. 2010.07.hóban fog várhatóan megszületni a kisbabám. Voltam 365 napot foglalkoztatva az elmúlt 2 évben, de csak minimál bérrel. 2009.12.15.-én ki lettem jelentve, 2010.02.01.től leszek egy másik céghez bejelentve 150e Ft bruttóval. A kérdésem: így is a 2009-es évi keresetemből számolják ki a gyedet, vagy mivel több mint egy hónapra megszakad a munkviszony így beleszámít a 2010-es jövedelmem is. Nem értem miért csak az előző évit néznék, az nem lényeges h. közvetlen szülést előtt mennyit keresek?

.pókica. # 2009.12.17. 12:39

Tisztelt Szakértő/-k!

A kérdésem a következő lenne: EGT-tagállam állampolgárának (Szlovákia) milyen feltételek szükségesek a GYES igényléséhez?
2006 óta tartózkodom életvitelszerűen Magyarországon.
2008 januárjáról fizetem az egészségügyi szolgáltatás járadékát.
Válaszukat előre is köszönöm!

Cseresznyemag # 2009.12.17. 13:35

Köszönöm nandy.
Tehát ha Németországban vagyok biztosított akkor nem jár sem Tgyás, sem Gyed, sem Gyes?
Illetve a magyar munkaviszonyom sem maradhat meg?

nandy # 2009.12.18. 22:02

De, éppen hogy járhat. Bár nem ismerem a német jogszabályokat, de azok valószínűleg megfelelnek az EU-s irányelveknek. Az irányelvek szerint pedig egy adott személy csak egyetlen tagállamban lehet biztosított, de a biztosítási idejébe bele kell számítani a más tagállamban szerzett időt.

regenye # 2009.12.19. 12:48

Tisztelt Szakértők!

2008. május 30-án született a kisfiam, jelenleg GYED-en vagyok 2010. május 30-ig. Mivel ismét babát várunk, szeretném ezt a GYED-et megszakítani és helyette táppénzre menni egészen a kistestvér születéséig. Elméletileg tudom, hogy van erre lehetőségem anélkül, hogy a munkáltatómnak ebbe beleszólása lehetne. Azt szeretném kérdezni, hogy melyik az a rendelet/törvény, amely kimondja, hogy élhetek azzal a jogommal, hogy táppénzre menjek a gyed alatt/helyett. Anyagilag sajnos nem mindegy, hogy gyed-et vagy inkább táppénzt kapok a kistestvér születéséig. S ezt a táppénzt maximum hány napig vehetem igénybe?

S még egy kérdés. Ellentétes információkat kaptam azügyben is, hogy mennyi szabadság jár a Tgyás illetve a gyed alatt. Én 2008. március 21-én dolgoztam utoljára, s legközelebb 2012. július 1-én szeretnék újra munkába állni. Igaz, hogy nem minden évemre jár a rendes, életkor szerint is megállapított szabadság? (1974-ben születtem.) Mennyi szabadságom lesz/lehet, amikor visszamegyek dolgozni?

KÖSZÖNÖM A VÁLASZOKAT ELŐRE IS!

Jutka70 # 2009.12.19. 20:46

Jó estét!

Kérdésem az lenne.
Kapom a szociális segélyt, de közbe járok esteli iskolába.
Igényelhetnék mellé családi potlékot is?
Köszönöm válaszát elöre is.
22 éves fiatal embere lenne szó.

üdv

csibe31 # 2009.12.20. 13:28

A táppénzből mit vonnak le, mielőtt kézhez kapom? Maximum milyen hosszú ideig lehet valaki táppénzen? És miért nem szabják meg a max. Táppénzt, amit kifizethetnek?
Én míg terhesen táppénzen voltam 77 000 Ft-ot kaptam. A gyed-em 83 000 Ft!!! Egy ismerősöm nem szeret dolgozni, és már 8! hónapja táppénzen van és így is 100 000 Ft-ot kap kézhez és nem vonnak tőle le semmit. Ez biztos, mert láttam a bérpapírját. Amíg dolgoztam én is megkerestem a bruttó 150-160 000-Ft-ot. A Gyed-et maximalizálják, és a táppénz elhúzhatják évekig, anélkül, hogy kirúgnák?( azért ment el táppénzre, mert ki akarták rúgni)Havi 100 000 Ft- táppénz mellett én is verném itthon a f@szomat...Hol itt az igazság?

Dödölle1 # 2009.12.20. 18:56

Sziasztok, remélem jó helyre teszem fel kérdésemet – és elnézést, lehet hogy van már rá válasz az elmúlt 3500 hozzászó­lásban…
Tehát: egy ismerősöm próbaidejét tölti egy cégnél, most terhes lett, erről az igazolása a jövő hét folyamán lesz meg. Jelenleg betegállományban van. Felmondhatnak neki ezen a héten?
köszi
tatti

-----------
Igen, a próbaidő alatt bármikor, indokolás nélkül megszüntethetik a munkajogviszonyát.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.12.20. 19:04

A táppénzből mit vonnak le, mielőtt kézhez kapom? Maximum milyen hosszú ideig lehet valaki táppénzen? És miért nem szabják meg a max. Táppénzt, amit kifizethetnek?
Én míg terhesen táppénzen voltam 77 000 Ft-ot kaptam. A gyed-em 83 000 Ft!!! Egy ismerősöm nem szeret dolgozni, és már 8! hónapja táppénzen van és így is 100 000 Ft-ot kap kézhez és nem vonnak tőle le semmit. Ez biztos, mert láttam a bérpapírját. Amíg dolgoztam én is megkerestem a bruttó 150–160 000-Ft-ot. A Gyed-et maximalizálják, és a táppénz elhúzhatják évekig, anélkül, hogy kirúgnák?( azért ment el táppénzre, mert ki akarták rúgni)Havi 100 000 Ft- táppénz mellett én is verném itthon a f@szomat...Hol itt az igazság?

-----------

1. Az igazság odaát van.

2.Az utolsó előtti mondat szóhasználata nem ebbe a fórumba való.

3. 2009.08.01-től a táppénz és a passzív táppénz is maximálva van.

4.A táppénz adóköteles ellátás, tehát adóelőleget vonhatnak belőle. (Ez függ a jövedelemtől, kedvezményektől...)

5.Táppénz a keresőképtelenség tartamára jár, legfeljebb azonban 1 évig.

6.A foglalkoztató jogosult a dolgozó keresőképtelenségének indokoltságát vizsgáltatni a REP Egészségügyi Osztályával.

Dödölle1 # 2009.12.20. 19:08
Azt szeretném kérdezni, hogy melyik az a rendelet/törvény, amely kimondja, hogy élhetek azzal a jogommal, hogy táppénzre menjek a gyed alatt/helyett. ----------
Válasz:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.12.20. 19:10

Tehát ha Németországban vagyok biztosított akkor nem jár sem Tgyás, sem Gyed, sem Gyes?
Illetve a magyar munkaviszonyom sem maradhat meg?

Küldtem egy e-mailt.
Remélem segít.

Üdv. :)

anne01 # 2009.12.20. 20:21

Jutka70:

Közoktatási intézményben tanulmányokat folytató gyermek után legfeljebb annak a tanévnek a végéig folyósítható családi pótlék, amelynek időtartama alatt a gyermek a 23. életévét betölti.
Jövőre ez egyébként változni fog.
Elég furcsának találom, hogy másik hozzászólásodban azt mondod gyest is kapsz, az pedig nem megy együtt a szociális segéllyel.
Családi pótlékról: http://www.allamkincstar.gov.hu/rovat/130
Gyesről: http://www.allamkincstar.gov.hu/rovat/131

anne01 # 2009.12.20. 20:39
anne01 # 2009.12.20. 20:44

mukika:

A te esetedben a 2010-es jövedelmedből fognak számolni.

Ecu86 # 2009.12.21. 11:43

Kedves Szakétők!

A kérdésem az lenne, hogy fogok e kapni TGYS vagy GYED- et, ha még egyetemista vagyok, és július 1-re vagyok kiírva. Azt tudom, hogy jelenleg az egyetem munkaviszonynak számít, de hogyan alakul majd ez a kérdés??? Végzős vagyok, pont államvizsga után fogok szülni, elvileg :-), így tehát még nem dolgoztam, egy percet sem, (mármint olyat ami itt szóba jöhetne).
Előre is köszi a választ!

Jutka70 # 2009.12.21. 20:01

Kedves szakértö.

félre értettük egymást.
azt szeretném kérdezni.
gyest kapok és jár e mellé az özvegységi?
köszönöm válaszát elöre is.

Jutka

regenye # 2009.12.22. 20:06

Köszi a választ Dödöle 1!
És ebben az esetben ha 2008 május 30-án született a gyermekem és most GYED-en vagyok, de az új baba miatt táppénzre mennék akkor vajon mit VESZNEK ALAPUL A TÁPPÉNZ SZÁMÍTÁSÁNÁL (melyik időszakot??)???

Köszi!

efi99 # 2009.12.22. 20:21
"Azt szeretném kérdezni, hogy melyik az a rendelet/törvény, amely kimondja, hogy élhetek azzal a jogommal, hogy táppénzre menjek a gyed alatt/helyett. --------
  • Válasz:

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe."

És honnan megy táppénzre az, aki nem dolgozik (éppen GYED-en van), otthonról???? GYED alatt??
Ha az ilyen egyszerű lenne az emberek 80%-a nem kérné a GYED-et, mert annak maximuma kevesebb, mint a táppénzzel elérhető maximum.

Dödölle1 # 2009.12.23. 08:46

És honnan megy táppénzre az, aki nem dolgozik (éppen GYED-en van), otthonról???? GYED alatt??
Ha az ilyen egyszerű lenne az emberek 80%-a nem kérné a GYED-et, mert annak maximuma kevesebb, mint a táppénzzel elérhető maximum.

------
Jogilag semmi akadálya nincs annak, hogy ha valaki a GYED, vagy a GYES alatt megbetegszik és keresőképtelen állományba veszi az orvos az ezen ellátások helyett táppénzre menjen.

A gyakorlatban azért ritka, mert macerás.

Egy kb. 2 hetes megfázás esetén előbb le kell modani a GYED-et, táppénzt kell igényelni a munkáltatón keresztül, annak némi ügyintézési ideje van, majd a keresőképessé válás után újból igényelni kell a GYED-et, ami szintén idő és némi papírmunka.

Az azonban, hogy a GYED-en, vagy GYES-en lévő anyuka az új terhesség alatt táppénzt igényel szinte mindennapi.
Lásd a forumozók ezzel kapcsolatos vissza-visszatérő kérdéseit.

"És honnan megy táppénzre"

Természetesen a fennálló jogviszonyából a táppénz alapját pedig a T. 48.§. szerinti módon fogják meghatározni.

Üdv. :)

regenye # 2009.12.23. 09:54

Mondjuk onnan megy táppénzre, hogy a Gyed előtt több mint 10 évet dolgozott, majd az első gyermek után járó GYED alatt újra terhes lett a második babájával, akivel veszélyeztetett terhes (ez alapján menne mondjuk táppénzre).

Köszi az érdemi válaszokat!

Jutka70 # 2009.12.23. 11:36

Kedves szakértö.

félre értettük egymást.
azt szeretném kérdezni.
gyest kapok és jár e mellé az özvegységi?
köszönöm válaszát elöre is.

Jutka

Dödölle1 # 2009.12.23. 14:35

Köszi a választ Dödöle 1!
És ebben az esetben ha 2008 május 30-án született a gyermekem és most GYED-en vagyok, de az új baba miatt táppénzre mennék akkor vajon mit VESZNEK ALAPUL A TÁPPÉNZ SZÁMÍTÁSÁNÁL (melyik időszakot??)???

Köszi!

*

A kérdés pontos megválaszolásához nem adtál meg minden szükséges adatot.

Abban az esetben, ha 2010-ben szeretnél ezzel a lehetőséggel élni a táppénz alapját a 2009-es jövedelmed képezné.

Tekintettel arra, hogy ilyen a GYED miatt nincs a táppénz alapja az utolsó 180 napi jövedelemed lenne.

Mivel ilyen sincs, mindösszesen a 15 munkanapi (kb.21 naptári nap)betegszabadságra járó jövedelmed (munkabéred)lesz ez a szabály sem alkalmazható.

Ebben az esetben a jogszabály szerint a táppénz alapja a munkszerződésben szereplő személyi alapbér, de ha ez több, mint a minimálbér úgy a minimálbér lesz a táppénz alapja.

(Magyarul és nagyon leegyszerűsítve a minimálbér 60%-a lenne a táppénz.)

Van azonban egy másik, a szakzsargonban kedvezmény, vagy mások által előnyszabálynak nevezett szabály is, amely szerint ha azért nincs valakinek 180 napi bére, mert az irányadó/számítási időszakban táppénzben, thgy-ban, vagy GYED-ben részesült, úgy a táppénz alapja nem lehet kevesebb, mint az utoljára folyósított ellátás (jelen esetben GYED) alapja.

Itt is megkülönböztetésre kerül, az hogy a GYED megállpításánál volt-e 180 napi jövedelem?

Ha igen, úgy a GYED alapja lesz a táppénz alapja.

Példa nagyon leegyszerűsítve:

Ha volt 180 napi jövedelmed a GYED számításánál és a jövedelmed pl. havi 200.000 Ft-volt, úgy a GYED alapja ez a 200.000 Ft, viszont ebből csak 143.000 Ft-ot vehettek figyelembe a GYED-nél.

Ebben az esetben a táppénzed alapja a 200.000 Ft és nem a 143.000 Ft.- lesz.

Más a helyzet akkor, ha ugyan magas, pl. 200.000 Ft.-/hó jövedelmed volt, de nem volt a GYED-nél 180 napi jövedelmed az irányadó/számítási időszakban. Ekkor a táppénz alapja legfeljebb 143.000 Ft., illetve egy napra annak harmincad része lehet.
(A tényleges táppénz ennek a 60%-a mínusz az esetleges adóelőleg...)

Fentiekből láthatod, hogy a számítási mód kellően bonyolult, ezért javasolom, hogy keresd fel a folyósító szerv ügyintézőjét és kérd meg, hogy a rendelkezésére álló okmányok alapján segítsen dönteni.

Táppézre természetesen csak akkor vagy jogosult, ha a munkajogviszonyod jelenleg is fennáll, csak a GYED miatt fizetésnélküli szabadságon vagy.

Esetedben a megadott adatok alapján táppénz ellátás legfeljebb 365 napig folyóítható.

*

Végül néhány hasznos információ (egy régebbi hozzászólásomból), hátha tudod használni most, vagy egy későbbi ügyedben:

Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek (REP=Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, megbízási szerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet.

(Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki érdemi felelős választ tud adni a kérdéseidre, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását később, az igényelbírálás során felülbírálhatja, megváltoztathatja a revizora, illetve az osztályvezetője, továbbá egy túlterhelt ügyintéző lehet, hogy a részletes, teljeskörű, mindenre kiterjedő válasz helyett –ahogy a kérdezők szokták jelezni- rövid úton megpróbál lerázni, illetve sajnos esetenként előfordul, hogy egy kezdő, vagy kevésbé felkészült ügyintéző szóban téves tájékoztatást ad.. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem adja meg, amelyek azonban döntőek lehetnek a válaszadás, illetve a jogosultság szempontjából.
Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is azt szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –amennyiben teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a témában, helyben a legfelkészültebb szakember és aki ha szépen megkérik – szükség esetén előzetes időpont egyeztetés után- készséggel segít, dolgokra visszakérdez….
(Az osztályvezető –távolléte estén a helyettese- felkereshető a hivatalában személyesen, illetve elérhető telefonon, vagy e-mail útján.)

(Szintén kevesen tudják, hogy kérésre a REP részletes tájékoztatást ad arról, hogy hogyan számolták ki az igénylő biztosított táppénz, THGY és GYED ellátásait.
Kivonat az ombudsmannak az ezzel kapcsolatos OBH 3135/2008 számú jelentéséből:
Az Állampolgári Jogok Országgyűlési Biztosa -az alaposabb tájékoztatás, valamint a táppénz kiszámításának átláthatósága érdekében, tekintettel arra, hogy a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülésében alapvető fontosságú garanciális követelmény az alapos tájékoztatás - az OBH 3135/2008 szám alatt javasolta az egészségügyi miniszternek, hogy a hatóságok az eljárásuk során kellően alapos tájékoztatást adjanak az állampolgároknak. Az ilyen tájékoztatás az ombudsman véleménye szerint nemcsak megelőzheti a félreértéseket és a későbbi jogvitákat, de egyúttal előfeltétele a jogorvoslathoz való jog gyakorlásának.

Az egészségügyi miniszter válaszában kifejtette, hogy a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP), külön kérésre tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is. Ez 2009.08.15-től jogi normaként is megjelent, hatályba lépett. (Lásd a Magyar Közlöny 2009/115 számát, valamint a 217/1997 (XII.1) Kormányrendelet 39.§. új, (3) bekezdését.)

Javasolom tehát, hogy mindenki éljen a két lehetőséggel, kérje a REP Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály Osztályvezetőjének a segítségét az igény érvényesítésében, illetve a REP Igazgatójától kérjen írásos tájékoztatót arról, hogy hogyan (milyen módszerrel és mely jövedelmek figyelembevételével) számolták ki az egészségbiztosítási pénzellátásait.

Nagyon röviden és hangsúlyozva, hogy a teljesség igénye nélkül én ennyit tudtam segíteni. Remélem rajtam kívül más hozzászóló is tud érdemi tanácsot adni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.12.23. 17:20

Kedves Szakétők!

A kérdésem az lenne, hogy fogok e kapni TGYS vagy GYED- et, ha még egyetemista vagyok, és július 1-re vagyok kiírva. Azt tudom, hogy jelenleg az egyetem munkaviszonynak számít, de hogyan alakul majd ez a kérdés??? Végzős vagyok, pont államvizsga után fogok szülni, elvileg :-), így tehát még nem dolgoztam, egy percet sem, (mármint olyat ami itt szóba jöhetne).
Előre is köszi a választ!
Ecu86

Válasz: THGY-t és GYED-et nem, csak alanyi jogú
GYES-t.

Oka: THGY és GYED ellátást -főszabály szerint- csak biztosított kaphat.

Azt, hogy ki tekinthető biztosítottnak a Tbj. (Járulék törvény) határozza meg.

Ezen jogszabály szerint a felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója nem biztosított ezért pénzbeli egészségbiztosítási ellátásra nem jogosult.

Egészségügyi szolgáltatásra (háziorvosi ellátás, járóbeteg szakellátás, kórházi ápolás, mentőszállítás stb.) viszont igen.

Bővebb tájékoztatásért a REP PEEO Osztályvezetőjéhez fordulhatsz. Ezzel kapcsolatban lásd az előző hozzászólásom végén írtakat.

A GYES igénylés módjáról pedig a lakóhelyed szerinti Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodáján érdeklődhetsz.

Üdv. :)