GYED,GYES, táppénz


pandas # 2009.12.13. 19:01

Sziasztok!

A 15 napos betegszabadságnak, és a táppénznek ugyanaz az alapja? Csak a % más?
Munkaviszonyba melyik számít?

juditkol # 2009.12.14. 08:35

Kedves Fórumozók!
A következőben kérnék tanácsot:
Jelenleg GYEDen vagyok, márciustól pedig GYESen. Már többször jeleztem a közvetlen főnökömnek telefonon, hogy szeretném megint munkába állni, de azzal hitegetve, hogy majd visszahív egyáltalán nem jelentkezett több hónap alatt sem...
Mit lehet ilyenkor tenni? Esetleg levélben jelezzem?
Ha szeretnék visszamenni, vissza kell venniük?
Ha visszavesznek van valami "védelmi" időszak?

Köszönettel
juditkol

nandy # 2009.12.14. 22:24

A gyed/gyes időszaka alatt védett vagy, a munkáltatónak pedig kötelessége foglalkoztatni, ha kéred.
Jelezd tértivevényes levélben a visszatérési szándékod, pontos dátum megjelölésével.

nandy # 2009.12.14. 22:25

pandas:
Nem ugyanaz az alapja. A táppénz alapja főszabály szerint az előző évi jövedelem.
Mindkettő beleszámít a munkaviszonyba.

fruskababa # 2009.12.15. 18:53

Kedves Fórumozók !

Azzal kérdéssel fordulok hozzátok, mely ahogy olvastam elég sok kismamában ez megfogalmazódott.
Én januárban kénytelen vagyok visszamenni dolgozni, azt tudom , hogy a GYEDről le kell mondanom ( babám most volt 1 éves )és nekem kell a GYESt megigényelnem.
Nem is ezzel van a gondom, hanem azt szeretném tudni, hogy tényleg védett vagyok gyermekem 3 éves koráig ?
( ismerve a mai gazdasági helyzetet, és mert pici a gyermek, nem igazán szeretik a munkáltatók visszavenni a kismamákat - tisztelet a kivételnek )

Medus # 2009.12.15. 19:25

Kedves Szakértők!

Arra lennék kíváncsi, hogy melyik törvény tartalmazza azt, hogy ha GYED-ről szeretnék visszamenni, akkor a köteles számomra munkát biztosítani. Természetesen írásban is fogom jelezni munkába állási szándékomatvol(személyesen már voltam) a pontos dátum megjelölésével, csak ebbe a levélbe szeretném betenni a törvény számát is.
Előre is köszönöm.

Medus # 2009.12.15. 19:35

Bocsánat, véletlenül kitöröltem egy sort .
Szóval az lenne a kérdésem, hogy hova van lefektetve, hogy a munkáltató köteles a kismamát visszavenni a Gyed után, amennyiben jelzi a munkáltató felé, hogy újra munkába szeretne állni. Korábban 3 évig egyedül voltam egy adott munkakörben, ezt most átkeresztelték és 3 fő végzi a tennivalókat, ami lényegében megegyezik azzal, amit én csináltam. Főnököm viszont közölte, hogy átszervezés történt és a régi munkaköröm már nincs meg. Eddig hiába ígérték, többszöri telefonbeszélgetés után sem kaptam konkrét választ, így most eljött az ideje az írásos formának. Ebbe a levelembe szeretném beleszőni a törvényi rendelkezést is. Előre is köszönöm a segítséget.

anne01 # 2009.12.15. 19:49

fruskababa:

Ha gyes mellett dolgozol, valóban a gyermek 3 éves koráig védett vagy. Ha nem igényelnél gyest ez a védettséged nem lenne.

anne01 # 2009.12.15. 20:58

armatus:

Nálad valóban az volt a gond, hogy a biztosításod nem szakadt meg 31 napra. Az elgondolás jó volt, a kivitelezés kevésbé. Vagy az álláskeresési segély megszűntét követően kellett volna megszakítani a biztosításod 31 nappal, vagy még segíthetett volna egy magas összegű 2008. év végi jutalom. A gyeden lehet még esetleg javitani, ha tgyást követően év végéig szabadságon vagy (bár ez legalább 28 nap szabadságot jelentene) és január 1-től igényled a gyedet. Ha azonban már igényeltél gyedet, ez sem fog működni és további lehetőségek már nincsenek. Talán ha van valamilyen tőkejövedelmed, akkor azzal ki tudnád egészíteni a gyedet. Tudok olyan kismamáról, akinek többszázezres jövedelme volt bérbeadásból gyed mellett, persze nem ez az általános.

Tény, hogy a jelenlegi rendszer nem igazságos. Könnyedén előfordulhat, hogy valaki nappali tagozatos középiskola/főiskola elvégzését követően pár napot lejárulékol (szélsőséges esetben), és utána a befizetett járulékok többszörösét veszi fel másfél évig. Előfordulhat viszont az is, hogy valaki több évig, magas összegű bérért dolgozik, majd elveszti a munkáját, kimeríti az álláskeresési segélyt és biztosítás nélkül még pénzbeli ellátást sem kaphat.

Nem véletlenül szígorítanak a gyed szabályain és nem véletlen az sem, hogy mostanában rendszeresen ellenőrzik azokat, akik 2-3 hónap járulékfizetés után igényelnek ellátásokat.

nandy # 2009.12.15. 21:56

armatus:

Valóban az a gond, hogy álláskeresésiről mentél szülni. Ebben az esetben az álláskeresési alapját képező jövedelem lesz az ellátások (tgyás, gyed) alapja is.
az álláskeresésit pedig a megelőző négy naptári negyedév átlagkeresete alapján állapítják meg.

nandy # 2009.12.15. 22:02

Medus:

Munka törvénykönyve - 1992. évi XXII. törvény

90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:
e)
a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának
időtartama.

102. § (1) A munkáltató köteles a munkavállalót a munkaszerződés, a munkaviszonyra vonatkozó szabályok, illetve az egyéb jogszabályok szerint foglalkoztatni.

nandy # 2009.12.15. 22:03

És még:

76. §. (5) A feleknek a munkaszerződésben meg kell állapodniuk a munkavállaló személyi alapbérében, munkakörében, illetve munkavégzési helyében. A munkáltató a munkavállalót a munkaköri feladatokról, a munkakör betöltéséhez szükséges iskolai végzettségről - kivéve, ha ezt jogszabály határozza meg - a 76. § (7)-(8) bekezdésében foglalt rend szerint tájékoztatja.

nandy # 2009.12.15. 22:12

Tehát a levél valahogy így nézne ki (nálam):

A munkáltatónak - az érvényes munkaszerződés alapján - foglalkoztatási kötelezettsége van (Mt. 102. (1)). A munkaszerződés lényeges eleme a munkakör, munkavégzés helye és a munkabér (Mt. 76. §. (5)). A munkakör (stb...) módosítása a munkaszerződés módosításával jár együtt, melyhez mindkét fél beleegyezése szükséges (Mt. 82. §).

Továbbá: Mt. 151. § („4) A munkavállalót, ha a munkáltató működési körében felmerült okból nem tud munkát végezni, az emiatt kiesett munkaidőre (állásidő) személyi alapbére illeti meg. ”Tehát ha a munkáltató nem tudja a munkavállalót az eredeti munkakörében foglalkoztatni, és a munkavállaló nem vállal el más munkakört, akkor a munkáltató köteles az állásidőre bért fizetni. Kivétel ezelól az átirányítás, de akkor sem adhat kevesebb bért, és az átirányítás időtartama korlátozva van.

nandy # 2009.12.15. 22:16

A levél teljes egészében:

A munkáltatónak – az érvényes munkaszerződés alapján – foglalkoztatási kötelezettsége van (Mt. 102. 1/ bek.). A munkaszerződés lényeges eleme a munkakör, munkavégzés helye és a munkabér (Mt. 76. §. 5./ bek.). A munkakör (stb…) módosítása a munkaszerződés módosításával jár együtt, melyhez mindkét fél beleegyezése szükséges (Mt. 82. §).
fizetés nélküli szabadság csak a munkavállaló kérésére engedélyezhető (Mt. 138. §).
Ha a munkáltató nem tud munkát adni, az állásidőre köteles személyi alapbért fizetni (Mt. 151. §. 4.).

Medus # 2009.12.16. 04:58

Kedves Nandy!

Nagyon szépen köszönöm a segítségét! Így már remélem minden rendben lesz!
Üdvözlettel

kornikosz # 2009.12.16. 08:31

Kedves Szakértők!

2008.szeptember 29-én született meg gyermekem akivel azóta gyeden vagyok. 2010 júliusában várom következő gyermekemet. A kérdésem az volna hogy mennyi ideig kaphatok gyedet? Előtte 8 éves állandó munkaviszonyom volt 156000 bruttó besorolási bérrel. És hogy jogosult vagyok-e a második gyermekkel gyed maximumra? Vagy kevesebb lesz a gyedem?

Köszönettel

lewho # 2009.12.16. 13:51

egen

Cseresznyemag # 2009.12.16. 14:47

Kedves tanácsadó Segítők,
egy összetett kérdéssel fordulok hozzátok.
Februárban fogok szülni, mivel a férjem német ezért lehetséges, hogy Németországban.
6 év magyar munkaviszony van mögöttem, jelenleg táppénzen vagyok.
Ha elveszítem a magyar biztosítotti mivoltomat (tehát Németországban leszek biztosított a férjem által)
jár-e

  • Tgyás,
  • GYED,
  • GYES,
  • megmaradhat-e a magyar munkaviszonyom az elkövetkező 3 évre

Mit tudok tenni, hogy a lehető legjobban jöjjek ki? Mivel Németországban nincs megelőző munkaviszonyom így pénzt is ehhez mérten kapnék, ezért szeretném fenntartani a magyar támogatási rendszert, amíg csak lehet.
Viszont ha Németországban töltöm az időm egy részét, lehet, hogy ésszerű lenne, ha itt lennék biztosított a férjem által.

Köszönöm előre is.
Cseresznyemag

armatus # 2009.12.16. 15:33

Anne01!

Nagyon köszönöm a válaszát.

Jutka70 # 2009.12.16. 17:43

Jó estét!

Kérdésem az lenne.
Kapom a szociális segélyt, de közbe járok esteli iskolába.
Igényelhetnék mellé családi potlékot is?
Köszönöm válaszát elöre is.
22 éves fiatal embere lenne szó.

üdv

Jutka70 # 2009.12.16. 17:45

Jó estét!

Lenne még egy kérdésem.
Gyest kapok és megigényeltema z özvegyi nyugdíjat is.
A kettö lehet igényelni?
Köszönöm válaszát.

üdv jutka

sussi # 2009.12.16. 21:19

Kedves Szakértők!

Három kérdéssel fordulok hozzátok.
1.Bruttó 158511 ft-ra kb mennyi táppénz jár, ha már több mint 2 éve biztosított vagyok (éves szinten 1983498 ft, amibe a délutános pótlék is beletartozik, 2008-as)
Betegszabin nem voltam.Én igazából arra lennék kíváncsi, hogy a napi összegem mennyi, mindenféle levonások után.
2. Ha egy hónapos táppénz után vissza szeretnék menni dolgozni, a szülésig, ami még 4 hónap, akkor ezzel nem csinálok-e magamnak valami galibát? Jól járok vele vagy maradjak inkább tp-en?
3.
A THGYÁS számításánál figyelembe veszik, hogy egy hónapig / esetleg végig táppénzen voltam?

Köszöm a választ!

nandy # 2009.12.17. 07:42

sussi:

Ezek szerint jövőre szeretnéd igénybe venni az ellátásokat.
Így azok alapja a 2009. évi jövedelmed lesz (0ha van 180 bérezett napod).
A keresőképtelenség első 15 munkanapjára betegszabadság jár, ami a jövedelem 70%-a. A táppénz 60%, a TGYÁS és GYED 70%. A GYED maximuma a 2010. (2011?) évi minimálbér kétszerese lesz.

nandy # 2009.12.17. 07:43

A táppénz, TGYÁS, GYED alapjába nem számít bele a korábbi táppénz.

nandy # 2009.12.17. 07:45

Cseresznyemag:

Az ellátás alapjába valóban nem számít bele a másik tagállamban szerzett jövedelem, de jogszerző időnek számít. Az itteni biztosító fogja igazolni a kintinek a biztosítási idődet.