GYED,GYES, táppénz


dbá # 2009.12.04. 17:10

Tisztelt Szakértő!

Októberben kértem öntől segítséget, válaszolt is, melyben megadta egy másik fórum elérhetőségét, de valahogy nem találom azt a választ. (Most, hogy keresgéltem a levelek között és megtaláltam a saját levelem, vettem csak észre, hogy kérdezett is valamit, erről viszont nem kaptam értesítést...)
A REP-nél csak ügyfélszolgálatossal tudtam beszélni, ezért szeretnék még megerősítést kapni a dolog felől.
Nos, a helyzetemet azért leegyszerűsítve még egyszer leírom, azóta már kitisztult pár dolog...

Tehát:
4 éve szültem először (előtte megvolt a 180 nap biztosított jogviszonyom, illetve fizetésem is), majd TGYÁS-ra mentem, azután GYED-re, és a GYED ideje alatt szültem a második gyermekünket. Vele szintén TGYÁS-ra mentem, aztán GYED-re, végül GYES-re, ami még most is tart. Ezalatt (GYES) fogom szülni harmadik gyermekünket (kiírt időpont: 2010. január 26.). A munkaviszonyom továbbra is fennáll, de az első szülés óta nem végeztem a cégnél kereső tevékenységet. A kérdésem az lenne, hogy így jogosult vagyok-e TGYÁS-ra, illetve GYED-re, és ha igen, azt mi alapján fogják számolni. (Annak idején – 4 évvel ezelőtt – a fizetésem havi bruttó 129.000 Ft volt.) Hogyan kaphatom a maximumot (minimálbér kétszeresének 70%-a a GYED-re?
Ha nem vagyok jogosult, akkor az megoldás lehetne, ha esetleg újra munkába állnék (valamilyen formában) az utolsó hónapra, tehát újra lenne bejelentett fizetésem a szülés előtt?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel,

dbá

nandy # 2009.12.04. 17:31

Igen, jogosult vagy az újabb TGYÁS/GYED-re.

Ahhoz, hogy a minimálbér kétszerese legyen az alap, mindenképpen vissza kellene menni dolgozni (vagy legalább a szabikat kivenni, mert arra is munkabér jár). És meg kell emelni a fizetésed - ezt egyébként is kötelessége megtenni a munkáltatónak, ha az eltelt időszak alatt (amíg te otthon voltál) bérfejlesztés volt a cégnél. Ezzel az emelt bérrel kell kifizetni a szabadságot, mely az ellátások alapja lesz.

Tekintettel arra, hogy nem lesz 180 bérezett napod, így a TGYÁS összege is maximum a minimálbér kétszeresének 70%-a lehet.

nandy # 2009.12.04. 17:33

Csiporgo:
Nem tudom, mennyi a szerződés szerinti béred.
A keresőképtelenség első 15 munkanapjára (3 hét) betegszabadság jár, ami a bér 70%-a, és beleszámít a táppénzalapba, tehát lerontja azt. Kérdés, hogy mennyire...

Béluskám # 2009.12.05. 05:25

Szia!
Mi történik akkor, hogy ha valaki nem veszi át ezt a szándéklevelet, amit kipostáztak? Másik kolléganő, aki szintén gyesen van, jelenleg külföldön él, így hiába postáznak neki, nem él a házukba senki, megbízottjuk nincss. Ilyenkor, ha nem sikerült a kézbesítés, mikortól érvényes a szándéklevél közlése?
Béla

Szervusztok!Engem is a csoportos leépítés esete érdekelne, mert húgom tegnap kapott egy levelet a munkáltatótól, értesítés csoportos leépítési szándék címmel. Ő jelenleg gyeden van, de babát vár.
Elmehet betegállományba gyed helyett? Szülés után újra gyedre? Vagy nem, mert nem volt betegállományba, amikor kapta ezt az értesítőlevelet?
Üdvözlettel:
Béla

Stabika # 2009.12.05. 18:14

Persze hogy sokat foglalkoztál mert kérdeztem. Ez új fejlemény volt. de elnézést hogy megmertem kérdezni. Bocsánat!

"Stabika: rég lecsúsztál már arról, hogy pert indíthass…"

Ha állítasz valamit az illene megindokolni is.

De köszönöm. Inkább hagyjuk az egészet.

Majd valaki mást , máshol megkérdek.

Béluskám # 2009.12.06. 06:50

Szia!

A csoportos leépítésnél van szabály arra, hogy leghamarabb mikor adhatja át a cég a szándéklevelet az alkalmazottaknak?
Előfordulhat, hogy átadják a tájékoztatásokat és erre rá 1/2-1-1,5 év múlva tájékoztatnak a munkaviszony valós megszüntetéséről?

Üdv: Béla

Trixy76 # 2009.12.07. 12:16

Tisztelt Szakértők!
Szeretnék a TGYÁS-ról, GYES-ről, GYED-ről tájékoztatást kapni, illetve, a lehetséges legmagasabb összeg eléréséhez hogyan járjak el. 2009. november közepén terhes lettem, még dolgozom, a munkahelyemet még nem tájékoztattam. Az atataim a következők: 2009. 01. 14-től kaptam álláskeresési támogatást, majd segélyt br. 510000 Ft-ot, 2009.10.19-ig amikor munkába álltam. A bruttó keresetem 110.000.-/hó.
Ezek alapján szeretném kérdezni, hogy mikortól érdemes táppénzre menni leghamarabb, illetve mennyi lesz majd a TGYÁS, GYES, Ill. GYED összege rám nézve.

Milyen bejelentési kötelezettségeim vannak?

Előre is köszönöm!

végrehajtó1 # 2009.12.07. 12:30

Béluskám

A csop.leépítés esetében 1 hónappal elötte kell kapnod értesítést hogy azt követően meg kívánják szüntetni a munkaviszonyod.A tényleges felmondást életszerütlen hogy 1-1,5 év mulva kapnád meg.Én még ilyet nem hallottam.
Mert lehet hogy már a céged sem lesz meg ekkor...:(

Linda24 # 2009.12.07. 15:29

Tisztelt Szakértő!

2009 júniusban vesztettem el a munkámat(2009ben megvolt a 180nap biztosított munkaviszonyom),regisztrált munkanélküli lettem.December 13-ig kapom a munkanélküli segélyt,de közben teherbe estem,áprilisra várjuk a babánkat.December 13.-tól már nem leszek biztosított.Így is jogosult vagyok a GYED-re és a TGYÁS-ra?
Azt hallottam,hogy létezik ápolási díj,ami szolgálati időnek számít és akkor is biztosított lennék?Sajnos a nagymamám beteg és igénybe tudnám azt is venni?
Szükséges lenne?Vagy e nélkül is megkapom a segélyeket?
Szerencsére jó az állapotom,a visszamaradó időben 4órában munkát is tudnék vállalni.
Mit tegyek?Kérem segítsenek,mert senki nem tud konkrét választ adni és a jogszabályokba már belekeveredtem!
Előre is köszönöm a segítségét!

armatus # 2009.12.09. 18:09

Tisztelt szakértők!

A helyzetem rövid leírása:
2008:
A munkahely: 167 nap, minimálbéren. 31 nap múlva vettek fel a második helyre:
B munkahely: 59 nap, minimálbér kétszeresén
2009:
B munkahely: 135 nap, minimálbér kétszeresén. Ezután a szülési szabadság következett.

1.) Ha nem dolgoztam volna az „A” munkahelyen, akkor kevesebbet dolgozom, kevesebb járulékot fizetek, mégis jobban járok, mert 80 ezer forint TGYÁS-t kapnék.
2.) Ha nem igényeltem volna álláskeresési segélyt 6 napra (összesen 5520 Ft), akkor is 80 ezer forint lenne a TGYÁS-em, nem 50 ezer.

A kérdésem: Tudom, hogy jogszerű a nekem megítélt összeg, a fellebbezésemet elutasították. Mégse szeretném ennyiben hagyni a kérdést. Hová fordulhatnék?

Válaszukat előre is köszönöm.

anne01 # 2009.12.09. 20:58

Linda24:

Tgyás, gyed igényléséhez biztosításban (munkaviszony pl.) kell lenned. Enélkül csak gyesre vagy jogosult. Ápolási díj vagy bármely, önkormányzattól kapott segély nem jogosít tgyás, gyed igénybevételére.

anne01 # 2009.12.09. 21:02

armatus:

Írd le pontosabban az eddigi jogviszonyaidat 2007-től: dátum (év, hó, nap, -tól, -ig), jogviszonyok (munkaviszony, munkanélküli, táppénz stb.), bér. Ha úgy van ahogy gondolom, akkor egyik megállapításod sem helyes.
Kérdések:
Adójóváírást igyényeltél -e?
Mit szeretnél elérni?

Dödölle1 # 2009.12.10. 07:59

Tudom, hogy jogszerű a nekem megítélt összeg, a fellebbezésemet elutasították. Mégse szeretném ennyiben hagyni a kérdést. Hová fordulhatnék?

*

Ezt nem értem. Ha jogszerű, akkor mi a probléma?

"Hová fordulhatnék?"

Az első fokú határozat megfellebbezhető. A fellebbezés módjáról a határozat a rendelkező részében tájékoztattak. (Ha jól értem ezen már túl vagy.)

A másodfokú határozat ellen -jogszabálysértésre hivatkozva- bírósághoz fordulhatsz.

(Ez persze értelmetlen, ha te magad is elismered a határozat jogszerűségét.)

"Mégse szeretném ennyiben hagyni a kérdést."

Amennyiben a számítási mód "igazságosságát" vitatod, úgy -tekintettel arra, hogy az egészségbiztosítási jogszabályok megváltoztatását a Kormány felé az OEP kezdeményezi- arra közérdekű bejelentésben az OEP Főigazgatójának a figyelmét hívhatod fel.

Üdv. :)

bemobo # 2009.12.10. 12:44

Sziasztok!
A következőkben szeretnék segítséget kérni:
Jelenleg itthon vagyok a kisfiammal gyeden, jan.9.-től gyesen. Ma kaptam munkáltatómtól egy jan.1.-től érvényes munkaszerződés módosítást, melyben csökkentették a béremet és a heti munkaidőmet.
Annyit tudok, hogy mióta itthon vagyok több dolgozót is elbocsájtott a cég, akik maradtak azoknál bevezették a 4 napos munkahetet és csökkentették az ő bérüket is, talán 1 ember a kivétel.
Jogszerű-e ez a csökkentés? Köteles vagyok aláírni?
Rajtam kívül még egy kolleganőm van ugyanígy gyeden, neki márc-tól lesz a gyes, ő is kapott ilyen levelet.
Előre is köszönöm a válszokat!

jozsibacsi # 2009.12.10. 13:59

Üdvözlöm az olvasókat,
a kérdezőnek válaszolnék, én a www.felmondas.info nevü honlapon láttam a témával kapcsolatban válaszokat.
Az az igazság, hogy elég sokan érintettek az ügyben, remélem sikeresen megoldódik a probléma. :(

nandy # 2009.12.10. 16:17

bemobo:

Egyáltalán nem vagy köteles aláírni a módosítást!
Jelenleg gyes-en vagy, így ki sem rúghat...

armatus # 2009.12.11. 09:44

Tisztelt anne01!

2007.01.01. –től 2007.06.30. : Főiskolai tanulmányok. 2007.06.30-án véget ért a főiskolai jogviszonyom.

„A” munkahely
2008.04.01. – 2008.10.02. : 138 ezer Ft/hó bruttó, mely részarányosan kerül kifizetésre.
Heti 20 órás munkaidő.
2008.07.01-től 2008.07.18-ig fizetés nélküli szabadság.
Nem voltam táppénzen

2008.10.14 – 2008.10.19. álláskeresési segély : havi 27600Ft, napi 920 Ft

„B” munkahely
2008.11.03. – tól kezdődik a munkaviszonyom, mely jelenleg is tart. 138000 Ft/hó bruttó
2009.04.20 – 2009.05.15. : táppénz
2009.05.16 – 2009.10.31. : terhességi gyermekágyi segély
2009.06.07. : szülés időpontja

igényeltem adójóváírást.
Azt szeretném elérni, hogy 80ezer Ft tgyás-t és gyed-et kapjak.

Köszönöm a segítőkészségét.

armatus # 2009.12.11. 09:49

Dödölle1 !

Jogszerű, de nem logikus. Kevesebb munkaviszonnyal több juttatásra lennék jogosult... pedig akkor kevesebb járulékot fizettem volna.

Mivel nincs jogszabálysértés, bírósághoz nem fordulhatok.

Köszönöm a segítséget.

Béluskám # 2009.12.11. 10:43

Szia!
Mi történik akkor, hogy ha valaki nem veszi át ezt a szándéklevelet, amit kipostáztak? Másik kolléganő, aki szintén gyesen van, jelenleg külföldön él, így hiába postáznak neki, nem él a házukba senki, megbízottjuk nincss. Ilyenkor, ha nem sikerült a kézbesítés, mikortól érvényes a szándéklevél közlése, ha nincs itthon?
Elnézést, ezt már egyszer kérdeztem, de sajnos kimaradtam és még nem kaptunk erre választ. Köszönöm a segítséget:
Béla

nandy # 2009.12.11. 14:02

armatus:

Mivel 30 napnál hosszabb időre megszakadt a biztosítási jogviszonyod, ezért csak a 2008.11.03-tól kezdődő időszakban megszerzett jövedelmet lehet figyelembe venni.
Az ellátás alapja kb. 138.000,-Ft/hó, ennek 70%-a 96.600,-forint.
TGYÁS-ból csak 18% szja-t vonnak, GYED-ből szja-t és 9,5% nyugdíjjárulékot.
(Az szja kulcsa jövőre 17% lesz).
Ha adójóváírást kértél, akkor havi kb. 6.000,-Ft szja-t és 9.100,-Ft nyugdíjjárulékot vonnak, így a nettó kifizetés 81.500,-ft körüli összeg havonta.

Elképzelhető, hogy nem kértél adójóváírást, vagy nem küldted be az szja-nyilatkozatot az OEP-nek, ezért most a legmagasabb 36%-os kulccsal számolják a jövedelemadódat.

mockingbird # 2009.12.12. 12:19

Sziasztok!

Egy kérdésem lenne. Olvasgattam itt a fórumon, hogy a terhesség alatti táppénz hogy számolják ki...stb de csak jobban belekavarodtam.
Én November 24-től vagyok táppénzen veszélyeztetett terhesség miatt (3 éves folyamatos munkaviszonnyal).
Valószínűleg az első hónap lezárása December 21-vel történik majd. Természetesen December első hetében a novemberi béremet megkaptam.
Kérdésem az lenne, hogy a Decemberi hónapra (gondolom csak a lezárt időszakra kapok pénzt) hogy fogják bérszámfejteni a pénzemet? Illetve amúgy hogy számolják ki? Mert ha a bruttó fizetés 70%-akkor kb 100.000-110.000 ft lesz a táppénz?
( Bruttó bérem 146511 a törzsbér+délutáni pótlék 12000 tehát 158511 Ft).

Köszönettel

Mb

armatus # 2009.12.12. 14:38

nandy!

Sajnos a megszakítás nem éri el a 30 napot az álláskeresési segély miatt. 5 napra kaptam segélyt a két állás között. Ezért kapok most kb nettó 50 e Ft tgyás-t és gyed-et 80 e Ft helyett.
Kértem jóváírást, és beküldtem a nyilatkozatot.

Köszönöm a válaszodat.

Tulipánviragzat # 2009.12.12. 21:30

Én 1,5 évig dolgoztam egy cégnél, és eljöttem mert gyermeket szültem, de a fönököm kijelentette hogy nem vesz vissza, és majd menjek be az irodába ha 3 év letellik akkor mondjak fel közösmegállapodással, hát hülye leszek. Nemsokára letellik az idő, és az ex kolléga nőim azt mondták, hogy végkielégitésre sem számíthatok,mert csak 1,5 évig dolgoztam a cégnél!
Meg teheti ezt a munkáltató??
Kérem valaki mondjon valamit! Mert teljesen tanácstalan vagyok és ügyvédet nem tudok fogani nincs arra pénzem hogy még pereskedjek!

Valmi jogi tanács kéne!!

Mr. Kiváncsi # 2009.12.13. 11:50

Sziasztok,

Feleségem a 4. gyermekkel van otthon GYED-en. Februárban lesz 2 éves a gyerek, és az anya nem szándékozik visszamenni előző munkahelyére. A kérdésem, hogy a GYED lejárta után ha "visszamegy" letölteni a felgyülemlett szabadságát, amellett a GYES-t is igényelheti?
És amennyiben a szabadság elfogy, úgy ha felmond és elmegy hivatásos anyának, a GYES akkor is jár a legkisebb gyermek 3 éves koráig?

Köszönettel

nandy # 2009.12.13. 11:51

A munkaviszonyba beleszámít a gyermek gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság, így te 4,5 év munkaviszonnyal rendelkezel az adott cégnél, jár az egyhavi végkielégítés (Kollektív szerződés esetén lehet több is).