GYED,GYES, táppénz


nandy # 2013.01.02. 15:21

Aki a keresőképtelenség első napját közvetlenül megelőző egy évnél rövidebb ideig volt folyamatosan biztosított, csak a folyamatosan biztosításban töltött időn át kaphat táppénzt (Ebj. 46. § 3. bek.)

2012.04.01. előtt több mint 30 napig nem volt biztosítási jogviszonyod, így csak 2012.04.01-től folyamatos.
Van egyszer 04.01.-06.29. között 90 nap,
07.16.- 08.08. között pedig 24 nap, összesen 114 nap, ennyi nap táppénzre vagy jogosult.
Azt nem írtad, hogy mettől meddig voltál betegszabin.

A 114 nap nagyjából 3,5 hónapnak felel meg.

Utána valóban nem jár táppénz, viszont ez nem befolyásolja a munkaviszonyodat!! Mivel keresőképtelen vagy, ezért nem kötelezhetnek munkavégzésre, tehát ha az állapotod indokolja, továbbra is otthon maradhatsz, kérj igazolást a kezelőorvosodtól. (a keresőképtelenség és a táppénzes időszak két különböző dolog, ilyenkor látszik igazán)

Neked az a fontos, hogy a biztosítási jogviszonyod megmaradjon, tehát ne mondj fel a munkahelyeden.

Orchidea21 # 2012.12.31. 17:52

Tisztelt jogi fórum!
23 hetes kismama vagyok és veszélyeztetett terhes.Azt mondta a munkáltatóm,hogy nincs annyi ledolgozott munkaidőm,hogy fedezze a további táppénzt,ezért szűnik meg a biztosítási jogviszonyom,amiről a TB is küldött határozatot.De miért kéri,hogy mondjak fel 23.hetes terhesen?Milyen ellátásra leszek akkor jogosult?A Munkáltatómnak nincs semmi kötelezettsége felém? Tanácstalan vagyok.Egy kismamának nincsenek valamilyen védett jogai?Ha nem tudok dolgozni,mert veszélyeztetett terhes vagyok és nem jár táppénz,akkor miért kell felmondanom?Voltam biztosított:
2010.07.01-2010.12.31
2011.04.01-05.31
2011.10.01-11.30
2012.04.01-06.29
2012.07.16-tól mostanig.Augusztus 8-tól táppénzen vagyok.
Nemtudom ez elég idő-e?A háziorvos adhat igazolást,ha igen meddig?A THGY-RA jogosult leszek?
Válaszát előre is köszönöm!


Tanácsra várva :(

PKKata # 2012.12.28. 21:21

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék, hogy ha álláskeresési járadékot szüneteltetve mentem el anno GYED-re, akkor azt passzív jogon kapom-e? Arra lennék igazából kíváncsi, hogy a mostani GYED beszámít-e biztosítási időnek abban az esetben, ha egy esetleges kistesó születési ideje kicsúszna a mostani GYED idejéből, azaz GYES-en szülnék.

Az álláskeresésimből kb. 1 hónap maradt, a régi munkahelyemen 6 hónapos terhesen anno nem hosszabbítottak velem szerződést, akkor passzív táppénz, majd 3 hónap álláskeresési járadék következett, aztán 2011. október 26-án megszületett a kislányom, aki után olyan összegű (T)GYÁS és GYED járt, illetve még jár is, mintha munkahelyről jöttem volna szülni. Azt tudom, hogy ha még a GYED alatt szülnék újra, akkor megint járna minden ugyanúgy, de ha 1-2 héttel (netán hónappal) túlcsúszunk és GYES-en szülök, akkor a másodikkal az elejétől csak a GYES-re lehetek jogosult?

Köszönettel:
PKKata

Vadmacs # 2012.12.28. 18:55

Sziasztok!
Férjem álláskeresési járadékának lejárta után gyest vett igénybe, most jár le januárban a gyes. Mivel még mindig nem tudott elhelyezkedni, azt szeretném megkérdezni, hogy jár-e neki álláskeresési járadék újból?
2011 augusztusától 2012 áprilisáig volt álláskeresési járadékon
2012 áprilisától 2013 januárjáig gyesen
Köszönöm a választ!


Üdv néktek

damona1 # 2012.12.22. 23:34

Kedves Szakértő!
Egy kérdésem lenne. Gyed után járó szabadságomat töltöm, ami elég tetemes, még vissza van 60 napom. Munkáltatóm egy napra szeretne visszahívni dolgozni, megteheti-e ezt? (közalkalmazottként dolgozom)
Kisgyermekem itthon van még velem, később kezdjük a bölcsit, így nehézkes lenne most még egy napra is megoldanom a felügyeletét.
Köszönettel

Dödölle1 # 2012.12.21. 13:32

lippaiéva

Válasz a táppénz 1 év után topicban.

lippaiéva # 2012.12.21. 07:26

Tisztelt Szakértő!

58 éves nő vagyok.Mintegy 6 hónapja táppénzzen vagyok(2012 jun 20-2012.dec. 20) mellműtét után.Előtte évekig folyamatos , bejelentett munkaviszonyom volt(óvoda,közalkalmazott).
A háziorvosom kiadott papírt a betegségeimről, de nem tudom hova kell küldenem felülvizsgálatra, és maradhatok e tovább táppénzen?
Továbbá szeretném megtudni, hogy a táppénz ideje beleszámít e a nők 40 éves nyugdíjazásába?(jogosultsági időbe)

Tisztelettel Veress Károlyné

EVSIK # 2012.12.11. 17:16

Iceburner:

A MÁK-os ügyintézők nem szokták ok nélkül húzni a dolgokat, általában azért nem szokott rövid időn belül határozat születni, ha nem születik, mert valami hiányzik. Egy adatot több helyen is meg kell adni, ez nem a MÁK hiábja, hanem előírás (értelmetlen de ez van). Én is azt tudom tanácsolni, hogy hívd fel az ügyintézőt, szólj neki, hogy a megélhetésedet veszélyezteti, hogy még nem készült el az elismerő határozat. Mondja meg akkor pontosan mi hiányzik még, mit kell javítani és azonnal küldöd, de helyzetedre való tekintettel szépen megkéred, hogy vegye soron kívül előre az ügyet. Ha nem boldogulsz, nem mutat erre hajlandóságot, akkor a felettesd hívd fel.
Mellesleg elég szomorú, hogy a munkáltatód munkavédelmi szakembere (vagy az ezzel megbízott személy) nem tud kapásból összrakni egy olyan csomagot egy üzemi balesetre, ahol nem kell hiánypótlással bajlódni. Tudnia kellene mire van szükség.

Ha nem boldogulsz, keress meg e-mailben, sehítek, amiben tudok.

agi40 # 2012.12.11. 14:58

Nandy!

Tudod elhiszem én ezt is,.hogy a munkáltatónak sem könnyű.De semmi baja sem lehet a hugommal,hiszen még nem is dolgoztak együtt.Ha a vevőket megkérdeznék,csak jót tudnak róla mondani,sőt fellendítette az üzletet a kedvességével és gyorsaságával.
Na mindegy!
Mindenesetre joggal elvárható lenne a munkáltatótól,hogy egy 9 éve ott dolgozó munkatárssal leüljenek és korrektül felvázolják a lehetőségeket.Akkor lehetne komprommisszumot kötni,alkalmazkodni,együttműködni.Ha lenne kivel,de,hogy senki nem áll vele szóba,csak kiszivárogtatnak,fülesek vannak.stb.Ez nem eljárás!Ez a munkáltató hm... nagyon enyhe kifejezést használok...nem korrekt!
Hogy ettől hogy fog a népszaporulat fellendülni ebben az országban...nem tudom.
Köszönöm,hogy foglalkoztál velem.

szandiy # 2012.12.11. 07:24

Kedves Mindenki!Az lenne a kérdésem hogy 952nap munkaviszonyon le van dolgozva Május 31-ig , utána munkanélküli voltan Június 1-től,Július 8-ig. Július 9-től megint dolgozom. Az lenne a kérdésem hogy, jár-e nekem gyed? És az új munkahelyemről mennyi napig jár tápénz a szülésig? Mert erős fizikai munkát kell végeznem . De azt nem szeretném ,hogy elbocsásanak mert akkor nem leszek biztosított. Hogy járnék a legjobban?

nandy # 2012.12.10. 23:09

egyrészt... nézzük a munkáltató helyzetét, hisz neki sem könnyű... kötelezően foglalkoztatni valakit, akit nem szeretne, nem tudja stb... Na ne is folytassuk, mert nem ez a kérdés.
talán éppen pont az ilyen esetek miatt lett változás az új Mt-ben. Bár ezt tényleg ne vedd magadra és a testvéredre, mert őket is teljesen meg lehet érteni.

Az is igaz, hogy a munkáltató is sokszor visszaél a helyzetével, azzal hogy a visszatérő kismama rá van szorulva az állásra.

Állóvizet felkavarni? Hát az elég rázós lenne, inkább nem adnánk hozzá tanácsot... Amit tehet a tesód: elfogadja a jelen helyzetet, együttműködik, alkalmazkodik.
Nem tud mást tenni, különben a munkáltató kerül előnyös helyzetbe, egy igazolatlan távollét vagy munkamegtagadás miatt felmondhatnak a tesódnak...

azt hidd el, hogy talán néha egyik félnek sem könnyű%

agi40 # 2012.12.10. 19:30

Anne01!

A hugom nem dolgozik.Még november elején írásban kérte a céget,hogy az elmaradt szabadságokat adják ki részére és kérte,hogy irják le szerintük mennyi jár . Nem válaszoltak.Telefonált,hitegették,azt mondta a helyi főnök,hogy majd Bp-ről hozza a könyvelő a papirjait.
Senki nem jött el,semmilyen papirt nem kapott.Sajnos elkapott valami fertőzést és élelmiszerrel nem dolgozhat,beteg és igy betegszabadságra ment dec.3-tól,jelenleg is ott van.Többször bement a céghez,ahol is a helyi megbizott azt mondta,hogy tudomása szerint nyilik egy másik bolt is és ott akarják alkalmazni,6-6,5 órában,és 40.000 Ft.bruttóért.Még ez sincs papiron,illetve még nem történt a vezetés részől komolyabb beszélgetés. A bolt még nincs olyan állapotban,ahol indulhatna a munka.Tulajdonképpen ezért kérdeztem,hogy mit köteles elfogadni? rendes dolgozó,8 órában évek óta,szakképzetten.Szülési szabadsága ideje alatt tulajdonosváltás lett.Úgy tűnik a tulaj nem akar felmondani,mert az sokba kerülne neki/végkielégités/ és inkább megpróbálja ellehetetleníteni és olyan szitut teremteni,hogy ő mondjon fel.A régi üzletébe nem is akarják foglalkoztatni,oda szerződéssel kellett volna felvenni valakit az ő távollétének idejére,de meghatározatlan időre vettek fel egy kollegát.Nagy a zűrzavar a cégnél.A hugom egyenlőre alkalmazásban áll a cégnél,ő nem is akar felmondani.A jövő héttől már valószínűleg keresőképes lehet,de,hogy hova menjen nem tudja.A cég elhalaszthatná a döntést és kiadhatná részére a szabadságait,de az suttogják,hogy kifizetik a szabikat,de hogy mennyit még mindig nem tudja .Tudni kell,hogy december közepén két hétre leáll az ovoda,csak januárban kezdhetné a beszoktatást,ami egy hét minimum,de ehhez időre lenne szüksége, meg arra,hogy tudja mit akar a cég vele,de ők hivatalosan nem nyilatkoznak.Meddig tarthat ez még.Valaki itt ezen a fórumon azt írta,hogy a cég vezetése nem köteles válaszolni a hugom levelére,csak illenék.
Hogy lehetne ezt az állóvizet felkavarni? Mit lépjünk? Kilépni nem, fog,hiszen ezzel csak megkönnítené a cége dolgát.
Ha együtt gondolkodnál velem,megköszönném!

Üdv. Ági

anne01 # 2012.12.10. 17:21

agi40

Ez így kevés lesz. Korábban azt írtad, a húgodnak 5-étől munkába kell állnia. Ezek szerint már dolgozik egy ideje, de nem tudja milyen feltételekkel?

agi40 # 2012.12.09. 18:28

Kedves Anne01,Nandy!
Úgy tűnik arra megy ki a játék,hogy a hugom ne tudjon tovább ott dolgozni.

Kiszivárogtatott infok szerint- váltóműszakban reggel 5-11-ig és fél 11-tól 17-ig akarják foglalkoztatni,40.000.-Ft bruttóért.
Lehet ezt?
Rendes munkaszerződése van,8 órás és szakképzett élelmiszer eladó.Bele kell egyeznie ebbe?

Hova lehet ilyenkor panasszal fordulni?

Üdv.Ági

nandy # 2012.12.07. 15:48

Álláskeresési ellátás annak jár, aki az igénylést megelőző három éven belül legalább 360 nap munkaviszonnyal rendelkezik.

Nem számít munkaviszonynak a passzív gyed, mivel éppen azért passzív, mert nincs mögötte munkaviszony.

szuuma # 2012.12.07. 13:54

Üdvözlöm!

Az lenne a kérdésem, hogy passzív gyed lejárta után kaphatok-e álláskeresési támogatást. 2011 július 9-én szültem, közben lejárt a szerződésem augusztus 31-én. Előtte 2 és fél év folyamatos munkaviszonyom volt.

intentio # 2012.12.07. 12:50

szandiy

Milyen elátásra lehettek jogosult terhesen?

Mivel biztosított, amennyiben a terhességével kapcsolatban keresőképtelennek nyilvánítják jogosult táppénz ellátásra annyi napra, ahány un. folyamatos biztosítási idővel rendelkezik.

intentio # 2012.12.07. 12:43

doki75

1959. évi IV. törvény
a Polgári Törvénykönyvről

A megbízási szerződés

478. § (1) A megbízó díj fizetésére köteles, kivéve ha az ügy természetéből, illetőleg a felek közötti viszonyból arra lehet következtetni, hogy a megbízott az ügy ellátását ingyenesen vállalta.
(2) A megbízott díját akkor is követelheti, ha eljárása nem vezetett eredményre. A megbízó a díjat csökkentheti, illetőleg kifizetését megtagadhatja, ha bizonyítja, hogy az eredmény részben vagy egészben olyan okból maradt el, amelyért a megbízott felelős.
(3) Ha a szerződés a megbízás teljesítése előtt szűnt meg, a megbízott a díjnak tevékenységével arányos részét követelheti.
(4) A díj a szerződés megszűnésekor esedékes.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/C. § Nem jár a gyermekgondozási díj, ha

  1. a jogosult bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja;

http://www.oep.hu/…C22_11-1.PDF

13. oldal

Keresetveszteség:

Az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások és a baleseti táppénzre jogosultság megállapítása során a keresetveszteséget nem vizsgáljuk.

Az ellátások összegének megállapításánál és az ellátások folyósítása vonatkozásában kell vizsgálni a keresetveszteséget.

Ennek alapján a keresetveszteség, olyan jövedelem kiesés, amely a biztosítottkeresőképtelenségére tekintettel következik be.

A keresőképtelenségnek arra a tartamára, amely alatt munkavégzés hiányában a biztosított a teljes keresetét
megkapja, nem jár egészségbiztosítási pénzbeli ellátás, illetőleg baleseti táppénz.

Annak, aki keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt keresetrész után jár az ellátás.

160. oldal

Amennyiben a biztosított a keresőképtelensége tartamára is megkapja a nem rendszeres jövedelmének egy részét, azaz keresetvesztesége nincs, e jövedelmek után táppénz nem jár, még akkor sem, ha ezek a jövedelmek pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képeznek (pl.: lakbértámogatás, segély, hozzájárulás, díj, fix összegű bónusz, stb.) --------
  • Tgys és GYED esetén-eltérő rendelkezés hiányában- a táppénznél leírtakat kell alkalmazni.

A fenti jogszabályok, illetve az OEP Kifizetőhelyi tájékoztató alapján -amely azonban a 60/1992 AB hat. értelmében un. pszeudonormának minősül- megállapítható, hogy:

  • Az elvégzett megbízási díjra a megbízott jogosult, azt a megbízó köteles kifizetni.
  • Késedelmes kifizetés esetén természetesen jogosult kamatra is.
  • Az, aki a tgys, vagy GYED ideje alatt bármilyen jogviszonyban, díjazás ellenében munkát végez ez idő alatt nem jogosult tgys, ill. Gyed ellátásra.

Példa. A GYED-en lévő Madách Színház művészét felkérik, hogy december 06-án, egy vállalati mikulás ünnepségen énekeljen el 3 gyermekdalt, amiért -megbízási szerződés alapján kap 50.000 Ft.- megbízási díjat. Erre a napra -mivel egy másik, megbízási jogviszony alapján, díjazásért keresőtevékenységet folytatott- GYED ellátás nem illeti meg.

Álláspontom szerint, ha egy, a TB ellátást megelőzően lejárt szerződés alapján, a TB ellátásra való jogosultság kezdő napja előtt esedékes díjat a kifizető hibájából késedelmesen, a TB ellátás alatt fizetik ki az a TB ellátásra való jogosultságot nem érinti. Tekintettel azonban arra, hogy a keresetveszteséggel kapcsolatban a hivatkozatt OEP tájékoztató sem tartalmaz példákat, továbbá figyelemmel a keresetveszteség kezelésének országosan (megyénként) eltérő gyakorlatára javaslom, hogy ügyével (panaszával) keresse meg az illetékes Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervének Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztály osztályvezetőjét és írásban kérjen tőle állásfoglalást.

szandiy # 2012.12.07. 09:18

2009. Március 23-tól, 2012. Május. 31-ig Dolgoztam, utána voltam 1 hónapot munkanélküli , de március előtt is volt bejelentett munkám 3 hónap . Jellenleg is dolgozom 2012. Július.9-től . Milyen elátásra lehettek jogosult terhesen? Köszönöm

doki75 # 2012.12.06. 15:19

Kedves Mindenki,

Feleségem 2011. augusztus óta szülési szabadságon, 2012. január végétől GYED-en van. Megelőzően munkahelyén a munkabéren túl, külön megbízási szerződés keretében is végzett feladatokat, amelyeket a szülést megelőzően teljesített is. Azt a tájékoztatást kapta, hogy a kifizetés attól függetlenül, hogy már nem fog dolgozni (épp a szülési szabadság előtt fejeződött be a teljesítés) meg fog történni, hiszen az számít, hogy a teljesítés idején mi volt a státusza (a következő kifizetés idején már megszületett kislányunk).

Jelenleg lassan két éve a külön szerződésben meghatározott bért nem fizetik ki, arra hivatkozva, hogy szülési szabadság illetve GYED alatt semmilyen egyéb kifizetés nem történhet. Ezt azért is furcsállom, mert, ha valaki pl. munkahelyet vált, vagy meghal, akkor is megilleti az elvégzett munkája utáni bér.

Ha valóban nem történhet kifizetés, csak ha újra visszaáll a feleségem dolgozni, akkor kamat nem illeri meg? Hogy lehet az, hogy munkabérek éveken át "csak úgy állnak" valahol?

Várom és köszönöm visszajelzéseteket!
Doki75

iSiS # 2012.12.05. 21:12

Köszönöm szépen!

intentio # 2012.12.04. 09:18

A keresőképtelenség és a táppénzre való jogosultság két különböző fogalom.

Amennyiben lejár az 1 év táppénz joga és még mindíg keresőképtelen -feltéve hogy ezt egy orvos igazolja is- úgy természetesen nem kell a munkát felvennie, de táppénz ellátást már nem fog kapni. (Munkáltatójánál igazolt nem fizetett távollét jogcímen tartják majd nyilván)

Jó, ha tudja, hogy az Ebtv. 55. § (3) szerint a baleseti táppénz 1 évvel meghosszabbítható.

(A gyakorlatban a bizottság csak akkor hosszabbít, ha a balesetet szenvedett állapota nem alakult ki.)

intentio # 2012.12.04. 08:58

Mindenekelőtt haladéktalanul közöljék, illetve küldjék meg a kért adatokat.

Az ügyintézési idő -főszabály szerint- 30 nap.

Arra a kérdésére, hogy az ügyben miért nem született érdemi döntés a kifizetőhelyi ügyintéző, vagy a közvetlen felettese tud Önnek választ adni.

Jelezze feléjük nehéz anyagi helyzetét és egyben kérje az ügyének a soron kívüli elbírálását.

Iceburner # 2012.12.01. 13:46

A következő esettel kapcsolatban lenne kérdésem.Szeptember 13-án munkába menet közúti balesetet szenvedtem.Vétlen voltam,8 napon túl gyógyuló sérülésem miatt jelenleg is táppénzen vagyok.A munkáltató okt. 3-án vette fel a baleseti jegyzőkönyvet (annak ellenére,hogy én már szept. 14-én személyesen jeleztem,hogy mi történt).Még mindig különféle adatokat kér a MÁK (mivel közalkalmazott vagyok),olyanokat is,amiket már többször megadtunk,minden szükséges adat feketén-fehéren szerepel az általam leadott papírokon. Balesetem óta sima táppénzt kapok,mert még mindig nem nyilvánították úti balesetnek az ügyemet.
Tudomásom szerint annak ebben nincs jelentősége,hogy a rendőrségi eljárás szerint ki volt a hibás (egyébként is én vagyok a károsult,a vétkes sofőr ellen büntető eljárás indult).
Nehéz anyagi helyzetbe kerültem,ezért szeretném tudni,hogy meddig tarthat még ez a huzavona? Mit tehetnék/kihez forduljak,hogy a kiesett béremet mielőbb megkapjam?
(Az egyértelmű,hogy munkába menet a legrövidebb útvonalon történt a baleset).

iSiS # 2012.11.30. 21:18

Üdv!

A kérdésem a következő lenne:

1 évvel ez előtt autóbalesetet szenvedtem. 2011.11.28-án táppénzes állományba kerültem.
Azóta 2 térdműtétem volt, számtalan gyógytorna, fizioterápia, stb.
2 napja, azaz 2012.11.28-án lejárt az 1 év táppénz jogosultságom.
A kezelések még tartanak és új orvoshoz irányítottak (Sportkórház), mert MR, CT leleteim alapján nem egyértelmű a térd problémám.

A rehabilitációs járadék (leszázalékolás) kérelmem már be van adva, de a folyamat nem indult el, mert a munkaviszonyom még él.
Ilyenkor mit kell tennem ?
Vissza kell mennem dolgozni ?
Ha igen, akkor mi történik, ha nem tudom ellátni a feladatköröm ? (Hiszen járni is alig tudok)

Tényleg fel kell vennem a munkát a táppénzes jogosultság lejárta utáni legkésőbb harmadik napon ? (Azaz holnap)

Bonyolítja a helyzetet, hogy az autóbalesetben vétlen voltam és tart az egyezkedés a károkozó biztosítójával...

Ahhoz, hogy nem vagyoni kártérítést kaphassak eleget kell tennem a kárenyhítési kötelezettségemnek.
Azaz fel kell vennem a munkát ??
A jelenlegi orvosi papírjaim nem elég meggyőzőek, sőt van negatív MR vizsgálatom is. Ezért megyek új orvoshoz, hogy találják meg végre a probléma okát, hiszen mozgásomban meglehetősen korlátozott vagyok.

Kicsit hosszúra sikerült.
Előre is köszönöm a válaszokat:
István Gyula