GYED,GYES, táppénz


nandy # 2009.10.20. 09:30

Ha nincs 180 nap bér az irányadó időszakban, akkor az ellátás alapja a szerződés szerinti bér, de max. a minimálbér kétszerese.
A 140 ezer kevesebb, mint a 143 ezer, ezért előbbi az alap.

Azt gyanítom, hogy az szja-val kapcsolatban nyilatkoztál rosszul. /Több előleget vonnak, nem kértél adójóváírást/

hency2 # 2009.10.20. 10:05

Nandy!

Köszönöm a gyors válaszát,még annyit kérdeznék,hogy ahogy írtam társas vállalkozó vagyok,akkor is ez érvényes rám?
Köszönettel:hency

hency2 # 2009.10.20. 10:18

Nandy!

Még annyit az előzőekhez(elnézést ,hogy lefoglalom a fórumot),megnéztem a számlakivonatot,és a GYÁS-om volt Br.94480,Jár:0 Adóe:17006. így kaptam 77475Ft-ot.
A mostani számlán a GYED:Br.51720,Jár:4913 Adóe:0 így kaptam 46 810 Ft-ot.
Mi ez a 51720ft???

Leone # 2009.10.20. 10:27

Tisztelt Szakértő!

2004 májusában született első gyermekem, azóta gyedet, gyest kaptam, 2007 májusa óta ismét gyeden, illetve mostmár gyesen vagyok második gyermekemmel. Harmadik gyermekemet december 27-re várom. Szükségem lenne most a pénzre, ezért szeretném kivenni az eddig összgyűlt 73 szabadságmból azt amit még a szülésig lehet. De sajnos a mep-től is két ellentétes tájékoztatást kaptam arra vonatkozólag, hogy később ez a gyedem kiszámítását nem befolyásolná-e negatív irányba.
A szerződéses bérem csak br. 120 eFt, 2003 júliusa óta folyamatos a munkaviszonyom. Bár nem tudom az fontos-e, hogy az idén sajnos késve igényeltem a gyest, és csak június 1-től kaptam meg, de én már május 19-től vagyok fizetés nélküli szabadságon.
Ha ma visszajelzek a könyvelőnek, akkor október 1-től lennék szabadságon a szülésig. Mellette pedig gyesen vagyok. Vagy jobb lenne a gyest megszüntetni?
Változna-e valami, ha a baba esetleg 2010-ben születne? (Első két gyerekemet 1, illetve 3 nappal túlhortam.)
A könyvelőm nem tud tanácsot adni, szerinte lehet, hogy a gyed megállapításánál rosszabbul járnék ha most kérném a szabadságomat.
Előre is köszönöm válaszát!

Tündérbogár # 2009.10.20. 11:59

Kedves Szakértő!

2010. május 17.-re várom a babámat. Jelenleg munkanélkülin vagyok, ami 2010. ápr. 23. -val lejár. Kérdésem, hogy mit tegyek? Tgyást igényeljek ápr. 19.-vel? Vagy arra is gondoltam, hogy egy ismerősöm bejelentene magához márc.tól? Van benne vmi buktató, hogy bejelent az utolsó 2 hónapra és onnan igényelnék majd GYED-et?

Egyébként 2008.-tól a béreim így alakulnak/alakultak: 2008.jan- 2009. máj.11. - 170.000 brutto. Jún.25.-ig passzív táppénz, 5 nap kimarad, Jún. 30.-Aug.3.-ig munkanélküli. Aug.3.-Szept.4.-ig 150.000 brutto, Szept 5. - 2010. ápr. 23.-ig munkanélküli.

Nagyon, de nagyon hálás lennék a segítségükért!!!
köszönöm!

nandy # 2009.10.20. 15:29

hency:

Társas vállalkozóra is ugyanaz a szabály érvényes.

Nem tudom, miért olyan kevés a gyed, érdemes lenne írásban megkérdezni az OEP-től.

nandy # 2009.10.20. 15:32

Leone:

Már miért járnál rosszabbul?
Ha visszamész dolgozni, ill. szabadságra, akkor először is a cégnél végrehajtott bérfejlesztésnek megfelelően a te béredet is rendezni kell, ami azt jelenti, hogy jó eséllyel megemelik.
Ezáltal nő a szerződés szerinti béred, mely a következő TGYÁS/GYED alapja lesz.
A szabadságot is már az emelt bérrel kell számfejteni.

A gyes-t nem kell lemondani.

nandy # 2009.10.20. 15:34

Tündérbogár:

Ne ismerős jelentsen be, hanem váltsd ki az egyéni vállalkozói igazolványt.

Tündérbogár # 2009.10.20. 15:41

Köszönöm Nandy, de miért egyéni vállalkozóival? Mi baj érhet ha ismerős jelent be? Nem egyezik a bejelentett lakcím, stb... Köszönöm nagyon, csak szeretnék tisztán látni!

Leone # 2009.10.20. 16:01

Köszönöm a választ! A könyvelő szerint sajnos a bérrendezés után sem fog számottevően nőni a bérem.
Akik szerint rosszabbul járhatnék arra alapoznak, hogy a kivett szabadságom csak 55 nap körül lesz, ezért lehet, hogy a minimálbér után kapnám a gyedet.
Valójában mi alapján számolnák az én esetemben a gyedet?
2008-ban végig gyedet kaptam 2009. május 19-ig, június 1-től gyes, és akkor e mellé október 1-től kérném a szabadságaim kifizetését.

nandy # 2009.10.20. 20:30

Tündérbogár:

Azért, mert ha a szülés előtt ér az a hirtelen "szerencse", hogy állást találsz, akkor jó esélyed van egy OEP-ellenőrzésre, melynek során könnyen fény derülhet a bejelentés színleltségére. Onnantól visszamenőleg törlik a biztosítási jogviszonyt, és ott állsz majd biztosítás és gyed nélkül.

Azért javasoltam az ev.-t, mert akkor automatikusan biztosított leszel, igaz, a járulékot is fizetni kellene legalább 1-2 hónapig, de megéri, és nem tudnak belekötni.

nandy # 2009.10.20. 20:34

Leone:

Bírom ám, amikor a könyvelő "jobban tudja"... tán TB-szakember is? :) /Bér én is könyvelő vagyok, de azért már nagyon sok dologgal tisztában vagyok, amivel egy átlagkönyvelő nem.../

A lényeg az, hogy ha lesz akár egy bérezett napod is, akkor az alapján állapítják meg a gyed-et, tgyás-t, de mindnkét ellátásnál bejön a minimálbér kétszeresének korlátja, mert nem lesz 180 bérezett napod.
Ha simán gyed/gyes-ről mennél szülni, akkor a régi béred lenne az alap, így viszont van esély az emelésre :) Azt se felejtsük el, hogy most biztosan jól jön a szabira kifizetett pénz is, nem? :D

nandy # 2009.10.20. 20:43

hencí:

Elnézést kérek, nem jó választ adtam.

Nem mindegy, hogy társas vállalkozóról vagy munkavállalóról van szó.
Társas vállalkozónál (mivel nincs szerződés szerinti bére) valóban a minimálbér az alap.
Ezt úgy lehetett volna elkerülni, hogy a második ellátás igénybevétele előtt 2-3 hónapig magasabb járulékalap után fizeted a járulékot. Ez nem történt meg.:(

Tündérbogár # 2009.10.20. 22:19

Kedves Nandy!

Köszönöm, akkor az Ön javaslatára nem jelentetem be magam szülés előtt dolgozni.

Mivel a munkanélkülim ápr. 23.-án jár le, szülni máj. 17.-re vagyok kiírva, így a TGYÁS-t 28 nappal a szülés előtt azaz ápr. 19.-én megigényelhetem?
Mert hallottam hogy lehet tv.változás lesz és nem adnak TGYÁS-t csak szülés után? Van ilyen?

Másik kérdés: ha megigénylem a TGYÁS-t és szülök májusban, TGYÁS lejár októberben és októberben igénylek GYED-et akkor a szülés előtti, azaz májustól 2 év alatt kell 365 nap munkaviszonynak lenni vagy októbertől? Mert ha a szülés előtti 2 év akkor megvan, ha a TGYÁS lejártától azaz októbertől visszamenőleg nézik a 2 évet akkor nincs.

Remélem érthetően írtam.
Millió köszönet mégegyszer!
Tündérbogár

Dödölle1 # 2009.10.21. 06:12

Tündérbogár!

Köszönöm Nandy, de miért egyéni vállalkozóival? Mi baj érhet ha ismerős jelent be?

Válasz:

A jogszabály nem tiltja, hogy valaki a rokonánál, ismerősénél, családtagjánál (férjénél, apósánál, testvérénél stb.) dolgozzon.

Az elmúlt években azonban miután tömeges méreteket öltött a „pár napos” bejelentést követően benyújtott, kiemelkedően magas bért tartalmazó THGY igény az OEP Felügyeleti Ellenőrzési Főosztálya, illetve a REP-ek Ellenőrzési Osztályai kiemelten kezdték kezelni és ellenőrizni ezeket az úgynevezett "szívességi bejelentés" gyanús ügyeket, ezért előfordulhat, hogy a REP (Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) Pénzbeli Ellátási Osztálya az igény elbírálása során esetedben is felkéri a REP Ellenőrzési Osztályát arra, hogy a munkáltatónál tartson átfogó, vagy cél ellenőrzést és vizsgálják, hogy a munkát felvetted-e, ténylegesen dolgoztál-e?

Ezt a REP a Tbj-ben (a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997.évi LXXX. törvény) és az Eb. (a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII.) törvényekben kapott felhatalmazás alapján, a Ket (a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL.) törvény szerint eljárva megteheti.

Arra a kérdésre keresik a választ, hogy a felek (azaz te és a rokon, vagy ismerős vállalkozó) munkajogot rendeltetésszerűen használták-e, vagy csak szívességből, kizárólag a magasabb összegű készpénzellátás megszerzése érdekében történt a munkaszerződés megkötése, majd a bejelentés, illetve hogy történt e jogsértés, vagy joggal való visszaélés?

Ennek keretében –többek között- vizsgálni fogják a többi, hasonló munkakörű dolgozó bérét. Feltesznek olyan kérdéseket, hogy mi indokolta a Te "nagyon magas" béredet, miközben a többi, hasonló munkakörben és régebben ott dolgozó alkalmazott csak a minimálbért keresi; így hogy valósul meg a Munka Törvénykönyvében (1992. évi. XXII. törvény) található egyenlő munkáért egyenlő bér elve (feltűnő az is, ha a vállalkozásban legnagyobb terhet viselő vállalkozó is csak minimálbéren van bejelentve, miközben Te, mint pár napja tapasztalatlanul, esetleg kezdőként ott dolgozó „egyszerű alkalmazott” ennek többszörösét pl. 150.000Ft/hó keresed), ha eddig ezen vállalkozónak nem volt alkalmazottja mi indokolta a felvételedet, ha elmész szülni felvett-e helyetted valakit „erre a nagyon fontos feladatra”, az mennyit keres....... stb. A terhesen, pár napra történő foglalkoztatás felvet-e magzatvédelmi aggályokat? Azt az adott munkát 8-9 hónapos terhesen el lehet-e látni? (Ilyen esetekben nem szerencsés, ha az orvosi dokumentációkból kiderül, hogy veszélyeztetett terhes vagy és úgy áltál munkába, vagy ha olyan munkakör van megjelölve a munkaszerződésben, amit terhesen nyilvánvalóan nem lehet végezni….)

Az ellenőrzés keretén belül vizsgálják (vizsgálhatják), hogy a foglalkoztató az elmúlt 5 évben eleget tett-e - saját maga és az esetleges dolgozói után- a járulékfizetési kötelezettségének, mindenkit határidőben bejelentett-e, az előírásoknak megfelelően vezeti-e az előírt nyilvántartásokat stb.?

Ha hiányosságot találnak és szükséges határozatot hoznak, köteleznek, ha az jogilag megalapozott bírságolnak, a hatáskörükbe nem tartozó hiányosságok esetén gyakorolják a szignalizációt (Ket.94.§.), azaz értesítik a feltárt hiányosságokról a hatáskörrel rendelkező többi közigazgatási szervet pl. APEH, Munkaügyi Felügyelőség, Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, ÁNTSZ, Nyugdíjigazgatóság, Jegyző stb.

Tanács: Ha mégis ezt választod/választjátok ezekre a kérdésekre (és sok hasonlóra) készüljetek fel, legyen több olyan tanú aki igazolja, hogy azt az adott munkát amire felvettek azt Te tényleg végezted, az se baj, ha van olyan okmány, ami ezt minden kétséget kizáróan igazolja (pl. ha bolti eladóként dolgoztál akkor jó ha van erről az időről általad eladóként kiállított ÁFÁ-s számla, általad aláírt beszállítói okmányok... stb. Persze ha ezt bizonyítékként jelölitek meg előfordulhat, hogy az egész tömböt végignézik és ha abban jogsértő hiányosságot találnak további szükséges intézkedés megtétele céljából természetesen értesítik az állami adóhatóságot…)

A hatósági eljárás során meghallgathatják a munkatársaidat, illetve minden olyan személyt, akinek a tanúvallomása a döntés szempontjából releváns lehet. (Lásd Ket. 50.§., azaz a hatóság köteles a döntéshozatalhoz szükséges tényállást tisztázni…. A hatóság szabadon választja meg az alkalmazandó bizonyítási eszközt…53.§. az ügyre vonatkozó tény tanúval is bizonyítható….56.§. A tényállás tisztázása érdekében szemle rendelhető el, azaz megnézhetik, hogy hol dolgoztál. Ennek keretében megnézik, hogy ha pl. ügyintézőként voltál foglalkoztatva van-e abban az irodában pl. annyi íróasztal, illetve számítógép ahány személynek ott dolgozni kell, illetve a látottakat összevetik a tanúk tanúvallomásaival… A tanúk ha lehet ne legyenek rokonok, hogy ne lehessen őket elfogultsággal vádolni és erre hivatkozva nehogy figyelmen kívül hagyják a tanúvallomásukat.

Hangsúlyozom a jog a családtagnál, ismerősnél stb. történő foglalkoztatást nem tiltja, de a joggal való visszaélést, a munkajog nem rendeltetésszerű használatát, az adó (és TB.) csalást igen, tehát a ha "csak" bejelentenek, de nem dolgozol azt nagyon nem javasolom.

Üdv. :)

nandy # 2009.10.21. 06:28

Tündérbogár:

Nagyon ki lenne centizve az ügy...:) Ráadásul trükközni is kell ahhoz, hogy a gyed-et kapjad majd, nem biztos, hogy sikerül.

Ráadásul ha munkanélküliről mész szülni, akkor a munkanélküli ellátás alapja lesz a tgyás/gyed alapja is. Ezen is javíthatnál az ev.-vel.

ckjani # 2009.10.21. 10:26

Tisztelt Szakértő!

A körülmények egy kicsit bonyolultak. Röviden: létszámleépítés van a feleségem munkahelyén, be kell állni egy létszámra december 31-ig, a feleségem már létszám fölötti, de nem küldhetik el, mert Gyes-t is kap, és számítanak is a munkájára. A főnökével úgy egyeztek meg azért hogy senkit se kelljen elküldeni, hogy november 9-től fizetésnélküli szabadságra vagy táppénzre megy december 31-ig. Ez 38 munkanap. Közben kiderült, hogy feleségem a következő gyermekünkkel várandós. Kérdésünk: A gyed számításánál mikor kerül jobb helyzetbe, ha táppénzre megy, saját jogcímen vagy a másfél éves gyermekünkkel kerül táppénzre (nagyon gyakran beteg), vagy pedig ha fizetésnélküli szabadságra megy. Júniusra várjuk a következő gyermekünket.

Tündérbogár # 2009.10.21. 12:00

Kedves Nandy és Dödölle!

Nagyon köszönöm a válaszokat!

Egyetlen ötletem maradt: januártól kb. 6 hétre lennék bejelentve brutto 150.000-rel, u.úgy mint a munkaviszonyomban. Febr. közepétől vissza munkanélküli, így a szülés időpontjában biztosított lennék és egyből GYED-et igényelnék, nem tartanék igényt TGYÁS-ra.

Ehhez mit szóltok?
Bocsi a fárasztásért, de ezzel fekszem és alszom... Jó lenne a GYED-em biztonságban tudni.

Millió köszönet!

nandy # 2009.10.21. 12:35

Egyből GYED-re nem tudsz menni, csak a TGYÁS lejártával.

Ha munkanélküliről mész szülni, akkor arra figyelj, hogy ne a szülés napjától (vagy előtte) kérjed a TGYÁS-t, hanem a szülés után naptól - így a szülés napján lesz érvényes biztosításod, ami kell majd a GYED miatt.
Aztán ha a TGYÁS lejár, menj vissza pár napra munkanélkülire, és onnan GYED-re.

nandy # 2009.10.21. 12:47

ckjani:

A válaszadáshoz tudni kellene, hogy a GYED lejárta óta hány napot dolgozott a feleséged, és mennyi a mostani keresete.

Általánosságban válaszolva:

A TGYÁS/GYED/táppénz alapjába nem számít bele az előzőleg kapott táppénz, GYED stb... Csak a munkabér, ill. bérjellegű kifizetések mint pl. betegszabi, jutalom, jutalék stb.

Ha az irányadó időszakban (amióta újra dolgozik) nincs összesen 180 bérezett napja, akkor nem csak a GYED, hanem a TGYÁS felső határa is korlátozott. Nem számít bérezett napnak a táppénz, és emiatt nálatok alaposan át kellene számolni az egészet /mert gondolom, a feleséged eddig is sokat volt betegállományban/.

nandy # 2009.10.21. 12:51

Ha a feleséged kapja a gyes-t, ő csak annyi napra mehet táppénzre, ahány napot az adott időszakban (amióta visszament dolgozni) dolgozott. Ha ezalatt többször volt táppénzen, akkor az már csökkenti a még igénybevehető napok számát.

A gyermekápolási táppénz ideje korlátozott, a gyermek életkorától függően. De gyáp-ra az a szülő mehet, aki a gyes-t kapja.

Szerintem az lenne a legjobb, ha a feleséged átadná neked a gyest (MÁK-nál kell elintézni), mert ő a terhessége okán amúgy is védett. Így egy évig is táppénzen lehet. Te pedig elmehetsz gyáp-ra, mert te kapod a gyes-t.

ckjani # 2009.10.22. 11:57

Kedves Nandy!

A feleségem október 1-e óta dolgozik. Jelenlegi bére 200000. Ha jól értelmeztük, akkor járna jobban a gyed kiszámításánál ha beteg szabadságra menne? Azt tudjuk , hogy fizetésnélküli szabadság esetén ha azt gyermekápolás miatt veszi igénybe, ha közben béremelés történik a fizetésnélküli szabit, úgy kell figyelembe venni, mintha dolgozott volna. A 180 napja nem lesz meg, így akkor az előző bérét veszik majd alapul a gyed számításánál?

Dödölle1 # 2009.10.22. 13:00

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

42/B. § A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.

40. § (3) A terhességi-gyermekágyi segély a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár.

Dödölle1 # 2009.10.22. 13:04

"...és egyből GYED-et igényelnék, nem tartanék igényt TGYÁS-ra."
Tündérbogár

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

Egyéb munkaidő-kedvezmények

138. § (1) A terhes, illetőleg a szülő nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg. Ezt úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen. --
Valamint lásd még a lenti jogszabályokat is:

Üdv. :)

nandy # 2009.10.22. 13:55

ckjani:

Október 1-től a szülési napjáig tartó időszak jövedelmét veszik figyelembe. Ha nincs 180 bérezett nap, akkor a TGYÁS-nál is bejön a korlát.

Mivel a szerződés szerinti bére elég magas, így nincs különösebb jelentősége annak, hogy táppénzre vagy fizetetlen szabira megy.