munka törvénykönyve


okoska # 2012.08.21. 12:24

bukki!
A hatályos szabályok értelmében, ha terhességed alatt leszel keresőképtelen, pl. megfázol, fáj a körmöd, akkor első körben ugyanúgy betegszabi jár, mint bárki másnak. Ha letellik a 15 nap betegszabi, akkor táppénz. Hogy mire vagy jogosult a táppénzes papírod alapján, azt a keresőképtelenség kódjából tudod meg. Ha 8-as, akkor az un. "általában beteg". Ha viszont a terhességed miatt, vagy keresőképtelen, veszélyeztetett terhes, akkor kimarad a munkáltató által fizetett betegszabi, s az első naptól kezdve az egészségpénztár fizet neked táppénzt. A keresőképtelenség kódja ilyenkor 9-es.

ObudaFan # 2012.08.20. 20:50

Ebt. 44. § Keresőképtelen,

  1. aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni;

b) aki terhessége, illetőleg szülése miatt nem tudja munkáját ellátni, és terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult;

  1. az anya, ha kórházi ápolás alatt álló egyévesnél fiatalabb gyermekét szoptatja;

d)

e)a szülő, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja és a gyermeket a saját háztartásában neveli;

  1. aki fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásban betegségének megállapítása vagy gyógykezelése miatt részesül;
  2. akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap, vagy akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, továbbá aki járványügyi, illetőleg állat-egészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkahelyen (munkakörben) átmenetileg sem foglalkoztatható.
pazs # 2012.08.20. 18:48

Mintha a másik topikban már elmagyarázták volna, hogy terhességben betegszabadság nem jár (ami eddig sem), hanem az első naptól táppénz, keresőképtelenség esetén persze.

bukki # 2012.08.20. 07:55

remélem hogy valaki tud segíteni a "megértésében", mert első olvasatra elég dermesztően hangzik...

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.20. 07:35

Az nem munkajogi kérdés, hanem tb. Van itt olyan, aki ért hozzá.

bukki # 2012.08.20. 07:27

az a konkrét kérdésem, hogy tényleg nem jár táppénz a veszélyeztetett terheseknek vagy csak túlzás volt a cikk és a betegszabadságra gondoltak(ami eddig sem járt) ?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.20. 07:21

Hogy kell értelmezni
Hangulatkeltésként.
Mi a konkrét kérdésed?

bukki # 2012.08.20. 07:10

Kedves Hozzáértők !
Hogy kell értelmezni a HVG-ben megjelent cikket a veszélyeztetett terhességgel kapcsolatban?
http://hvg.hu/…nka_vilagaba
Segitségüket előre is köszönöm!!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.16. 18:40

Valahogy úgy.

vonal # 2012.08.16. 18:38

Értem. A bíróság kötelezni fogja ,hogy kérje le a bérgaranciából a munkabért, illetve még büntetést is kiszab a felszámolónak?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.16. 18:22

Nincs tárgyalás. Ez nem peres eljárás.

vonal # 2012.08.16. 15:46

köszönöm.Nekem is mindenképpen el kell utaznom a munkaáltató székhelyén lévő Törvényszékre a tárgyalás idején?Mint említettem több mint 300 km a távolság.Anyagilag ezt nem igazán engedhetem meg magamnak.

Szücsi* # 2012.08.16. 14:42

Köszönöm K-B-S!

Szücsi* # 2012.08.15. 15:26

Akkor ezt most eltoltam. Már gondolom nem lehet megmásítani a dolgot és most kérni fizetési meghagyást?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.15. 14:51

Szücsi, talán jobb lett volna egy fizetési meghagyás. Lesz tárgyalás; tárgyaláson kívül nem lehet ítéletet hozni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.15. 14:49

Nem, a munkáltató székhelye szerint illetékes törvényszékhez.

vonal # 2012.08.15. 14:35

Nagyon köszönöm K_B_S!
Erre fogok hivatkozni a levelemben.Amennyiben ez sem győzi meg a felszámolót, akkor kifogást nyújtok be ellene.Még egy kérdés.A kifogást az illetékes munkaügyi bírósághoz kell benyújtani ugye?Melyik az illetékes munkaügyi bíróság a cég székhelye szerint illetve a lakóhelyem szerinti?300 km távolság.

Szücsi* # 2012.08.15. 11:43

Tisztelt Szakértők!
2012. 07. 19.-én kapta meg a férjem a felmondást a cégtől ahol 2004-től dolgozott. A felmentési idő letöltésétől eltekintett a munkáltató. Munkabér, felmondási idő, végkielégítés, szabadságmegváltás szerepelt a végelszámolásban. Mivel a pénztárban nem állt rendelkezésre annyi pénz, hogy ki tudják fizetni, írt egy kérvényt, hogy a meghatározott összeget szíveskedjenek átutalni. Ez mind a mai napig nem történt meg. Írtunk felszólító levelet a cégnek, nem is válaszoltak rá. Az anyagot 10 napja megküldtük a Munkaügyi Bíróságnak. Kérdésem a következő: ebben az esetben is lesz tárgyalás, vagy a bíróság az egyértelmű iratok alapján csak felszólítja a céget, hogy fizessen?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.15. 11:40

Mondtam, hogy nyújts be kifogást a felszámoló mulasztása miatt.

Hatályos Mt. 146. § (1) A munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget (állásidő)- az elháríthatatlan külső okot kivéve - alapbér illeti meg.
(2) A munkavállalót, ha a munkáltató hozzájárulása alapján mentesül a munkavégzés alól, a kiesett munkaidőre megállapodásuk szerint illeti meg díjazás.

Régi Mt. (4) A munkavállalót, ha a munkáltató működési körében felmerült okból nem tud munkát végezni, az emiatt kiesett munkaidőre (állásidő) személyi alapbére illeti meg.

vonal # 2012.08.15. 08:58

Köszönöm ismételten.
Sajnos a felszámoló jelen esetben hajthatatlannak tűnik.
Ő és a volt cégvezető is csak azzal érvvel,hogy mivel nem volt tényleges munkavégzés így szerintük nem jár fizetés arra az időre csak addig amíg munkavégzés volt.De nem az én hibámból nem volt munkavégzés,készen álltam a munkát felvenni csak nem volt mint.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.15. 07:29

Tudnék, de a számmemóriám pocsék, keresgélni meg nem akarok. Azonban konkrét hivatkozás nélkül is belátható, hogy a munkaviszony fennállása alatt a munkavállalónak bér jár; és az is, hogy a Bérgarancia Alap a bértartozás - korlátozott - kiegyenlítésére szolgál.

vonal # 2012.08.15. 07:23

Köszönöm.
Tudnál e javasolni jogszabályt erre vonatkozóan,amelyre felhívhatnám a felszámoló figyelmét?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.15. 06:07

Igen.
Ha nem így tenne, emelj kifogást a bíróságon, majd helyre teszik.

vonal # 2012.08.14. 17:25

Köszönöm K_B_S!
A cég most felszámolás alá került.A felszámolótól kértem a bérgarancia alapból történő megkérését az elmaradt fizetésemnek.Ezt nem igazán akarja megtenni a felszámoló,mert a cégvezető azt nyilatkozta neki,hogy a tényleges munka megszűnt amikor engem is kijelentett.Pedig a munkaviszonyomat nem szüntette meg.Felmondást sem írtam alá mai napig.Elképzelésem szerint a bérgarancia alapból nem csak a kijelentésig hiányzó munkabért hanem a mai napig fennálló munkabért kellene a felszámolónak lekérni.Jól gondolom e?

Gyöngyi19 # 2012.08.14. 17:00

Kedves Szakértők! Miért nem kapok senkitől sem választ? Pedig nagyon fontos lenne!Vagy nem jó helyen érdeklődöm? Előre is köszönöm!