Munkajogi kérdések.


Dr.Attika # 2016.09.12. 05:18

Szerintem meg teljességgel érvénytelen. A határozatlan időre kötött munkaszerződést a felek az Munka Törvénykönyvben szabályozottak szerint szüntethetik meg. Ez az MT kógens szabálya. Márpedig az MT kógens szabályaitól csak a munkavállalóra kedvezően lehet eltérni. A kötbér kikötés viszont egyértelműen nem az.

Kezdeményezze nyugodtan a munkaviszony megszüntetését rendes felmondással.

wardog # 2016.09.14. 15:49

"A tervezett cselekményét egyébként a Munka Törvénykönyve és a Büntető Törvénykönyv is szankcionálja. Nem kell ahhoz munkaszerződésben foglalt titoktartási nyilatkozat."

Ehhez kérhetnék fejezetet, paragrafust és bekezdést?

Köszönöm válaszát!

Dr.Attika # 2016.09.14. 16:54

Hogyne. Fizetés jogi szakvélemény keretében bármely ügyvédtől.

Dr.Attika # 2016.09.14. 16:55

Helyesbítés: fizetős jogi szakvélemény keretében.

wardog # 2016.09.14. 20:48

Kértem háromtól is "fizetős jogi szakvélemény keretében" és azt állítják, hogy nincs ilyen. De ha nem haragszik inkább itt zárnám le a témát, mert nem szeretem, ha csak szavakkal dobálózunk.

Köszönöm a hozzászólást!

Dr.Attika # 2016.09.15. 05:07

Ha három "fizetős" jogi szakvélemény is megalapozza az álláspontját, akkor nincs mitől tartania. Ha a kollégák tévedtek, akkor sincs gond, mert az ügyvédi felelősség biztosítója megtéríti az esetleges kárát.

Csabi1973 # 2016.09.16. 07:48

Tisztelt Szakértő!
2016. október 3-án új munkahelyen kezdenék. Jelenlegi munkahelyemen kértem a munkaviszonyom közös megegyezéssel történő megszüntetését 2016. szeptember 30-cal.
Beadványomra azt a választ kaptam, hogy csak november 12-vel szüntethető a munkaviszonyom, mert a tantárgyfelosztás szerinti kiosztott órák, feladatok ellátása veszélybe kerülne.
Mindenképpen szeretnék októberben az új munkahelyemen kezdeni, mit tehetnék ennek érdekében.
Jelenleg nevelést, oktatást közvetlenül segítőként dolgozom (iskolai rendszergazda, Programtervező informatikus főiskolai végzettséggel rendelkezem). Ebben a tanévben csak heti 11 órát kellene ellátnom. Korábban nem volt órám.
Az álláshelyemre teljes munkaidős informatika szakos középiskolai tanárt keres az intézmény.
Köszönöm a választ!

Rexor # 2016.09.16. 08:35

Munkaviszonyról vagy közalkalmazotti jogviszonyról van szó?

Csabi1973 # 2016.09.16. 09:46

Határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszonyról van szó.

Rexor # 2016.09.16. 13:21

Közös megegyezés lényege, hogy mindkét félnek jóvá kell hagynia. Tehát semmit sem lehet tenni.

fuffancs70 # 2016.09.16. 14:17

Tisztelt Szakértő!
Jelenleg kártérítési perem folyik, mert a volt munkahelyemet felszámoló cég úgy számolta fel a céget, hogy nem nézett utána, hogy 1 fő (én) munkavállaló van.
Én iker gyermekeimmel 2009 év novembere óta gyesen vagyok ez év dec. 31-ig.
Volt munkahelyemet a Cégbíróság (mivel a Felszámoló hanyagul nem közölte, hogy munkavállaló van) felszámolta. Engem senki nem értesített, utólag szereztem tudomást a cég megszűnéséről, így hitelezői igényt sem tudtam benyújtani.
Kénytelen voltam a Felszámolót beperelni, aki persze az engem illető kártérítést minimalizálni akarja. Szerinte távolléti díj nem illetett volna meg engem, mivel Gyesen voltam (és még vagyok is). Amúgy 17 év munkaviszonyom volt. Van egy olyan törvény is, hogy Gyesen lévő szülőnek nem lehet a munkaviszonyát megszüntetni. Most mégis ez történt.
Szerintem jár a távolléti díj, ha engem értesítenek a tényről, akár egy napra is munkába állhattam volna gyes mellett. A felszámolás 2014-benkezdődött.
Várom válaszát!
Köszönettel: S. Rita

ObudaFan # 2016.09.16. 17:51

Mondjuk a leírtakból nem igazán látom, hogy a felszámoló egyáltalán kártérítésre kötelezhető-e, de persze elképzelhetőek olyan körülmények, amikor igen.

Egyébként nem jár a távolléti díj a gyeses időszakra.

Dr.Attika # 2016.09.16. 18:14

Kötelezhető kártérítésre a felszámoló, ha nem észlelte, hogy van olyan munkavállaló,akinek a munkaviszonya nem lett megszüntetve.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.16. 19:39

kár egy napra is munkába állhattam volna gyes mellett.
De nem álltál. Ez ténykérdés.

DrAttika, ha így gondolod, vállald el a képviseletét sikerdíjért...

Dandus # 2016.09.21. 22:57

Jó estét kívánok!

Szeretnék érdeklődni, hogy mit tehetek abban az esetben, ha elvállaltam egy munkát ismerősnek, de nem akar kifizetni.
E-mailben kért meg a munka elvégzésére melyben írta, hogy fizetni fog. A rám bízott feladatot folyamatosan végeztem 3 hónapig, míg másra át nem ruházta azt egyik napról a másikra a tudtom nélkül. Több, mint egy hónapnyi e-mail váltások bizonyítják, hogy csak ígéretek vannak a fizetésre. Ebben az esetben jogilag lehet valamit tenni? Megbízási szerződésként lehet ezt értelmezni?

Választ előre is nagyon szépen köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.22. 05:14

Nagyjából minden, hogy megbízás-e vagy más, munkavégzésre irányuló jogviszony, esetleg vállalkozás. Az a lényeg, hogy vállalta, hogy fizet neked. Pacta sunt servanda.

Fizetési meghagyás, ha ellentmond, per. Neked kell bizonyítani a jogviszony létezését és tartalmát.

ujmunka # 2016.09.22. 14:01

Tisztelt szakértők!

Munkahely váltás előtt állok és a leendő munkahely által ajánlott munkaszerződéssel kapcsolatban kérdeznék.

  1. A próbaidőt 3 hónapban határozza meg. A munkaviszony 3 hónap tréninggel kezdődne, amire külön tanulmányi szerződést köt. A tanulmányi szerződés szerint ha felmondom 1 éven belül a munkaszerződést az elvégzett képzési időnek megfelelő összeget + kártérítést kell fizessek a munkáltatónak. A tanulmányi díj és kártérítés követelés jogos/kérhető a próbaidőre vonatkozóan is?
  2. A munka jellege informatika, programozás. A szerződés kiköti, hogy felmondást követően 2 évig ezzel a szoftverrel a cég partnerénél, ügyfelénél, versenytársánál nem vállalhatok munkát sem munkavállalóként sem szerződésesként. Tehet ilyen kikötést a szerződésbe? Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ha felmondok náluk akkor pályát kell váltsak. Megsértés esetén többmilliós kártérítést követel.
  3. A szerződés hivatkozik a cég know how-jának (védett ismeret) védelmére. Hogyan határozható meg, mi tartozik bele a kategóriába? Pl. a kezdő tréning egy vizsgával végződik, ami egy nemzetközi vizsga nem a cég sajátja. Így az itt megszerzett tudás sem lehet egyedi.
Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.22. 14:36
  1. Ha aláírod...
  2. Én nem értem, mit jelent az, hogy "ezzel a szoftverrel munkát vállalni".
  3. Hát a know-how az know-how.

Biztos, hogy akarsz nekik dolgozni?

ObudaFan # 2016.09.22. 14:37
  1. Tanulmányi díj az szerintem igen, a kártérítés már jóval kérdésesebb.
  2. Ellenérték fejében lehet ilyet vállalni.
  3. A know-how azért olyan tudás, ami nem nyilvános.
ujmunka # 2016.09.22. 16:20

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

2. Pl. SAP tanácsadói pozíció: SAP szoftverben fejlesztek folyamatokat, modulokat. Felmondás után 2 évig nem dolgozhatnék SAP tanácsadóként mert azzal sérteném a gazdasági érdekét a cégnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.09.22. 17:56

Akkor ugyanabban a munkakörben nem vállalhatsz munkát, nem pedig "azzal a szoftverrel". De ez nem jogi, hanem nyelvi probléma. Angolul nyilván profi vagy.

agiii_ca # 2016.09.22. 18:14

Tisztelt Szakértők!

Fel szeretnék mondani a munkahelyemen,mivel kaptam egy jobb lehetőséget. Viszont attól tartok,hogy a főnököm nem veszi át a felmondást. Érdemes lenne tanút vinni magammal? A felmondás annak beadásának napjától érvényes?

ObudaFan # 2016.09.22. 18:37

Érdemes. Az átadással indul a felmondási idő.

agiii_ca # 2016.09.22. 19:07

Köszönöm szépen a gyors választ.

Csillag55 # 2016.09.22. 21:01

Tisztelt Fórumozók!
61 éves vagyok.A nők kedvezményes 40 éves munkaviszony utáni nyugdíjasaként egyéni vállalkozást szeretnék indítani.Az interneten ellentmondó magyarázatokat találtam arra vonatkozóan, hogy választhatom-e a KATA-t. Saját jogú nyugdíjasnak számítok és akkor választhatom a KATA-t?Vagy korkedvezményes nyugdíjasnak számítok és nem választhatom , csak akkor, ha betöltöttem (az én esetemben 64 éves kort? Kérem szíveskedjenek válaszolni. Köszönöm: Csillag