Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.25. 08:55

Ki mondta, hogy kötelezhetnek munkaidőn kívüli elfoglaltságra? (A végzettséget, tudást írhatják elő, a te dolgod, hogy szerzed meg, vagy hogy megszerzed-e egyáltalán.)

Edömér # 2019.07.25. 07:58

Kovács_Béla_Sándor,
ez élő munkaszerződés esetén is érvényes (értsd: egy adott munkakör betöltéséhez korábban elegendő elvárásokat egyoldalúan lehet bővíteni)? Ez remek. Ebben az esetben autószerelőnek is beiskolázhatnak, ha a munkáltatóm úgy dönt? Akkor marad a felmondás.
Az azonban még mindig kérdéses, hogy ellentételezés nélkül munkaidőn kívül hogyan kötelezhetnek bármilyen tanfolyam elvégzésére. Vagy ennek bevállalása is evidencia?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.25. 07:45

Nincs szüksége szerződésmódosításra. A munkáltató egyoldalúan határozza meg az egyes munkakörök betöltőivel szembeni elvárásokat (iskolai végzettség; nyelvtudás; szakmai végzettség, tudás szintje, stb.). Az elvárások nem teljesítése rendes felmondási ok.

Edömér # 2019.07.25. 05:45

Szomorú örökös,
Az a szerződésmódosítás izgi lesz. A társaság fele már így is a felmondás határán áll, elég ha pár embert lendít ez át a határon, megreccsen az egész.
Ami engem illet: én biztos nem írom ezt alá. Megvárom hogy kirúgjanak, másfél évtized után már jár némi végkielítés. :)

Szomorú örökös # 2019.07.25. 05:08

Edömér

milyen alapon lehet erre kötelezni egy munkavállalót, akinek a munkájához eddig ezt nem tartották szükségesnek? Jelzem, most sincs rá szükség, de elfogadom, hogy a tulajdonos adott területen ilyen tudással rendelkezőket szeretne foglalkoztatni.

Egy barátomat anno felvették tanárnak. Mivel eléggé jó szinten beszélt egy bizonyos nyelvet, úgy gondolták, hogy akár nyelvtanár is lehet belőle ezen a nyelven, ezért beiskolázták a főiskolára az adott szakra. Mivel ez mindig hétvégén volt, egy másik tevékenységében akadályoztatva érezte magát, illetve maga részéről az egész beiskolázást értelmetlennek is tartotta, ezért pár hónap után úgy gondolta, hogy nem csinálja tovább. Ezek után már meg voltak számlálva a napjai az iskolában.

korábban ez nem volt szükséges, a munkaszerződésekben sincs ilyen feltétel lefektetve.

Majd most lesz, elhiheted!

Edömér # 2019.07.25. 04:57

Rendben. Hogyan fogalmazzam meg, hogy jó legyen? A lényeg: rendesen ledolgozom a munkáltatóm által megszabott munkaidőt, a munkámmal eddig nem volt probléma. Most kitalálnak egy többletfeladatot (amennyiben ezt annak lehet nevezni), kötelezővé teszik, ráadásul kompenzáció nélkül a szabadidőm terhére. Ez így szabatosabb? :)
Ui: tudom, ott is lehet hagyni a céget. Valószínűleg ez is lesz a vége.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.24. 21:07

Nem jók ezek a kérdések.

Edömér # 2019.07.24. 19:57

Szép estét!
Érdekes levelet kaptunk ma a munkahelyemen: a vezetőség nyelvtanfolyam elvégzésére kötelezett mindenkit, akinek nincs nyelvvizsgája egy adott nyelvből. Ezzel kapcsolatban lenne kérdésem:
1., milyen alapon lehet erre kötelezni egy munkavállalót, akinek a munkájához eddig ezt nem tartották szükségesnek? Jelzem, most sincs rá szükség, de elfogadom, hogy a tulajdonos adott területen ilyen tudással rendelkezőket szeretne foglalkoztatni. Ha új alkalmazottat ilyen feltételekkel vesznek fel, az szívük joga. De korábban ez nem volt szükséges, a munkaszerződésekben sincs ilyen feltétel lefektetve.
2., A levél szerint a nyelvtanfolyam "részben munkaidőben" történik. Kötelezhetőek vagyunk "túlmunkára"? Ez annak minősül?
3., A munkáltató előírt egy vizsgát, sikertelenség esetén kötelezni akarja a munkavállalókat a tanfolyam díjának, vagy annak egy részének visszafizetésére. Erre kötelezhető a munkavállaló?

Köszönöm

aprilismajus # 2019.07.24. 09:54

Tisztelt Zso78, több bírósági határozat is azt támasztja alá, hogy munkabérnek kell tekinteni valamennyi munkáltatói szolgáltatást, melyet a munkavállaló munkája ellenértékeként kap.

Zso78 # 2019.07.24. 07:10

Tisztelt április május!
Köszönöm segítő válaszát.
A válaszára hivatkozva,hogy egyéb járandóság,abba bele érthetem akkor a túlóra bért?Mert az elmúlt 4hónapban,van benn túlórám.
Tisztelettel

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.24. 07:08

Ha a munkaviszony a munkaidőkeret letelte előtt szűnik meg, akkor arányosan kell elszámolni a munkaidőt, rendkívüli munkavégzést.

aprilismajus # 2019.07.24. 06:35

Tisztelt Miserables, ha kártérítési igénye van, akkor azt a közigazgatási és munkaügyi bíróságon érvényesítheti.

aprilismajus # 2019.07.24. 06:27

Tisztelt Zso78, a 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről egyértelműen fogalmaz (80. § (2)), ha felmondással szűnik meg a munkaviszony, akkor az utolsó munkában töltött naptól számított ötödik munkanapon ki kell fizetni a munkavállalónak a munkabérét és egyéb járandóságait.

Zso78 # 2019.07.24. 05:45

A közeljövöben fogom beadni az írásbeli felmondásom. Nálunk a túlórát hivatalosan,a törvénynek megfelelően fizetik.4 havit minden 5.hónapban.
Kérdésem a következö lenne. Mivel én augusztus 1töl leszámolok,kérhetem a bent maradt túlóráimra járó béremet,a rendes bérem mellé? Ugyan úgy jár,mintha maradnék a cégnél és a szokáshoz híven szeptemberben fizetnék?
Tisztelettel.

Miserables # 2019.07.24. 04:16

2019 február 22 -n Hollandiából kijelentkeztem, hazaköltöztem 66 évesen magyar állampolgár vagyok .Mivel Hollandiából csak jövőre 67 éves kortól kapok nyugdíjat ,ezért a Budapesti Fiumei úti Nemzetközi Nyugdíj Intézetnél lett benyújtva a kérelmem.A magyar éveim már 2016 .n ki voltak számolva 58 000 Ft.Viszont Ausztriában is dolgoztam ott 65 évtől jár nyugdíj 5 évem van ott.Többször kerestem levélben az intézetet, nem válaszoltak.Telefonon elérhetetlenek .Írtam az Emberi erőforrások Minisztériumába ,ahol sajnálkoztak és levelem továbbították a Fiumei úton egy osztályvezetőnek egy hónapja. E-mailban érdeklődtem mikor kapom legalább a nyugdíj előleget magyar éveimre de semmi válasz nem érkezik.Hová fordulhatok és kérhetek kártérítést ezen időpontra vagy kamatot ?Mert akinek 45 napon túl nem intézik Miskolcon az ügyét kötbért kell fizetni .Hová fordulhatok ez ügyben ?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.23. 17:39

A társadalombiztosítási juttatásokat a biztosítási jogviszony alapozza meg. Köznyelven a "bejelentés". Abból, hogy a munkáltató az egyébként bejelentett - tehát biztosított - munkavállaló után fizetendő, bevallott járulékot nem fizeti meg illetve a munkavállalótól levont járulékot nem fizeti be, a munkavállalónak hátránya nem származhat.

rigoz # 2019.07.23. 17:18

Szerintem is előbb ki kellene amúgy derítenie, hogy tényleg így van-e, az Ügyfélkapus azonosítással megnyíló felületen látható adat is lehet téves, téves felvitel okán.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.23. 16:42

Nem szerencsés dolog, amikor a kérdés állít. Méghozzá tévesen. Az sem szerencsés, ha az ilyen szerencsétlen kérdésre érdemben próbálsz válaszolni.

rigoz # 2019.07.23. 15:27

Tisztelt Olasz&Erika!

Szerintem kártérítésért lehet perelni a munkáltatót, de ha fennáll a munkaviszony, akkor ez nem javasolt...

Olasz&Erika # 2019.07.23. 14:48

Üdvözlöm.egy olyan kérdésem lenne,hogy az ügyfèlkapun lekért adatok alapján a foglalkoztatóm nem fizetett utanam járulékot.a Taj nyilvántartasnál viszont látszik a biztosított jogviszony.most mennék CSED-re.valószínű így hogy nincs járulék fizetve utànam,nem leszek jogosult a juttatásokra?3éve annál a cégnél vagyok s csak az első félévbe fizetett járulekot.ha elutasítja az OEP ami amúgy járna,akkor hova tudok fordulni?nem szeretném ha a családom "szívná"meg egy ilyen munkáltató miatt.köszönöm válaszukat.

Szomorú örökös # 2019.07.22. 16:38

xxXBalázsXxx

Milyen hátrányok és/vagy felelősség terheli azt aki aláír egy ilyen munkaszerződést?

Pl. az, hogy ez az állítás, miszerint „a munkáltató szerint 3 hónap múlva bejelent 8 órára is”, soha a büdös életbe nem fog teljesülni, egészen pontosan megvan az esélye, hogy a büdös életben nem fog megvalósulni. Nem beszélve arról, hogy jogilag ő csakis 4 órát kell fizessen, te pedig 8-at fogsz neki robotolni. Te gyakorlatilag 4 órás bejelentés alapján leszel nyugdíjbiztosítva, TB-biztosítva, stb. Én tuti nem írnék alá ilyen kamu-szerződést, hanem keresnék egy tisztességesen fizető (és bejelentő) munkáltatót.

xxXBalázsXxx # 2019.07.22. 15:45

Jogi Fórum/Forumozók!

Azzal a kérdéssel fordulok a fórumhoz hogy mit jelent az jogilag és személyileg ha valaki olyan munkaviszonyt létesít ahová csak 4 órára van bejelentve viszont 8 órát kell dolgozni? A munkáltató szerint 3 hónap múlva bejelent 8 órára is. Milyen hátrányok és/vagy felelősség terheli azt aki aláír egy ilyen munkaszerződést?

aprilismajus # 2019.07.22. 05:56

Tisztelt Judos, az Ön kérdésére a Munka törvénykönyvének általános rendelkezései között kell választ keresni, az említett jogszabály kimondja, hogy kölcsönösen együttműködve kell eljárni, úgy, hogy a másik fél jogát ne sértsük. Erre hivatkozva Ön kérheti, hogy a megbeszéléseket olyan időpontban tartsák, mely Önnek is megfelelő.

judos # 2019.07.21. 21:34

A következő kérdéssel szeretnék fordulni a fórumhoz, mert én nem vagyok jogi szakember, hogy eldönthessem mi a helyes. Két munkahellyel rendelkezem, 15 éve egy pénzügyi cégnél, heti 12 órában, a másik cégnél 3 éve és heti 40 órában. a pénzügyi cégnél a főnököm mindig megbeszéléseket 1-2 nappal előtte jelenti be,általában 14-15 óra körül, de sajnos a másik cégnél (8 órás) időpontjaim vannak és nem tudom megoldani, hogy részt tudjak venni a megbeszéléseken, persze próbálom megoldani! A főnököm sajnos ezt nem érti meg. Nem neki kellene hozzám alkalmazkodnia, ezt hallom állandóan. Szerintem azért csinálja, hogy felmondjak! 15 év hosszú idő,én nem szeretnék csak úgy felállni! Közös megegyezéssel nem fogom otthagyni a céget! Munkámban nem tud belekötni! Mit tehetnék? Előre is köszönöm a válaszát Molnárné

Kovács_Béla_Sándor # 2019.07.21. 20:48

:D Az tényleg kivétel. (Amúgy, amit ők csináltak, az szerintem is művészet volt.)