Munkajogi kérdések.


wers # 2016.08.07. 09:09

Úgy tűnik, jó volt a tegnap estéd. ;)

lajcsó # 2016.08.08. 08:21

"Majdnem baleset történt a munkahelyen, ilyenkor van valakinek jogi felelőssége?"
A "majdnem balesetért" egészen biztosan nem terhel senkit felelősség. A "majdnem elkéstem"-ért sem szokták lehúzni az órát.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.08. 08:26

Ahogy wers utalt rá, a munkavédelmi, munkavégzési szabályok betartásáért azok címzettje felel. Akkor is, ha a megszegés csak "majdnem" balesethez vezetett.
De ebből a leírásból mi nem tudhatjuk, hogy ki milyen szabályt szegett meg. Ha egyáltalán.

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.08.08. 08:45

Dr.Attika ez jó :)

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.08.08. 08:57

Ez most nem vicc! Ismerősöm irodájában levő fénymásolóra ráült a csinos titkárnője, hogy majd lefénymásolja ülepét, de pechjére az beszakadt és véresre kaszabolta magát. Nem hiszitek el, de hivatalból elindították a munkaügyi eljárást, vizsgálatot, mert az ambulancia kötelezően értesíti őket. Kisasszony állítólag látta filmekben és gondolta ő is megörökíti barátjának a látványt. Szerintitek a főnök kirúgta a hölgyet? ÁÁÁ neeeem, vitte orvoshoz meg mindenhova még fagyit is vett neki fájdalomdíjként. :)

lajcsó # 2016.08.08. 10:19

Lehet, hogy a fénymásolat a főnök számára készült volna, meglepetésként.

ilonya # 2016.08.08. 13:28

Tudna valaki segíteni nekem?Próbáltam a problémámhoz hasonló kérdést találni,de nem sikerült.
Megbízási szerződéssel dolgozom egy alapítványnál,mint nyugdíjas.
A megbízás időtartama: 2016.01.01-2016.12.31.
A szerződésem szerint a "jogviszonyra a munkajogi,társadalombiztosítási és a Ptk. idevonatkozó jogszabályai az irányadók."
" A szerződést módosítani csak a két fél írásos egyezsége alapján lehet"
Díjazásom:x Ft/8 órás munkanap.
Szeretném megszüntetni a szerződésemet.
Van erre lehetőség?
Várom a segítséget,köszönettel.
cicso

pazs # 2016.08.08. 13:35

Ha nincs benne a szerződésben, hogy nem mondható fel, akkor persze, megszüntetheted, mondjuk ha alkalmatlan időben mondod fel, köteles vagy megtéríteni a megbízónak a felmondással okozott kárt.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.08. 13:36

Hogyne. Megegyezéssel.
(Megjegyzem, az a megbízási jogviszony, amelyre a munka törvénykönyvét kell alkalmazni, elég érdekes dolog.)

Honey2008 # 2016.08.10. 07:07

Tiszteletem!

Elég fontos és sürgős kérdésem lenne!

Érdeklődni szeretnék hozzáértőktől, hogy ha munkanélküliről egy szociális szövetkezet "kivesz" és így foglalkoztat, rendesen 8 órás minimálbérbe, ez a munkavállalónak jár valami hátránnyal?

Illetve pontosabban, mivel másabb mint a normális foglalkoztatás?

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.10. 07:33

A munkavállaló számára? Szinte semmivel. Tagnak kell lennie, de ez lényegében formaság.

Honey2008 # 2016.08.10. 07:42

Akkor teljes mértékben egyenrangú azzal mintha az ember teljesen "normális" 8 órás minimálbérbe lenne foglalkoztatva?

Ez nem munkaerő kölcsönzésnek minősül?

Picit ijesztő számomra, hogy kedves ismerősöm mesélte, hogy a munkáltatója nagyon rá akarja erőltetni.
Munkanélküli, aztán szövetkezeten keresztül való foglalkoztatás.

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.10. 07:43

Bevallom, nem igen értem, miről beszélsz.

Honey2008 # 2016.08.10. 07:47

Lényegében az lenne a kérdés, hogy ha egy szociális szövetkezet kivesz a munkanélküliből, és ez a szövetkezet jelent be 8 órába valakit minimálbérre, akkor az teljesen ugyan olyan mintha nem szövetkezeten keresztül lenne foglalkoztatva az ember?
Tehát ugyan azon a jogok illetik meg, TB, nyugdíj, hitelképesség, stb..?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.10. 09:03

Ha csak ez a kérdés, akkor ez mi: „a munkáltatója nagyon rá akarja erőltetni”?

Azt sem nagyon tudom értelmezni, hogy „egy szociális szövetkezet kivesz a munkanélküliből”.

dszusi # 2016.08.10. 11:48

Üdv!

Azt szeretném kérdezni, párommal bejegyezetlen élettársi kapcsolatban élünk van egy 10 hónapos gyermekünk, októberben születik a második.
Ilyenkor is jár az apának a gyermekek utáni plusz szabadság vagy az csak a házasok esetében?
Ha jár a bérpapírján mely résznél kell feltüntetve lennie?
Köszönettel!

szpkatka # 2016.08.10. 12:04

Tisztelt jogász kollégák!
Mint közalkalmazott, a jelenlegi közigazgatási átszervezések kapcsán érdekes helyzettel kerültünk szembe. A munkahelyemet mint háttérintézményt, jogutódlással átveszi a minisztérium (vagy más...). Augusztus 31.,-i dátummal megszűnünk, de a mai napig nem tudták a minisztériumban kitalálni, hogy mi fog velünk történni. A legutolsó verzió szerint átminősítenek bennünket köz-tisztviselőkké.
Az első kérdésem az lenne, hogy ezt törvényileg az én beleegyezésem nélkül megtehetik-e?
Az átminősítés szerint sokunk fizetése azonnal felére csökken. A 2014. évi LXXXV. törvény 2. oldalán 25/B.(2) bekezdése szerint viszont az átvevő munkáltatónál munkaviszony létesül, a munkabér nem lehet alacsonyabb, mint az átadó munkáltatónál volt. Viszont a 3. oldalon a (4) bekezdés szerint átalakul a jog viszonyunk, ami a besorolás szerint rögtön kevesebb munkabért jelent.
Megteheti-e ezt anélkül a minisztérium, hogy a dolgozókat előre értesítse, valamint meghagyja számunkra a döntés lehetőségét, hogy mi ezt tudjuk-e így vállalni? Szeretnénk a kollégáimmal együtt előre tudni, hogy mit ajánlanak számunkra... Ezt nem biztosítják a törvények?
Előre is köszönöm a segítséget!

Honey2008 # 2016.08.10. 12:47

Konkrét helyzet:

Elmegyek munkanélküli hivatalba, munkanélkülinek.
A cég akinél dolgozni fogok, pontosabban egy szociális szövetkezet, ki fog kérni onnan, vagyis ezáltal ők jogosultak kedvezményre utánam, ha minden igaz.

Bejelentenének 8 órába, minimálbérre.

Azt nem tudom, hogy mi a különbség a sima foglalkoztatott között és a szociális szövetkezeten keresztül foglalkoztatottak között?!

Mert valami bizonyosan van, mivel a munkáltató kikötése, hogy így tud csak foglalkoztatni, szövetkezeten keresztül.

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.10. 12:51

Szerintem ez az "ahogy Móricka elképzeli", finomabban az "elsőre jó ötletnek" tűnt esete. De az is lehet, hogy egyszerűen át akarnak verni.
Én a helyedben azt mondanám a munkáltatónak, hogy rendben van, mondjon fel, ha akar. Aztán majd eldöntöm, jogszerű-e az a felmondás.

Ági3 # 2016.08.12. 12:49

Tisztelt Szakértők,hozzáértők!

Nem vág ebbe a topikba de gyorsan szeretnék választ kapni a problémámra:
Ez év május 30- június 6-ig betegszabadságon voltam,amiből a két májusi napot le is könyvelték a májusi fizetésemhez,de a június1- 6- ig tartó napokra nem kaptam azóta sem semmit!
Milyen jogszabályra hivatkozva,és kinél vagy hol jelenthetem a dolgot,mert a kedves főnököm egyáltalán nem kommunikál velem bárhogy próbálkozom.nem sok az a pénz,de abtáppénzemre is már több mint két hónapja várok,szóval jól jönne!:(

Üdvözlettel:

Ági

Csuklósbusz # 2016.08.12. 18:45

Iskolában, munkahelyen létezik olyan kötelező előírás amely a szekrények rögzítésére vonatkozik?
Tehát pl suliban kötelező-e rögzíteni a szekrényeket a falhoz?

juhlaci # 2016.08.16. 13:55

Ügyfélszolgálat (NGM)
aug. 15. (1 napja)

címzett: festő
NGM / 24790-1 / 2016

xxxxxxx@freemail.hu

Tisztelt Juhász László!

A Nemzetgazdasági Minisztérium ügyfélszolgálatára küldött, állásfoglalást kérő megkeresésében szereplő kérdések kapcsán az alábbi tájékoztatás adjuk.

A közszférában alkalmazandó nyugdíjpolitikai elvekről szóló 1700/2012. (XII. 29.) Korm. határozat 1. pontja szerint, a költségvetési szervekkel közalkalmazotti vagy kormányzati szolgálati jogviszonyban álló azon személyek jogviszonyának megszüntetése iránt kell intézkedni, akik a rájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötték és az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges szolgálati időt megszerezték. Ez a kötelezettség 2013. január 31-től folyamatosan fennáll.

Magyarországon, költségvetési szervvel közalkalmazotti jogviszonyban álló személyekre a Tny. 18. §-ban foglalt öregségi nyugdíjkorhatárra, illetőleg szolgálati időre vonatkozó rendelkezéseit kell alkalmazni:

„18. § (1) A társadalombiztosítási öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatára annak, aki

  1. 1952. január 1-je előtt született, a betöltött 62. életév,
  2. 1952-ben született, a 62. életév betöltését követő 183. nap,
  3. 1953-ban született, a betöltött 63. életév,
  4. 1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183. nap,
  5. 1955-ben született, a betöltött 64. életév,
  6. 1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183. nap,
  7. 1957-ben vagy azt követően született, a betöltött 65. életév.

(2) Öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki

  1. a születési évének megfelelő - az (1) bekezdésben meghatározott - öregségi nyugdíjkorhatárt (a továbbiakban: öregségi nyugdíjkorhatár) betöltötte, és
  2. legalább húsz év szolgálati idővel rendelkezik, valamint
  3. azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.”

A közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény (továbbiakban: Kjt.) 30. § (1) bekezdés d) pontja szerint, a munkáltató a közalkalmazotti jogviszonyt felmentéssel akkor szüntetheti meg, ha a közalkalmazott a felmentés közlésének, illetőleg legkésőbb a felmentési idő kezdetének napján nyugdíjasnak minősül.

A Kjt. 33. § (1) bekezdése alapján, felmentés esetén a felmentési idő legalább hatvan nap, de a nyolc hónapot nem haladhatja meg.
Amennyiben hosszabb felmentési időben a felek nem állapodnak meg és a kollektív szerződés sem ír elő ilyet, a hatvannapos felmentési idő a közalkalmazotti jogviszonyban töltött

  1. öt év után egy hónappal;
  2. tíz év után két hónappal;
  3. tizenöt év után három hónappal;
  4. húsz év után négy hónappal;
  5. huszonöt év után öt hónappal;
  6. harminc év után hat hónappal meghosszabbodik. Kollektív szerződés 8 hónapnál hosszabb felmentési időt nem állapíthat meg.

A munkáltató legalább a felmentési idő felére köteles a közalkalmazottat mentesíteni a munkavégzés alól. A munkavégzés alól a közalkalmazottat - a mentesítési idő legalább felének megfelelő időtartamban a kívánságának megfelelő időben és részletekben kell felmenteni.

A jelenleg is hatályos 1700/2012. (XII. 29.) Korm. határozat szerint meg kell szüntetni az öregségi nyugdíjra jogosult személyek közalkalmazotti jogviszonyát. A fent ismertetett jogszabályi rendelkezések alapján a nyugdíjkorhatár betöltése előtt is közölheti a munkáltató a felmentését, de a felmentési idő csak a nyugdíjkorhatár betöltését követően kezdődhet. A felmentési idő felére fel kell Önt menteni a munkavégzés alól. A felmentési időre a közalkalmazotti illetményre jogosult, a felmentési idő leteltét követően részesülhet az öregségi nyugdíjban.
A Kjt. 37. § (2) bekezdés a) pontja alapján nem jár végkielégítés a közalkalmazottnak, ha legkésőbb a közalkalmazotti jogviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül.

Jelen tájékoztatás a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény alapján nem minősül a hatóság állásfoglalásának, jogi iránymutatásának. A tájékoztatás, felvilágosítás a minisztérium szakmai álláspontját tükrözi, amely egy esetleges munkaügyi vitában az eljáró bíróságot nem köti.

Üdvözlettel:

Ügyfélkapcsolati Információs Iroda
Nemzetgazdasági Minisztérium
ugyfelszolgalat@ngm.gov.hu
Tel.: +36 1 795 5010

---
  • Eredeti üzenet-----
From: Központi Ügyfélszolgálati Iroda (EMMI) Elküldött: csütörtök, július 7, 2016 10:27 To: Ügyfélszolgálat (NGM) Subject: FW: A 2012 XII. 29. Kormányhatározat be nem tartása---
  • Eredeti üzenet-----
From: juhász lászló [mailto:xxxxx@freemail.hu] Elküldött: kedd, június 28, 2016 07:15 To: Központi Ügyfélszolgálati Iroda (EMMI) Subject: A 2012 XII. 29. Kormányhatározat be nem tartása

Tisztelettel kérdezném az illetékestől, hogy a következő határozat szerint/ A költségvetési szerveknél, közalkalmazotti jogviszonyban állóknál további korlátozó szabály az 1700/2012. (XII.29.) Korm. határozatban jelent meg. Ez a határozat a rájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött és az öregségi teljes nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel rendelkezőkre fogalmaz meg foglalkoztatási, alkalmazási tilalmat. / bemásolás vége/ engem fel kell menteni a közalkalmazotti jogviszonyom meg kell szüntetni? 1953 július 22. és születtem és most töltöm be a 63 évemet, az iskola ahol TECHNIKAI dolgozó vagyok a Földművelésügyi Minisztériumhoz tartozik. Azt a választ kaptam az igazgatótól, hogy dolgozhatok ameddig csak akarok mert nem mentenek fel csak a nőket 40 éves jogosultsági idővel. Én úgy tudtam,hogy nyugdíj korhatárt elért közalkalmazott nem dolgozhat, ugyan most a tanároknak engedélyeznek még 2 évet. Biztos, hogy ez így szabályos? Köszönettel : Juhász László
A KÉRDÉSEM az, hogy egy junius 29. levélre kaptam most a választ. Időközben volt egy tájékoztatás ahol a jegyzőkönyv szerint 5 fő volt jelen. Az igazgató és a gazdasági vezető elmondta, hogy ne is álmodjak, hogy felmentenek mert ez a határozat nem vonatkozik rájuk. Két héttel ahogy már a felmentésemet kellett volna töltenem (tehát nem előre egyeztünk) kierőszakoltak egy közös megegyezést , hogy ne nyúljon bele a tanévkezdés előkészületeibe. A tájékoztatóba még az állt, hogy ha megkapom a 3 hónap jubileumi jutalmat majd utána nyilatkozok, hogy meddig kívánok még az iskolába dolgozni ( természetesen már tudom, hogy törvénytelenül) A lényeg hogy annyira sürgős volt nekik, hogy addig nyüsztettek, hogy a j. jutalom előtt négy nappal aláíratták a közös megegyezést. Első nap még hivatkoztam, hogy nincs nálam a szemüveg de másnap már mit mondhattam, hogy Írtam a Nemzetgazdasági Minisztériumnak és várom a megerősítő imailt? Ezenkívül még van a munkaügyes kézírásával egy tavalyi papírom, amelyben naptári napokra le van írva, hogy mikor kezdődik és mikor ér véget a 8 hónap felmentés és most augusztus 8. án vagyok jogosult a 3 hónap jutalomra. Én úgy gondolom, hogy ilyen megtévesztő infók után és a korm. határozat be nem tartása után kikényszerített közös megegyezés ellenére is van esélyem a munkaügyi bíróságon. Véleményetek?!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.16. 15:13

Nesze semmi, fogd meg jól!

Kisfiatal # 2016.08.19. 12:28

Egy elméleti síkú kérdésem lenne :)
Szal egy bizonyos állami cégnél dolgozok, közszolgáltatást lát el városi megrendelésre. Mint minden állami, ez is katasztrofálisan működik egyébként, de ez most nem lényeg. Van még1 ilyen cég a városban-ez lényeges most.
Szóval történt, hogy pár hete FB-on posztoltam egty ksi karikatúrát, amiben a várost, és a céget kritizáltam, ill karakíroztam ki :) A cég nevét nem írtam ki, csak az illetékes alosztályát :) Úgy írtam ... Zrt. Ezen kívül néhány, a témával kapcsolatos újságcikkhez kommentáltam, ott egy kommentben szidtam a céget, de szintén cégnév nélkül. Ugye mint mondtam kettő ilyen cég van, éppen utalhattam a másikra is. Nem nyilvános hogy én hol dolgozom, tehát laikus egyáltalán nem gondolhat konkrét cégre.
Na, ezekután pár napja bent voltam a főnöki irodában, csak papírmunka miatt, nem ezért, és a nagyfőnök(vagyis nekem nagy főnök, vannak még felette is azért) megjegyezte, burkoltan megfenyegetett, hogy ezt nem kéne. Korábban is hallottam már hogy ezt szóvá tették embereknek. Ellenben én nem adtam ki belső infot, és konkrét cégnevet sem, tehát ezért nem "rúghatnak" ki jól gondolom? Egyéb retorziók sem érhetnek, bár azt megtehetik hogy rosszabb beozstásba helyeznek, csökken valamelyest a fizum? Természetesen ezentúl álnéven fogok kommentelni, de akkor már belső infokat is akár, rohadjanak meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.19. 14:54

Mondd neked valamit az a szó, hogy "lojalitás"?
Hogy a Munka törvénykönyv 8. §-át ismered-e, azt nem kérdezem. Látom, hogy nem.