Munkajogi kérdések.


juhlaci # 2016.07.18. 16:02

Idén július 22. én töltöm be a 63 évet és elértem a nyugdíjkorhatárt. Mehetnék nyugdíjba, de még sem! Létezik egy 1700/2012.XII.29. kormányhatározat amely azt mondja, hogy a közszférában nem dolgozhat nyugdíjas vagy csak külön engedéllyel. /Polgármesteri hivatalok kivétel/ Ez vonatkozik a Minisztériumok irányítása alá tartozó intézményekre. Az iskola ahol technikai dolgozó vagyok a Földművelésügyi Minisztérium irányítása alá tartozik. 2015 áprilisában az egyik oktatásért felelős államtitkár helyettes aláírásával jött egy 17 oldalas munkajogi segédanyag ahol a 15 - 16. oldalon le van írva pontosan, hogyan kell felmenteni a nyugdíjkorhatárt elért közalkalmazottat. Ennek ellenére az Igazgató azt mondja, hogy eddig senki sem lett felmentve (az idén én vagyok férfiként a harmadik aki nyugdíjba megy) én sem leszek, csak a nők 40 éves jogosultsági idővel mert az egy jogszabály. Szerinte dolgozhatok tovább ( ugyan lesz a jövő héten egy megbeszélés ) mert megkérdeztek egy jogászt aki erre biztatta őket. Lehet, hogy a jogásznő aki az írásos anyagot összeállította az biztosította őket, hogy úgy sem lesznek ellenőrizve. A munkaügyesünk a múlt év májusában leírta egy papírra, hogy mikor kezdődik a nyolc hónap és mikor jár le és, hogy az idén augusztus 7. én 3 hónap jubileumi jutalomra leszek jogosult. ( ezt a kézzel írt dokumentumot csak fénymásolva adom a kezükbe ) Maradna még a lemondás vagy a közös megegyezés de én egy fillérről sem szeretnék lemondani. Október közepén ráadásul meglenne a 49 év szolgálati idő ami plusz 2% és 30 naponként a 0.5% ameddig nem adom be a nyugdíjkérelmet. Véleményetekre lennék kíváncsi. Vajon ezt a kormányhatározatot a Nemzetgazdasági Minisztérium vagy a Miniszterelnöki Hivatal ellenőrzi?

Ákos25 # 2016.07.18. 17:15

Sziasztok! A torveny szerint kinek jar ilyen juttatas? Szerintwtek hogyan kell ertelmezni?

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Emese1976 # 2016.07.19. 10:07

Tisztelt Fórumozók, Szakértők!

Az alábbi ügyben kérnék segítséget. Jelenleg GYED-en vagyok, de szeretnék visszamenni dolgozni. A munkáltatóm egy munkaerő-kölcsönző cég. Ahova "kölcsönbe adtak", annál a cégnél dolgoztam közel 10 évig. Hívjuk őket ALMA-nak. ALMA nem vesz vissza, legalábbis olyan pozíciót ajánlottak fel, amit egészségügyi okokból nem fogadhattam el. De elvileg törvény szerint ők nem is kötelesek visszavenni, mivel "csak" ki voltam kölcsönözve. Na már most jeleztem a munkáltatóm felé, hogy szeretnék visszamenni dolgozni, de a fülük botját sem mozdítják. A munkaerő-kölcsönző cég nem köteles nekem munkát biztosítani, ha GYED-ről visszamennék dolgozni? És idén bevezették a 13. havi fizetést. Kérdésem, hogy jár-e nekem, amíg hozzájuk vagyok bejelentve?
És egyáltalán védi valami a munkavállalót, ha munkaerő-kölcsönző a munkáltatója? És van nekik egyáltalán bármi kötelezettségük, hogy nekem munkát találjanak? Mert most én keresgélek az álláshirdetések között, de ugye, van egy olyan törvény, hogy szülés, gyed, gyes után az ember visszamehet a régi munkahelyére. Most akkor hova mehetnék vissza? Mert így 10 év után, egyedülállóként újra munkát találni nem egy leányálom.

Előre is köszönöm a segítséget, válaszokat, tanácsokat!

Tisztelettel:
Emese

Herakles # 2016.07.21. 10:21

Ha egy közalkalmazott középiskolai tanár fizetése X ft hetente(a ped. bértábla szerint megállapítva) akkor fél állásban heti 11 órát tanítva X/2 a fizetése. Ez tény, mert így szokott lenni.

A kérdésem, ha heti monjuk 5 órát vállalok egy iskolában, akkor a fizum heti X/22 * 5 ? Vagy ha nem egész vagy fél állás akkor már akármilyen óradíjat megállapíthatnak?

Ákos25 # 2016.07.26. 10:40

Sziasztok! Most kaptam kezhez a mubkaszerzodesem mely hatarozatlan idore szol,minimalberes. Van egy olyan pontja h a felek egyhavi munkaido keret alkalmazasaban allapodnak meg. Melynek elszamolasi alapja napi 8 ora es hogy heti 40 oraban koteles eleget tenni a munkavallalo a munkavegzesi kotelezettsegenek. Ez mit jelent. Hatranyos ram nezve?
Meg irjak benne h a munkaido keret hosszat,kezdo es vegpontjat a munkaltato allapitja meg. A szerzodesbol ez nem derul ki h mi a kezdo es vegpont csak havi. Lwgyszi segitsetek ertelnezni! Koszi!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.26. 10:51

Miért nem a munkáltatót kérdezed?

konyveles # 2016.08.02. 11:07

Tisztelt Fórum!
Egy számomra nagyon új helyzettel kapcsolatosan kérnék segítséget.
Van egy patika ami BT. A beltag, aki az ügyvezetésre jogosult és a bt-ben mint gyógyszerész is dolgozik és ő végzi a ügyvezető dolgokat is. Bejelentésnél a tagi jogviszonyt állítom be. Az alkalmazás minősége ebben az esetben mi? A 30-as kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő társas vállalkozó?
Nagyon köszönöm, ha időt fordítanak rá és segítenek.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.02. 11:58

Lehet munkaviszony is, sőt a kettő egyszerre. (De ehhez igazából nem a jogászok értenek jobban, hanem a könyvelők.)

Julcsi 41 # 2016.08.02. 19:51

Tisztelt Szakértő!
Mivel a feletteseimben nem bízom, ezért először tanácsot kérnék, hogy ne tudjanak átverni.
A kérdésem átsorolással kapcsolatos lenne:
2009.ápr.óta dolgoztam óvodai dajkaként,majd 2015.szept.01-től pedagógiai asszisztensként, 2016.júliusban megszereztem az óvodapedagógusi oklevelemet. A kérdésem, hogy jól értelmezem e a 326/2013. (VIII.30) korm.rendelet a pedagógusok előmeneteli rendszeréről törvényeket és most engem, mint a pedagógus szakképzettséggel rendelkező nevelő és oktató munkát közvetlenül segítőt, át kell sorolniuk Ped.I.kategóriába? ( nem gyakornoknak, mert több mint 6 éves gyakorlatom van)
Választ megköszönve tisztelettel. S.P.J.

J. Gyula # 2016.08.02. 20:10

Tisztel mindenki!

10 éve dolgozom mint betanított pék. A kollégáim akinek van
szakképesítése, a garantált bérminimumot kapják, én pedig a
minimálbért. Kérdésem, hogy én is jogosult lennék a garantált bérminimumra?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.02. 21:21

Persze. Ha az lenne a személyi alapbéred a szerződés szerint.
Amúgy hol van ez a remek munkahely? Amit én ismerek, oda lassan kötéllel fogják az embert, kétszáz-kétszázötven alapárt se jönnek, nem hogy évtizedes gyakorlattal minimálbérért.

J. Gyula # 2016.08.02. 22:08

Ez a " remek " munkahely Kazincbarcikán található.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.03. 06:26
mvkly # 2016.08.03. 17:34

Tisztelt fórum!
Munkahelyemen pusztán kötelességtudatból és a kollégák segítése érdekében az elmúlt fél évben folyamatosan túlórázunk. Nem kimondottan vészes (átlag heti 4-5 óra plusz néha hétvégén), fizetik is, de persze vannak zúgolódások. És persze kevés alkalmazott.
Erre föl a "köszönöm", vagy a "légyszíves" helyett újabban azt kapjuk, a munkaidő addig tart, ameddig el nem engednek. Kijelentik, a munkaideje lejártával senki sem mehet haza.
Eddig is maradtunk, de egyedül a többi nyomorult miatt, nem a főnökségért. És hogy ők ezt már elvárják, kötelezővé teszik, nem bírom lenyelni.
Azon túl, hogy keressek új munkát (keresek), mit lehet tenni? Legszívesebben feljelenteném őket, hadd koppanjanak egyszer ők is.

Elnézést, hogy hosszú lett.

ObudaFan # 2016.08.03. 21:31

mvkly

Teljes napi munkaidő esetén naptári évenként kétszázötven óra rendkívüli munkaidő rendelhető el. Ha ezt meghaladja a munkáltató, az jogellenes, azt be lehet jelenteni a munkaügyi felügyeleten.

mvkly # 2016.08.03. 21:45

ObudaFan

Értem. Igyekeztem utánaolvasni, a munkaadó jogszerűen jár el, a 250 órát tavaly sem léptük át, ez az év határeset egyelőre.
Csupán az elrendelés módja bosszant, az emberség hiánya (nem csak a fentiek vannak a kalapban), de az már nem jogi téma.

Köszönöm a segítségét!

Kumming # 2016.08.04. 16:42

Tisztelt Fórum!

Érdeklődni szeretnék, hogy egy tiltott helyen való dohányzás ügyében, a Megyei Kormányhivatal kérésére a munkahelyem kiadhatja-e a személyes adataimat, vagy sem.
Mivel a feljelentő magánszemély csak a munkahelyemet ismeri, így név szerint nem tudott feljelenteni.
Köszönöm válaszukat.

impertinens # 2016.08.06. 10:16

T.Cím!

A munkáltató által több éve ki nem fizetett túlórákat a dolgozó visszamenőlegesen hány évre jogosult érvényesíteni? Korábban, ha helyesen tévedek 5 év volt a visszamenőleges bértartozási követelés lehetősége. Gondolom ez is negatív irányban változhatott.
Szíves információt előre is megköszönöm!


T. Cím!

Mosolyra késztet?, inkább dühít?,de sajnos valóság az, hogy egy munkáltató megkeresi a dolgozókat azzal, hogy mondjanak le a pár év el

ObudaFan # 2016.08.06. 11:23

impertinens

3 év volt a munkajogi elévülési idő korábban is, most is.

Csuklósbusz # 2016.08.06. 15:50

Majdnem baleset történt a munkahelyen, ilyenkor van valakinek jogi felelőssége?
Tehát mellém esett le egy láda a polcról, ha rámesik akkor biztos súlyos sérüléseim lettek volna. De megúsztam. Ilyenkor terhel valakit felelősség hogy miért esett az le?

Burn Out # 2016.08.06. 17:39

Nekem az egyik nap elvágta egy A4es lap széle az ujjam. Ha az alkaromon az eret vágta volna el, akkor biztos súlyos sérüléseim lettek volna. De megúsztam. Ilyenkor terhel valakit felelősség? Valakit be kellene perelni:)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.06. 18:02

ilyenkor van valakinek jogi felelőssége?
Honnan a fenéből tudjuk? Ott voltunk?

Dr.Attika # 2016.08.07. 07:33

"Ilyenkor terhel valakit felelősség hogy miért esett az le?"

A gravitáció felelőssége nyilvánvaló. A kérdés, hogy a gravitációnak van-e vétőképessége. Ha igen, akkor a jogképességének megléte is vizsgálandó.

wers # 2016.08.07. 07:49

A munkavédelmi szályzatnak tartalmaznia kellene a megfelelő tárolás feltételeit. Azt kell betartani. Tárolóeszközök csak úgy nem potyoghatnak az égből.

Dr.Attika # 2016.08.07. 09:02

Potyoghatnak, pl. a tároló polcnak támaszkodva elkövetett szexuális cselekmények esetén az intenzív lökő mozdulatok hatására. Gondos cégek erre táblák kihelyezésével hívják fel a munkavállalók figyelmet.