Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.04. 08:07

Ha huzamosabb ideig történik, akkor méltányolható álláspont.

Hagakure # 2016.07.04. 11:37

Szép napot ! Fogalmam sincs, csak remélem hogy jó helyre írom a kérdésem. Nos. Szlovákiában dolgoztam egy magyarországon élő magyar vállalkozónál viszont a vállalkozását szlovákiában alapította.Még a próbaidő alatt felmondtam." Már második hete vissza tartatja a munkaviszony megszűnéséről szóló dokumentumokat. Csak igérgeti hogy majd akkor majd ekkor eljutattja hozzám. Pedig jogilag az a papír engem megillet és szükségem is van rá mivel itthon úgy tartanak számon hogy én dolgozom . És nem tudok semerre sem lépni. Kérdem én mit tudok tenni az ügyben hogy minél hamarabb vagy csak egyáltalán majd valamikor ide adja ? Tudok valami jogi dolgot felhozni a cselekményével szemben ?

Válaszokat előre is köszönöm.

bozso073 # 2016.07.04. 12:22

Sziasztok!
A munkáltatómnál 2 fős létszám leépítésről döntött a külföldi anyavállalat. Sajnos ebbe a két főbe én is belelestem és a magyarországi ügyvezető 2016. 05.30-án elém tolt egy „Megállapodás munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetéséről” dokumentumot, azaz nem felmondást a Munkáltató részéről. 2016. június 10-ig még dolgoztam, és a munkaviszonyom 2016. július 15-tel szűnik majd meg. Ezzel nem is lenne gond, mert 2016. június 14-én kifizették a július 15-ig tartó munkabéremet, plusz két havi végkielégítést (öt évet töltöttem el a cégnél), plusz a szabadságmegváltást a július 15-ig ki nem vett szabadságokért.
Viszont a munkaszerződésemben van egy olyan pont, hogy 13. havi bér kifizetése: ez a munkaszerződés szerint: „ … a 13. havi bér minden év június 30. napján, illetve az azt követő 8 napon belül esedékes” és nem kötődik semmilyen feltételhez.
Az utolsó 13. havi bér kifizetésére 2015. június 30-án került sor; a munkaviszony megszűnésének dátuma 2016. július 15 lesz. Az utolsó 13. havi bér kifizetés óta eltelt idő pár nappal meghaladta már az 1 évet; a munkaszerződés alapján mint munkavállaló, jogosult vagyok-e a 13. havi munkabérre.
Hogy látjátok ezt a szitut? Pereljem a munkáltatót? Persze első körben jelezném neki, hogy ha nem utalja a 13. havi bért, akkor számíthat egy perre esetleg; ha utal, akkor le van zárva az ügy.
A válaszokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.04. 12:46

Minket kérdezel? Neked kell tudnod, mi van a közös megegyezésben.

bozso073 # 2016.07.04. 12:55

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Azért kérdezem, mert a 13. havi nem volt benne az ún. "közös megegyezésben", de szóvá tettem a munkáltatónak, aki azóta sem reagált erre.
Persze, már aláírtam - de nem nagyon hagytak időt átgondolni, hogy mit is írok alá (kvázi behívott a főnök az irodába; közölte a tényt, majd azt is, hogy írjam alá); gondolom ezt használta ki a munkáltató, hogy úgyis zaklatott lelkiállapotban voltam és bármit aláírtam volna akkor.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.04. 12:58

Az benne van-e, hogy "a feleknek egymással szemben a munkaviszonyból eredő további követelésük nincs"? Vagy valami ilyesmi.

bozso073 # 2016.07.04. 13:01

Persze; nem volt hülye, aki fogalmazta, sajnos. Viszont még munkaviszonyban állok július 15-ig és a munkaszerződés is egyértelműen fogalmaz.
Egyik dokumentum a másikkal szemben.

bozso073 # 2016.07.04. 14:16

Az nem szerepel a „felmondásban”, hogy lemondtam az érvényes munkaszerződésben szereplő 13. havi bérről.

pazs # 2016.07.04. 14:38

Megkérdezheted, hátha jó fejek lesznek és megkapod, de a közös megegyezésben foglaltak alapján nem jár. Nem azt kell beleírni, hogy miről nem mondasz le, hanem hogy mi jár és azon kívül csak az, ami a jogszabály szerint jár, pl. a szabadságmegváltás (amit meg is kaptál, mint írod).
Hát amit ebből meg lehet tanulni: nem írunk alá semmit átgondolás nélkül csak azért, mert azt mondják, hogy "írd alá". Mindezeket ugyanis akkor is megkaptad volna, ha felmondást tettek volna eléd (és azt alá sem kellett volna írnod).

bozso073 # 2016.07.04. 14:48

Viszont felmondás esetén nem járt volna a végkielégítés.
A munkaszerződés pedig egyértelműen fogalmaz: évente 13 alkalommal kerül sor a bér kifizetésére; a 13. havi...aszerint, ahogy korábban leírtam.
A kérdés az, hogy a munkaszerződést - ami még érvényes, mivel még munkaviszonyban állok - lenullázta-e a "kölcsönös megállapodás", vagy az attól függetlenül is érvényes a munkaviszony végéig.

pazs # 2016.07.04. 15:00

bozso073: Már hogyne járt volna végkielégítés, létszámleépítéssel indokolt felmondás esetén jár.
Akkor nullázta le, ha mindent megkaptál június 30. előtt és az van a közös megegyezésben, hogy erre tekintettel nincs semmi más igényetek egymással szemben.

bozso073 # 2016.07.04. 15:11

Ezt a létszámleépítéses dolgot nem tudtam; köszönöm!
Az benne van a közös megegyezésben, amit írtál (hogy erre tekintettel nincs semmi más igényünk egymással szemben), de sem június 30 előtt, sem után nem került sor a munkaszerződés szerinti 13. havi bérkifizetésre.

Cikaju # 2016.07.04. 18:28

Sziasztok!
A nők 40 év utáni kedvezményes nyugdíjával szeretnék nyugdíjba menni. Már sétáló időn vagyok. Úgy tudtam, hogy az utolsó munkában töltött napon ki kell fizetni a szabadság megváltást. Nekem csak a sétáló idő után akarják fizetni. Jogos-e ez?


Cikaju

bozso073 # 2016.07.04. 18:31

Cikaju: jól tudod; az utolsó munkában töltött napon kell kifizetniük minden járandóságot.

Cikaju # 2016.07.04. 22:09

Köszönöm a megerősítést!
Jó lenne tudni a törvényt is amire hivatkozni lehet, és közalkalmazottra is vonatkozik-e?


Cikaju

Metamorfi # 2016.07.05. 06:44

Hallgatói munkaszerződéssel foglalkoztatott diákok esetén törvényileg jár szabadság. A határozott idő lejártával az elszámolásnál részükre ugyanúgy meg kell váltani a munkaviszony időtartama alatt időarányosan ki nem vett szabadságnapokat?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.05. 06:51

Ki is adhatod. A határozott idő lejárta előtt.

Metamorfi # 2016.07.05. 08:28

Másik kérdésem, munkaidőhöz kapcsolódóan:

A jogértelmezés (számomra) nem egyértelmű. Egy bizonyos munkavállalói csoport 6 havi munkaidőkeretben van foglalkoztatva. Most lejárt a keret és keletkezett összesen 284 óra rendkívüli munkavégzés.

Kérdésem az lenne, hogy a rendkívüli munkavégzést keretben történő foglalkoztatás esetén is előre el kell rendelnie a munkáltatónak?

A cég belső szabályozása (nem KSZ) kimondja, ha a munkavállaló egyenlőtlen munkaidő-beosztásától eltérő időben dolgozik, az rendkívüli munkavégzésnek minősül és nincs előre elrendelt túlóra, a túlórák ellenőrzése és elszámolása a munkaidőkeret végén történik meg.

Ez szabályos ebben a formában? Eltérhet a munkáltató az Mt. vonatkozó szabályaitól?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.05. 16:51

Tessék?

Liliom00 # 2016.07.11. 12:00

Kedves Mindenki!

Az lenne a kérdésem, hogy teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló esetén mennyi lehet a heti maximum óraszám, amire beosztható?
(3 havi munkaidőkeret elszámolása esetén)

Köszönöm!

Szép napot!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.11. 12:20

Számold ki: 6*12 mennyi?

school # 2016.07.13. 08:09

Tisztelt Fórumozók, az alábbi elméleti kérdéssel kapcsolatban szeretnék válaszokat:

A munkáltató és a munkavállaló között vita alakul ki munkavégzés körülményeit, munkafeltételeket illetően. Nem tudnak megegyezni, a munkáltató rendes felmondást közöl, annak indoklásában a munkavállaló magatartására hivatkozik (így nem jár végkielégítés). Válaszul a munkavállaló a felmondási időszakban, azonnali hatályú felmondást közöl. Ezt, szintén indokolni kell, de indoklás van és ebben az esetben jár a végkielégítés.

A kérdés az, hogy egyáltalán lehetséges-e ilyen szituáció és ha igen, akkor melyik felmondás alapján kell megszüntetni a munkaviszonyt?

Anittttt # 2016.07.13. 08:59

Kedves fórumozók!

Olyan kérdéssel fordulok hozzátok, hogy jelenlegi munkahelyemen 4 órás bejelentésem van. De következő hónaptól 8 órás leszek.

Most adódott egy olyan lehetőségem, hogy mellékállást vállaltam, ahova ugyancsak 4 órába fognak bejelenteni.

A kérdésem az lenne, hogy okozhat e valami gondot ha majd 8 órás leszek + 4 órás a mellékállásomba.

Alapvetően úgy gondolom, nem. Hisz teljesen legális, semmi hókuszpókusz nincs benne, de biztos ami biztos inkább megkérdezem.

Köszönöm előre is a válaszokat.
Szép napot mindenkinek!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.13. 09:02

School, lehetséges ilyen szituáció, és az azonnali hatályú felmondás közlésekor szűnik meg a munkaviszony. Ezen az sem változtat, hogy valószínűleg mindkét felmondás jogellenes.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.13. 09:04

A kérdésem az lenne, hogy okozhat e valami gondot
Azt neked kell tudnod.
Ha az a kérdés, akkor nem tilos. De ezt meg te is tudod.