Munkajogi kérdések.


wers # 2019.09.06. 05:43

aha, akkor legalább veszélyességi pótlék

drbjozsef # 2019.09.06. 05:32

wers,

Persze. Ez a munkáltatói jogok körébe tartozó döntés. Világítás, bútorok, virágok, állatok.

wers # 2019.09.06. 04:52

Fontos és elég SÓS kérdésem lenne.

Kötelezhet arra a munkáltatóm, hogy az irodámat egy egérrel is meg kell osztanom?
Addig rendben, hogy a munkatársakat nem válogathatom meg. Na de már sokkk.

Arra gondoltam, megyek is haza.

wers # 2019.09.04. 09:11

:D

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.04. 08:54

A héten az egyik krimisorozat epizódjában egy harmincas, fehér férfi azonosításához (több személy közül felismerés) válogatták a résztvevőket az őrs civil ruhás rendőrei közül. Az egyik fekete szóvá tette, hogy ő miért nem lehet. Mire a parancsnok mondta neki, hogy "Te... ööö... nem vagy elég magas".

wers # 2019.09.04. 06:19

A gondolatomat is... :)

ehhhhh, erre azért néha nem árt ám vigyázni ;)

(hogyan lehet valakit nem szándékosan, véletlenül cigánynak elnevezni?)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.04. 06:03

A gondolatomat is... :)

drbjozsef # 2019.09.04. 05:53

dethroner,

Behelyettesítve mondatba az ügyvéd úr szavait : Tényleg diszkriminatív volt, ezért jogos a figyelmeztetés, és érdemes beszélned erről a munkáltatóddal, hátha ő egyértelműen el tudja magyarázni, miért is nem csinálunk ilyet, és egyben bocsánatot is kérhetsz, és megígérheted, hogy nem fog előfordulni még egyszer ilyen.

Még akkor is, ha tényleg nem volt hátsó szándékod, és semmi negatívra nem gondoltál - mert nem az számít, hogy TE mit gondolsz.

dethroner # 2019.09.03. 18:29

Köszönöm, de most akkor jogos a figyelmeztetés, vagy érdemes beszélni erről a munkáltatóval, mert mégse volt diszkriminatív a kijelentésem?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.03. 17:15

Tényleg; jogos; érdemes.

dethroner # 2019.09.03. 16:44

Sziasztok!
Szeretnék kérdezni a hozzáértéktől.
Munkahelyen olyan munkát végeztem pár napja, amit párban szoktunk csinálni. Az én munkatársam aznap egy diákmunkás srác volt, akit előzőleg csak 1-2 alkalommal láttam bent, semmit se tudtam róla. Ezen munkavégzés végén fel szoktuk írni egy papírra hogy ki melyik munkaszakaszt végezte, mert még egy teszt következik és így tudják kiszűrni hogy ha hiba van, kit kell lecseszni. Szóval a diák aznap hamarabb ment el, én fejeztem be a tételt, és mivel nem tudtam a nevét, felállni és valakitől megkérdezni meg lusta voltam, felírtam a papírra az én nevemet és még annyit hogy "cigány". Semmi több, csak ezt a szót. Erre másnap kaptam egy irásbeli fegyelmit, mert a munkáltató szerint ezzel én diszkriminatív jelzést tettem a származására. Részemről nem volt semmi ilyen szándék, csak nem tudtam a nevét, és így alakult. Az volna a kérdésem, tényleg diszkriminatív-e valakiről azt leírni hogy cigány, még ha semmi megjegyzést nem is fűzök hozzá? Jogos-e a figyelmeztetés, vagy érdemes lenne a munkáltatóval ezzel kapcsolatban beszélnem?

babajuci # 2019.09.02. 11:17

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi ügyemben kérem segítségét: Határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszonyba kerültem 2013.12.03-án. A végzettségem gimnáziumi érettségi volt. Munkaügyi előadói munkakörbe neveztek ki, 3910 FEOR szám alatt, a besorolásom a jogviszonyaim alapján C/09 lett (korábbi jogviszonyaim között nem szerepelt közszféra). 2014. szeptemberében tanulmányi szerződést kötöttek velem és elvégeztem az OKJ 51 344 01 számú Bérügyintéző tanfolyamot. 2015.04.01. hatállyal a tanfolyam elvégzése után átsoroltak D/09 fokozatba. Idén január 01-én már D/11 fokozatba léptem így az éves szabadságom 20+11 nap volt. Ez év márciusában belső ellenőrzés történt és az ellenőr visszamenőleg 2019.02.01. hatállyal visszasoroltatott D/04 fokozatba, így az éves szabadságom 20+4 napra csökkent. Elmondása szerint tévesen voltam besorolva, mert kinevezéskor nem rendelkeztem a szükséges végzettséggel (a követelmény csak középfokú végzettség volt), így csak az 1992.06.30. előtti jogviszonyaim beszámíthatóak. Kérdésem, hogy valóban jogszerű-e hogy több mint 5 év jogviszony után visszasorolnak és az idei visszasorolástól 7 nappal csökken az éves szabadságom?
Köszönettel,

drbjozsef # 2019.08.31. 12:34

rowland,

Ha normál munkarend szerint dolgozol, akkor igen.
Ha rugalmasban vagy munkaidőkeretben, akkor nem.

rowland # 2019.08.31. 11:12

Bérpótlék (műszakpótlék, ill. vasárnapi munkavégzésre) törvényileg automatikusan jár?

Köszönöm

rowland # 2019.08.31. 11:10

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.31. 11:00

Jó. Akkor szólítsd fel, hogy a jövőben időben fizessen - különben követelni fogod a naponta 100 000,- Ft-onként 27(!) forint késedelmi kamatot - továbbá, hogy a bérelszámolási bizonylatot neked személyesen, az átvétel igazolása mellett adja át, különben bejelented a munkaügyi felügyeletnél!

Imádják a munkáltatók az ilyet.

drbjozsef # 2019.08.31. 10:44
rowland # 2019.08.31. 10:35

Gondolom, ha hagyjuk, elősegítjük a jogsértő magatartásának folytatását.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.31. 10:32

Mert, ha vét, akkor mi van?

rowland # 2019.08.31. 10:29

Munkabér elszámolás és annak adminisztrációja kapcsán
az alábbi kérdésekben kérem segítségüket.

Tisztelt Szakértő!

- Munkaadó a Munkavállalót határozatlan időre foglalkoztatja, heti 40 óra munkaidő mellett, heti 2 nap pihenőnappal.
A cég nonstop, 24/7-ben üzemel. Vannak alkalmazottak, akik váltott, vannak akik mindig azonos (fix nappali, vagy fix éjszakai) műszakban vannak.
Jár-e bérpótlék (műszak, illetve vasárnapi pótlék) minden munkavállalónak, aki vasárnapra, vagy éjszakai műszakba van beosztva?

  • A bért (általában) időben (T+1. hónap 10.-éig) megkapjuk. Az első utalásnál ez később teljesült ugyan. Vétette-e a Munkáltató?
  • A bérszámfejtéses elszámolást több, mint egy hónappal később kapjuk meg, mint a bérátutalást. Ráadásul szabadon, (borítékba tétel nélkül) és nem kézből kézbe, hanem az éppen műszakban levő kollégánknak odaadva.

Vét-e bármiben ezáltal a Munkáltató, vagy rendben van ez így?

Köszönöm

janPeli # 2019.08.22. 18:55

Valami ilyesmire számítottam.

Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2019.08.22. 18:38

Konkrétan: azon kívül, hogy elutasítom az ajánlatot, mit tehetek annak érdekében, hogy valamilyen szinten biztosítsam magam?

Semmit. Ebben a konstrukcióban semmit. De még a sima, napi bejelentéses játék nélküli, 3 hónapos próbaidő esetén se. Azért van, hogy ne legyen kötöttség. Indoklás nélkül bármikor felmondató. Cserébe részedről is persze. Biztosíték nuku.

janPeli # 2019.08.22. 16:31

Tisztelt Szakértő/k!

A problémám naívnak tűnhet, nekem mégis komoly fejtörést okoz...
Jelenleg van állásom, de olyan, amit szeretnék mielőbb elhagyni (már 2 éve). Egy komoly(nak tűnő) nagy cég állást ajánlott a következő feltételekkel:

  • mondjak fel a jelenlegi munkahelyemen és mint regisztrált munkanélkülit 3 hétig foglalkoztatnak napi bejelentéssel
  • ha megfelel nekik a munkám, felvesznek 3 hónap próbaidővel
  • ha ott is beválok, véglegesítik a szerződést és emelik az amúgy sem alacsony (szóbeli ígéret szerinti) béremet

Jelenlegi munkahelyemen nem kaptam meg (és valószínűleg nem is fogom megkapni az ígért szakmai minimálbért). A cég egy állami támogatással indult ló...r, a vezető egy 5 éves szellemi fogyatékos képességeivel sem rendelkezik.
Az új cég által ígért fizetés messze jobbnak, a cég messze komolyabbnak, a vezető messze intelligensebbnek tűnik a jelenleginél.

Kérhetek-e bármiféle szándéknyilatkozatot, ami biztosítana arról, hogy nem esem pofára a harmadik hét végén azzal, hogy ott maradok munkanélküliként.
Természetesen értem, hogy nem akarnak sumákokat, táppénzcsalókat, ezért erősen szűrnek, de ez így nagyon kockázatosnak tűnik... és valószínűleg nem is teljesen jogszerű.

A legegyszerűbb, legkézenfekvőbb választ ismerem, de hátha van más út is.

Konkrétan: azon kívül, hogy elutasítom az ajánlatot, mit tehetek annak érdekében, hogy valamilyen szinten biztosítsam magam?

Válaszukat előre is köszönöm!

jP

aprilismajus # 2019.08.19. 13:57

Tisztelt Kérdező, természetesen a munkáltatója a vidéki kirendeltségén nem köteles Önnek munkát biztosítani, ha úgy lenne (általában), akkor Magyarországon 0 %-os lenne a munkanélküliség. Ha felmond, ez is rossz hír, nem jár végkielégítés, tanulmányozhatja a Munka törvénykönyvét, 2012. évi I. törvény, 77. § (1) bekezdés.

Madame # 2019.08.19. 12:17

Tisztelt Szakértő!
BP-én dolgozom egy multi központjában. Szeretnénk vidéki városba költözni, ahol a cégnek van kirendeltség, de természetesen nem mindig van felvétel. Kötelesek nekem munkát biztosítani? Ha nem, majd 20 évi munkaviszony után járna nekem végkielégítés?
(lakhelyváltoztatás miatt?)
Válaszukat előre is köszönöm!
M