Munkajogi kérdések.


gkvezető # 2019.10.06. 15:44

Tisztelt Fórumozók!
Barátnőm közalkalmazottként dolgozik. A munkáltató egy két évre szóló munkaszerződést íratott alá, 3 hónap próbaidővel
1 hónap felmondási idővel. Egy éve dolgozik itt. Most szeretne egy másik munkahelyre menni a felmondási idő letöltése után. A munkáltató követeli hogy a fennmaradó egy év munkabért és annak járulékait fizesse ki a barátnőm és akkor elmehet. Egyébként minden dolgozóval ilyen szerződést köt amiben nem szerepel ez a kilépési feltétel. Van ilyen törvény? Követelheti a munkáltató?
Tisztelettel és köszönettel várjuk válaszukat.

Ka--ti58 # 2019.10.05. 08:06

Köszönöm szépen a válaszokat.

rigoz # 2019.10.05. 07:21

Én nem írnám alá.

Mondjanak csak fel Ők, aztán ha megtámadnám a bíróságon és ha vesztenek, akkor még fizethetnek akár 12 havi elmaradt munkabért is kártérítésként...

Ha volna tényleges alapja az azonnali hatályú munkáltatói felmondásra - a munkavállaló a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét súlyosan és vétkesen megszegi vagy a munkaviszony fenntartását ellehetetlenítő magatartást tanúsít -, akkor megtennék, nem "tárgyalnának" megegyezésről.

Miért szeretne egyébként meg felmondási időt ennyire?

drbjozsef # 2019.10.04. 18:25
K
  • ti58,

Nincs olyan, hogy "felmondás közös megegyezéssel". Oximoron.

Az utolsó kérdésedet meg nem sikerült értelmeznem.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.04. 16:11

?????????????

Péntek van, gondolom, hosszú volt a hét...

Ka--ti58 # 2019.10.04. 15:34

Köszönöm. Igen, ezt szerettem volna kérdezni, Most arra várnak, hogy mondjak fel közös megegyezéssel (nyilván nekik ugy előnyösebb, hogy lemond a dolgozó mindenről, ami jár).
Ha rögziti a felmondási időt, akkor jól értem ugy érvényes a felmondás?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.04. 14:54

Közös megegyezésben mindent lehet - amiben megegyeznek a felek.

De biztos vagy benne, hogy a jó kérdést tetted fel?

Ka--ti58 # 2019.10.04. 13:28

Tisztelt Szakértő!
Munkáltatóm rá akar beszélni a közös megegyezéssel történő munkaviszony megszüntetésére - vagy pedig azonnali hatállyal elbocsát -.
A közös megegyezéssel történő felmondáskor meg lehet-e jelölni felmondási időt kb. 50 munkanapot, amihez én ragaszkodom.
Köszönöm válaszukat.

Attila1967 # 2019.10.03. 12:29

Köszönöm gyors válaszát!

Nekem egy teljesen "fapados" munkaszerződésem volt, ami erre nem tér ki, illetve egy jelentkezési lap és egy ahhoz csatolt nyilatkozat amelyen a volt munkaadóm arról nyilatkozik, hogy a részére kiállított számla alapján átutalja a dolgozó tanfolyamának díját. Ez egy pecséttel és aláírással ellátott dokumentum. Ezen nem szerepel, hogy nekem fizetési kötelezettségem lenne, csak a munkáltatóra tér ki.

drbjozsef # 2019.10.03. 12:20

Attila1967,

Te mit írtál alá a cégnél?

Egyébként alapesetben igen, a tanulmányi szerződések gyakran úgy vannak megírva, hogy ha a cég nem fizet, akkor a munkavállalónak kell. Nézd meg, te mit írtál alá.

Attila1967 # 2019.10.03. 12:12

Sziasztok!

Sajnos még áprilisban megszűnt az előző munkaviszonyom egy pécsi székhelyű kisvállalkozással. Illetve a tények alapján amik azóta kiderültek, jobb, hogy minél előbb elkerültem onnan.

A főnököm azért tette ki a szűrömet, mert nem voltam hajlandó napi szinten 2-3 órás túlórákat teljesíteni, amit mint mindenki másnak a cégnél, teljesen feketén számolt volna el. Mikor a céghez kerültem természetesen erről szó sem volt. "Mindent csak legálban", Ő így fogalmazott. Odakerülésem után a pénz csökkent, az elvárások nőttek, bejelentett jövedelmem mint utólag kiderült, jóval alulmúlta azt amit megkaptam.

Januárban fizetésemelést kértem tőle, amit Ő megtagadott, arra hivatkozva, hogy akkor lenne hajlandó több fizetést adni, ha meglenne a darukezelői vizsgám és a C-s jogosítványom, hogy új feladatkörrel bővüljön az eddigi munkám. "Ne aggódj, Én ezt mind kifizetem neked, felfoghatod fizetésemelésként is és még fejleszted is magad." - szólt a mese. Én ezt elfogadtam és belementem, gondoltam a két vizsgával ténylegesen megnőne a piacképességem a munkaerőpiacon.

A tanfolyamokat februárban kezdtem el, a munkám április legelején szűnt meg, mondván, hogy talált olyat, aki hajlandó többet túlórázni, rám így már nincs szükség. Az autósiskola, akivel a szerződést aláírta azután megtalált, hogy az utalás nem érkezett meg, legyek szíves kp.-t bevinni az irodájukba, különben korai véget fog érni a teherautó vezetői karrierem. Ezután felhívtam a másik tanfolyamot tartó cég irodáját is, felhívták a figyelmemet, hogy ugyanaz a helyzet, már értesíteni akartak. Ez elég nagy érvágás volt, friss munkanélküliként, hogy nekem kellene kifizetnem ezeknek az árát, nem kis összegről van szó és egyébként sem kerestem sokat.

A szerződést az előző munkáltatómmal kötötték, viszont Én kapom a telefonhívásokat, arról nem is beszélve, hogy feleslegesen vesztegettem erre az energiát, mert nem engedhetem meg magamnak a több százezer forint kifizetését, akármennyi telefonhívást és e-mail-t is kapok.

Nem tudom, hogy megengedhetem e magamnak a jogi segítséget, vagy van e bármilyen jogalapom egy ilyen helyzetben, ennek megválaszolásában szeretném a segítségeteket kérni.

wers # 2019.09.09. 10:48

rendben, akkor viszem Bélának :D

drbjozsef # 2019.09.09. 10:33

wers,

kösz nem, tartsátok meg, szerencsét hoz. Vagy kanyarót.

wers # 2019.09.09. 10:09

„Az egér cuki.”

Rendben, akkor ha megfogtuk, elküldöm neked szabad felhasználásra.

Jelentem, az illegális bevándorlókat sikerült fogságba ejteni. József, küldjem?

Ha neked nem kell megkaphatja Béla cicája játszani.

drbjozsef # 2019.09.08. 18:11

Imma,
Igen, annyit ad vissza, de kapott előtte 3-at.

Vagyis +3 vagy -3 havi.

Immaculata # 2019.09.08. 17:21

6 havinak olvasom.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.08. 17:12

Érteni jól érti. Írva nem nem jól van. Nagyon nem.

drbjozsef # 2019.09.08. 16:58

Miért? Nekem tetszik. :)

ChuckN,
szerintem jól érted.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.08. 16:53

A kezét kellene eltörni az ilyennek...

ChuckN # 2019.09.08. 16:49

sziasztok,

az alábbi, munkaszerződésemben lévő 6.6 pont értelmezésében szeretném a segítségeteket kérni:

Jól értem hogy ha versenytárshoz mennék, akkor a cég 3 havi fizetéssel ezt meg tudja akadályozni, ha mégis elmennék, akkor pedig nekem kellene 3 havi összeget fizetni?

6.5.
A Munkavállaló vállalja, hogy a munkaviszonya utolsó napjától számított 3 hónapig a 6.6 pontban írottak szerint nem létesít vagy tart fenn munkaviszont a Munkáltatóval azonos tevékenységet végző vállalkozással.

6.6
Jelen munkaszerződés fenti 6.5 pontja (a munkáltató saját egyoldaló döntése alapján) a munkavállaló 3 havi alapbérének megfelelő összeg a munkavállaló részére a legkésőbb a munkaviszony utolsó napjáig történő megfizetésével lép hatályba.

6.7
A munkavállaló tudomásul veszi, hogy a 6.5 pontban foglalt kötelezettségvállalásának megszegése esetén köteles a munkáltató által ezzel összefüggésben részére megfizetett összeget 8 napon belül megfizetni, valamint ezen felül a megfizetni az ellenszolgáltatás 100%-ának megfelelő kötbért.

wers # 2019.09.06. 06:50

Skorpió, vipera, oroszlán esetén
hááát, oroszlán és skorpió az van (a skorpiónak meg viperája)

wers # 2019.09.06. 06:49

Az egér cuki.

Rendben, akkor ha megfogtuk, elküldöm neked szabad felhasználásra.

drbjozsef # 2019.09.06. 06:45

Ugyan. Skorpió, vipera, oroszlán esetén.
Az egér cuki. Meg hát végülis ők rendelték meg a Földet is.

wers # 2019.09.06. 06:42

ha esetleg emlékszel, a macskára allergiás vagyok, akkor inkább az egér, de nagyom köszönöm a felajánlást.

át akartam költözni másik irodába, mert kollégák elkezdték vadászni, ott közölték, szerintük ott is van illegális bevándorló

(egyébként szerintem az elkényeztetett panelos szobacicák nem igazán világbajnok egérfogók)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.06. 06:37

Kérsz kölcsön egy macskát?