Munkajogi kérdések.


Drálisz77 # 2016.06.17. 21:54

Üdvözlöm. Egy közvetítőcégnél dolgoztam és 06.17én érkezett a levél postán h 05.31én megszüntették a szerződésemet(pont próbaidő vége előtt),de nekem nem szóltak és a kiközvetített helyen se mondták h nem kellene már dolgoznom(lehet nem is tudtak róla hétfőn tudom meg) ezért 2 hetet ledolgoztam így persze jelenlétit rendesen töltöttem. Ilyenkor mit lehet tenni, ha nem fizetik ki a két hetet.

murzo # 2016.06.18. 01:56

Tisztelt szakértők!
Tudom,hogy már sokszor volt téma a fórumon-elolvastam régebbi hozzászólásokat-de az interneten utánanézve is ellentmondásos informácókat találtam a szabadság órára való átszámításával kapcsolatban folyamatos -12 órás-munkarendben.Abban kérném a segítségüket, hogy hivatalos rendeletet, állásfoglalást hol találok erről? Mert a főnökségnek csak úgy akarunk szólni,hogy utalunk valamilyen törvényi vagy jogi szabályozásra, de hosszas keresgélés után sem találtam ilyet. Férjeméknél úgy számolják a szabadságát, hogy a szabadságnapok számát 8-al felszorozzák, de 12 órát vonnak le egy-egy kiírt napra.már szóltunk a főnökének, de azt mondta, hogy ez így törvényes. Ezért szeretném megtudni,hogy hol van ez leírva. SEgítségüket köszönöm előre is.

budaizs # 2016.06.18. 05:43

Tisztelt Szakértők!
Határozatlan időre szóló kinevezéssel 36 éve vagyok pedagógus. Jelenleg egy középiskolai kollégiumban dolgozom mint nevelőtanár. Egy éve egyházi fenntartású az intézményünk.
Ma tartottak egy tájékoztatót, ahol az intézmény nehéz gazdasági helyzetét ecsetelték. Ezután többünkkel személyesen beszélt a vezetőnk. Kit elküldenek, kinek fél munkaidős foglalkoztatást ajánlanak fel.
Nekem fél munkaidőt ajánlott, pár nap gondolkodási időm van, hogy elfogadom-e.
Tanácsot szeretnék kérni, hogy mik a jogaim. Meg lehet ezt tenni, hogy így módosítják a kinevezésemet?
Mire figyeljek oda?
Hogyan befolyásolja a fél munkaidő a szolgálati időmet? 58 éves vagyok, a kedvezményes nyugdíjig is öt évem van.
A fél munkaidőbe így "beleragadok", vagy lehet ez átmeneti?
Mi az amit elfogadás esetén feltétlen írásban kell rögzíteni?
Mi van, ha nem fogadom el? Gazdasági okokra hivatkozva elküldhetnek? Akkor jár-e számomra a végkielégítés és a felmentési idő?
Bocsánat a hosszúságért, de még elég zaklatott vagyok, mivel nagyon rosszul érintett a dolog.
Itt a fórumon rákerestem a témára, de régi bejegyzések vannak, azóta változott a törvény.
Köszönöm, hogy segítetek!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.18. 08:28

06.17én érkezett a levél postán h 05.31én megszüntették a szerződésemet(pont próbaidő vége előtt)
Mikor adták postára?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.18. 08:30

Budaizs; ami a lényeg, az vagy kétezer éve nem változott: a szerződést csak a felek egyező akaratával lehet módosítani.

budaizs # 2016.06.18. 08:38

Igen, ezt tudom. De mi van, ha nem fogadom el? Nem hiszem, hogy találok másik munkát. Nem a szerződés módosításáról szól a kérdésem , hanem a felmerült kérdéseimre keresem a választ, hogy dönteni tudjak.
Mert az biztos, hogy ha nem fogadom el, akkor sem marad minden a régiben, találnak módot a megtorlásra. Próbáltam tájékozódni, de elég homályosak számomra azok, amiket találtam. Nem vagyok jogász.

Drálisz77 # 2016.06.18. 10:06

06.14-i pecsét van a csomagon, 06.08án járt volna le a 3 hónap.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.18. 11:41

Akkor nem "járt volna" le, hanem lejárt. Ezért az azonnali hatályú felmondás jogellenes. Ha jól számolom, július 17-éig adhatod be a keresetet.

SZ.A. # 2016.06.20. 06:55

Tisztelt Jogi Fórum!
A következő a helyzetem: a kislányom idén márciusban töltötte a 2. életévét, így ismét munkába álltam. Szerettem volna a korábbi 8 órás állásomba visszatérni, azonban mindenféle indok - komolytalan: nem tudták pontosan megmagyarázni, csak kertelni - után egy 7 órás állás ajánlottak fel ugyanabban a munkakörben, amiben korábban is voltam. Jegyzőkönyvet irattak velem alá, hogy elfogadom a 7 órás állást is a 8 helyett, mivel nem akartam a munkaszerződés módosítást aláírni, amit először elém raktak. Viszont a főnököm már ekkor elmondta - szóban, hogy mindemellett elvárják tőlem a 8-9 órás munkavégzést. Gondolkozom a munkahely váltáson is.
A kérdéseim: jól tudom, hogy a gyermekem 3 éves koráig nem is túlóráztathatnának? Én a főnököm munkaidő beosztása alapján járok dolgozni, ő előírja nekem (is), hogy a 7 óra helyett, melyik nap mennyit töltsek a munkahelyemen. Törvényes ez így? Ez miatt megbírságolhatnák a munkahelyemet? Igazából nem őket féltem, csak ha felmondanék, akkor ez talán egy alkupozíció lehetne, hogy a végkielégítésemet megkaphassam. Mi a véleményetek? Egyébként mindig kulturáltan mindent meg tudtam beszélni a főnökömmel, most sem akarok kifordulni önmagamból, csak "mindenkinek jó" ajánlattal előállni, ha úgy hozza a helyzet.
Köszönöm szépen, Timi

CSOTA # 2016.06.24. 14:27

Tisztelt Szakértők!
Amennyiben előszerződést kötöttem egy céggel ahová mégsem megyek, annak lehet-e valami következménye rám nézve?
Válaszotokat előre is köszönöm.

futóka # 2016.06.25. 07:19

Tisztelt Szakértő!

A munkahely (Kft) pénzügyi válságba került (nincs felszámolás, csőd eljárás alatt, csupán nincs pénz a számláján), emiatt 2 dolgozó egyáltalán nem kapott bért május hónapra a mai napig sem. A többiek rendben megkapták az összes illetményüket, ketten semmit. Mennyire jogszerű ez, hogy nem egyenlő arányban osztották el az akkor elérhető egyenleget, hanem ilyen módon? Ráadásul, az egyik munkavállalónak végrehajtás van a bérén, a végrehajtási összeget elutalták, annak ellenére, hogy ő nem kapott egy Ft-ot sem.
Válaszát előre is köszönöm!

Immaculata # 2016.06.25. 07:30

:) A végrehajtási utalást magáénak tudhatja.

Dr.Attika # 2016.06.25. 07:36

Tisztelt futóka!
Miért tőlünk kérdezi, miért nem a cég vezetőitől. Ott tudnak erre maradéktalan választ adni. Nyilván a kötelező levonásokat utalnia kell, mert ha nem teszi, akkor annak komoly szankciói vannak. Elkövette azt a hibát a cégvezetés, hogy nem tájékoztatta a munkavállalókat, miszerint:
"Jár a munkabér, de nem jut."
Azt javaslom, hogy legyen türelmes a pénzügyi válságba jutott munkáltatójával kapcsolatban és ne a jogszerűséget firtassa egyből.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.25. 07:44

Ez nem kérdés. A munkavállalónak szerződés szerinti bér jár. És ezt szerintem a kérdező is tudja.

futóka # 2016.06.25. 08:05

Kedves Válaszolók!

köszönöm!
A helyzetet súlyosbítja, hogy a munkavállalók (házaspár) munkaviszonya (valószínűleg) felmondásra kerül. Felkészülvén minden helyzetre kerül firtatásra a bérek ilyen jellegű kifizetése. Jogszerű, hogy 7-ből 5 kap, 2 nem, vagy sem? És nyilván várna türelemmel, ha nem egy házaspárról lenne szó.
köszönöm!

Immaculata # 2016.06.25. 09:18

Ha a követelésetek meghaladja a 200.000.- Ft-ot, akkor felszámolási eljárást is kezdeményezhettek a Kft. ellen, vagy fizetési meghagyás kibocsátását kérhetitek közjegyzőtől.
A felszámolási eljárás illetéke 30.000.- Ft, a fizetési meghagyás kibocsátásának illetéke a követelés 3%-a, de minimum 5.000.- Ft.

Dr.Attika # 2016.06.25. 09:50

És akkor mi fog történni? A környékben- mert ennek híre megy- soha semelyik munkáltató nem fogja alkalmazni a házaspárt.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.25. 11:00

A felszámoláshoz előbb fel kellene szólítani a fizetésre, és ha nem vitatja, csak akkor van helye a felszámolásnak.
A felszámolás illetéke 80K, igaz ezt a munkavállalónak nem kell megfizetnie. Meg kell fizetnie viszont a közzétételi díjat, az pedig 25K.

Rinik # 2016.06.26. 16:18

Segítség kérése!

2 hónappal ezelőtt közös megegyezéssel megszűnt a munkaviszonyom ahol több mint 1700 fő mindennapi dolgait intéztem egyedül közel 8 évig az utolsó két évben nem bírtam mar rosszul kezeltem a pénztárat ( hiánnyal zártam mint a felmondás után kiderült) de megkaptam a papirjaimert hogy nincs tartozásunk a munkáltatóval egymás fele! Érdeklődnek hogy követelhet e rajtam valamit a leszámolások után?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.06.26. 17:48

Igen. (A körítés minek kellett? Gondolod, azon múlik?)

Dr.Attika # 2016.06.27. 05:07

Még méltányos is volt a munkáltató, hogy nem azonnal követelte a pénztárban keletkezett hiány összegét.

Dr.Attika # 2016.06.27. 05:07

Még méltányos is volt a munkáltató, hogy nem azonnal követelte a pénztárban keletkezett hiány összegét.

Dr.Attika # 2016.06.27. 05:08

Még méltányos is volt a munkáltató, hogy nem azonnal követelte a pénztárban keletkezett hiány összegét.

Rinik # 2016.06.27. 15:49

A körítés kellett. Hivatalosan nem meri követelni mert a volt munkáltatom vitte el tőlem a hiányt így o okozta azt. Én pedig lemásoltam a fiktív számlákat amiket helyette betett. Először könyörgött hogy ne jelentsen fel most meg fenyeget... Mire szamitsak?

Rinik # 2016.06.27. 16:05

Dr. Attika!

Hogy érted hogy méltányos? Hivatalosan pénztárat sem vezethettunk! Nem létezett! Aláíratta velem amikor leeszamoltam hogy mindent át ellenőrzött és hiány nincs! Akkor?