Munkajogi kérdések.


wers # 2019.11.06. 09:48

Kérdezni jöttél?

wers # 2019.11.06. 08:54

Egy zárt láncú kamera rendszernél hogyan értelmezed a mondatodat? „ ellenőrzésről ír, nem folyamatos megfigyelésről...

wers # 2019.11.06. 08:06

Ne hagyjuk ki a MT 11§, 11A§-t sem.

wers # 2019.11.06. 07:57

Miért? Szerinted nem lehet?

Szerintem a GDPR 6. cikk f) szerint az adatkezelőnek jogos érdeke fűződhet az adatkezeléshez pl. munkavédelmi, vagyonvédelmi, technológia stb....

Legyen adatkezelési szabályzat, és az érintettekkel ezt közölni kell (a szabályzatot kiplakátolni, és az üzembe kitenni "kamerával megfigyelt terület" táblát.

(csak egy példa a sokezerből, szinte minden pénztárost kamera lesi már a legkisebb üzletben is)

Lacek29 # 2019.11.05. 10:52

Villanyszerelő által elvégzett munkának az adott körülmények közötti érintésvédelmi szabványoknak megfelelőnek kell lenni, az volt az általam leírtak lényege, hogy nem szükséges a jelenleg végzett munkámhoz 35 522 03 Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgáló…

alfateam # 2019.11.05. 10:11

(Érintésvédelmi felülvizsgáló), egy teljesen új szakmáról van szó nem a mostani tudásom fejlesztéséről.

Azért ez egy jónagy-marhaság, hogy a villanyszerelés és az érintésvédelem nem kapcsolódnak egymáshoz.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.05. 09:26

Nem vagy köteles vállalni a jelenlegi munkaköröd ellátásához nem szükséges képzést. Viszont rendes felmondási ok lehet, ha nem vállalod el.

Lacek29 # 2019.11.05. 08:29

Tisztelt Fórumozók!

Villanyszerelő vagyok egy közepes cégnél 11éve. A munkakörömet mindig tudásom szerint betöltöttem. Idén egy OKJ-s bizonyítványt már megszereztem kérésre. A munkáltatóm továbbképzésre akar kötelezni egy plusz munkakör betöltése miatt (Érintésvédelmi felülvizsgáló), egy teljesen új szakmáról van szó nem a mostani tudásom fejlesztéséről. Majdnem egy éves tanfolyam havi 2 szombattal. több okból kifolyólag is megtagadtam az oktatáson részvételt (kisgyermekes családapaként, folyamatos házfelújítás, más irányban való szakmai elmozdulás, nem érdekel az érintésvédelem. Meg tudom tagadni szabályosan az oktatást, hogy károm ne származzon vagy mindenképpen prémium megvonás, fegyelmi, munkaügyi bíróság a legrosszabb esetbe munkaszerződésem felmondása is bekövetkezhet? Válaszokat előre is Köszönöm!

drbjozsef # 2019.11.04. 16:01

Kérdező Krisztina,

Az Mt.-ben nincs konkrétan semmi az írásbeli figyelmeztetésről. Nyilván a szóbeliről pláne nincs. Egyik figyelmeztetésnek sincs közvetlen jogi következménye.

Implicite van csak benne, a 285.§-ban a bírósághoz fordulás lehetősége, míg az alaki kötöttségek a 22-23.§-ban, figyelmeztetés esetén kifejezetten a 22.§(5) bekezdés : hivatkozni nem kell, de benne kell legyen indoklás, és az, hogy hol, hogyan és milyen határidővel kereshetsz jogorvoslatot.

drbjozsef # 2019.11.04. 13:55

Táppénzre nem lehet szeretemből menni.

Dodoka90 # 2019.11.04. 13:18

Kedves Fórumozók!

Jelenleg gyeden vagyok a kisfiammal ami 2020.01. 09.én lejár. Egyelőre nem szeretnék vissza menni dolgozni, mert valószínűleg megszüntetik a poziciomat és nem szeretnék kockáztatni , hogy elbocsassanak. Amúgy is csak kis időre szerettem volna vissza menni a második gyermek születése előtt.Ezért hamarabb szeretnénk a második gyermeket.A kérdésem az lenne, hogy ha összejön a 2. gyermek akkor hogyan kell el járnom a munkàltatóm felé? Szólok nekik, hogy 12. Hetes terhes vagyok és szeretnék táppénzre menni? Ilyet szabad?Ilyenkor nem mondhatnak fel nekem?

Válaszokat előre is koszonom.

aaa111 # 2019.11.04. 12:19

Akár mintha édesapám mondta volna:)). A másik pedig megszüntethetik-e a munkaviszonyom, amennyiben határozott nem a válaszom, ha olyan megbízatást adnak, ami nincs a munkaköri leírásomban benne és azt a feladatot nem a felettesem adja?

wers # 2019.11.04. 11:29

Vagy, ha mégis úgy érzed, el kell azt a feladatot is végezned, amit Micike a titkárnő (többnyire ő szokott a legnagyobb főnök lenni) adott neked, erről mindenképpen értesítsd a közvetlen felettesedet is.
Na meg hát azért, ha az intézmény vezetője épp csokis kockát kíván, vigyél neki, hátha jobb lesz a hangulata :)

wers # 2019.11.04. 11:23

Annak egyértelműen ki kell derülnie, ki a felettesed. Gyanítom ő írta a munkaköri leírást.

Egy magára valamit adó vezető nem engedi, hogy a beosztottait bárki más utasítsa.
Te beszélj vele, és a helyedben én ragaszkodnék ahhoz, azt a feladatot végzed el, amit a felettesed ad ki neked.

Mellesleg abba a hibába is könnyű belefutni, hogy egész nap csicskáztat Micike a titkárnő, Jani a raktáros,a Feri meg... a fél intézmény, a nap végén meg megkérdezi a főnököd, hogy mit csináltál egész nap, nem látott dolgozni.

aaa111 # 2019.11.04. 11:13

Köszi! Pontosan ezt mondta Édesapám is, hogy ez könnyen lehet a velejárója. A munkaköri leírás további pontjai ellenben mérnöki feladatokat fogalmaz meg, hogy pontosan melyik munkacsoporthoz tartozom. Ezért gondoltam, hogy talán irodistának való dolgokat nem velem fognak megbízatni. Itt még az a kérdés, hogy ki az aki nekem parancsolhat, e mondat miatt tulajdonképp mindenki, vagy akkor is csak az az ember, aki felettesemként van megjelölve.

wers # 2019.11.04. 10:31

"minden olyan apró feladat ellátása, amely az intézmény működéséhez szükséges”"

Azért ezt a helyedben kérném pontosítani, nehogy mihamarabb az intézmény mindenese legyél. Itt mi nem tudhatjuk mi járt a munkaköri leírást megíró fejében. (én a magam részéről meg sem próbálom kitalálni, mire gondolhatott a szerző, az a verselemzés kategória)

aaa111 # 2019.11.04. 10:22

Tisztelt Fórumozók!
Nem régen el kezdtem el első munkahelyemen dolgozni mérnökként. A munkaköri leírásom teljesen tiszta, egy mondat kivételével: "minden olyan apró feladat ellátása, amely az intézmény működéséhez szükséges". Ez azt jelenti, hogy a felettesemen kívül bárki szólhat nekem, hogy elfogyott az A4-es papír, ugorjak ki és hozzak, esetleg az intézményvezetőnek süteményre volna szüksége hozzak neki? Vagy kizárólag a munkaköri leírásomnak megfelelően csak a feletteseim kérhetnek meg ilyenre, melyet írásban kell adjanak? Közalkalmazotti munkaviszonyról van szó.
Köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.02. 09:04

Nem.
(Megjegyzem, az útiköltség-térítést a legtöbb helyen nem előlegezik, hanem utólag térítik. Ahogy a neve is mutatja.)

Ani67 # 2019.11.01. 20:53

Munkavállaló által, próbaidő alatti felmondás esetén:

  1. a munkáltató visszafizettetheti-e (levonhatja-e) az utolsó bérkifizetésnél az addig kifizetett utazási költségtérítést (bérlet 86 %-a)?
  2. levonhatja-e a dolgozótól az üzemorvosi vizsgálat díját?
Immaculata # 2019.10.31. 22:27

A büntetési tételt kell figyelembe venni. Ha 2-8 évre volt büntethető, akkor a 8 évet, ha 5-10 évig, akkor a 10 évet.

Immaculata # 2019.10.31. 22:22

A büntetés maximális idejének elmúlása után törlődik az adatbázisból.

tanácseszter # 2019.10.31. 20:02

Sziasztok ,az lenne a kérdésem , hogy sikkasztás miatt volt börtön büntetésem , 8 éve szabadultam.
Ilyen előélettel , betölthetek e óvodai dajka állást , ha a szükséges képzést elvégzem?
A választ előre is nagyon köszönöm
Eszter

Batigol81 # 2019.10.30. 19:11

Tisztelt monoszkop!

Előzó kérdésemre köszönöm a választ. Esetlegessen, ha én mondanék fel akkor is folytatódik az apa GYED folyósítás.

sanya078 # 2019.10.30. 15:45

Tisztelt Tagok, Forumozók.
A munkáltató jogosan mond e fel akkor
ha arra hivatkozik, hogy a cégnél használt vállalat irányítási rendszert nem megfelelően kezeltem, és abban végzett tevékenységem, szoftverben generált produktumom
rosszak voltak, mikor bizonyítást nyert az hogy maga a program szolgáltatója is kijelentette egy igazolt emailban hogy a program hagyhat kívánni valót maga után, de azt mindig frissítik. Ezen hibákat a közvetlen felettesem is tudta, és erről email is van. Teremthet e jogalapot a felmondásban az a tény, hogy elbocsájtásom ideéig a folyó munkajogi perben arra hivatkozik, hogy amióta ott voltam mindig volt hiba, és még is min 8 hónapig munkában tart, de a perben meg azt mondja hogy azért tartott munkában hogy hátha javulok, de ezt élőben mikor ott dolgoztam soha nem közölte. Rendes felmondással bocsájtott el. DE az indokokat nem érzem ok, és tényszerűnek. Mivel lehetne érvelni, vagy jogos e a munkáltató a szoftverben dolgozott esetleges hibáimra való utalása, mikor mag a program sem tökéletes. A rendes felmondásnál, is köti az időbeliség, (kúra döntés) az, az a felmondáskor is fenn kell állnia a felmondás indokának. Van emailom amikor mag a gyár vezető köszöni meg a munkám, és megvan a felmondás előtt 5 nappal keletkezett kiértékelő lapom, ami 80% -osan jó. Tényszerűség, okszerűség lehet így is?? :(

monoszkop # 2019.10.30. 08:43

Batigol81 2019.10.30. 08:28

Tisztelt Fórumozó!

Az lenne a kérdésem, hogy gyed extra keretein belül dolgozó 3 gyermekes apukát valamilyen felmondási védelem megillet-e? 2020 szeptember 13-ig leszek GyED-en, ha felmondanának előtte akkor is jár a GyED? Köszönöm a válaszokat”!

T. Kérdező!

Nem, főszabály szerint nem illeti meg, viszont a gyermekét/gyermekeit egyedül nevelő apa esetében az Mt. 66. § (6) rendelkezéseit kell alkalmazni.

Igen, a megállapított gyed ellátást a jogosultság végéig akkor is folyósítani kell, ha időközben a jogosult munkaviszonya megszűnik.