Munkajogi kérdések.


jutka1953 # 2013.02.25. 16:39

Tisztelt Jogi Fórum.
A kérdésem az hogy a munkáltató jogosan kéri-e a munkavállaló személyi igazolvány,és lakcímkártya fénymásolatát.
Köszönettel:Jutka

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.25. 17:08

Mihez?

Lyonee # 2013.02.25. 17:20

marcsi04
Még akkor is járna, ha megszakításokkal lenne meg több munkáltatónál a közalkalmazotti jogviszonyod.

B.Mónika # 2013.03.09. 00:59

Tisztelt Jogi Fórum!

Lassan közeleg az SZJA bevallás határideje, és egy ismerősöm az alábbi problémájával keresett meg (melyre sajnos nem tudom a megoldást):
a 2012 - es évben az őt foglalkoztató cég megszűnt, és semmilyen kilépőpapírt vagy jövedelemigazolást nem adott át a fent említett ismerősömnek, amely alapján az adóbevallását elkészíthetné. A volt munkáltató nem elérhető. Ebben az esetben mi a teendő? Kihez lehet/kell fordulni?

A választ előre is köszönöm!

Zsuzsazsuzsa # 2013.03.12. 07:44

Tisztelt Jogi Fórum!

Az öregségi nyugdíjkorhatárt 2013. novemberben érem el, jelenleg korhatár előtti ellátásban részesülök. Egy önkormányzati intézménynél megbízási szerződéssel nem közalkalmazottként speciális feladatot látok el.

Kérdésem, hogy az öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig (2013. november) ezt a feladatot elláthatom-e, (a nyugdíjjárulék alapja nem éri el az éves keretösszeget), valamint kell-e a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál bejelentést tennem.

monalisa1 # 2013.03.12. 10:10
Évike-76 # 2013.03.13. 16:50

Tisztelt Szakértők!

Egy szociális intézményben vagyok ápolónő. A munkáltató mostanában sorra ellenőriz minket. Elmulasztottam egy lakó szekrényének rendbetételét. Írásbeli figyelmeztetést akart érte adni de én ezt nem írtam alá,illetve kicsit magasabb hangom mondtam nekik ( a másik felettesemmel együtt voltak) hogy nincs-e jobb dolguk mint minket folyamatosan cseszegetni. Erre figyelmeztettek a beszédemre, valamint hogy ha nem írom alá attól még az akkor is érvényes.

Kérdésem az lenne, hogy jogos-e a figyelmeztetés, illetve felmondhatnak-e nekem ilyen indokok alapján, az igazsághoz hozzá tartozik, hogy már nem ez az első figyelmeztetésem ebben az évben.

Előre is köszönöm a segítséget!

yuki # 2013.03.14. 16:49

Tisztelt Jogi Fórum! Kérdésem az lenne hogy 2013-ban mennyi a kötelező munkaóra teljes 8 órás munkaidőben, és ezen felül mennyi az éves megengedett túlóra? Válaszukat előre is köszönöm!

kitti77 # 2013.03.18. 13:33

Tisztelt Hölgyem, Uram!
Segítséget kérnék a következő dologban: a munkahelyemen múlt héten bejelentették, hogy április végére meg kell lennie a munkának(attól kezdve a dolognak vége is), ezért addig heti 5 alkalommal, hétfőtől péntekig 12 órában dolgozunk. Kifizetni sem fogják, majd valamikor lecsúsztatjuk. Én havi szerződéssel dolgozom, április 15.-én le is jár. Hogy így mikor fogom lecsúsztatni azt sem értem, vagy a lecsúsztatásokra kötnek velem újabb szerződést, senki sem tudja. A kérdésem mégis inkább arra vonatkozik, lehet-e így 12óráztatni?

monalisa1 # 2013.03.18. 13:55

Lehet mert rendkívüli eset állt elő. Ha nem tudják szabadnapban kiadni akkor az utolsó munkában töltött napon a különbözetet ki kell hogy fizessék. (Amúgy a továbbiakra van már munkád?...)

Ka--ti58 # 2013.03.21. 06:31

55 éves vagyok, munkahelyemen 14 éve dolgozok (szociális területen,mint gondozó ápolónő). Feletteseim a napokban szúrópróbaszerüen táskáinkat átnézte, ellenőrizte. Szinte minden dolgozónál volt valami, amit kaptak a betegektől (gyümölcs, kisebb apróságok).
Sérelmezem, hogy egyedül engem jegyzőkönyveztek le, megszégyenítve értekezleten. A többieknek nem származott semmilyen hátrányuk. Még ez idáig nem kaptam választ, hogy mi lesz a következménye vétségemnek.
Igaz, le van írva a munkaköri leírásunkban, hogy nem lehet elfogadni semmit sem. Ez szerintem mindenkire vonatkozik. Úgy érzem ez diszkrimináció.
Elküldhetnek-e, ezért a munkahelyemről?
Köszönöm válaszukat.

lovasné (törölt felhasználó) # 2013.03.22. 09:13

Tisztelt JogiFórum!

Szeretném kérdezni,hogy 20 éve dolgozom ugyanazon a munkahelyen tavaly szeptemberbe volt egy mellműtétem és 10napot voltam betegállományba ,majd december 11-18-ig ismét műtét kórházba, kérték hogy vegyem ki a szabimat dec31éig.201301.01 óta ismét beteg állomány március 4ig. vissza szerettem volna menni dolgozni hogy ne gondoljak a betegségemre de a fönökeim nem úgy álltak hozzá és vissza kellett jönnöm betegállományba természetes járok ellenérzésre a betegségemmel kapcsolatba, végül is azt szeretném kérdezni hogy a 2013-as mukatörvénybe benne van hogy a betegszabadságot követően 1évvel elkűldhetik a dolgozót, most nekem az utolsó betegszabit veszik figyelembe a 2013-ast? Mert ha ezt akkor el tudok menni 40év után nyugdíjba. nagyon megköszönöm a választ!

jolán

monalisa1 # 2013.03.22. 11:08

Ka-ti58

Ma bárkit el tudnak küldeni - ha akarják, az okot meg tudják rá találni.

Abszurd h pár szem gyümölcs, kis csoki vagy kávé elfogadása - úgy nagy általánosságban - tiltva legyen, hiszen a gondozottal a mindennapok során több-kevesebb személyes kapcsolat alakul ki.
A kórházakban, a szociális otthonokban stb. nem lenne a betegágy mellett egyetlen ápolószemély sem, ha soha senki azt a kis figyelmességet nem fogadhatná el.
Igazából a hálapénz sincs tiltva, legfeljebb elzárkódik előle az orvos, a nővér.

monalisa1 # 2013.03.22. 11:20

lovasné

Az összes- a betegségével kapcsolatos időt figyelembe veszik hiszen tb biztosításban töltött időnek számít az is.

Nagyon alaposan számolja össze az évek/napot idejét h tényleg kilegyen a 40 év, aztán ha ez megvan az összesített adatok alapján a Nyufigtól kérjen előzetes lekérdezést. http://www.onyf.hu (A honlapon letölthető az erre vonatkozó űrlap, illetve az elektronikusan is kitölthető.)

Külün: a Jogi fórumon a tovűbbiakban jelentkezzen be egy új- másik nich néven a "törölt felhasználó" helyett...

---
  • laikus hozzászóló
WAMozart # 2013.03.22. 16:01

Kedves Szakértő!

A kérdésem munkaszerződés-módosítással kapcsolatos. A szerződésembe, ami 2011 szeptemberében kelt, az szerepel, hogy " A Munkavállaló a személyi alapbéren felül 12.000 Ft étkezési utalványt és 6.000 Ft. értékben személyzeti étkezést kap.", azonban ezt a szerződést 2012 áprilisában (2012. januári! dáutmmal) módosították, úgy, hogy ezt a passzust egyszerűen kihúzták belőle. Természetesen béren kívüli juttatást 2011. decemberétől nem kaptam...A szerződésmódosítást enm írtam alá, ez senkit sem érdekelt...Kérdés követelhetem-e az elmaradt juttatásokat? A cafeteria törvények megváltoztak 2012 január 1-ével kezdődően, de elvileg ez nem mentesítené a munkáltatót, ugye?

Lesz még kérdésem, de egyelőre nem szeretném halmozni...

Előre is köszönöm a válaszokat!

Ka--ti58 # 2013.03.22. 20:08

Szeretném megkérdezni, hogy a munkáltató felmondhat-e táppénz ideje alatt.
Köszönöm.

attivad # 2013.03.23. 12:53

Tisztelt Fórumozók!

Az lenne a kérdésem,hogy ha 2012 márciusában munkahelyi balesetet szenvedtem, akkor rám az új Mt vagy a régi vonatkozik?

Úgy tudom,hogy az új Mt szerint a kártérétést akarok akkor nekem kell bizonyítani ,hogy a munkáltató jogellenesen járt el, de a réginél objektív a munkáltató felelőssége.

Kérem segítsetek.

fanni125 # 2013.03.25. 11:50

Jó napot!
Én munkaközvetítővel kapcsolatosan szeretnék kérdezni. Külföldre készülök másodszorra, és mindent sikerült magamnak elintézni, vízum, orvos. A közvetítő csak az interjút szervezte meg, és amennyire én tudom, ezért a külföldi cég fizet neki. Találtam repülőjegyet is, de a közvetítő azt mondta ő ajánl egy néhány ezer forinttal olcsóbbat, így rábólintottam. Mikor jelentkeztem a munkára, már akkor mondta, hogy 50 ezer lesz a közvetítői díj, amit nem értek. Miért? Most viszont azt gondolom, csőbe húzott a repülőjeggyel, és az az 5 ezer forintos kedvezmény plusz 50 ezret jelent nekem. Első alkalommal is általuk mentem ki, és akkor jogosnak éreztem, mert minden helyre ő kért időpontot, adott elérhetőséget, segített elintézni, én csak jelentkeztem. Semmit nem írtam még alá, és a repülőjegy is elvileg csak foglalva van, nincs kifizetve. Mit gondolnak erről a helyzetről? A választ előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.25. 13:55

Mi van a szerződésben?

fanni125 # 2013.03.25. 14:09

Nincs szerződés, csak ha átmentem az orvosi vizsgálaton a külföldi cég küldi a közvetítőnek, de magával a közvetítővel semmi sincs.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.25. 15:15

Akkor fizetési kötelezettséged sem lehet.

fanni125 # 2013.03.25. 15:38

Csak attól tartok, hogy nem fogja odaadni a szerződésemet. Sajnos az is, illetve minden orvosi eredményem neki lett elküldve, mert ő tartotta a kapcsolatot külfölddel.

WAMozart # 2013.03.25. 20:52

Tisztelt Szakértők!

A kérdésem munkaszerződésmódosítással kapcsolatos. A szerződésemben, ami 2011 szeptemberében kelt, az szerepel, hogy " A Munkavállaló a személyi alapbéren felül 12.000 Ft étkezési utalványt és 6.000 Ft. értékben személyzeti étkezést kap.", azonban ezt a szerződést 2012 áprilisában (2012. januári! dáutmmal) módosították, úgy, hogy ezt a passzust egyszerűen kihúzták belőle. Természetesen béren kívüli juttatást 2011. decemberétől nem kaptam...A szerződésmódosítást enm írtam alá, ez senkit sem érdekelt...Kérdés követelhetem-e az elmaradt juttatásokat? A cafeteria törvények megváltoztak 2012 január 1-ével kezdődően, de elvileg ez nem mentesítené a munkáltatót, ugye?

Előre is köszönöm a válaszokat!

WAMozart # 2013.03.25. 21:02

Nagyon kérem, ha tudnak, válaszoljanak!

Öreg Csezi # 2013.03.27. 14:33

Tisztelt Fórum!

59 éves vagyok és 10 éve vagyok közalkalmazott egy fegyveres rendvédelmi szervnél.
Az alapfokú képzést belépésemkor megkaptam.(érettségim is van)
Most akarnak elküldeni középfokú szakképzésre, amikor már 10 éve itt vagyok, és négy év múlva nyugdíjba megyek.Hogyan tudnék ez alól kitérni, mert már nehezen viselném ha nyolc hónapon keresztül havonta egy hetet 25 éves "gyerekekkel" kellene az iskolapadban töltenem.Van erről valami a kjt-ben, hogy tudnék felmentést kérni?

Köszönöm a választ.