Munkajogi kérdések.


primo # 2013.03.28. 08:05

Az 1973. és 1979. közötti időszakban vállalatnál (Tankönyvkiadó Vállalat) dolgoztam, onnan áthelyezéssel kerültem egy általános iskolába közalkalmazott tanárként. (Azóta is folyamatosan közalkalmazottként dolgozom.) Ezek az évek beleszámítanak-e a jubileumi jutalom jogosultsági idejébe?

nyuszi.,12 # 2013.03.28. 10:09

Tisztelt Fórumozók!

2001.-től dolgozom a jelenlegi munkáltatómnál.
2011.től, mint nyugdíjas.
2013. júliustól már nem dolgoznék tovább. Végkielégítést sem, és semmilyen plusz pénzt nem kaptak az így kilépő munkatársaim sem.
Kérdésem, hogy felmondási idő van-e, illetve a felmondási idő idejére, ami 30 + 25 nap, munkavégzés alóli felmentés kérhető e.
Szerintetek így jó lesz?
Munkaviszonyomat kérem megszűntetni nyugdíjba vonulás miatt 2013.07.15. napjával.
A felmondási időre 2013. május 15. napjától kezdődően kérem mentesítésemet a munkavégzési kötelezettség teljesítése alól.

Köszönöm, M

nyuszi.,12 # 2013.03.28. 10:45

besszerrita, határozatlan munkaszerződésem van. Igen tudom, hogy végkielégítés nem jár, de arra gondoltam, hogy bármilyen címen adható lehetne egy kis jutalom, vagy valami, ennyi év után, vagy ha már semmit nem adnak, akkor legalább mondjuk a femondási idő felére felmentést kapok, így 1 hónapot munkavégzés nélkül fizettek volna. De hát akkor így csak az első mondatot közlöm a munkáltatómmal, aki egyébként már a nyugdíjazásom pillanatától tudja ezt a dátumot, mert akkor így beszéltük meg.
Köszönöm a válaszod, üdv.M

west10 # 2013.03.28. 11:07

Tisztet Fórumozók!!

A segítségükre lenne szükségem.

A munkahelyemen pár hete lépett életbe a "munkaidő keret"-es beosztás.

1.kérdés:
A szerződésbe 2 hónapos ciklus van írva, amire 324 munkaidőt kapunk. Elméletileg, ha a 2 hónap alatt túllépjük a 324 órát, akkor azt túlórapótlékként kellene kifizetnie a munkáltatómnak??

2.kérdés:
A munkaidőkerettel minket most úgy dolgoztatnak, hogy 6 munkanap (napi 8 óra), majd 2 pihenő, és így tovább, és így tovább. Ez így lehetséges???

3.kérdés.
Közeleg a Húsvét, és a főnököm szerint a törvény úgy írja elő, hogy ünnepnap, csak 6:00-tól 21:00-ig tart, kvázi engem éjszakás műszakba be is hivatott dolgozni!
Ez most valójában így van??

Előre is köszönöm szépen

Üdvözlettel
west10

lazaccino # 2013.03.28. 11:37

Tisztelt Szakértők!

Több éve dolgozom egy állami intézménynél, de köteleznek minket arra, hogy vállalkozók legyünk. Csak így alkalmaznak minket. A munkaszerződésem akkor sem tetszett és most sem tetszik. Tudom, hogy titoktartásra köt a szerződésem, de szeretném ha valaki végre átnézné. Mert szerintem ez látszatszerződés. Most többet nem szeretnék ide leírni.

Várom mielőbbi válaszukat!

Üdv, M

-AurorA- # 2013.03.28. 13:01

Tisztelt hozzáértők!

A kérdésem az lenne,hogy a munkáltatónak vagy nekem kell fizetnem az orvosi alkalmassági vizsgálatot?Valamint,ha az első nap után a munka körülmények miatt felmondok és mondjuk 10.000ft-ot kerestem és 6000ft az orvosi vizsgálat akkor azt levonhatja e a fizetésemből?Mit tehetek ha egyáltalán nem fizet semmit arra a napra?

A válaszokat előre is köszönöm.

wers # 2013.03.28. 13:19

a munkáltató fizeti (még nem hallottam olyant, hogy ezt kifizetteti a munkavállalóval, de nem ez lenne az első csoda)
Munkaszerződésben van róla valami?

-AurorA- # 2013.03.28. 13:26

Az a durva az egészben,hogy az első napon még munkaszerződést sem kaptam.Utána meg már ugye másnap nem is mentem dolgozni.Viszont nekem azt mondta a vállalkozó,hogy ha 1 éven belül kilépek akkor nekem kell kifizetni a vizsgálatot,de ha egy évnél tovább dolgozok ott és akkor lépek ki akkor nem.
De arra lennék kíváncsi,hogy van-e törvény arra vonatkozóan,hogy kinek kell állnia a költségeket.

wers # 2013.03.28. 13:30

Kezdjük ott, hogy a munkakezdésnél az orvosi vizsgálatot előbb kell elvégeztetni, és ha alkalmas másnap lehet munkaszerződést kötni, ha nem akkor nem végezhet munkát.

-AurorA- # 2013.03.28. 13:36

Igen el is lett végeztetve a vizsgálat és megfeleltem.Ezért aztán rá pár napra munkába is állhattam.Holnap megyek a kilépő papírokért ezért aztán fontos lenne tudnom,hogy levonhatja e a béremből az orvosi vizsgálat árát.Az egy másik kérdés,hogy elméletileg szerződés nélkül nem dolgozhattam volna,de a bejelentési folyamat már megtörtént csak felmondtam mielőtt aláírhattam volna a papírokat.Szóval az egyetlen fontos kérdés számomra az amit már eddig is kérdeztem.Levonhatja-e a béremből az alkalmassági vizsgálat árát vagy nem?

végrehajtó1 # 2013.03.28. 13:37

Az orvosi alkalmassági vizsgálatot a munkáltatónak kell állnia.Nem követelhető vissza.

-AurorA- # 2013.03.28. 13:50

Köszönöm szépen a választ!

dentalpink # 2013.04.01. 13:03

Tisztelt hozzáértők!
A Munkaügyi bíróságon megnyertem egy pert a volt munkáltatómmal szemben melynek tárgya volt az elmaradt járandóságok és a végkielégítés kifizetése.A kérdésem az lenne,hogy kihez kell fordulnom,ha a kifizetés ezután sem történik meg.A volt munkáltatóm fizetésképtelenségre hivatkozik, de ez nem igaz.Nem rég tudtam meg,hogy van egy üzlethelyisége amit most éppen egy pékségnek ad ki.Az előző bérlővel beszéltem aki számlákkal tudja igazolni,hogy ettől a cégtől bérelte az üzletet kb 3 héttel ezelőttig.Segítségüket előre is köszönöm !

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.01. 15:31

A munkaügyi bíróságtól kérhetsz inkasszót vagy végrehajtást, a törvényszéktől felszámolást. Fakultatív.

páratlan1 # 2013.04.02. 15:46

Kedves Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni - vagy jó tanácsot - Fiam, bejelentett munkaviszonyban volt, ugyan munkáltatója már február 18. óta nem tudott munkát adni neki de nem is fizetett ki több mint két havi munkabérét. Hónapok, hetek óta hitegeti, hogy fizet, majd - de ez a mai napig nem történt meg. A mai napon 2013. ápr. 1-én elment a kilépő papírokért, de a munkaviszony megszűnésével kapcsolatos közös megegyezést nem írta alá. Nem írt alá még míg dolgozott sem egyetlen - a fizetés átvételéről szóló bizonylatot sem. Kilépő papírjait f. év február 20-i dátummal állították ki.

Fiam ezáltal nagyon rossz helyzetbe került, de legalább holnaptól már jelentkezik munkanélküli hivatalba. De ettől még úgy gondolom az elmaradt fizetését ki kell fizetni a munkaadónak.

Kérdésünk - Fordulhat-e valahova, és érdemes-e levelet írni a céghez, és felszólítani Őket, hogy az elmaradt bért XY napon belül fizessék ki számára. (Bérét egyébként KP-ben kapta) Lehet-e fizetési meghagyást vagy mást benyújtani a céggel szemben.

Ha valaki ebben tudna segíteni nekünk nagyon megköszönném. Elég fontos lenne, mert úgy gondolom még mihamarabb kéne lépni ez ügyben. Köszönöm

dentalpink # 2013.04.02. 16:46

A gyors választ nagyon köszönöm! Szeretném azt is megkérdezni,hogy mennyi idővel a nem fizetés után nyújthatok be kérvényt ,beadványt? Biztos,hogy a munkaügyi bíróság az illetékes? A bírónő utalt arra,hogy ügyvéd fog tudni segíteni abban,hogy a céget felszámolják!Elnézést a bizonytalanságom miatt!Köszönettel

renikee # 2013.04.02. 17:00

Tisztelt hozzáértők!

Munkahelyemen van e lehetőség letölteni a felmondási időt táppénzzel és a szabadságok kiírásával?
Átszervezhetnek e egy 100km re lévő üzletbe egy (4éves)gyermekét egyedül nevelő anyát?
Ha esetleg mégis be kell mennem dolgozni mi hátrányom származhat belőle, hogy egy embert állítanak mellém a műszakra?
Köszönettel!

pazs # 2013.04.02. 17:03

renikee:
táppénzzel akkor, ha keresőképtelen vagy, szabadnapokkal akkor, ha azt a munkáltató kiadja (kivéve azt a 7 munkanapot egy évben, amivel te rendelkezel és megfelelő időben bejelented).
100 km-rel arrébb 44 munkanapra rendelhetnek, amennyiben nem nő másfél órával többel az utazási időd.
Mit jelent az, hogy "embert állítanak melléd a műszakra"?

páratlan1 # 2013.04.02. 18:30

Kedves Fórumozók, illetve

Kedves Hozzáértők!

renikee # 2013.04.02. 20:15

A munkám eredetileg egyszemélyes, de azt mondták, nem hagynak egyedül, így most két ember van egy helyett egy műszakban.
Hogyan tudnám teljesíteni, hogyha reggel 6 órára ott kellene lennem 100km-rel arrébb? az utazás kb 1 óra oda, de innen oda busz kb 3db megy egész nap...ilyen esetben mi van?
Köszönöm a választ!

monalisa1 # 2013.04.02. 21:32

Ez a 100 km-re történő munkahely kijelölés "kegyetlen" dolog, főleg hogy a reggel/este egy oda-vissza járattal időben odaérni/hazaérni képtelenség. (Arról nem is beszélve, hogy melyik helyközi busz tesz meg egy óra alatt 100 km-ert miközben majd' minden második keresztútnál megáll utasokat felvenni stb.) Napi 12-14 órákat lennél távol miközben mint egyedülálló anya a gyermeket nincs kire hagyni.
Próbálj beszélni velük!...

monalisa1 # 2013.04.02. 21:45

páratlan1

Ha a bérét kp kapta akkor nem volt bejelentve... A ki nem fizetett munkadíjat kérje tértis levélben, ha továbbra sem fizetnek tegyen bejelentést a cég ellen a NAV-nál. (Nincs cég mely "szereti" ha az adóhivatal rászáll...)

De egy utolsó személyes megkeresést azért még próbáljon meg.

---
  • laikus hozzászóló
wers # 2013.04.03. 05:27

renikee

Amennyiben a munkáltató székhelyének, telephelyének megváltozása miatt a munkavállaló munkavégzésének helye módosul, a munkaszerződést módosítani kell, ha a változás következében a munkahely és a lakóhely közötti naponta - tömegközlekedési eszközzel - történő oda- és visszautazás ideje másfél, illetve tíz éven aluli gyermeket nevelő nő és tíz éven aluli gyermeket egyedül nevelő férfi, valamint a megváltozott munkaképességű munkavállaló esetében - a megváltozott munkaképességű munkavállaló által igénybe vett közlekedési eszközzel - egy órával növekszik.

wers # 2013.04.03. 05:32

páratlan1, a felmondást arra napra kell keltezni, amikor a felmondás ténylegesen megtörténik. Továbbá felmondási idő is van, tehát ha ma mondanának fel neki, akkor még a mai nap sem lehet a munkaviszony megszűnésének napja, nemhogy több, mint egy hónappal ezelőtti dátum.

monalisa, kérlek, ne írj badarságokat, mi az, hogy ha kp. fizetnek, akkor nincs bejelentve?

páratlan1 # 2013.04.03. 07:50

Tisztelt Hozzáértők és Fórumozók!
Köszönöm segítségeiteket!

A bejelentés megtörtént, mivel a kilépő iratait megkapta, melyeket alá is írt, kivétel a közös megegyezést és a munkabérét elszámoló papír. 2012.09 hóban lett bejelentve. Sajnos azért muszáj volt a kilépő iratokért elmenni, s azt aláírni, mivel nem tudna jelentkezni a munkanélküli központba, így továbbra sem lenne semmilyen járandósága amíg nem talál munkahelyet. Ma ezt megteszi. Én is azt hiszem, hogy egy felszólító levelet kéne írni a céghez, melyben felszólítjuk, hogy fizesse meg az elmaradt munkabért.

Ez vajon jó-e így? Mivel az elmaradt összeg több mint két havi, de nem több mint 3 havi összeg, (vagy jelöljük meg pontosan, ami nem biztos, hogy jó) vagy inkább írjunk a hivatalos elszámoló (éves) szerint 3 havi munkabért? Másik kérdésem, hogy mit írjunk bele "amennyiben ez nem történik meg kénytelen leszek a ....(hova?) fordulni" Nem szeretnék először nagyon fenyegetőzni, egy megegyezés valóban jobb lenne, mivel anyagi helyzete elég kétségbeejtő.

(természetesen mindezt ajánlott tértivevénnyel küldeni)

Segítségeteket eddig is és előre is nagyon köszönöm.