Munkajogi kérdések.


Kelvin (törölt felhasználó) # 2014.11.29. 15:56
Kérdeztem a jogi fórumon kik szoknak válaszolni? Ügyvédúr elmondta azok akiknek nincs peres ügyeik de ott mindenki válaszolhat még a jogot sem végzettek is, de jellemzően joghallgatók gyakorlásaikat e fórumokon is gyakorolják, sajnos sok sok hibával.Praktizáló ügyvédeknek igazából nincs idejük sem
  • Azért ebből látszik, hogy az ügyvéded olvassa a kommenteket, ha így véleményt tud alkotni, vagyis akkor mégis belefér az idejébe, tehát nincs olyan sok peres ügye :)
Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.29. 16:15

Egyébként tudom, hogy a bírókat folyamatosan képzik és tréningen vesznek részt. Így az olyan megnyilvánulás, hogy sok hibát talál a válaszokban és azt elintézi egy egyszerű fejcsóválással, háát azt gondolom, hogy rossz helyre megy az ingyenes képzés.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.29. 16:24

Egyébként ha azt a 8 soros kérelmet nem lehet ízekre szedni, mert nincs benne tartalom, akkor is meg lehet kérdezni az első tárgyaláson, hogy ugyan mondja már meg kedves perújító, hogy mikor kapta meg a kórháztól a betegpapírokat?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.29. 16:28

bírók nagyon nem szeretnek regényeket olvasni, aki ilyen beadványt ad be a bíróságra az félig már pervesztes a bíró előtt.

no komment.

Kelvin (törölt felhasználó) # 2014.11.29. 16:51

Immaculatávál tökéletesen egyetértek, illetve ebből a 8 sorból hiánypótlás is lehet még. A kereset felemelése nem sokat jelent. Az meg, hogy több évig dolgozott bíróként az ügyvéded, szintén nem jelent semmit se, már csak remélhetjük, hogy nem szakmai alkalmatlanság miatt kellett távoznia, illetve azt is csak remélni lehet, hogy nem egy megélhetési ügyvéddel hozott össze a Sors, aki mindent leír Neked jópénzért és nem mondja meg konkrétan, hogy érdemes-e pereskedni vagy sem.

bleaksmile # 2014.12.03. 11:27

Üdv!

Ha egy szolgáltató cég az ügyfelekkel kötött szerződéseiben kiköti, hogy egymás munkavállalóit nem csábíthatják el, állásajánlatot nem tehetnek részükre, illetve a munkaviszony végét követő x időtartam alatt nem vállalhatnak munkát az adott cégnél, ez a munkavállalók munkaerő-piaci korlátozását jelentheti? A munkavállalók munkaszerződéseiben a fenti kikötés nem szerepel, tájékoztatást nem kaptak róla, illetve az ügyfelekkel kötött szerződésekben foglalt kikötések miatt ellentételezést sem kaptak. A munkavállaló rendes felmondással megszünteti a jogviszonyát a szolgáltató cégnél, és szeretne munkát vállalni valamelyik ügyfélnél. Amennyiben az ügyfél a szerződésre hivatkozva elutasítja a munkavállaló pályázatát, mit lehet tenni ez ellen? Jogilag helyesen jár a szolgáltató cég, hogy korlátozza munkavállalóit az álláskeresésben? Milyen jogi lépéseket lehet tenni a korlátozás ellen?
Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.03. 13:27

Fordítva ülsz a lovon.

Barack22 # 2014.12.03. 16:33

Tiszteletem!

Érdeklődni szeretnék olyan dologban,hogy köz foglalkoztatotti munkaviszonyban dolgozónak jár e a rendkívüli szabadság halál esetkor (pl.: nagyszülő halála esetén)?

Választ előre is köszönöm szépen!
További szép napot kívánok!

tájékozatlan # 2014.12.17. 20:58

Tisztelt Fórumozók!

Pedagógus vagyok. Azt szeretném kérdezni, hogyha az önkormányzat elrendeli, hogy minden dolgozó megkapja év végén a havi illetményének megfelelő összeget jutalomként, akkor ezt az intézmény vezetője felül bírálhatja-e és elveheti-e a dolgozótól a jutalmat? A mi intézményvezetőnk ugyanis ezt tette. Az egyik kollégának, aki másfél éve itt dolgozik, nem adott jutalmat, viszont annak, aki 2 hónapja dolgozik nálunk, annak meg adott. Joga van ehhez?

Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.17. 22:13

Nem a képviselő-testület gyakorolja a munkáltatói jogokat, hanem az intézményvezető.

tájékozatlan # 2014.12.18. 06:30

Tehát megteheti? Akkor is, ha igazságtalan és a kjt szerint aki még nem dolgozik egy éve az intézményben, az nem részesülhet jutalomban? Akkor is, ha az, aki nem kapott, kiemelkedő munkát végez a kollektíva szerint és nem áll semmilyen fegyelmi eljárás alatt? Van erre valami jogorvoslat, hogy megkapja a jutalmát az, aki megdolgozott érte?

Cortana # 2014.12.26. 17:02

Tisztelt Fórumtagok!

Érdeklődni szeretnék, hogy valaki tud-e ajánlani Szegeden vagy környékén munkajogban jártas ügyvédet, aki %-ra is vállal ügyeket.
A segítségüket előre is köszönöm!

Tisztelettel: Cortana

katerina90 # 2014.12.30. 10:56

Tisztelt fórumozók!

Azt szeretném kérdezni hogy hány évet kell dolgoznom egészségügyben, mint ápolónő,ahoz,hogy elmehessek gyed re?Köszönöm előre is a válaszukat.

Otyo # 2015.01.05. 12:51

Tisztelt Hozzáértők!
A munkáltatói rendes felmondás érvényes attól, hogy a munkavállaló példánya nincsen lepecsételve a cég bélyegzőjével, de aláirta állitólag az ügyvezető.
Köszönöm a választ.
Tisztelettel: Otyoci

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.05. 13:06

Ha a munkavállaló nélkülözhetetlennek tartja azt a pecsétet, kérjen egyet. Nem hiszem, hogy a munkáltató megtagadná tőle.

Otyo # 2015.01.05. 13:09

De érvényes anélkül is, hogy nincsen rajta pecsét?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.05. 13:13

Ha azt akarod kérdezni, pereljen-e erre hivatkozva a jogviszony megszüntetés jogellenessége miatt a munkavállaló, akkor én nem biztatnám.

Otyo # 2015.01.05. 13:24

Oké, köszi!
Még egy kérdés benne van hogy 3 munkanap alatt rendezik a bért és a papirokat, ma van a 8 munkanap azóta? Ezzek lehet valamit kezedeni?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.05. 13:54

Nem munkanap az, hanem naptári, nem 3, hanem 5, és ha elmulasztják, az késedelem, de a megszüntetést nem teszi jogellenessé.

zso53 # 2015.01.05. 15:16

Tisztelt Hozzáértő!

Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy tájékoztatást kérjek ismerősöm problémájáról.
Született 1958-ban és jelenleg közalkalmazott.Erre az évre megállapítottak 25 nap szabadságot. Szerinte ez kevés, de nem tájékozott abban, hogy esetleg a közalkalmazottakra más vonatkozik-e? Úgy gondolta, hogy 20 alapszabadság és az évei után pedig még 10 nap jár. Mivel már elmúlt 45 éves.
Köszönettel: Zsó

Barack22 # 2015.01.06. 17:24

Tisztelt Hozzáértő!

Olyan kérdésem lenne,hogy közfoglalkoztatott-(közmunka)- munka körben dolgozom és 2013.-ban a cég el küldött két kolléganőmet és engem olyan tanfolyamra, ami a munkánkhoz kapcsolódik. Azt mondták nekünk,hogy ha elvégezzük ezt a tanfolyamot,már lesz szakirányú végzettségünk,magasabb lesz a bérezésünk is. Sikeres vizsga után -közben kiderült ,hogy rész szakképesítés lett ez az OKJ-s tanfolyam-, a bizonyítványokat kérték a cégnél,le fénymásolták és azt mondták,felejtsük el a magasabb bért,mert ez csak rész szakképesítést adott. A szerződés mellé csatolt munkaköri leírásba,a szakirányú képzettsége részt,minden szerződés kötéskor ki húzzák! Ilyen esetben mi a teendő? Lehetséges e az,hogy a rész szakképesítésre nem adhatják meg a magasabb bért? Miért nem írják le a munkaköri leírásban,hogy van a foglalkozáshoz végzettségünk? Kijelentheti e a cégnél irodán dolgozó személy a közmunkásnak,hogy idézem: "... vegyük tudomásul,hogy a közmunkásnak semmi nem jár!"
A választ előre is köszönöm!

zoller76 # 2015.01.06. 18:14

Tisztelt Hozzáértő!

Középiskolai tanár vagyok, ezen felül kollégiumban is vállaltam éjszakai felügyeletet. A kollégium 2 épületből áll, lány és fiú. Az iskola azon spórol, hogy vasárnap csak 21 órától alkalmaz 2 nevelőtanárt és 1 nőit és egy férfit. Én minden második vasárnap felügyelek. Jeleztem a vezetőségnek, hogy én is szeretnék 16 órától lenni-anyagilag nem mindegy-, s a kolléganő jöjjön 21 órára. Erre azt a választ kaptam, hogy férfi létemre nem lehetek egyedül a női részlegben.
Én kerestem jogtárban, nem láttam semmi ilyen kikötést, ami tiltaná ezt.
Várom mielőbbi válaszukat!
Tisztelettel: Horváth Zoltán

Otyo # 2015.01.08. 15:08

Tisztelt Hozzáértő!
Dec 17.-én megkaptam a munkáltató részéről a felmondásomat, én úgy tudom, hogy akkor 5 munkanapon belül ki kell kizetni a bér és egyéb juttatásokat, bár a felmondáson 3 nap szerepelt. De a mai napig nem rendezték a béremet!
Köszönöm a válaszokat!

Gabika79 # 2015.01.08. 18:03

Tisztelt Szakértő!
Az állásfoglalását kérném az alábbi esetemben.
2014. december 30-al (felmondtam) megszűnt a jogviszonyom (4 év után), munkáltatóm azonban "meg"kért, hogy míg a munkakörömet nem tudják pótolni, 2015. január 12-től heti 20 órában ( napi 4 órában) maradjak még a cégnél határozott munkaszerződéssel napi 4 órában.
E-mailben tájékoztattak, minap, hogy nem fogom kapni ezek után a béren kívüli juttatást, (Erzsébet utalványt) amit eddig 8 órában 6.000.-ft-ot kaptam, hozzáteszem, rajtam kívül a többi munkavállaló kapja továbbra is, valamint megvonják a munkába járási költségtérítésemet is.

Ha jól tudom, a 1992. évi 22 törvény 142/A §- alapján az egyenlő bánásmód követelményét kell megtartani.
Tehát nem tehetnek kivételt, hogy valamelyik munkavállaló kap étkezési utalványt, valamely pedig nem!! Természetesen, ha a felére lecsökkentenék és a 4 órás munkaviszonyomra a fele illetne meg, (3.000,-Ft)ezt elfogadom. Nem erről a 3.000.-ft-ról van szó, hanem maga az elvről.
Kérik, hogy maradjak, sőt azt mondták, hogy a számomra a legjobb és legkedvezőbb munkaszerződést fogják alkalmazni, hát nem így látom...
A munkába járási költségtérítést kötelező adni, ha jól tudom. Halásztelek a lakhelyem és Szigetszentmiklóson van a munkavégzés helye.
Eddig 4 éven keresztül kaptam a km/9 Ft-ot, mert a napi munkába járásom időigényes lett volna tömegközlekedési eszközzel.
Tehát a kérdésem, hogy megteheti-e a munkáltató, hogy engem nem illet meg a béren kívüli juttatás és a költség térítés, a többi kollegámat (munkavállalót) pedig igen.
Nagyon köszönöm válaszukat!
Gabika79

undertaker # 2015.01.09. 23:43

Azt szeretném megkérdezni, hogy ha eddig a munkáltatóm egyoldalúan írásos tájékoztatással emelt fizetést, de munkaszerződés módosítás nélkül, akkor ezeket az emeléseket egyoldalúan visszavonhatja-e?