Munkajogi kérdések.


wers # 2021.02.05. 05:39

Jó, nyilván nem kérdezték meg előtte a jogtanácsost.

Hülye főnön ellen sem jogszabály sem orvosság nincs.

wers # 2021.02.05. 05:37

Azt gondolnád, egy ekkora cég (regionális multi), akine tucatnyi jogtanácsosa van, csak tudja, mit csinál...

Mint írtam, magamból indulok ki. Nekem csak sikerülne olyan jogászt/ügyvédet megbízni, aki "tudja mit csinál".

(szerintem nekem jó ügyvédem van ;-) )

bm001 # 2021.02.04. 22:12

Nem készenléti jellegű, hanem alapból sima irodai, heti H-P 5x8 óra, annyiban rugalmas, hogy napi 8 órából 4 kötött időszak, maradék 4 beosztható szabadon.

Ez módosult járványhelyzet miatt állandó otthoni távmunkára, és annyi kiegészítést kapott, hogy kötött 10 órában kötelezően elérhetőnek kell lenni telefonon.

A 10 óra jó eséllyel lefedi a 8 munkaórát (rugalmasság miatt nem feltétlen), A 8-on kívül van a +2 óra, ami lóg a levegőben, és a kérdésem tárgyát képezi.

psxpal # 2021.02.04. 20:56

Kedves Béla / Sándor!

Köszönöm, elküldtem. :)


Exitus acta probat

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.04. 18:31
  1. Ez nem feltétlenül készenlét.
  2. Ha ez maga a munkaidő, akkor az a helyzet, hogy a készenléti jellegű munkakörben a napi munkaidő - pótlék nélkül - akár 12 óra is lehet. Ez meg csak 10.

(Összegezve: a készenlét nem keverendő a készenléti jellegű munkakörrel.)

bm001 # 2021.02.04. 18:12

Nem, csak annyi, hogy pl 7h-17h köteles vagyok telefonon elérhetőnek lenni.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.04. 17:32

Köszönöm!
Akkor még azt kellene tisztázni, hogy amit te készenlétnek tekintesz, az valóban készenlét-e.
Mt. 110. § (4) "a tartózkodási helyét a munkavállaló határozza meg oly módon, hogy a munkáltató utasítása esetén haladéktalanul rendelkezésre álljon (készenlét)".
Meghatározták a tartózkodási helyedet?

bm001 # 2021.02.04. 17:17

google alapján a tippem:
munka törvénykönyve
2012
57. Ügyelet és készenlét
66. A bérpótlék
144. § (1) Készenlét esetén húsz-, ügyelet esetén negyven százalék bérpótlék jár.

Tény, hogy itt nem készenléti díjat ír, de egyéb helyeken vegyesen használják.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.04. 16:20

A jogszabályi hivatkozásokat jobb' szeretem.

bm001 # 2021.02.04. 15:43

elvileg :)

https://www.rsm.hu/…szenleti-dij

' A munkavállalót készenlét idejére 20 százalék, ügyelet idejére 40 százalék pótlék illeti meg. '

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.04. 15:35

bm001. Nem.

Egyébként van olyan, hogy "készenléti díj"?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.04. 15:33

Psxpal, küldd el az emilemre. Legfeljebb kiszámlázom. ;)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.04. 15:32

Ó, wers, Drágám, a munkáltatók csodákra képesek. Két perben is képviselek Videoton Holdingos munkavállalót. Azt gondolnád, egy ekkora cég (regionális multi), akine tucatnyi jogtanácsosa van, csak tudja, mit csinál...
Ehhez képest...
Azonnali hatállyal mondanak fel egy olyan munkavállalónak, akinek a felmondási ideje egy hónap. Szóban, indoklás nélkül mondanak fel a másiknak.
Jó, nyilván nem kérdezték meg előtte a jogtanácsost. Bár az azonnali hatályúnál tán még az is megvolt, csak egyik se szokott pókerozni. Ha érted, mire gondolok.

bm001 # 2021.02.04. 10:50

Tisztelt Szakértők/ Fórumozók!

Tavaly év közepe óta távmunkában dolgozom, cég által kezdeményezett munkaszerződés módosítás tette ezt lehetővé.

Alapból rugalmas, napi 8 óra, ebből 4 óra fix törzsidő, ez korábban is így volt.
A módosításban szerepel az is, hogy ezután minden nap 10 órán keresztül telefon elérhetőséget kell biztosítani.
Egyéb pontok változatlanok.

Kérdésem az, hogy erre a +2 órára nem kellene-e készenléti díjat fizetniük?
Ha igen, ez alap lehet-e egy rendkívüli felmondásra?
(Más okból gondolkodom a rendkívülin, viszont azt valószínűleg nem tudnám bíróságon érdemben bizonyítani, ha esetleg megtámadnák)

psxpal # 2021.02.04. 10:29

Világos, szívesen elküldöm privátban a mellékletet, de félek, az szétfeszíti egy fórumbeli tanácsadás keretét és egyikőtök jóindulatával, ill. szabadidejével sem szeretnék visszaélni.

Mindenesetre köszönöm az eddigi válaszokat! :)


Exitus acta probat

wers # 2021.02.04. 10:26

Nem tudjuk mi is az a "melléklet", nem ismerjük a pontos, szó szerinti tartalmát

Teljesen igazad van. Én abból indulok ki, én hogyan járnék el. Csak sikerülne megfogalmazni (főként a cég jogászának) úgy azt a szerződést, hogy az érvényes legyen és nem csak a papírt és a tintát pazaroltuk rá.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.04. 10:04

Nem tudjuk mi is az a "melléklet", nem ismerjük a pontos, szó szerinti tartalmát.

Egyébként az Mt. alapvetően diszpozítív. Nincs elvi akadálya annak, hogy a felek egy olyan feltételt foglaljanak a munkaszerződésbe, mint amelyet vázoltál.

psxpal # 2021.02.04. 09:55

wers

Köszi a gyors feedbacket. Igyekeztem részletesen leírni. Miért nem győztelek meg?


Exitus acta probat

wers # 2021.02.04. 09:51

psxpal

Nem fogtad rövidre, részletezted véleményed. Engem nem győztél meg. Szerintem rosszul véled.

wers # 2021.02.04. 09:45

Persze, ha munkaidőkeret akkor, teljesen más a kérdés.

De azt csak tudja, hogy munkaidőkeret-e? (vagy az, csak nem vette észre)

psxpal # 2021.02.04. 09:44

Tisztelt (munka)jogban jártas szakemberek!

Megerősítést szeretnék kérni egy munkajogi kérdésemmel kapcsolatban, hogy helyesen értelmezem-e a szituációt.

Egyelőre csak e-mailben, de jeleztem a felettesemnek a munkaviszonyom megszüntetésére irányuló szándékomat, azzal, hogy nem felmondani akarok, hanem a békés elválás jegyében igyekeznék közös megegyezéssel távozni.

Ő válaszában kitért arra, hogy egy folyamatban lévő, a cég által fizetett tanfolyamom árát meg kell majd térítenem. A tanfolyam nagyjából félév múlva fejeződik be.

Köztünk nem kötettett tanulmányi szerződés, ugyanakkor a munkaszerződésem melléklete (kvázi általános jelleggel) tartalmazza, hogy a cég által fizetett tanfolyamokat meg kell térítenem amennyiben annak végétől számított egy naptári éven belül én mondok fel.

Esetemben ráadásul a cégen belül „köztudott”, hogy kifejezetten az ügyvezető utasítására kezdtem el ezt a képzést (probléma is volt, hogy miért nem magamtól, miért kell engem erre ösztökélni). Azt természetesen magam sem tagadom, hogy a tanfolyam eddig felmerült díját valóban a cég fizetette (az engem egyelőre nem érintő pótvizsgákat leszámítva, mert az a cég általános hozzáállása, hogy azt senkinek sem térítik meg), de a tanfolyamra tekintettel semmilyen tanulmányi szabadságot nem biztosított, továbbá erre a konkrét tanfolyamra vonatkozóan semmilyen írásbeli megállapodást nem írtunk alá.

Szerintetek megállja-e a helyét az az egyelőre a munkáltatómnak még ki nem fejtett érvelésem, hogy a pusztán a cég sablon munkaszerződése (minden munkavállaló ilyet kap) mellékletében megemlített, általános jellegű visszafizetési kötelezettség nem teremt megfelelő jogalapot a cég számára a tanfolyam díjának visszakövetelésére?

Úgy vélem, a munkavállaló tanfolyam-visszafizetési kötelezettségét, annak részleteit minden egyes tanfolyam esetében külön dokumentálni szükséges, már csak amiatt is, hogy a munkavállaló egyáltalán lássa, előreláthatóan mekkora költséggel jár a tanfolyam, tudja jelezni pl. a tanulmányi szabadságra vonatkozó igényét, ill. azt, hogy vállalja-e a cég által megszabott feltételekkel a tanfolyam elvégzését. Ráadásul amennyiben a munkáltató kifejezett utasítása alapján kezdi el a munkavállaló a tanfolyamot, akkor meglátásom szerint a melléklet teljesen kiüresedik.

Alapvető munkajogi elveket sért, ha a munkáltató egyoldalúan értelmezi a tanulmányi szerződésre vonatkozó szabályokat, nem tesz eleget tájékoztatási kötelezettségének és ezekből következően jogalap nélkül követeli vissza egy általa kifejezetten előírt tanfolyam árát.

Várom a cáfolatokat, vagy megerősítéseket, amit előre is köszönök!


Exitus acta probat

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.04. 09:43

Azért ebből a "csonka hetekből" könnyen kijöhet ám egy munkaidőkeretben szervezés, és az alaposan megváltoztatná a dolgokat.

wers # 2021.02.04. 06:04

De a délutános műszakot már csak úgy fogadom el, ha nem csak órabéreseknek fizeti a pótlékot. Tehát az jár mindenkinek?

A jogszabály nem tesz különbséget.

Ferii # 2021.02.04. 05:55

Az utóbbi időben amikor csonka heteket dolgoztunk hétfőtől szerdáig, sok esetben bejártunk csakhogy jelen legyünk, mindig utalta a fix összeget. Nem küldött el minket pedig megtehette volna, hogy munkahiányra hivatkozva felmond. Szóval annyira nem akarom megbolygatni a dolgot. De a délutános műszakot már csak úgy fogadom el, ha nem csak órabéreseknek fizeti a pótlékot. Tehát az jár mindenkinek? Eddig mindig órabérben dolgoztam.

wers # 2021.02.04. 04:54

A munkáltató azt mondja, hogy ilyen esetben nem jár túlóra pótlék

Finoman kellene a munkáltatót figyelmét felhívni, hogy nem nagy öröm, ha a hatóságtól ismeri meg a munkajogi szabályokat. Többnyire vaskos bírság kíséretében.

Bármikor kaphat ellenőrzést, főleg ha "valaki" felhívja a hatóság figyelmét a feltételezett szabálytalanságokra.

Nem idézek, érdemes a teljes munka törvénykönyvét elolvasni.