Munkajogi kérdések.


Mariena # 2021.04.07. 11:41

Tisztelt Fórum!
Jelenleg itthon vagyok GYED-en a kisfiammal. Nemrégiben kaptam egy illetményváltozásról szóló értesítést az engem foglalkoztató önkormányzattól, melyben arról tájékoztatnak, hogy havi illetményemet csökkentik. A csökkenés az alapilletmény-eltérítés mértékének 100%-ra történő csökkentésének köszönhető. Korábban az alapilletményem eltérítésére a teljesítményértékelés alapján került sor, azonban mivel gyermekemmel itthon voltam esetemben célkitűzésre, illetve teljesítményértékelésre két éve nem került sor. A munkáltató szerint az illetmény megállapítása csak adott tárgyévre vonatkozik. Minden évben az előző évi munka alapján kell megállapítani az illetményeltérítés mértékét, és mivel nem dolgoztam, a továbbiakban nincs alapja az eltérítésnek. Eddig úgy tudtam, hogy a GYED-en lévők illetményének csökkentése nem lehetséges, mi több a bérfejlesztés Munka törvénykönyve szerint jár nekik is.
Jogos ilyen esetben az illetménycsökkentés?

drbjozsef # 2021.04.07. 10:55

Kifejezetten a törvénnyel ellentétes.
Már ha normál munkarendben dolgozol.

Gio75 # 2021.04.07. 10:09

Tisztelt Bermuda háromszög

Köszönöm a választ, a cég azt csinálja ilyen esetben ünnepnapokon, hogy vagy dolgoztat vagy szabira küld.
Ezért kérdezem, hogy ez valami törvényi dolog vagy csak belső szabályzat

drbjozsef # 2021.04.07. 09:45

Ja hogy ünnepnapokra, bocs benéztem.

bonexem # 2021.04.07. 09:03

Tisztelt Szakértő!

Külföldi érdekeltségű, magyarországi kft-nél dolgozom. A cégcsoport HR-ese tette fel azt a kérdést, hogy:

minimum mennyi idővel kell értesíteni a munkavállalót az őt lényegesen érintő kérdésekről (gondolom, itt nem a fizetésemelésről van szó).

Van erre nézve érvényes szabályozás?

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2021.04.07. 08:58

Gio75,

Ez valami számfejtési félreértés lehet, ha a bérpapírodon látod ezt.

Ha szabadságot adna ki, akkor kb. márciusra elfogyna a szabadságod (még a 7 napod is, amivel pedig te rendelkezel, és legfeljebb amúgy is csak 2 részletben lehet kiadni).

Ugye, azért szoktál nyáron nyaralni menni?

Gio75 # 2021.04.07. 08:04

Szép napot!

Órabéres munkarendnél miért csinálja azt a cég, hogy fizetett ünnepnapra vagy behívja dolgozni duplabérért vagy pedig szabit ad a dolgozóknak? * Nem adhat pihenőnapot az napra? (A szabi persze csak szimplán bérnek számít.) * - Ezt valahol szabályozza a Munka tvkönyvben és hol vagy csak egyedi céges bérpolitika?

köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2021.04.01. 16:31

Az attól függ. Ha változik a törvény, amelynek a hatálya alá tartozik a jogviszony, akkor igen. Ha nem változik, akkor sima üzemi jogutódlás.

tappanto # 2021.04.01. 16:18

Kérdésem a következő lenne: költségvetési intézmény és nonprofit kft. egyesülése esettén nekem , mint munkavállalónak kell-e új munkaszerződést kapnom vagy minden az eddig megállapodás alapján folytatódik ?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.28. 16:54

Az attól függ, te ki vagy.

drbjozsef # 2021.03.28. 14:43
jooba # 2021.03.28. 12:19

Udv, epitesi projekt kozepen munkavallalo doktorhoz menne, ami ellen nincs kifogasa a munkaltatotnak (vezerigazgato = munkaltatoi jog gyakorloja). Kerhetem, hogy orvosi latogatasrol hozzon tappenzre nem jogosíto igazolast munkavallalo?

Alma84 # 2021.03.26. 17:24

Üdvözlök Mindenkit!

Az alábbi kérdésben szeretnèk érdemi információt kapni.

Közalkalmazottként dolgozom, az igazgató holnapra túlórát rendelt el, a mai napon 10 órakor, e-mailben: “mindenkinek be kell jönni a
szombati napon.” Illetve, hogy a “továbbiakról holnap lesz
döntès”. (Továbbiak: vasárnapi munkavégzést takar)
S persze, hétfőn rendesen megyünk......

Az lenne a kérdésem, hogy ez így szabályos????

Köszönettel:
Alma84

drbjozsef # 2021.03.19. 08:38

Igaz, de a lényeg, hogy hiába tudod, közöd nincs hozzá, azt csinál amit akar. Mintha nem is tudnád.

rabszolgattt # 2021.03.19. 08:10

"Az megvan, hogy szigorúan véve a munkavállaló nem tudhatja, mennyi más munkavállalók alapbére, így azt sem, hogy kinek, mikor mennyit emeltek?"

az megvan hogy maga a munkáltató (az egy szem gyökér főnök) szolgáltatta ki ezeket az adatokat? hát ha a főnök nem hivatkozási alap, akkor nem tudom ki...

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.19. 07:43

Az megvan, hogy szigorúan véve a munkavállaló nem tudhatja, mennyi más munkavállalók alapbére, így azt sem, hogy kinek, mikor mennyit emeltek?

drbjozsef # 2021.03.19. 06:31

rabszolgattt,

Nincs erre szabály - ha tényleg pontosan így van, ahogy leírod.

Érdeklődj a munkaadónál a miértekről. Kérd tőle a paragrafust, mi alapján csinálják így.

rabszolgattt # 2021.03.18. 17:05

Egy munkahelyen miért emelnek bért egyeseknek a minimálbérre hivatkozva (noha nem minbéresek) de másoknak akkor ugyanezen logika alapján miért nem emelnek?

Munkahelyen adott emberek mindig megkapják a min bér emelésének arányában a saját bérük emelését. Nem összegben annyit hanem százalékban annyi. Ha a minimált emelték tavaly 8%-kal akkor annyit kapnak, noha NEM MNIMÁLT keresnek hanem jóval felette.

Ugyanakkor mások egy fillér emelést se kapnak, azzal az indoklással hogy nem minimálbéresek, és nem kötelesek emelni.

A kettő nem üti egymást? Az egyik noha nem minimálbéres, de emelnek neki a minbér emelésre hivatkozva.

A másoknak meg nem emelnek arra hivatkozva hogy hát nem minimálbéres.

A kettő hogy működhet együtt? Hát ha a minbér emelése indok az egyiknél miért nem indok az összesnél?

kaktusztvirag@freemail.hu # 2021.03.18. 04:38

Tisztelt Fórum!
Kérdésem a következő lenne:
Közalkalmazotti jogviszonyom megszűnésének időpontja 2021.04.12. napjával felmentéssel megszüntetik.
Munkáltatóm, az egyik egyetem mely – 2021.02.01 – től állami alapítványi egyetem.
Béremet 2021.01.27 én számfejtették és számomra elutalták, ezzel kapcsolatosan szeretnék kérdezni:
1; 2020.12. hóban fennálló béremmel számolták a végkielégítés összegét, ez jogos e?
2; Február 01- Április 12-e közötti időszakra jár e bérkompenzáció, ha egyébként járna?
3; 2021.04. hóban kettő fizetett ünnep van, 04.12-e előtt, tehát nekem a munkaviszonyom alatt erre jár e bér számomra?

Köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2021.03.14. 15:44

Te tudod.

beigli33 # 2021.03.14. 15:39

"Mi az, hogy az "irodád"? Mi az hogy rendezkednek ? Kik ?"

  1. irodám: az a helyiség ami kb 5 éve az én kizárólagos használatomban van (volt) saját zár kulcs stb
  2. kik rendezkednek: a főnök eldöntötte hogy ki kell pakolni, a gondnok meg mint szolgálatkész pincsikutya ugrott és csinálta

sztem érthető volt...

drbjozsef # 2021.03.14. 15:33

Mi az, hogy az "irodád"? Mi az hogy rendezkednek ? Kik ?

Jobban járnál, ha három releváns adatokat tartalmazó mondatba összefoglalnád, sopánkodás mellőzésével, és érdemi kérdéssel.

Ennyire azt lehet mondani : Nahát!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.14. 14:31

Mi a kérdés?

beigli33 # 2021.03.14. 13:49

Üdv Fórum!

Nem tudom a kérdésem munkajogi sőt egyáltalán jogi kérdés-e de azért felteszem mert jó pap is holtig tanul.

Vélemények arról, ha valakinek távollétében kipakolják az irodáját nem is szólnak az összes cuccát kibák a folyosóra szavuk sincs róla még utólag se?

Mi a véleményetek erről jogászi szemmel?
Önálló irodában vagyok, zárható, benne kismillió céges irat, néhány irodai gép és az évek alatt behordott személyes ilyen olyan apróság holmi.
Egyik nap hazamegyek. Irodám rendben , ajtó bezár ahogy mindig.
Másnap megyek be, az iroda tárva nyitva, az összes cucc-bútor kinn, de minden (iratok, számlák, irodagépek stb) kib
va a folyosóra összevissza. Benn csak a csupasz falak.
A magyarázat : jaaaa hát rendezkedünk!

Előző nap egy SZÓT NEM SZÓLTAK erről. És a rendezkedést (a kipakolást) gondosan akkor csinálták amikor elmentem, ami külön érdekes. Mert a gondnok csinálta, aki előbb ment el mint én vagyis akkor őt az én távozásom után berendelték külön csak ezért.
Pöttyet érdekes nem?

Azért egy ilyenről nem kéne előzetesen egy szót vesztegetni felém?
Hogy ne keresd az irataidat mert az összes össze van bva egy halomba stb.

Kíváncsi vagyok a jogászok erre mit mondanak?

Macipuszi # 2021.03.10. 08:23

Üdvözlöm!Nekem nekünk mert több embert erint a probléma olyan kérdésünk lenne hogy mi több éve dolgozunk mint bánya iparos!Eddig igazgatotól függően kaptuk az állandó föld alattit nyilván ebben a formában jár a veszélyessegi pótlék is pótszabadság is.most viszont ezt mind meg akarja vonni a cég hogy csak esetit kapjunk aminek több buktatója is van és így nyilvan később jön össze az 5000 műszak amivel nyugdijba mehetnénk,de akinek pl.januárba összejött ők el tudtak menni.A főnökség szerint erre nincs jogszabály hogy kinek jár az állandó föld alatti de mi mint bánya iparosok akik ügyeletet is adunk elvileg járna nem?Veszélyessegi pótlek is hisz hol magasba hol 250m mélyen dolgozunk.Viszont van olyan nap hogy fent vagyunk a mühelyben és rakjuk össze a lenti munkánkhoz a szükséges anyagokat.Tulajdonképpen most mi az igazság?Vagy kihez lehetne fordulni ez ügyben?Köszönöm a választ.