Munkajogi kérdések.


sortie # 2013.10.11. 08:49

csillag28

  • elyik szervhez forduljak, honnan tudom kideríteni azt, hogy fennáll-e még az ismerős biztosítotti jogviszonya?
  • Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szerv Nyilvántartási Osztály.
  • Nemzeti Adó- és Vámhivatal területi szerve
  • Ügyfélkapu

Az 1997. évi LXXX. törvény 7. szakasza értelmében:

A biztosítás - amennyiben e törvény eltérően nem rendelkezik - az ennek alapját képező jogviszony kezdetétől annak megszűnéséig áll fenn.

ObudaFan # 2013.10.11. 09:56

Lui077

Azt, gondolom, te is tudod, hogy a végkielégítésnek nincs jogalapja, azt nem követelheted. Természetesen a munkáltatóddal ebben megállapodhattok, de hogy a munkáltatódnak ez megéri-e, az igencsak kérdés. Nyilván egy közös megegyezés garancia arra, hogy nem támadod a felmondásodat, de az új Mt. szerint munkáltatói szempontból jóval kisebbek a veszélyek ez ügyben, mint régebben voltak. A ki nem fizetett munkád és a szerződéstől eltérő munkavégzésed tekintetében pontosan kellene ismerni a munkaszerződésedet.

nykosz # 2013.10.11. 15:18

Tisztelt Fórumozók!

A segítségeteket szeretném kérni! 2012.06.18-tól egy szállodában dolgoztam alkalmazottként, akik úgy döntöttek, hogy a Manpower Life Kft.-től fognak minket kölcsönözni 2013.04.01-től, ezután így fognak minket alkalmazni. Menet közben azonban kiderült, hogy a cég sok pénzt elsikkasztott, akiket a rendőrség elfogott és letartóztatott. A cég, ha jól tudom végelszámolás alatt áll, bár teljesen ködösek az információk, amik velük kapcsolatosak. 2013.09.22-én döntöttem úgy, hogy otthagyom a szállodát, az ottani főnökeimmel sikerült is megegyeznünk a kölcsönös felmondásban. De mivel nem az ő alkalmazásában állok, nem tudom mi tévő legyek, hogyan tudnám megszüntetni a munkaviszonyomat a Manpower Life Kft-vel? Így sajnos sem a munkaügyi hivatalba nem tudok bejelentkezni mint álláskereső, sem új munkahelyre nem tudok menni, mint munkavállaló. Hogyan tudok továbblépni? Mit tudok tenni? Válaszukat előre is köszönöm!

vicukax # 2013.10.11. 17:00

Tisztelt Jogi Fórum!

2013.májusától van egy éves határozott közalklamazotti munkaviszonyom, amely 2014 májusáig tart. Családi okok miatt el kell költöznöm jelenlegi lakóhelyemről, amilyen gyorsan csak lehet, és az új lakóhelyemről nem tudok majd bejárni a munkahelyemre.

Felmondtam a munkáltatómnál, a munkajogi ügyfélszolgálat tanácsa szerint személyesen átadtam a felmondásomat, amit a munkáltató nem írt alá nem is iktatott, ezért levélben ajánlottan is feladtam. Ezt átvette, iktatta. Állítása szerint én rossz információt kaptam, 2 hónap felmondási idő érvényes rám, és nem enged el előbb, pedig én más információt kaptam.

Szeretném megkérdezni, hogy 1 hónaposnál hosszabb felmondási időt megszabhat-e a munkáltató számomra, ha egy éves határozott idejű KÖZALKALMAZOTTI munkaviszonyomat szeretném emgszüntetni?

Ha esetleg nem jogosan jár el, és azt mondja továbbra is hogy nem nekem van igazam, akkor mit tehetek?

Előre is köszönöm válaszukat!!

kbrigi9@gmail.com # 2013.10.13. 14:59

Tisztelt Olvasók/Válaszolók!

Olyan munkaügyi kérdésem lenne, hogy: magán cégnél, a főnököm szeretné, ha elvégeznék egy 8 hónapos okj-s tanfolyamot. Fizetné a tanfolyamot, de cserébe olyan kikötést akar velem aláíratni, hogy a tanfolyamért cserébe 3 évig köteles vagyok nála dolgozni.
Lehetséges ilyen hosszú kikötési idő? Őszintén szólva én ezt azért sokallom.
Kérem, aki tud ezzel kapcsolatban segíteni, az válaszoljon (esetleg konkrét törvényi hivatkozással)

Előre is köszönöm:)

Aminaa # 2013.10.15. 15:11

Tisztelt fórumozók!
Szeretnék munkajogról érdeklődni azaz kérdezni tanácsot kérni.?
Az unoka testvérem mindszenti lakos 53 éves férfi. 2010- től aktívkorúak ellátását kapta.
Majd 2013 06.03-2013. 07. 24.-ig egy Kft-ben dolgozott. Utána visszament a Hódmezővásárhelyi munkaügyi központba és továbbra is megállapították neki a 22.800Ft/hó. Közben 2013. 08.hóban kiközvetítették közmunkára amit el is fogadott 2013. 09.02-től vették fel 2013. 12.31.-ig szól a szerződése. Tudni kell itt a mindszenti ügyintéző azt mondta neki,amennyiben talál jobbat bármikor felmondhat minden kötelezettség nélkül. Erre a sors fintora kéthét múlva kapott egy szegedi vállalkozótól egy telefont,hogy nagy szüksége lenne rá (nehézgépkezelő) eltudna-e menni dolgozni bejelentett munkahely. A pénz is több volt. Ő 17.-én fel is mondott az itteni Önkormányzatnál. 09.19.-től már be is jelentette a vállalkozó. Viszont mint kiderül a napok alatt , hogy ugye Mórahalomra kell járni. Ugye ezt megoldották okt.01.-ig,mert a komp ment 6:00 kor így a baksiak eltudták vinni ,viszont okt 2.-től csak 6:30-kor indult már csak a komp és ez nem volt jó a munka kezdéshez. A munkaadó viszont a „körbe utat” Szeged felé nem állta és mondván nem ér be reggel 7-re. Így közös megegyezésből próbaidő alatt felmondott,13.10.08.-án. majd az unokatestvérem bement a munkaügyi központba és kikérte a papírt azaz a hatósági bizonyítványt,hogy be tudja adni az aktívkorúak támogatási kérelmét. Erre a mindszenti ügyintéző azt mondta nem jár neki semmi mert felmondta a közmunkát. Erre az unokatestvérem mondta neki,hogy a munkaügyön megmondták,hogy jár neki hiszen ki is adták a hatósági bizonyítványt amiben szerepel a regisztrációs napok is. Azt válaszolta az itteni ügyintéző,hogy utána néz a mindszenti jogszabályoknak, és semmilyen kérelmet sem töltetett ki csak elvette Tőle a hatósági bizonyítványt hivatkozva arra,hogy majd kap egy levelet vagyis határozatot. Nos a kérdés az lenne,hogy valóban van településeknek külön jogszabályai a közmunka programmal kapcsolatosan? (hozzá kell tennem sajnos nagyon sok jogot nem ismernek Mindszenten ) erre én példa voltam hiszen szegedi lakosként adtam a hölgynek tanácsot tavaly.) Összefoglalva a kérdésemet és a kérésemet: Aki a közmunkát felmondja másik bejelentett munka hely miatt és ott az adott munkahelyen megszűnik a munkaviszonya jogosult-e az aktív korúak ellátására?
Kérés az lenne,hogy melyik jogszabály határozza ezt meg?? Sajnos én nem találom,viszont,ha a jogszabályt nem mutatjuk meg akkor itt mindszenten elutasítják és min.1 évig egy fillérje sem lesz. És a fellebbezést sem tudjuk majd megírni. Sajnos az elhelyezkedés itt nagyon nehéz,de,ha ezt is elvonják tőle szó-szerint éhen hal. És nem beszélve itt a tél.
Megértését együtt működését tanácsát segítségét előre is nagyon szépen köszönjük.
Maradok Tisztelettel válaszra várva.
Gabriella
csikosgabriela@gmail.com

NagyZizi # 2013.10.16. 17:12

Szép estét!
Szeretnék választ kapni arra ,hogy két éves gyermekkel gyesen levő Anyuka vállalhat-e munkát napi 8 órában?

Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.16. 17:32

Vállalhat, de akkor nem lesz gyes. Hacsak nem az otthonában dolgozik.

NagyZizi # 2013.10.17. 17:58

Üdv K.B.S!

Köszönöm válaszodat, ma sikerült kinyomoznunk,és 6 órában dolgozhat.
Érdekes,mert többen mondtak 7 és 8 órát is ,de a 6 az biztos.

Üdv!További szép estét.

kitti1985 # 2013.10.17. 19:53

Tisztelt Fórumozók.

Segítséget, tanácsot szeretnék kérni.
Egy Lakberendezési Kft.-nél dolgozom már csak október 31., mivel a munkáltatom felmondott nekem, és rajtam kívül még 4 kolléganőmnek.
Módosítani akarták a munkakörünket és az ahhoz tartozó munkakőri feladatunkat, amely a meglévőtől nagyon eltér, + 3 munkaterületen kellett volna dolgoznunk.
Ezt nem írtuk alá, végkielégítéssel felmondtak, alá írtuk. Ők kértek minket maradjunk 31.-g, beleegyeztünk.
Ezt kővetően nagy közönség ellőtt, kb 30 kolléga előtt közölte a vezetőség, hogy mi bukottak vagyunk, és a tudásunk is csak eddig tartott.
Tehát azt gondolom ezzel megalázott mindannyiunkat.
Szerintetek indíthatunk munkaügyi pert megalázás jogcímen??

Válaszokat előre köszönöm.

Kitti


Kitti

Angelicasol # 2013.10.18. 08:00

Kedves Szakértők!
Arra keresek választ, hogy a munkáltatóm kötelezhet-e arra, hogy hétvégén és ünnepnapon vegyek részt a csapatépítésen?
Illetve mi van azzal, aki már erre az időre hónapokkal a csapaépítés híre előtt kiírta (és engedélyezték is neki) a szabadságát, teszem azt családi üdülése van kifizetve Bükkfürdőn?

Előre is köszönöm a válaszokat :)

Angelicasol # 2013.10.18. 08:00

Kedves Szakértők!
Arra keresek választ, hogy a munkáltatóm kötelezhet-e arra, hogy hétvégén és ünnepnapon vegyek részt a csapatépítésen?
Illetve mi van azzal, aki már erre az időre hónapokkal a csapaépítés híre előtt kiírta (és engedélyezték is neki) a szabadságát, teszem azt családi üdülése van kifizetve Bükkfürdőn?

Előre is köszönöm a válaszokat :)

cincimóki # 2013.10.18. 09:41

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy a 39/2010 Korm. rendeletben meghatározott 4. §-ban foglalt térítésen kívül, amikor JÁR a munkába járás költségtérítése.

Ezen kívül mikor adható?

Van közlekedés, jó stb. de családi okok miatt jobb lenne a 9ft/km-t fizetni munkavállaló részére (vidék).

Milyen esetekben adható?
Egyéni mérlegelés kell, méltányosság?

Hogyan lehet jogszerűvé tenni abban az esetben a saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítését akkor ha van tömegközlekedés????

Köszönöm

C

ObudaFan # 2013.10.18. 10:01

Angelicasol

Munkaidőben lehet erre kötelezni bárkit, ami az ünnepnapra kiírt ilyen alkalmat gyakorlatilag lehetetlenné teszi véleményem szerint. Úgy általában a hétvégét - beosztástól függően - nem, de a vasárnap megint csak nehezen tud összejönni.

mszemi # 2013.10.18. 16:01

Tisztelt Fórumozók!
Segítségeteket kérném az alábbiakban:
jelenlegi munkahelyemen, egy kft-nél 1995.09.01.-től dolgozom. Kezdetben mint bolti eladó, majd 2005.09.01.-től ügyvezetői munkaviszonyban (a kft két tulajdonosa is ügyvezető). A munkaszerződésem határozatlan idejű maradt, eladó helyett ügyvezető munkakörrel. A társasági szerződés szerint a megbízatásom 2013. májusban lejárt. Mivel nem akartam tovább vállalni az ügyvezetői tisztséget, ezt szóban jeleztem; ahogy azt is, hogy amennyiben szükség van a munkámra, beosztottként tovább dolgoznék. A problémám a következő: (lehet, hogy téves)információim szerint az ügyvezetői megbízatás lejártával a munkaszerződésem is hatályát vesztette. Többszöri kérésem ellenére sem kaptam még módosított munkaszerződést, a járulékokat, munkabért rendesen fizetik.

  1. jelenleg érvényes lehet -e a munkaszerződésem?
  2. van -e még bármilyen aláírási, cégjegyzési kötelezettségem ?
  3. visszaélhet -e ezzel az átmeneti időszakkal a munkáltatóm valamilyen módon?

Köszönettel
Szabolcs

divacat # 2013.10.19. 17:34

Üdv!
Érdeklődnék,h a munkáltatóm jogosan kötelez-e december 25-én 12órás munkavégzésre?
Egy trafikban dolgozom,8 órában.
Továbbá a szabadságokat nem adják ki,hanem papíron a pihenőnapokat írják át szabadágnak.Ez van amikor csak utólag derül ki, a bérpapírról. Feltételezem ez nem törvényes. Hogyan tudok fellépni ez ellen jogszerűen?

kecsa # 2013.10.21. 10:16

Tisztelt Cím!
Kérem tanácsát a következő munkaügyi kérdésben.
Alkalmazott vagyok egy Biztosítónál 114000 Ft alappbérrel. Most szembesítettek azzal ha nem teljesül a csapat terve akkor ebből a minimálbérből vissza kell fizetnem visszamenőleg havi 50000 ft-ot. Kérdésem az hogy ez törvényes? Napi rendszerességgel végzem a munkát.
Üdvözlettel: K.I


kecsa

pazs # 2013.10.21. 10:23

mszemi:

  1. igen (hiszen amúgy dolgozol is, nem? mármint nem csak a fizetésed kapod meg fizetik a járulékokat)
  2. nem
  3. ööööm, hát ezt a munkáltató tudja csak megmondani.

divacat:

  1. valószínűleg nem, de nem látjuk a munkaszerződésedet
  2. nem szabályos, munkaügyi felügyelet vagy fordulj a munkáltatódhoz (felszólítás majd per).

kecsa: valószínűleg nem, de nem látjuk a munkaszerződésed (nagyon nehezen tudom elképzelni, hogy ez benne lenne és nem vetted volna észre).

mszemi # 2013.10.25. 17:15

Köszönöm, pazs. Igen, dolgozom természetesen, eladóként. Inkább csak idegesített, hogy többszöri kérésemre sem módosítottuk 06.01.-től a munkaszerződést ügyvezető munkakörről eladóra.

Gita # 2013.10.28. 07:38

Időgondozással foglalkozom, mint szociális gondozó-ápoló.Az otthonukban látjuk el az időseket. Közfeladatot ellátó személynek minősülünk.Egy gondozott feljelentést tett, pénzösszeg tűnt el abban a lakásban ahová sokak között én is járok.Munkáltatóm jegyzőkönyvet vett fel, a gondozott nem engem gyanúsított, de mégis megtette a feljelentést a rendőrségen az én nevemet-elérhetőségem adta meg rendőrségen. Kihallgattak, a néninek több ilyen ugye van/volt kornak megfelelő paranoid hajlam, stb. Munkáltatóm semmit nem tett, továbbra is gondozzuk, igaz saját kérésemre nem én járok gondozni, hiszen bizalom vesztés történt-mindkét részről.Nem lett következménye, de kérdezném tisztelettel megtett-e mindent a munkáltatóm saját védelmemben? Nem magánemberként járok gondozni, a szolgálat kért fel erre ahol dolgozom, semmilyen jogi felvilágosítást nem tett a szolgáltatott felém ez ügyben. Van-e.lehet-e következménye egy nem magalapozott feljelentésnek? Fel lehet-e bontani a szolgálatnak a szerződést a nénivel , vagy joga van akár többször is feljenteni a gondozónőket? Hogyan tudom én, vagy munkáltatóm hogyan tudna megvédeni jogilag egy ilyen esetben?Mulasztott-e munkáltatóm? Köszönettel: Gita

prezso # 2013.10.29. 17:07

Kórházban dolgozom, de nem kórházi dolgozóként, hanem külsős cég alkalmazottjaként, aminek szerződése van a kórházzal.
A céges közvetlen főnököm felhívta a páromat, hogy közösen, írásban nyilatkozzunk arról, hogy miért ugyanaz a számlaszámunk. Mint kiderült, ez a kórház egyik igazgatójának a kérése (követelése?) volt.
Szerintünk ehhez abszolút nincs köze, sőt, én még azt sem értem, hogy a kórház hogyan szúrta ki az egyező számlaszámot, hiszen nem ők a közvetlen munkáltatók, mi nem velük állunk szerződéses viszonyban...
Ilyenkor mi van? Tényleg követelhet a kórház ilyesmit?

Aminaa # 2013.10.31. 01:49

Tisztelt Fórumozók Tisztelt Jogi Tanácsadó!
Amennyiben a közfoglalkoztatási szerződés 2013.09.02-2013.12.31-ig szól, munkahely létestése miatt felmondtam viszont az utazás megoldása nem volt tovább lehetséges ez miatt megszűnt a munka viszonyom 3 hét után. Majd a munkaügyi központ kiadta a hatósági bizonyítványt az önkormányzat felé ,mire itt a helyi rendeletre utalva 1 évig szüneteltetni akarják az aktív korúak ellátását mondván: én mondtam fel a közfoglalkoztatási munkát. Egyszóval találtam egy munkát végre amit a főnököm nem gondolt át. Dolgoztam és így sem fogok kapni egy fillért sem?? Jogos-e a kijelentése az ügyintézőnek és melyik jogszabály az amiatt majd fellebbezhetek? Akkor is 2014 januárig egy fillér nélkül kell megélnem?

cincimóki # 2013.10.31. 13:37

Tisztelt Fórumozók!
A következőkkel kapcsolatban kérem a véleményeteket:
Gazdasági társaságban 50% feletti részesedéssel rendelkező tag lehet-e egyazon társaságban támogatott munkavállalóként foglalkoztatott? Saját cégében.
Pl. uniós támogatást kapna a bérre.
Mennyiben számít a %-os részesedés?
50 alatt és felett mást kell figyelembe venni?
APEH állásfoglalást nézzek?
Mt?
Gt?
Meghatározó befolyás?
Eu-s pályázat nem zárta ki eddig.
nagyon összetett a kérdés,
köszönöm a segítséget
Cinci

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.31. 13:40

A támogatási pályázat kiírását nézd. Ha nem zárták ki, akkor hajrá.

garcia66 # 2013.11.01. 14:24

Jó napot mindenkinek.

Egy egyszerűnek tűnő kérdésem van (de a Kreszben nem találtam rá választ): a munkaadó kötelezhet-e arra, hogy olyan rendszámmal, forgalmival rendelkező autót (teher) vezessek a munkahelyemen, amelyre nincs kategóriám. A gyár területén kell csak menni, de sok külsős (beszállítók,stb) autó is van, ill gyalogosok.Mi történik, ha véletlenül balesetet okozok? A terület szerintem a cégé. Szóval nem közút.
A választ előre is köszönöm.