Munkajogi kérdések.


ObudaFan # 2013.09.23. 20:51

Majd a megszűnés után kell elszámolni és kiadni az iratokat. Mentesítenie nem kell, tehát ha mást nem mond, úgy kell tekintened, hogy le kell dolgoznod a felmentési időt.

TT15 # 2013.09.24. 08:12

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi ügyben szeretnék segítséget kapni: pedagógus vagyok, oktatási intézményben igazgatóhelyettes. Jelenleg szülési szabadságon vagyok október elejéig. A köznevelési törvénynek megfelelően jelenleg zajlanak az átsorolások szeptember elsejei dátummal. A problémám ezzel kapcsolatos: az átsorolásom pedagógus I. megfelelő kategóriájába történt, ellenben nem szerepel rajta a vezetői pótlékom, mondván, hogy jelenleg más látja el a feladatot. (Vezetői megbízásom 2016. augusztusáig szól.)Kérdésem, hogy ez így nem érinthet-e hátrányosan esetleges áthelyezés, megszűnés stb esetén, illetve mi garantálja, hogy újbóli munkába állásomkor - melynek időpontja nem rögzített - megkapom a vezetői pótlékomat, a szabadság időtartamára járó juttatás számítása szempontjából nem kerülök-e hátrányos helyzetbe. Fenntarthatom-e, hogy átsorolásomat ebben a formában nem írom alá és kérhetem-e a pótlék megjelenítését? Meg nem egyezés esetén az ügyben hová fordulhatok, mit tehetek?

Köszönettel

Cseles # 2013.09.24. 08:19

Tisztelt Hozzáértők,
feleségem bankban dolgozik,ahol 20 perc ebédidő jár.Eddig,munkerendben meghatározva. Az új fiókvezető nemrég közölte(nem írásban persze), ebédidőben nem léphetnek ki a bankból étkezés/ebédvásárlás céljából, majd arra ő kinevez egy személyt,aki mindezt elintézi.(megjegyzem,a bank mellett van étterem, közért,mindenki betartotta eddig is a 20 percet)
Megteheti? Jogorvoslat? Megoldás? Segítség?
Köszönöm a válaszokat előre is!

Cseles # 2013.09.24. 08:33

...bocsánat, az kimaradt; természetesen az eddigi 20 perc ebédidő ezáltal 3-5 percre lett csökkentve.(nagyjából pohár víz, wc és kész) Ugyanis hiába hozza be a kinevezett kollega az ebédet, nem mehetnek ki megenni, majd megeszik otthon,este,akkor ráérnek ilyenre.

ObudaFan # 2013.09.24. 09:54

Ha a napi munkaidő meghaladja a 6 órát, akkor jár a 20 perc munkaközi szünet. A munkaügyi felügyelethez lehet fordulni.

Sücy # 2013.09.24. 14:59

Karesz75: mivel szakmunkát végzel, és meg is van az ehhez kapcsolódó végzettséged, a garantált bérminimumra ki kell egészíteni az illetményed. Nem tudom, hogy kihez fordulhatsz, elsősorban talán a közalkalmazotti tanácshoz...
Sücy

Csupika # 2013.09.25. 15:12

Üdv!Időkerettel kapcsolatban szeretnék némi információhoz jutni!Cégem időkeretben dolgoztat folyamatos heti 5 nap 8 órában több műszakos munkarendben és arra lennék kiváncsi hogy Szombati napra lehet e szabadságot irni és hogy valójában 1 csuszi nap jár e érte mindenféle pótlék nélkül?Illetve ha nem ir ki szabadságot akkor én tartozok e a cégnek 8 órával?Többekközött szeretném megtudni hogy a 4 hónapos munkaidőkeretben dolgoztatott heteken meddig kell megkapnunk az értesitést az elrendel túlmunkáról Szonbatra mert érdekes módon ez nállunk minden héten változik!A multhéten még kedd délig rendelhette el,utánna pedig már csütörtökön is szólhatott,hogy szombaton túlmunkára van igény!Ezt irában meddig kell jeleznie felénk vagy elég ha szóban kijelenti bármikor szonbatig!?

SzamurájJack # 2013.09.27. 04:31

Jó reggelt kívánok,

Az érdekelne, hogy közalkalmazottaknak 7-8 éve bérstoppot jelentett be az állam, de mi a helyzet az infláció követő béremeléssel.
Ilyen esetben is kötelező vagy törödjünk bele az évről-évre kevesebbet érő fizetésünkbe?
A választ előre is köszönöm.

dr.Bodnár Lilla (törölt felhasználó) # 2013.09.29. 16:04

karesz75

A bértáblába az iskolai végzettséged alapján sorolnak be. A 114.000 minimálbér a diplomás minimálbér. A B osztályba nem a diplomásokat sorolják. A szakmunkás bizonyítvány nem minősül felsőfokú végzettségnek, így a diplomás minimálbér sem járhat.

_____________________________

Budapesti ügyvéd

www.bodnarugyvediiroda.hu

fazsolt # 2013.09.29. 19:13

Tisztelt dr Bodnár Lilla!

Diplomás minimálbér tudtommal nincs! Az említett 114000 Ft a szakmunkás minimálbér!!!

Lui077 # 2013.09.29. 23:44

Tisztelt Dr. Bognár Lilla!
Tisztelt fórumozók!

Önnek címzem levelem mert ön ha jól olvasom a hozzászólásokat akkor követi a fórumot és talán tud segíteni vagy tanácsot adni nekem!
A problémám a következő:
Szállodában dolgozom már nyolc éve tavalyi nyár folyamán 2012 júniusban 324 órát dolgoztam le napi 12 órában amit a jelenléti ívemmel is alátámasztani tudok mert az igazgató aki akkor volt aláírta,hogy ez a valós plusz még kaptunk egy belső ellenőrzést is amikor is, készült jegyzőkönyv is!Miután fel akartam mondani vezető pozíciót kínáltak fel több fizetésért persze elfogadtam lement a nyár és a télen másik szállodába kerültem mert a főnököm kettőnek az igazgatója volt és egy nyitva maradt!2013 februárjában a főnökömet elküldték és jött egy új főnök akinél sajnos a rossz májú kolléganők elástak rossz indulatúan!
2013 májusában kérdeztem,hogy visszakerülök-e a másik szállodába abba a pozícióba amit kaptam előző évben erre közölte,hogy maradjak ezzel a fizetéssel éjszakás és októberben majd elküld eddig semmi gond mert így is számoltam vele találtam is munkát novembertől csak most azzal jön,hogy mondjak fel én ha el akarok menni mert mit akarok még végkielégítést amikor kaptam egész nyáron a magasabb fizetést hozzáteszem nem a beosztásom szerinti munkát végeztem!

Lehet-e valami esélyem,hogy megkapjam a végkielégítést ha bedobom neki a tavalyi 324 órámat amit nem fizettek ki és nem is csúztattam le amiről ő elvileg nem tud!?Vagy azt,hogy nem a beosztásom szerinti munkát végzem!
Szeretnék innen megszabadulni de csak végkielégítéssel.

Bocsánat a hosszú levélért.
Előre is köszönöm a segítséget

Üdvözlettel:
Lui

civicmiki # 2013.09.30. 15:59

Tisztelt fórumozók.

Tisztelettel fordulok hozzátok, abban a reményben, hogy érdemben meg tudjátok válaszolni esetleg kérdésemet.
A következő történt.
Tavaly Májusban kezdtem el dolgozni egy telekommunikációs cégnél, ahol a beosztásommal együtt juttatásként "jár egy céges autó/előre meghatározott mennyiségű készpénz ha nem a kocsit választom.
Egészen idén Júniusig a készpénzt kértem, majd Június második felében áttértem az autóra, így ugye nem jár készpénz megváltás, de továbbra is kaptam. Eddig folyamatosan ügyeletes voltam, és azt gondoltam onnan az extra bevétel, nem is nagyon néztem át a pappírokat amiket kaptam havonta, hogy mennyit miért kaptam, de múlt hónapba feltűnt, és ebbe a hónapba mivel nem voltam ügyeletes most először, láthatóvá is vált számomra is, hogy miért kaptam az extra pénzt.
Én szóltam írásos formában minden érintettnek, hogy Autót kaptam.
A mi HR-esünk is szólt a Bérszámfejtőknek, aki egy hónapja átellenőriztek mindent még egyszer, és rendben találtak.
Én ma ezt jeleztem feléjük, és kiderült, hogy a Bérszemfejtő külsős cég egyszerűen elsiklott felette.
A kérdésem az lenne, hogy ezt attól függetlenül nekem kell visszafizetnem, illetve jelen szabályos, hogy tőlem vonják le, ha nem önhibámból történt meg?
Válaszaikat előre is köszönöm.

krisz37 # 2013.09.30. 16:12

Üdv! Érdeklődnék, hogy ha a munkáltató nem biztosítja a munkám elvégzéséhez szükséges körülményeket és feltételeket, hová fordulhatok vagy mit tehetek? Konkrétan olyan körülmények közt kell elvégezni a munka egy részét ami az egészségi állapotomat veszélyezteti.

sortie # 2013.10.01. 10:16

krisz37

1993. évi XCIII. törvény
a munkavédelemről

2. § (2) A munkáltató felelős az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósításáért. ….A munkáltatói feladatok teljesítésével összefüggésben keletkező költségeket és egyéb terheket nem szabad a munkavállalóra hárítani.

(3) Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményei megvalósításának módját - a jogszabályok és a szabványok keretein belül - a munkáltató határozza meg.

(4) A munkáltató felelős azért, hogy minden munkavállaló az általa értett nyelven ismerhesse meg az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés reá vonatkozó szabályait.

3. § Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzésre vonatkozó szabályok megtartását az állam az erre a célra létrehozott felügyeleti szerveivel segíti és ellenőrzi.

A törvény tehát a munkavédelemmel kapcsolatos feladatok egységes szervezetben történő ellátását - a külön törvény szerinti feladatokat is ellátó bányafelügyelet és bányabiztonság kivételével - az OMMF feladatkörében határozza meg.

Jelen esetben a Megyei kormányhivatal Munkaügyi Felügyelőségéhez fordulhat.

ObudaFan # 2013.10.01. 10:52

civicmiki

A 60 napnál nem régebbi részleteket mindenképpen visszakövetelheti a munkáltató. A jogalap nélkül kifizetett munkabér hatvan napon túl akkor követelhető vissza, ha a munkavállalónak a kifizetés alaptalanságát fel kellett ismernie, vagy azt maga idézte elő.
Na, hogy fel kellett-e ismerned, az már mérlegelés kérdése. Azt írod, azt hitted, hogy ez pótlék. De pótlékot is kaptál az ügyeletre, nem?

civicmiki # 2013.10.01. 11:02

ObudaFan

Így igaz ahogy írod, kaptam pótlékot az ügyeleti idő alatt, pont ezért nem gyanakodtam, mivel az az ügyeleti időre +30%, ha van munka akkor többet, mert az ár túlórának minősül.
Vezettem az órákat, de sosem számoltam ki, mindig is bíztam a munkáltatóban/Bérszámfejtőben, hogy jól számolja ki.
A bérpapíromat sem mindig szoktam megnézni, általában csak futólag átnézem.

Detti27 # 2013.10.02. 10:49

Kedves Hozzáértők!
Egy Kft-vel határozatlan idejű munkaszerződést írtam alá,melynek része volt,hogy az éves fizetésünk 10%-át prémiumként megkapjuk,amennyiben a cég éves eredménye hozza a tervezettet,ill. amennyivel elmaradunk a tervtől,annyival kevesebbet. A kifizetés feltétele volt az egyéni prémium feladatok teljesítése is.
A Kft tulajdonosa egy ZRt,ami a Kft dolgozóinak prémium fizetését akkor engedélyezi,ha a Zrt is nyereséges.Ezt munkaszerződés módosítással aláíratták velünk. Munkánknak a Zrt eredményére semmiféle hatása nincs, és a Zrt évek óta veszteséges...
Jogszerű a prémiumot olyan feltételhez kötni,amire nincs ráhatásunk?
A tulajdonos szabadon dönthet így?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.02. 10:51

Most kérdezed, amikor már aláírtad a módosítást?

ObudaFan # 2013.10.02. 12:01

Szerintem egyébként jogszerű.

csillag28 # 2013.10.02. 13:30

Szép napot kívánok Mindenkinek!!!

Ismerősöm elméletileg határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezik. Az én véleményem az, hogy ez a munkaszerződés semmis, már nem létezik. Melyik szervhez forduljak, honnan tudom kideríteni azt, hogy fennáll-e még az ismerős biztosítotti jogviszonya?
A segítséget előre is köszönöm!

Üdvözlettel: Csillag28

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.02. 13:47

Persze. Max. szerencseelemnek minősül.
De egyoldalúan nem tudták volna módosítani.

Lui077 # 2013.10.02. 18:49

Tisztelt Dr. Bodnár Lilla!
Tisztelt Fórumozók!

Sajnos még nem kaptam választ a 09.30.-án 01:44-kor feltett kérdéseimre ha tudna valaki segíteni megköszönném!

Köszönettel:
Lui

jenner # 2013.10.11. 08:17

Tisztelt fórumozók !

Az alábbi kérdésbe kérném a segítségeteket.

Köztisztviselői besorolásom fizetési fokozata tévesen lett megállapítva.

Kérdésem.: Jogszabály szerint visszamenőleg hány évre kérhetném a helyes besorolásom szerinti béremet.

Válaszokat előre is nagyon köszönöm.

pazs # 2013.10.11. 08:19

Ha még ott vagy, akkor bármeddig, az ilyen igények elévülése egyébként három év.

jenner # 2013.10.11. 08:25

Köszönöm a gyors reagálást, de tudnál nekem jogszabályi hátteret is adni hozzá. Tehát milyen rendelet v. törvény szabályozza ezt.