Munkajogi kérdések.


Majordomus # 2022.05.22. 10:15

És milyen hadititkot képező adatot tud rólad külföldi cég?
A születési évedet?
.
Nincs ez túlreagálva egy kicsit?

Eisenfaust # 2022.05.22. 09:26

Igen és pont ilyen okból próbálnám megfogni magyar oldalon, mivel a magyar felet kérhetem a törlésre, miután az ellenőrzés lezajlott.

Szomorú örökös # 2022.05.22. 08:45

KBS

A GDPR egy közösségi jogszabály.

Oké, elfogadom!

Eisenfaust

a külföldi céggel szemben kvázi semmilyen jogorvoslati lehetőségem nincs, ha esetleg visszaélnének a személyes adataimmal

Én pont erre próbáltam utalni.

Eisenfaust # 2022.05.22. 08:03

"És hogy ellenőriznéd, hogy a külföldi cég betartja-e?"

Azon érdkes helyzet áll fenn, hogy ezt a munkát is a magyar cég végzi, tehát van rálátásom/ráhatásom, hogy milyen személyes adat megy ki illetve kerül tárolásra a külföldi cég által.

A kérdés az, hogy jogosan kérhetem-e a céget, hogy csak a feltétlen szükséges személyes adatokat használják fel, illetve, hogy ne a külföldi cég által kezelt számítógépeken tárolja ezeket az adatokat? Ez egy lényeges tényező, hiszen a hozzáférés korlátozása/ellenőrzése nem a magyar cég hatáskörébe hanem a külföldi cégébe tartozik, és a külföldi céggel szemben kvázi semmilyen jogorvoslati lehetőségem nincs, ha esetleg visszaélnének a személyes adataimmal.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.22. 06:26

A GDPR egy közösségi jogszabály.

Szomorú örökös # 2022.05.22. 06:16

Eisenfaust

Tehát ha azt mondom, hogy nem szeretném tárolja az egy jogos kérés lehet?

És hogy ellenőriznéd, hogy a külföldi cég betartja-e?
A GDPR törvény egy magyar törvény, Magyarországon szankcionálható csak.

Eisenfaust # 2022.05.22. 04:47

Úgy érted, hogy nincs jogom ahhoz, hogy meghatározzam kinek adhatja ki a személyes adataimat? GDPR mire lett akkor meghozva?

Majordomus # 2022.05.21. 17:01

Ebbe neked nincs beleszólásod.
A munkáltatód felé vagy köteles adatot szolgáltatni.
Hogy a külföldi cég mit követel a munkáltatódtol,az egy másik történet.

Eisenfaust # 2022.05.21. 14:11

De tárolhatja a külföldi cég? Tehát ha azt mondom, hogy nem szeretném tárolja az egy jogos kérés lehet?

Majordomus # 2022.05.21. 11:43

A magyar munkaadónak vagy köteles adatokat szolgáltatni,a külföldinek nem.
Ha a munkaadód ezeket továbbadja,az már az ő felelőssége.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.21. 05:53

Ha a munkavállaló agyonüti a munkáltatói jogokat gyakorló személyt, az nem munkajogi kérdés.

Eisenfaust # 2022.05.21. 04:47

Üdvözletem,

adott a következő szituáció:

Van egy külföldi cég ami egy magyar vállakozásnak szervez ki munkát. A külföldi cégnek a saját hazájában hatósági előírásoknak kell megfelelnie, és e célból dokumentációt kell készítenie. A dokumentációnak le kell fedni a kiszervezett munkában zajló tevékenységeket is és emiatt a magyar cég munkavállalóiról is felhasznál személyes adatokat. A munkavállalóknak csak a magyar céggel van munkaszerződésük, munkaközvetítési vagy egyéb jogviszonyuk a külföldi céggel nincs.

A kérdésem az, hogy a magyar törvények szerint milyen feltételek közt használhatóak fel a magyar munkavállaók személyes adatai külföldön?

Tárolhatja-e őket a külföldi vállalkozás a saját elektronikus tárhelyein és ha igen akkor mennyi ideig? Csak arra az időtartamra kerülhet a birtokába a magyar cégtől amikor a hatósági ellenőrzés zajlik, vagy akkor is amikor az ellenőrzés már lezajlott/még nem indult el?

A választ előre is köszönöm!

drbjozsef # 2022.05.18. 10:49

NZO,

Igen, ez így működik. Már persze a "mehetsz", az úgy van, hogy neki kell felmondania, és az indok se mindegy, szóval aki nem akar kiállni a jogaiért, az így jár. Igen, előírhatja, pláne úgy, hogy te szó nélkül aláírod.

NZO # 2022.05.18. 10:46

Ez úgy működik, hogy módosítja a fentartó a szerződést, és vagy aláírod, vagy mehetsz.
Ez sem normális, de az érdekelne, hogy beleírhat-e ilyet az iskola, hogy én vasárnap kötelezően menjek istentiszteletre?

Majordomus # 2022.05.17. 16:19

Alá kellett írnod.
Anélkül nem megy a dolog. Akkor már nem egyoldalu.

drbjozsef # 2022.05.17. 11:57

NZO,

Évek óta többször módosították a munkaszerződésemet (egyoldalúan)
Az nem lehetséges. Biztos nem mentél bele?

NZO # 2022.05.17. 11:11

Üdvözletem!
Egyházi iskolában tanítok. Évek óta többször módosították a munkaszerződésemet (egyoldalúan), és kötelezően előírják, hogy hétvégén részt vegyek az istentiszteleteken. Anyagilag is közelező támogatnom a gyülekezetet előírt összeggel. Ugyanakkor én másik keresztény felekezethez tartozom, és oda szeretnék járni. Én úgy érzem, hogy ez sérti a vallásszabadságot. Milyen szankciókat alkalmazhatnak ellenem, ha nem megyek vasárnak az előírt helyre?

Majordomus # 2022.05.16. 16:53

Legfeljebb a munkáltatód irathat alá veled munkaköri leírást,ami a munkaszerződésed alapán következik.
A külföldi céghez semmi közöd.

Eisenfaust # 2022.05.16. 12:02

Üdvözletem!

Valaki válaszolna erre?

Adott a következő szituáció:

Egy magyar cégnél dolgozom ami egy külföldi cég beszállítója. Munkaszerződésem csak a magyar céggel van már évek óta, viszont most kitalálták, hogy az állítólagos külföldi szabályozás miatt alá kell írnom egy munkaköri leírást a külföldi céggel.

Tudomásom szerint azért mert a cég akivel munkaviszonyban állok egy külföldi cég alvállakozója én nem kerülök semmilyen jogi viszonyba a küföldi céggel, pláne nem munkaviszonyba. Így nem tudom értelmezni a munkaköri leírás iránti kérelmet sem (plána munkaszerződés nélkül).

Az adatlapon olyan adatok szerepelnek amik a foglalkoztatásomra irányulnak (belépés ideje, munkakör megnevezése, foglalkoztatás típusa, az általam ellátandó feladatok/feleősségi körök és a hozzájuk szükséges képesítés, felettes neve) és az aláírandó felek én és a külföldi cég alkalmazottja lennénk, kb mintha a külföldi cég alkalmazottja lennék, de semmilyen formában nem vagyok az, se közvetlenül se közvetve.

Az én meglátásom szerint ez jogilag sehogy sincs rendben, de lehet, hogy tévedek, nem vagyok jogász, valaki világosítson fel legyen olyan kedves.

Köszönöm előre is!

Majordomus # 2022.05.15. 20:55

Segitett,ez a lényeg.

M. Viktor 1981 # 2022.05.15. 20:21

Kovács_Béla_Sándor

Amennyiben azt vetted vitatkozásnak, hogy a te válaszodat idéztem, amikor megírtam a gyermekem életkorát és egyéb hátteret, ami miatt pl. a fizetés nélküli szabadság szóba sem jöhet. (Legalábbis addig, ameddig ezt lehetséges lesz elkerülni)

Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.15. 19:13

Teljesen felesleges velem vitatkoznod. Én csak tájékoztattak azokról a lehetőségekről, amelyek - részletesebb adatok híján - szóba jöhettek.
Mert, ne haragudj, de ha nem mondod, akkor én honnan tudhatnám, hogy mennyi idős a gyerek, és hogy mennyire nem tudtok nélkülözni egy havi bevételt?

M. Viktor 1981 # 2022.05.15. 18:26

Viktor, a munkáltatónak amúgy is ki kellene adnia a tavalyról maradt szabadságaidat, így neked is jól jön. Egyébként akár fizetés nélküli szabadságot is kérhetsz; sőt, a gyerek korától függően táppénz is járhat.

A gyerek ősszel lesz 15 éves, így max. méltányossági alapon kérhettem volna táppénzt. A háziorvos éppen ezért ajánlotta, hogy "8" kóddal visszük tovább a táppénzt, ameddig szükséges és lehetséges.

A fizetés nélküli szabadság szóba sem jöhet elvileg. Azért sem mert rajta kívül van még 4 gyerek, akik közül 2 sajnos tartós betegségben szenved, így egyetlen fizetésből nehéz lenne. Szükséges a két bevétel, még úgyis, hogyha egyik sajnálatosan táppénzes állomány.

drbjozsef # 2022.05.15. 17:56

Timcsi0105,

A CSED, GYED szabályokat ezer helyen megtalálod. Ott van biztosítottságra feltétel, ha annak megfelelsz - és a többi feltételnek - akkor járni fog. Ha valami részlet érdekel, ne jogi fórumot keress, hanem TB szakértőt.

drbjozsef # 2022.05.15. 17:54

A terhességed alatt semmilyen formában nem mondhatnak fel neked.
Igen, ez igaz. Csakhogy erre semmi szükség. Mert ha jobban megnézed, a szerződése határozottra változott, ami simán le fog járni, és nem fog kelleni felmondani.