Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.06. 10:08

A kérdésben a válasz: „amíg alkalmazott vagyok...

ObudaFan # 2017.09.06. 10:25

Ha nincs versenytilalmi klauzula és ha a munkáltatód üzleti titkait nem készülsz megsérteni, akkor elvileg mehet a dolog.

Totyi8-0 # 2017.09.06. 16:23

Hálásan köszönöm! :)

nonolet # 2017.09.06. 17:00

"2., nem tehetek olyat, amivel a munkáltatóm üzleti érdekeit sértem."

AMÍG nála avagy alkalmazva!

Kivéve, ha a szerződésedben lenne
egy az alkalmazásod megszűnése utáni időre
szóló korlátozás is.

Plusz mellé rendelve egy szabadszemmel is
jól látható összegű "fájdalom díj" is.

Ha nincs ilyen akkor az alkalmazásod megszűnése után szabad vagy.

-

A vállalkozás indítását tudod időzíteni úgy is,
hogy melegváltás legyen a két helyzet között.

Emiatt nem érdemes és nem is célszerű harmadik felet bevonni még átmeneti időre sem!

Azonabn a vállalkozás jóval nagyobb kockázat+felelősség, mint az alkalmazotti lét!!!! hisz nem áll mögötted a munkaadód.

MINDENÉRT te fogsz felelni... az esetleges károkért is.

Továbbá helyből számolhatsz
havi 80-100 eFt vállalkozási költséggel,
alsóhangon is.

Tényleg
annyival jobban fizetnek számlára,
hogy mindenképpen megéri neked?

Totyi8-0 # 2017.09.08. 08:30

Köszönöm a hozzászólást nonolet, nagyon hasznos!

A szerződésben azt találtam, hogy: "A munkaszerződés megszünése nem érinti annak azon kikötéseit, melyek természetüknél fogva annak megszünése után is hatályosak maradnak (pl. titoktartási kötelezettség). A munkaszerződés megszünése nem csorbíthatja a Felek már megszerzett jogait, illeve jogorvoslati lehetőségeit."

Ezt laikusként úgy gondolom, nem akadály, de tartok a ködös fogalmazástól. Mit gondoltok?

Kérdésedre válaszolva, úgy néz ki, megéri vállalkozni, kalkuláció szerint nettó 150-200-zal beljebb leszek miután minden költséget levontunk.

Köszönet mégegyszer mindenkinek!

ObudaFan # 2017.09.08. 10:19

Azért ez a titoksértő magatartás nem feltétlenül nem valósul meg. Szerintem látni kellene a teljes szerződést.

nonolet # 2017.09.08. 10:47

(pl. titoktartási kötelezettség).

Ez annyit jelent, hogy

  • lehetsz konkurencia vagy annak embere

de!

  • nem használhatsz fel illetve nem adhatsz át

olyan infókat amikre az előző cégnél tettél szert !
(vevők, szállítók, árak, technológiák, stb ,stb)

Mert, ha kiderül, hogy mégis...
Akkor az okozott kárért KORLÁTLANUL felelsz majd.

...és itt jön a képbe, hogy
kivel és milyen alapon szerződsz!

A volt partnerrel eléggé nyilvánvalóan
a korábban szerzett infók alapján.

Vagyis necces !!! lesz.
Pláne, ha máshonnan nem is lesz számottevő bevételed
Pláne a hosszabb kihagyás nélküli váltással.

Jómagam a fejleményeket látva, alighanem beperelnélek...
HA! direktben szerződnél így vállalkozóként.

A helyedben átvennék egy már régóta működő "üres" bt.-t és annak a nevében lépnék pályára.

(ha kell tudok ajánlani ilyet, teljesen tisztát)

Brianza # 2017.09.13. 09:07

Tisztelt Szakértők!

Egy - szerintem nagyon felháborító - esettel kapcsolatban lennék kíváncsi a véleményetekre.

Egy rokonom jelentkezett egy állásra, egy oktatási intézményben meghirdetett konyhai kisegítő pozícióra.
Felvételi beszélgetésen minden rendben volt, rá is bólintottak, hogy jövő héten kezdhet. De amikor szóba került a fizetés kérdése, akkor közölték, hogy hát ők nem tudják csak úgy simán alkalmazni, hanem el kell menni közmunkásnak és azon keresztük tudják csak megoldani a foglalkoztatást.
Most az illetőnek be kell jelentkeznie a munkaügyi központban álláskeresőnek és akkor azonnal meg is fogja kapni ezt a szuper kis "állást" a maga havi nettó 53 ezer forintos munkabérével. Mindezért napi 8 órát kell dolgoznia a hét 5 napján.

Az lenne a kérdésem, hogy ez így teljesen törvényes és szabályos megoldás? Ha igen, akkor minek van kitalálva a minimálbér intézménye, mi értelme az egésznek? Ha egyszer úgyis közmunkába kényszerítve vesznek csak fel alkalmazottat és a minimálbér töredékét fizetik csak?

Lehetne ez ellen lépni valamit, kényszeríteni az intézményt, hogy rendes bért fizessenek a rendesen elvégzett munkáért? Vagy esélytelen a dolog és ez az előírt minimálbéres dolog csak egy nagy kamu igazából, nincs kötelező hatálya az iskolákra?

Sajnos az illető valószínűleg el fogja majd vállalni, mert rá van szorulva és a környékükön nagyon kevés munkalehetőség van.

nonolet # 2017.09.13. 09:14

NEEEEEM
kötelező elvállalni egy állást
HA
nem teszik valamilyen feltétel.

A munkaerő maga dönti el,
hogy
annyiért és úgy odamegy-e melózni vagy sem.

Ennyi.

-

Megjegyzem el is lehet onnan költözni, jobban fizető környékre.

Manapság az utolsó segédmunkás is
jól tud már keresni a jobb környékeken.

Adi52 # 2017.09.13. 14:55

Tisztelt Szakértők!

Próbaidő alatti felmondásom okán fordulok Önökhöz. Történt ugyanis, hogy a volt munkáltató a munkaszerződésben kikötötte, hogy amennyiben a szerződést követő egy éven belül a munkavállaló felmond, úgy egy havi munkabérét köteles megfizetni a munkáltató részére betanulási díj címszó alatt. Én abban a hiszemben voltam, hogy ez a kikötés próbaidőre nem vonatkozik, hiszen, ha két hét múlva mondtam volna fel, akkor is kvázi ingyen dolgoztam neki illetve milyen munkahelyen tanul be az ember 1-2 hét alatt??? Betanulás alatt nem tanfolyamot kell érteni, hanem a legalapvetőbb új munkahely kezdésénél járó tanulnivalókat Egy hónap telt el, felmondtam és nem fizetett ki a szerződésre hivatkozva. Tisztességes volt ez a szerződés? Kiköthet ilyet a munkáltató?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.13. 15:00

Valószínűleg érvénytelen egy ilyen kikötés. Persze, nem ismerjük a részleteket.

Adi52 # 2017.09.13. 17:32

Nincs részletezve a szerződésben mit ért betanítás alatt, továbbá az ott töltött idő alatt egy-két alkalommal volt ott a munkahelyen, tehát nem is követte nyomom a betanulást. Felmondásomat követően egy hét (!) volt, mire a papírjaimat odaadta, akkor kérdezte meg, hogy én ezt a pontot hogy gondolom. Mikor visszakérdeztem, hogy ő hogyan látja, azt felelte, hogy a kollégáknak ez idejébe, energiájába került, ezért nem fizet ki.Hozzáteszem felmondásom oka az volt, hogy a munkakört magam számára visszalépésnek és kevésnek találtam. Nem tanultam sok újdonságot, amit vártam.

Vadsuhanc # 2017.09.13. 17:59

Adi52

..." amennyiben a szerződést követő egy éven belül a munkavállaló felmond...."

Melyik szerződést követően ? A próbaidőre szóló vagy esetlegesen más szerződésre szóló?

Adi52 # 2017.09.13. 18:26

Nem volt külön szerződés kötve próbaidőre, a rendes szerződésbe volt foglalva két hónap próbaidő.

nonolet # 2017.09.13. 19:58

Nademostakko! voltál ott összesen 1 hónapot vagy nem voltál?
A kezdéstől a felmondásig ...

Adi52 # 2017.09.13. 20:10

Pár nappal többet, mint egy hónap.

Munkaügyes # 2017.09.15. 06:53

Kedves Fórumozók,

azzal a kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy amennyiben egy cégnél csoportos létszámleépítésre kerülne sor, vajon a próbaidő alatti dolgozók azonnali, munkáltató általi felmondása beleszámít-e az érintett munkavállalói létszámba?

Az Mt-ben ezt olvastuk: 73§
(5) A munkáltató működésével összefüggő okra alapított megszüntetésnek kell tekinteni a 79. § (1) bekezdés b) pont szerinti munkáltatói intézkedést, valamint - ellenkező bizonyításig - a felmondást, ha e törvény alapján nem kell indokolni.

Úgy értelmeztem, hogy itt pl. a nyugdíjas munkavállalókra gondol, de a munkatársakkal vitába keveredtünk, mert van, aki a próbaidő alatti azonnalit is ide sorolná, mivel e törvény szerint azt sem kell indokolni..

Köszi előre is a segítséget!
egy Munkaügyes kolléga

pazs # 2017.09.15. 07:28

A próbaidő alatti munkaviszony indokolás nélküli megszüntetése nem felmondás.

Jogi89 # 2017.09.15. 09:45

Kedves Fórumozók!

A munkába járás költségtérítésével kapcsolatban lenne kérdésem:

A munkahely Budaörsön van, az állandó lakcímem vidéki, a tartózkodási helyem budapesti.
Ilyenkor mire jár a költségtérítés?

  1. A tartózkodási hely-munkahely közötti utazásra, azaz jelen esetben a környéki helyi bérletre a napi munkába járáshoz.
  2. Az állandó lakcím-tartózkodási hely között a havi max. 4 alkalommal történő hazautazáshoz.

Ha jól értelmezem a törvényt, mindkét esetre jár.

Illetve a munkáltató ezt köteles kifizetni adómentes juttatásként, vagy megtagadhatja?

Előre is köszönöm a segítséget.

(Ha rossz fórumba írtam, elnézést kérek.)

ObudaFan # 2017.09.15. 10:12

A rendelet jelenlegi szövege szerint:

7. § A munkavállaló a munkába járás címén járó utazási költségtérítés igénybevételével egyidejűleg nyilatkozik a lakóhelyéről és a tartózkodási helyéről, valamint arról, hogy a napi munkába járás a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről történik-e.

Tehát szerintem vagy, vagy.

Munkaügyes # 2017.09.15. 10:22

Köszi a választ, de úgy tűnik itt nálunk az a verzió nyert, hogy beleszámít, hiába mondtam mást... hol találom meg ezt pontosan leírva, hogy az nem számít felmondásnak? Biztos nagyon hülyét kérdezek, elnézést érte de nem igazán foglalkozom ilyesmikkel, de most felmerült ez a kérdés a cégnél és próbálok segíteni.. köszi!

hombarfej # 2017.09.15. 10:32

Sziasztok!

A véleményeteket szeretném kérdezni.
Egy cégnél nincs semmiféle cafeteria-szabályzat, csak a havi keretösszeg és szevasz.
Ilyenkor alapesetben a táppénz és a betegszabadság idejére jogosult cafeteriára a munkavállaló?

Köszi

drbjozsef # 2017.09.15. 11:03

Munkaügyes.

Az sajnos felmondás, így beleszámít :

"2012. évi I. törvény
a munka törvénykönyvéről
...
79. § (1) Azonnali hatályú felmondással - indokolás nélkül - megszüntetheti

  1. a fél a munkaviszonyt a próbaidő alatt,
  2. a munkáltató a határozott idejű munkaviszonyt.

...”"

drbjozsef # 2017.09.15. 11:07

Az biztos, hogy felmondás, de a csoportos létszámleépítés tekintetében az értelmezésében azért én is bizonytalan vagyok, ráadásul jogász sem vagyok. Én azt gondolnám a két passzus alapján, hogy beleszámít, de lehet, hogy tévedek.

nonolet # 2017.09.15. 12:40

Munkaügyes

A próbaidős IS MUNKAVISZONYBAN van!!! már.

Tehát
felmondás a próbaidő alatt
IS
a munkaviszony megszüntetése.

CSAK a felmondás módja könnyített...
(nem kell indokolni és azonnali)