Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.23. 20:59

Megbízottnak nincs se szabadnapja, se szabadsága. Ezek a munkaidőbeosztáshoz kapcsolódó fogalmak, a munkajogviszonyon kívül nem értelmezhetőek.

nonolet # 2017.08.23. 21:35

Nem teljesen világos, hogy

  • megbízási szerződést kapsz havonta

vagy

  • határozott idejű (1 hónapra szóló) munkaszerződést

    (és ezt nevezed mégis megbízásnak)

boboka56 # 2017.08.25. 05:37

Üdv!
A gyerekem kiküldetésben volt egy másik országban.A hotel ahol lakott ellopták a napidíját.A rendőrség kijött vizsgálta jegyzőkönyv felvéve,majd értesítik. Mivel nem marad pénze a cég még aznap haza rendelte.Kérdésem megfizettethetik e vele az összeget(400euro)vagy akár fel is mondhatnak neki?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.25. 05:48

Az attól függ, és igen. (Amennyire bármely munkavállalónak felmondhatnak.)

nonolet # 2017.08.25. 08:41

A hotel azonban felel a lopásért ...

Kivéve: ha volt ugyan széf(megőrzési) lehetőség, de nem vette igénybe.

Amellie # 2017.08.25. 12:35

Hétfőn megnézem, hogy pontosan hogyan fogalmaz a szerződés.

denise19 # 2017.08.25. 21:32

Munkatársam mai napon köremail formájában értesült arról hogy poziciójába új embert alkalmaznak hétfőtől.Ezt megelőzően se felmondást se felfüggesztést se fegyelmit se szóbeli se írásbeli előzetes értesítést nem kapott...azaz délben szembesült a ténnyel hogy vezetői poziciójába hétfőtől más kerül..mind ezt az egész cég minden részlegének szétküldték.Kérdésére az igazgató azt a választ adta hogy "hétfőn átbeszélik"Kérdésem az hogy van e joga a munkáltatónak így előzetes egyeztetés nélkül külsős embert felvenni egy betöltött állásra?Mit lépjen kollegám aki most joggal tart attól hogy felmondását még hét elején megírták csak elfelejtették vele közölni.Három gyereke van és egyáltalán nem keresett magának másik helyet.áthelyezhetik őt-bár erről sem értesítették-egy kedvezőtlenebb munkakörbe azaz belekényszeríthetik egy olyan helyzetbe hogy "magától" lépjen ki?Már az eljárás is elég furcsa.Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.26. 06:39

Rossz a kérdés. (Tartalmaz ugyanis egy téves állítást.)

denise19 # 2017.08.26. 07:51

Köszönöm válaszát,valóban nem tartalmazta az email hogy kollegám felmentve és feladatkörét helyette XY veszi át...de ez nem egy multi cég ahol ugyan arra a vezetői pozicióra két vezetőt alkalmaznának.Valóban nem tiltja semmi hogy két vezető legyen párhuzamban egy szakmai területen ,viszont úgy gondoljuk hogy ez csak stratégiai megoldás átmenetileg pl arra hogy belekényszerítsen valakit egy lehetetlen állapotba.A feladat köre nem nagy és beosztotti létszáma sem ,tehát fizikailag is problémás erre a posztra két vezető..Természetesen a jog nem feltételezések alapján dönt de itt most egy nagyon nyomasztó élethelyzettel kell szembesülni és nem tudjuk mihez lenne joga.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.26. 07:58

Teljesen mindegy. Mivel semmiféle nyilatkozatot a munkáltató joghatályosan nem közölt vele, ezért nem is változott semmi a munkaviszonyában.

Amellie # 2017.08.26. 19:46

Kedves fórumozók!

Megnéztem a szerződést, amivel kapcsolatban kérdeztem pár napja.

A szerződésem pontos neve: Eseti megbízási szerződés magánszemély részére

Ezt mindig adott hónapra szól, így minden hónapban új szerződést kötünk. A munkaköröm gyakornoki pozíció, azonban heti 40 órát dolgozom rendes munkabérért.

A kérdésem az, hogyha egy másik munkahelyre távozok, akkor ezekre a hónapokra kaphatok-e szabadnapot. Tehát az új munkahelyemen beszámítják-e az erre kapott szabadnapokat.

Érdeklődnék még, hogy hány szabad nap jár egy hónapra.

Köszönöm,
A

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.27. 06:47
  1. Fizetett szabadságot - ha egyáltalán azt érted "szabadnap" alatt - arra az időre köteles adni a munkáltató, amelyet nála töltesz munkaviszonyban.
  2. A megbízás nem munkaviszony.

Nem jogi gyakornok vagy, ugye?

forgalmiviszonyoknakmegfe # 2017.08.27. 12:00

Üdvözlet!

Ha itt ebbe a végkielégítés kalkulátorba beírom a felmondási idő a munkaszerződésben pont alá, hogy 30 nap, akkor azt dobja ki, hogy
  • > Felmondási idő a munka törvénykönyve szerint 1.6667 hónap.

http://www.kalkulator.hu/…s-kalkulator

Mit jelent ez a gyakorlatban abban az esetben, ha szeptember elsejei dátummal kapom meg a munkáltatói (rendes) felmondásomat?
Mikor ér véget ténylegesen a munkaszerződésem?
(Ha 60 vagy 90 napot írok be, akkor 2 ill 3 hónapot ad ki a kalkulátor.)

Mi a különbség aközött, hogy a munkáltató végkielégítést vagy távolléti díjat fizet határozatlan munkaszerződés megszüntetésekor?

Köszönöm szépen.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.27. 14:50

:D

Amellie # 2017.08.27. 15:03

Nem, nem vagyok jogi gyakornok. Bár sokszor jó lenne legalább annyira jártasnak lenni a jogban...

Akkor ezek szerint hiába dolgozok heti 40 órát (hajnalban, este, ünnepnapokon és hétvégéken is), nem jár semmilyen fizetett munkanap (szabadság), mivel megbízásos szerződésem van. És itt még az sem változtat a dolgon, hogy gyakornoki pozícióban vagyok.

Szomorú. Mindenesetre köszönöm a választ!

Felvetült bennem még egy kérdés. Minimálbért kapok, aminek a nettója úgy tudom, hogy 84.788 Ft. Én mégis 90 781 Ft-ot kapok kézhez. Ezek szerint lehet, hogy a munkáltató valamit nem fizet be utánam?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.27. 15:35

Előfordulhat, hogy a megbízás színlelt és munkaviszonyt leplez. A kérdés, hogy kész vagy-e az ebből fakadó jogkövetkezmények érvényesítésére.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.27. 15:36

(Megbízásos jogviszonyban a minimálbér se értelmezhető, mert az is munkajogi fogalom.)

nonolet # 2017.08.27. 20:15

Eseti megbízási szerződés magánszemély részére

Mivel ez NEEEEM!!! munkaviszony
így
ERRE neked kb. SEMMI nem jár!!!!

Csak a levonásokkal csökkentet pénzed.

TB ellátás AKKOR jár neked
ha
a MINIMÁLBÉR 30%-ánál több a megbízási díjad.

A mondott
"rendes munkabér" vélhetően több,
tehát TB-d van, ennyi.

(szabadságod viszont nincs és a nyugdíj időd se ketyeg)

nonolet # 2017.08.27. 20:20

" Minimálbért kapok, aminek a nettója úgy tudom, hogy 84.788 Ft. Én mégis 90 781 Ft-ot kapok kézhez. Ezek szerint lehet, hogy a munkáltató valamit nem fizet be utánam?"

NE a bérkalkulátort nézd! mert nem bért kapsz.
Hanem a megbízási díj adózását...

nonolet # 2017.08.27. 20:21

"és a nyugdíj időd se ketyeg"

Pontosabban: ez is attól függ, hogy mennyit kapsz havonta...

murzo # 2017.08.28. 12:26

Tisztelt Szakértők!
Munkavédelmi képviselő vagyok egy iskolában. A törvény szerint munkaidőkedvezmény jár nekem a munkaidő távolléti díjjal fizetett- legalább 10 százalékában. A kötelező óráim száma heti 20, ezen felül a törvény még elrendel hetente 32 óra kötetlen munkaidőt,amit nem kell nekünk az intézményben tölteni, ha végeztünk a munkával hazamehetünk. Nyilvántartás sem készül a kötetlen munkaidőről. A fenntartó most úgy próbálja meg megadni a munkaidőkedvezményt, hogy 1 órát a kötelező óráimból, 3-at pedig a kötetlen 32 óra terhére!
Mit tudok tenni? Szabályos ez így?
Köszönettel, Szarvasné Szabó Anna

nonolet # 2017.08.28. 12:35

Mindenesetre logikusnak tűnik...

Hisz a kötetlen munkaidő is munkaidő!
CSAK nem kell benti MUNKÁVAL tölteni.

drbjozsef # 2017.08.28. 13:57

A törvény szerint munkaidőkedvezmény jár nekem a munkaidő távolléti díjjal fizetett- legalább 10 százalékában

Én nem értek hozzá olyan jól mint nonolet mindenhez (is) kétszer, de a kötelező óraszámra nem távolléti díj jár, az szerintem a kötetlen rész esetén értelmezhető csak, nem?

Tehát havi 3,2 óra kedvezmény jár, csak a 32 órából levonva. A heti 20 órát le kell dolgozni teljesen.

Vagy nem tudom.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.08.28. 15:15

Nekem az 52 10%-a nem négy, hanem 5. Még lefelé kerekítve is.

murzo # 2017.08.28. 16:10

Köszönöm a válaszokat, bár sokra nem mentem velük. A logikát én is látom-legalábbis a munkáltató részéről-nem ezt szerettem volna megtudni. Én is kiszámoltam a 5 óra kedvezményt, nem ez a kérdés. Hanem, hogy jogosan tehetik e meg? Nem ledogozott órákból adni órakedvezményt. Ennyi erővel minden kollégám órakedvezményt kap. Nem beszélve arról, hogy más tisztségek után is jár órakedvezmény, azok a kollégáim mind megkapták az órakedvezményt a kötelező óráikból.Szóval a kérdésem továbbra is az, hogy jogosan jár e- el a munkáltató?