Munkajogi kérdések.


drbjozsef # 2018.06.25. 11:25

"egyik fél sem hibás" - ezt írod. Akkor milyen alapon kellene eltérni a szabályoktól? De ha hibás is lenne a munkáltató, attól még megszüntetheti a munkaviszonyt, legfeljebb a kárfelelőssége megmaradna.

k.m77 # 2018.06.25. 11:12

Köszönöm a gyors választ, de nincs ilyenkor valamilyen védelem!?

Hiszen, a munkahelyén történt a baleset,igazából egyik fél sem hibás, de nyilván pont e miatt a MUNKAHELYI BALESET miatt nem tud visszamenni dolgozni.

Én nem vagyok ügyvéd, de biztos, hogy lehet valamit tenni, nem?!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.25. 10:48

A próbaidő alatt bármelyik fél indoklás nélkül, azonnali hatállyal megszüntetheti a munkaviszonyt.

k.m77 # 2018.06.25. 10:22

Üdvözlök Mindenkit!

Konkrét kérdéssel kerestelek meg Benneteket.
A családban történt egy munkahelyi baleset, még a próbaidő alatt. A munkáltató nagyon segítőkész, jegyzőkönyv készült, 100%-os táppénz stb.
Nem is ezzel van a probléma, hanem, hogy a rehabilitáció nem megy persze egyik percről a másikra(ez konkrétan egy bicepsz izom szakadás, műtéttel együtt stb.).
A munkáltató meg várja vissza a dolgozót, kicsit már türelmetlen is.
Megteheti-e, hogy a baleseti táppénz alatt hivatkozva a próbaidőre, vagy arra, hogy neki dolgozó ember kell, felmond a munkavállalónak!?

S.O.S.
A választ tisztelettel előre is köszönöm!

Ltamas # 2018.06.22. 13:20

Sziasztok!

Olyan kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy a párom több mint 3éve dolgozik egy cégnél ( jogtisztán, bejelentett, ezzel nincs gond), soha rossz szó nem volt rá, az erősebb dolgozók közé tartozik, a bére azonban alap és mozgóbérre van szétbontva,kb 70-30 arányban, és a mozgóbér összege nincs írásos formában rögzítve a munkaszerződésben, csak hogy a cégnek joga van havi rendszeres jutalmat adnia.
Lassan belépünk a 12. terhességi hétbe, a kérdésem az lenne, hogy ha bejelenti a párom, hogy várandós, utána van joguk megvonni a mozgóbért, illetve végezhetnek bármilyen szerződésmódosítást?
Munkakörét ugyanúgy el tudja látni, 8 órás irodamunka lévén, azonban tudom, hogy a cég nem kedveli túlzottan a terhes nőket...

A válaszokat előre is köszönöm!

nonolet # 2018.06.21. 10:22

V.t.zs

A google te barátod...

pl. kezdésnek

Mi a különbség a gépkezelő OKJ és NKH vizsga között?
https://www.transzportstudium.hu/…zsga-kozott/

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.21. 10:15

Munkajog...

V.t.zs # 2018.06.21. 09:21

Sziasztok.
Meglehetősen ritka témában szeretném a tanácsotokat kérni.
A helyzet a következő, szeretnék szerezni nehéz gép kezelői engedélyt. Bementem már több oktató intézményhez is ez ügyben, de nem egyértelmű a dolog.
2001.évben szereztem egy könnyűgépkezelői okj bizonyítványt. Az oktató intézmények fele ezt elfogadja, azt mondja, hogy csak egy hatósági (gyakorlati vizsgát kell elvégeznem és megkapom a jogosítványt dolgozhatok. Az iskolák másik fele azt mondja, hogy el kell végeznem a mostani hatályos elméleti képzést is majd akkor mehetek hatósági vizsgára. Kérdeztem több munkavédelmi hatóságot is. Nem tudnak róla, hogy elég lenne a régi könnyű gépes bizonyítvány. Felhívtam a nemzetközi közlekedési hatóságot, ők egyértelműen állítják, hogy igen, jó a régi könnyűgépkezelői bizonyítvány. Vajon hol található meg erről a jogszabály, hogy mennyire ütőképes a régi OKJ.s könnyűgépkezelői bizonyítvány?

nonolet # 2018.06.21. 07:43

Mellesleg a szabadságot se kötelező kiadni.
Éppenséggel ki is fizethető.

Akkor pedig 60 nap meló lesz...

nonolet # 2018.06.20. 21:49

Na de mi a gondod?!

A 60 napból NYILVÁN
annyit kell MÉG bejárni melóznod
amennyire nem jut szabadság.

Eldöntöd, hogy

  • most jársz be

vagy

  • augusztusban

(esetleg 2 részletben melózol a nyáron, ha úgy jobb neked)

Ennyi.

halasz.erika # 2018.06.20. 20:08

Jó estét kívánok!

Segítséget szeretnék kérni.

Költözés miatt jelenlegi munkahelyemen le kell mondanom a közalkalmazotti jogviszonyomról. Ezt jún 30-án meg is tenném. A KLIK nem fogadta el, mert a részarányosan járó szabadság nem elég a nyári szünet idejére.
Ajánlatuk:

1. júl 25-ig bejárok és utána szabadság.
vagy
2. Most kezdjük, de augusztus 1-én elfogy a szabadság.

Mit tudok tenni?
Ha későbbi dátummal adom be, akkor meg nem jár le a 60 nap felmondási idő és nem tudok új helyen el kezdeni dolgozni.

Még egy kérdés: Lehet- áthelyezéssel Budapestről a szombathelyi KLIK ben munkaviszonyt folytatni?

Köszönettel: Halász Erika

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.19. 08:25

Ingyen adjátok a sört azon a szórakozóhelyen annak, aki szépen kéri?

Kristály+ # 2018.06.19. 07:31

Tisztelt Fórumozók!

Egy szórakozóhely alkalmazottjával kötött munkaszerződésnek mit kell tartalmaznia, hogy jogilag megfelelő legyen?
Csak hétvégén dolgoznak, éjszakai műszakban, ezt meg kell jelölni vagy elegendő a heti óraszámot meghatározni?
A pótlékok alapbéresítését nevesíteni kell vagy elegendő a minimál bér helyett a garantált bérminimumot fizetni?

Köszönöm szépen

drbjozsef # 2018.06.18. 20:43

Úgy lettem alkalmazva hogy "részt kell vennem tovàbbképzéseken".

Hát ez meg pont nem az szerintem. Ez egy alkalmazási feltétel. Részt kell venned a továbbképzésen, mert a munkavégzés feltétele, ezzel alkalmaznak. Ha nem végzed el, nem dolgozhatsz ott.

jakirte jak # 2018.06.18. 19:53

Tisztelt Fórumozók!

Alábbi témában kérek segítséget.

Munkahelyemen rendes felmondással felmondtam. Felmondási idő (30 nap) alatt munkabaleset ért (14. napon). A felgyógyulás kitolódik a felm. időn túlra (2 héttel a gipsz miatt). Már megvan az új helyem, ahol egyből felvennének, de a munkabaleset bekavar.

Mire számíthatok? Ezzel kapcsolatban nem találtam semmilyen információt. Kitolódik/kitolható a felmondási időm? Ha nem, és az új cég felvesz betegállománnyal, logikusan a régi cégnek kellene fizetni a magasasbb táppénzt, ez így is van?
Lehet, hogy az új cég (eü. alkalmassági) fel sem vesz, mert nem vagyok munkaképes?

Mindkét céget megkérdezem természetesen, de független véleményre is szükségem van, hogy tisztán lássam a helyzetet.

Előre is köszönöm a segítséget!

Istvanm # 2018.06.18. 14:34

Tiszelt Fórumtàrsak!

Nonolet felhasznàló utolsó bejegyzése a korrekt.
Úgy lettem alkalmazva hogy "részt kell vennem tovàbbképzéseken". Tovàbbà nincs tanulmànyi szerzõdésem. Iari elektronikai végzettségem van és ipari gépekkel foglalkozok. Minden gépnek ismerem az alap mûködési elvét. Ha pl mobiltelefont kell javítanom, hiàba az alap elektronika ismerete, szakosítani kell, hogy részleteiben is ismerjem az adott eszközt ahhoz, hogy pontos legyen a hibakeresés és elhàrítàs. Eddíg sehol nem kérték ezt rajtam szàmon, hogy fizessem ki a "szakosítàst".

nonolet # 2018.06.18. 14:01

Kötelezés az ha: "Menj el tanfolyamra!" jellegű utasítás volt.

...és nem a dolgozó akart elmenni, saját döntése alapján.

drbjozsef # 2018.06.18. 13:11

Hm. Határeset Ha "álláspontom szerint igen" lenne benne, logikus lenne a "felülírja" levezetés, de akkor nem köthető tanulmányi szerződés. Talán erre akart valahogy kilyukadni, ha nem is elég logikusan.
Bár szerintem ez kötelezés akkor is, ha így vette fel.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.06.18. 11:30

Ebben az érvelésben semmi logika nincs.

drbjozsef # 2018.06.18. 11:28

Istvanm,

adoonline-ről :

Sokszor előforduló hiba a gyakorlatban, hogy a munkáltató maga határoz meg valamilyen képesítési követelményt (pl. a munkaköri leírásban, belső szabályzatban), ám mégis olyan munkavállalót alkalmaz, aki annak nem felel meg. Kérdéses, vajon munkáltatói kötelezésnek minősül-e ebben az esetben, ha a formálisan előírt képesítéssel nem rendelkező, ám mégis felvett munkavállalót a munkáltató beiskolázza. Álláspontom szerint nem, mivel a munkáltató gyakorlatával felülírta a saját (írott) szabályait azzal, hogy a követelményeinek meg nem felelő munkavállalót mégis alkalmazta. Így nincs akadálya, hogy közös megegyezéssel tanulmányi szerződést kössenek

https://ado.hu/…vabbkepzesre

nonolet # 2018.06.18. 10:55

Ebből nem derül ki, hogy kötelezett vagy nem.

Mindkét fél azt gondol amit akar...
Hisz nincs se írás, se tanú.

Az, hogy "szükséges a munkádhoz" még nem utasítás-kötelezés.
Csak tájékoztatás.

- -

Igazából mindketten felelőtlenül járatok el, amikor nem került leírásra anno egy pársoros irományban, hogy mi is van /történik éppen...

Legyen ez tanulság a jövőre nézve és mindig írasd/írd le, hogy mi van/történik, milyen feltételekkel.

Jómagam az ilyen szóbeli dolgokat
"Emlékeztető" címmel mindig leírom pár sorban.
Aztán 1 példányt átadok a másik félnek, az enyémen pedig átvetetem vele.
Bármi is téma éppen, nem csak munka ügyben.

Általában mosolyognak, túlbuzgónak tekintenek.
Ilyenkor csak annyit mondok, áááá nem tart semeddig aláírni... itt ni!

Sokszor jött ez már jól, akár évek múlva is.
Amikor nem akartak jól emlékezni valamire.

Tudod: A szó elszáll, az írás megmarad.

Az emlékek sajnos hajlamosak megváltozni, rosszindulat nélkül is az idők során.

Istvanm # 2018.06.18. 10:41

Tisztelt Nonolet!

A munkaszerzõdésemben van egy ide vonatkozó rész kiemelve a törvénybõl. Nem a teljes jogszabàly csak egy részlete. Külön tanulmànyi szerzõdés nem lett kötve. Azonban a tanfolyamra a munkàltató szerint szükség volt, hogy a munkàmat hiànytalanul el tudjam làtni. Ha ezt nevezhetjük kötelezettségnek, akkor kötelezett a tanfolyamra, hisz àllítàsa szerint a munkàmat ennélkül nem tudom biztossan ellàtni. Ezen àllítàsa szóban történt, külön íràsos dokumentum errõl nem készült. De ha nem végeztem volna el a tanfolyamot, akkor a szóban forgó munkaköröm feladatait nem làthattam volna el. Tovàbbà a tanfolyamok sikeres elvégzésérõl sincs semmilyen papír a kezemben, hogy azon részt vettem-e egyàltalàn. Én is úgy gondolom, hogy a tovàbbiakban nem követelheti rajtam ezen összegek megfizetését. Erre szeretnék egy megerõsítést kapni itt a fòrumon.

Üdvözlettel,
Istvàn

nonolet # 2018.06.18. 07:43

drbjozsef

Nincs szó tanulmányi szerződésről, szerintem.

Tanulmányi szerződés 2018, szabályai és felmondása
https://www.mixin.hu/…s-felmondasa

nonolet # 2018.06.18. 07:40

Istvanm

"a munkavégzéshez szükséges a tanfolyam"

Nem ez a döntő szempont.

Hanem az hogy: a munkaadó KÖTELEZETT-E a tanfolyam elvégzésére.

-

Ha a munkaadó előírta és kötelezett, akkor a munkaadó fizeti.

-

DE!! ha önként mentél el, akkor az alapban saját költséged.

Ekkor persze átvállalhatta költségeket a munkaadó.

Azonban az átvállalás feltétele ekkor már lehet az is, hogy x ideig maradni kell... vagy visszafizetni, ha előbb lépsz le.

Istvanm # 2018.06.18. 06:12

Tisztelt Dr. B. József!

Köszönöm a válaszát, ezek szerint járok el.
Külön tanulmányi szerződés nem köttetett közöttünk és a munkáltató küldött munkámhoz szükséges képzésre.

Üdvözlettel,
István