Munkajogi kérdések.


Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.15. 07:39

Miért adnál határidőt? Hiszen az esedékesség már beállt.
Bepereled.

vorossal # 2018.08.15. 07:36

Üdv!

A munkáltatóm nem fizette ki a bérem, pedig már 15-ike van.
Fizetési felszólítást küldenék neki tértivevényes levélben.

Pontosan mi legyen a levélben? Mire gondolok?

  • hány napos határidőt adjak? Tőlem függ? 8? 5? 2?
  • és milyen szankciót fogalmazzak meg ha határidőig se fizet?

Mit tehetek én az egybites munkavállaló hogy ne röhögtessem ki magam azért teljesen a szankcióval? Olyat nem írhatok bele amit úgyse tudok véghez vinni.

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.11. 16:26

Kölcsönzött munkaerő vagy?

Gabcus # 2018.08.11. 16:11

A kérdésem a következő lenne: 07.31.-én leadtam a felmondásom a jelenlegi munkahelyemen. A szerződésem szerint 15 nap felmondási időm van. 1 hetet ültek rajta majd közölték, hogy 30 nap.
Mikor erről tájékoztattam a munkáltatóm akkor annyit mondtak, hogy ők nem tudják, hogy jöhetek e el!
Mi a teendő?

nonolet # 2018.08.11. 09:08

patty

"visza venenek meg dolgozni vagy mar nem?"

???

EZT honnan kéne tudnunk?
LOGIKUSAN! ezt csak a munkaadód tudja...

- -

Ha azt akartad kérdezni, hogy: köteles-e vissza venni?

Akkor meg kérdezd azt... vazze!

Burn Out # 2018.08.10. 20:41

patty00707:

munkáltatódat kérdezted már? első körben neki kellene jelezned, hogy visszamennél dolgozni?

patty00707 # 2018.08.10. 20:23

Szeretnem meg kerdezni ha anyasagi szabadsagon vagyok es le jart a munka szerzodesem visza venenek meg dolgozni vagy mar nem?Ha jol tudom mar a hejemben van mas felveve.

nonolet # 2018.08.09. 13:38

"Nem szeretném, ha a 15 évre járó "

Akkor azt írd bele amit szeretnél... konkrétan.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.09. 09:43

(Bár én a szerződésben nem így fogalmaznék, van ennél szerencsésebb, egyértelműbb lehetőség is.)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.09. 09:43

Semmi nem tiltja, hogy így állapodjatok meg.

Linzzy # 2018.08.09. 08:18

Kedves Szakértők!

15 éve dolgozom egy munkahelyen. Két barát a tulajdonos. Most az egyik tag kiválik és alapít egy új céget, ahová vinni akar engem is. Az új munkaszerződésben rögzítenénk, hogy jogfolytonos a munkaviszonyom, tehát nem veszlene el a 15 évem. Az lenne a kérdésem, hogy így is lehet jogfolytonos, hogy csak az egyik eddigi tulajdonos lesz az új cég tulajdonosa? Nem szeretném, ha a 15 évre járó végkielégítésem ugrana.

Köszönöm előre is a kedves válaszokat.
Köszönettel
Lina

csumpimalac # 2018.08.07. 20:15

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

A nyilván nem választ nekem írta? Ha igen, és nem állhatok fel az általam megírt felmondási idő végén, akkor mit tehetek?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.07. 19:59

A munkaszerződésben a konkrét személyi alapbért kell megadni, nem valamiféle számítási alapot. Annál is inkább, mert a heti munkaidő is konkrét benne.

De annyi hülyeséget láttam már, nem tudom kizárni, hogy ti a konkrét személyi alapbér helyett tényleg valami alapban és számítási módban egyeztetek meg.
Te ismered a szerződésedet.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.07. 19:59

A munkaszerződésben a konkrét személyi alapbért kell megadni, nem valamiféle számítási alapot. Annál is inkább, mert a heti munkaidő is konkrét benne.

De annyi hülyeséget láttam már, nem tudom kizárni, hogy ti a konkrét személyi alapbér helyett tényleg valami alapban és számítási módban egyeztetek meg.
Te ismered a szerződésedet.

miamanó # 2018.08.07. 19:27

Nekem írt? Lehet, hogy a személyi alapbér az, amiből számítják az időarányos brutto bért vagy biztos hogy nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.07. 19:14

Nyilván nem.

miamanó # 2018.08.07. 17:38

Üdvözlöm a témához értőket!
2017 ben a munkaszerződésemben heti 30 órára 127500 forint bruttó bérre szerződtem a munkáltatómmal. A kötelező januári emelés miatt úgy modosítottuk a szerződésemet, hogy "személyi alapbér 180500 forint". Kitér a szerződés arra, hogy semmi más nem változik, tehát továbbra is heti 30 órában dolgozom. A bérszámfejtésemnél a bérjegyzéken a besorolási bér 135375 forint. A bruttó bér is ugyan ennyi. Megfelel ez a bérszámfejtés a munkaszerződésemnek?

csumpimalac # 2018.08.07. 17:24

Én is tudom, hogy egyoldalú jognyilatkozat. Akkor ahogy megírtam, hogy aug. 1-el kezdődik, és letelik a 30 nap, simán felállhatok, és elmehetek?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.07. 16:40

A felmondás egyoldalú jognyilatkozat.

csumpimalac # 2018.08.07. 16:13

Tisztelt Szakértők!

Augusztus 1-el beadtam a felmondásomat, írásban, géppel írva, 30 nap felmondási idővel, de a főnököm nem fogadta el, és saját kezűleg átjavította rajta a dátumot, a neki megfelelőre, 2 héttel későbbre, és közölte, hogy ezt így fogadja el, mert így tud felvenni embert. Természetesen vitába szálltam, nem hagytam, de ez nem hatotta meg. Mit tudok tenni? Nem akarok még plusz 2 hétig maradni, főleg azok után, hogy elmondta, mennyire rosszul végzem a munkám, és csak amiatt kéne maradni, hogy kisegítsem őt addig, míg jönnek az újak.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.07. 15:49

Egy ideje a Munka törvénykönyvében is a diszpozivitás a főszabály. Így amit nem tilos, azt szabad. Más kérdés, hogy ennek a kikötésnek az ellenőrizhetősége, betarthatósága erősen kétséges. (Az értelme és a szankciója is.)

De igazad van, felületesen olvastam; a más munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésének szándékát értettem. (A meglévő mellett - nem helyette.)

wers # 2018.08.07. 14:29

Bocs Béla, de egyformán értettük ezt a kérdést? A munkaszerződés valami házassági hűségeskü?

illetve állást keres?
?? igen? huhh... talán még a kósza gondolatokat is be kell jelenteni? Ki az a marha, aki bejelenti, hogy esetleg körülnéz.

ha munkahelyet szeretne váltani

Azt úgy hívják, hogy felmondás. Igen azt célszerű, ha komoly a szándék. Főként, ha van másik munkahely.

Mellesleg az én főnököm kb. három havonta beadja a felmondását. Komolyan.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.07. 13:53

Igen; persze.

Silentthunder # 2018.08.07. 12:41

Kedves Szakértők/Fórumozók!

Az lenne a kérdésem, hogy a munkáltató előírhatja-e a munkavállalója számára, hogy kötelezően jelentse azt, ha munkahelyet szeretne váltani, illetve állást keres? Ezzel kapcsolatban hatályos jogszabályban található-e iránymutatás? Köszönöm a válaszokat!

Diadia # 2018.08.06. 19:53

Megértem, hogy szokatlan, de nem értem, mi a probléma ezzel. :) Szintén érthetetlen a db/kg probléma. :) Talán ma már nem ismeretlen a "home offie" fogalma. De köszönöm még egyszer a segítséget.