Munkajogi kérdések.


Kukule # 2018.08.31. 09:12

Kedves szakértők :)

Szeretnék Önöktől tanácsot, segítséget kérni.
Elvált szülőként közös felügyelettel, váltott kapcsolattartásban nevelem a gyermekeimet. 9 és 12 évesek, 1 hetet édesanyjukkal, 1 hetet velem, velünk töltenek, az állandó lakcímük nálam van bejelentve, a családi pótlékot én kapom utánuk.

2 éve együtt élek az új párommal akivel idén augusztusban összeházasodtunk, így Ő is leadta a gyermekek után járó pótszabadság igényét a munkáltatónál.

Meglepetésünkre csak 1 napot rögzítettek a 4 helyett, mert véleményük szerint ezt időarányosan kell megállapítani a házasság időpontjának megfelelően, annak ellenére hogy a munkaviszonya nem év közben létesült hanem évek óta folyamatos.

Nem értem ezt az indoklást hiszen a jogszabály a gyermek születési idejéhez köti a pótszabadság mértékét és azt mondja ki hogy születésétől a 16. életévéig ez jár, így az én értelmezésemben ha a munkaviszony egész évben fennállt akkor ennek megfelelően ugyanúgy 2 – 2 nap illeti meg a házastársamat is mint engem.

Az arányosítást sem értem, hiszen 2 – 2 napról van szó ami (ha jogos) az arányosítás esetén is 1-1 napra jogosítaná őt.

Legyenek kedvesek segíteni hogy valóban helytálló érvelés – e hogy csak az időarányos részét rögzítik a pótszabadságnak, az esküvő időpontjától az év hátralévő részére, vagy ez ebben az esetben nem arányosítható hanem a teljes 2-2 nap rögzítésre kellene hogy kerüljön.

Köszönettel:

Vakanyád # 2018.08.29. 14:16

nonolet...köszönöm szépen a választ. Nem mondom, hogy megnyugtattál. Jövő héten kirendelhet a háza építkezéséhez is a munkásoknak lecsót főzni? Vicc.

nonolet # 2018.08.29. 12:51

Elrendelni kb. bármikor és bármit lehet...
Lásd: Munka Törvénykönvve.

HA nem fizetik ki a munkát az már más eset!

-

A munkaszerződést módosítani közös megegyezéssel lehet.

A munkakört viszont a munkáltató szabja meg.

- -

Mint tudjuk a lázadást csak a győzelem igazolja!

Azaz

vagy kiálltok EGYSÉGESEN és nem csináljátok soha-senki

vagy takarítani is fogtok ezután...
(persze nem ingyen!!! túlórában)

- - -

Ideje tehát tárgyalásokba bocsátkozni.
De nyerni csak akkor tudtok, ha EGYSÉGESEK! lesztek VÉGIG!!!!!!

A munkaadó azonban megpróbál majd leszalámizni az egységből.

Elkezd négyszemközt tárgyalni és egyeseket megfenyeget, másoknak extrát ígér.

HA belementek a külön tárgyalásokba, akkor el is vesztek.

Vakanyád # 2018.08.29. 08:42

Tisztelt Hozzáértők, egy "furcsa" problémához kérem a segítségüket. Egy kb.20 fős cégnél dolgozom 8 órás irodai munkarendben. A cég egy nagy irodaház egyik emeletén több irodában dolgozik, de az emeleten 2 másik cég is található. A munkáltatóm alkalmazott 4 órában egy takarítót, aki az emeletet takarította-tehát a másik külsős irodákat is- illetve a közös helységeket( hűtő, tárgyaló stb) Felmondott a takarítónk, erre a főnök kitalálta, hogy beoszt minket és munkaidő után valaki mindig itt marad és leszemetel, felsöpör, kitakarítja a hűtőt, mosogat stb. Természetesen erre az időszakra nem fizet. Többen felszólaltunk, hogy nem vagyunk hajlandóak megcsinálni, hiszen a szerződésünk, munkakörünk nem takarító. Erre azt mondta, hogy jó, akkor elrendeli túlmunkában. Kérdésem: megteheti? Kötelezhet arra, hogy a saját szerződésünktől eltérő munkát végeztessen velünk? Ha kitalálja, hogy nem munkaidő után, hanem munkaidőmben kell ezt elvégeznünk az törvényes? Van erre valami jogszabály amire hivatkozhatunk? Köszönöm az érdemi választ.

orico # 2018.08.24. 14:03

"munkaügyi bíróság."

Az lesz, de azért előbb ma benn voltam itt és az egészet beadványként tálaltam így 8 napon belül munkaügyi ellenőrzés. Ha ez kell megkapja.

Budapest Főváros Kormányhivatala III. Kerületi Járási Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Főosztály; Munkaügyi Ellenőrzési Osztály, Mv. és Mu. Hatósági és Behajtási Osztály

nonolet # 2018.08.24. 14:02

orico

1.
Felszólítod a fizetésre, írásban, határidővel.

Ha fizet oké!

HA NEM fizet, akkor...

2.
Elkezded behajtani jogi úton.
Kezdésnek "Fizetési meghagyás" útján.

- -

Persze fel is mondhatsz.
Csak nem "azonnal"-ra.

orico # 2018.08.24. 13:08

Ja egyébként ITT EZEN A FÓRUMON ÍRTÁK korábban hogy ez bőségesen elég ok az azonnalira.... ITT ÍRTÁK....

orico # 2018.08.24. 13:07

"Ezt miből gondolod?

Mert ez nem elegendő ok"

Az nem elegendő ok, ha van egy bruttó 240-es fix alapbéres munkaszerződésem és február óta nem 160-at kapok amennyit kapnom kéne nettóban hanem 110 nettót? Az nem elég ok?
Ha ez nem elég akkor mi elég?

A munkáltató magyarázata: nincs pénze ennyit tud adni és kész ha nem tetszik ott az ajtó mondjak fel. Hogy mi van a szerződésben őt az nem érdekli meg is mondta.
És ezzel a téma részéről lezárva.
Ez nem elég ok?

nonolet # 2018.08.24. 13:03

orico

"Ha a munkáltató az alapbért illető szerződésszegést követ el (késve fizet /csonka bért ad) akkor nekem jogom van az alapvető szerződésszegésre hivatkozva azonnalival felmondani."

Ezt miből gondolod?

Mert ez nem elegendő ok...

orico # 2018.08.24. 12:08

"Megint valaki, aki úgy kérdez, hogy állít..."

A hsz-t nem tudom értelmezni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.24. 11:50

Megint valaki, aki úgy kérdez, hogy állít...

orico # 2018.08.24. 11:40

Folytatólagos szerződésszegés esetén hogyan módosul az azonnali felmondás 15 napos időkerete?

Ha a munkáltató az alapbért illető szerződésszegést követ el (késve fizet /csonka bért ad) akkor nekem jogom van az alapvető szerződésszegésre hivatkozva azonnalival felmondani.
De erre csak a kiváltó ok bekövetkeztétől számított 15 napon belül van lehetőségem. Nem mondhatom 2 hónap múltán hogy 2 hónapja késve fizetett ezért felmondok most, ma azonnalival.

De mi van akkor ha a szerződésszegése folyamatos és újra és újra minden egyes hónapban megtörténik?
Akkor minden hónapban van egy 15 napos időablakom az azonnali felmondásra?
Vagyis mondhatom azt hogy szept 10-én (köv fizetésnap) meg kell kapjam a köv fizumat, szept 11-ike van nem kaptam meg (ezt előre tudni már most, hogy nem fog fizetni időben....) ezért szept 11 + 15 napon belül azonnalival felmondhatok az éppen aktuális szerződésszegésre hivatkozva?

És nem számít az hogy az első szerződésszegés már februárban megtörtént (és azóta újra és újra minden egyes hónapban megtörténik)?

Most ne azt firtassuk kérem, miért nem léptem eddig. Nem léptem mert kilátásban sem volt új állás, tehát kussolnom kellett nem maradhattam állás nélkül. De most van kilátásban új állás, vagyis merhetek lépni!
Csak kérdés tudok-e így lépni?

cukisapkas # 2018.08.24. 10:28

gyesről megyek vissza dolgozni,heti 2x4 órában.Ezért nem tudom,hogy a tb-met ki fogja fizetni.A párom van gyesen hivatalosan,de a munkáltaom meg azt akarja,hogy papíron én vegyem igénybe a gyeset,gondolom mert akkor abból vonnák a tb-met. Ezért nem tudom,hogyha én visszamegyek heti 2x4 órában dolgozni fizetik e a tb-met vagy nem,és ezért akarják,hogy én menjek el hivatalosan gyesere.

nonolet # 2018.08.24. 10:17

Az attól függ milyen módon dolgozol...

Munkaviszonyban?

Közösen,
egy részét tőled vonja le a bruttódból a munkaadó
egy részét ő maga állja a szuperbruttóból

De mindet a munkaadó fizeti be!

Te csak a nettót kapod kézbe...

Bérkalkulátor itt pl....
https://www.hrportal.hu/…or_2018.html

cukisapkas # 2018.08.24. 10:07

Érdeklődni szeretnék,hogy heti 8 órás munkára a munkáltatóm fizetni fogja a tb járulékomat vagy azt nekem kell majd fizetnem?

nonolet # 2018.08.23. 09:56

"Jó pàr éve az ominózus cégnél dolgozok úgyhogy nem olyan egyszerű kirúgni."

Megnevettettél... köszi!

Ha akarnak 10 perc alatt rúgnak ki.

drbjozsef # 2018.08.23. 09:01

Nem vagyok jogász, mint a hozzászólásomban látszik. Egyébként meg próbáld meg, majd kiderül mit lép a cég. Az meg, hogy kirúgnám az ilyen lojális dolgozót, az nyilván nem ezért lenne, de nincs olyan dolgozó, akinek ne lehet találni valami hibát a munkájában, ha arról van szó. Vagy pár _törvényes_ lépéssel kicsit megnehezítem a munkáját, ha kell, és önként fog felmondani. De mindegy is, ha szerinted jogos a retorziód, hajrá, én nem tudhatom, hogy igazad van-e.

M.Zoltán1980 # 2018.08.23. 08:33

Viszont hogyha már a kirúgásnál tartunk kedves ügyvéd úr,akkor mégis hogyan rúgna ki jogosan ezért?

M.Zoltán1980 # 2018.08.23. 08:30

Jó pàr éve az ominózus cégnél dolgozok úgyhogy nem olyan egyszerű kirúgni.Eléggé Nagyvonalú lehetsz akkor,hogyha ezért kirúgnál :) Én csak revansot szerettem volna,mivel jogtalanul kaptam figyelmeztetést egy ügyből kifolyólag.

drbjozsef # 2018.08.23. 08:03

Az Mt. ilynre nem tér ki. Csak a józan ész.

Elvileg az sem kell, hogy mobiltelefonod legyen, szóval ha a munkaszerződésben nem állapodtatok meg ebben, akkor nem kell megadnod a számodat.

Én mondjuk egy ilyen vicc után kirúgnálak rögvest, de hát próbálj meg kérni céges mobilt. Hátha. Vagy mondd meg, hogy ha kellesz, készenlét alatt elérnek postai levélben is, otthon leszel. Azt is biztos díjaznák.

M.Zoltán1980 # 2018.08.23. 06:46

Én úgy gondolom hogy igen.Szerintem nem várhatja el hogy megadjam a számomat.Semmi köze hozzá véleményem szerint.Nincs igazam?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.23. 06:44

Gond?

M.Zoltán1980 # 2018.08.23. 06:44

Lehet rosszul fogalmaztam meg.Vannak napok amikor készenlét van írva a szolgálatvezenylésben és otthon rendelkezésre kell állnom 7:00 től 11:00 ig.Sem céges telefont illetve kártyát nem kaptam.Ez így jogszerű?

M.Zoltán1980 # 2018.08.23. 06:28

Tiszteletem!Az lenne a kérdésem hogy készenleti munkavégzés esetén, a munkáltató kötelezhet-e a saját mobiltelefonom illetve mobiltelefonszámom használatára a készenléti időm alatt?

drbjozsef # 2018.08.22. 05:11

Elképzelhető.