Munkajogi kérdések.


Cabron_ # 2019.03.27. 07:55

Jó, akkor ne csinálj semmit. :)

Ez egy jogi fórum, megkaptad a választ. Azon kívül annyi az esélyed, hogy ESETLEG, MAJD, VALAMIKOR TALÁN kap egy szúrópróbaszerű ellenőrzést a cég.

defend # 2019.03.27. 07:49

"Amúgy nem annyira értem a mai világban azt, hogy az állásáért remegő dolgozók"

leygél 50 feletti 8 általánossal rendelkező nő és majd megérted.
örülnek hogyvan helyük egyáltalén bárhol is. ha valamelyikük feldodná a céget és kiderülne nem is a kirúgástól kéne jobban feélnie előbb vernék agyona saját kollegái hogy veszélyeztette az ő helyüket (is).

Cabron_ # 2019.03.27. 07:44

@defend:

Ez a világ legegyszerűbb dolga, ahogy wers és rigoz le is írta. Nem kell itt remegni, a munkáltató nem fogja tudni, hogy ki a bejelentő, egyszerűen kap egy munkaügyi ellenőrzést és bukik.

Amúgy nem annyira értem a mai világban azt, hogy az állásáért remegő dolgozók. Bár nem tudom, hogy hol és mit dolgozol, de szerintem nem olyan nehéz másik állás után nézni.

wers # 2019.03.27. 07:39

(csak zárójelben, érdekelne hol van olyan terület, ahol két évvel ezelőtti munkabérrel fizetik a munkavállalókat. Errefelé lasszóval fogják a sokkal többért a dolgozni vágyókat)

rigoz # 2019.03.27. 07:34

@wers: Egészen pontosan - csakhogy a kérdező tudjon is mit kezdeni a leírtakkal - a területileg illetékes fővárosi és megyei kormányhivatal jár el hivatalból, melyre sor kerülhet közérdekű bejelentés, illetve panasz alapján is.

A bejelentő adatait kötelesek - különösen kérelmére - zártan kezelni.

A bejelentőt a bejelentése nyomán tett intézkedésekről vagy annak mellőzéséről, ez utóbbi esetben az indokok megjelölésével tájékoztatják.

Emellett a munkabérrel kapcsolatos konkrét követelés munkaügyi perben érvényesíthető.

wers # 2019.03.27. 07:33

A hatóság esetleg valahogy tudomást szerezhet, hol és mit kellene ellenőrizniük.

wers # 2019.03.27. 07:31

Elsőre talán ezt kellene a munkáltatónak megemlíteni, hogy nem kevésbe fog neki fájni egy ellenőrzés

Munkaügyi Felügyelőség:

  • Kötelező bírságok esetei

A felügyelő köteles javaslatot tenni munkaügyi bírság kiszabására, valamint a munkaügyi bírság kiszabása nem mellőzhető, ha a foglalkoztató

  1. a munkavállalói jogalanyisággal kapcsolatos életkori feltételekre (ideértve a gyermekmunka tilalmát is) vonatkozó rendelkezéseket megsértette,
  2. a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésével összefüggésben nem tett eleget az államháztartási törvényben foglalt bejelentési kötelezettségének,
  3. a jogszabályban vagy kollektív szerződésben megállapított munkabér összegére és a kifizetés határidejére vonatkozó rendelkezéseket megsértette, ide nem értve a felszámolási eljárás alatt álló foglalkoztatót, vagy
  4. hatósági nyilvántartásba vétel hiányában folytat munkaerő-kölcsönzésre irányuló tevékenységet.
defend # 2019.03.27. 07:08

Akkor úgy teszem fel a kérdést: ha van egy csomó megfélemlített állásáért remegő dolgozó, és van egy csaló munkahely, amely a KÉT ÉVVEL EZELŐTTI mimimálbérért dolgoztat és az emberek nyilván nem fogják !nem merik !feljelenteni akkor van bármi esély hogy egy ilyen cég lebukik?

Valahol kibukik a csalása még ha nem is jelenti fel senkia céget?

>>>>
El se fogod hinni: első sorban maguk a munkavállalók. Ugyanis nekik vannak közvetlen információik.

Konkrét problémád is van?

www.kbs-ugyved.hu

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.26. 17:05

El se fogod hinni: első sorban maguk a munkavállalók. Ugyanis nekik vannak közvetlen információik.

Konkrét problémád is van?

defend # 2019.03.26. 16:42

Üdv

Ki és hogyan ellenőrzi hogy a cégek betartják -e a minimálbér emelést?

Megteheti egy cég hogy nemes egyszerűséggel nem emel semmit és most is tavalyi bért fizeti?

Ki és hogyan ellenőrzi ezt?

Mert hogy egy cég miért fizet annyit amennyit az csak a szerződésből derülhet ki. Mondjuk egy bruttó 80.000-es bér is lehet legális ha csak részmunkaidőre adják. És full törvénysértő ha 8 órás állásra-de ez meg csak a szerződésből derülhet ki.

Sanya85 # 2019.03.26. 15:03

Tiszteletem!

A tegnapi hozzászólásomhoz kapcsolódóan még annyi kérdésem lenne, hogy van arra szabály hogy a táppénzes papírt mennyi időn belül kell a munkáltatónak leadni?
Természetesen telefonon jeleztem feléjük, csak mivel másik településen dolgozom, és az egészségügyi állapotom nem engedte meg eddig hogy bevigyem azért nem adtam le.
És mivel az előző hozzászólásaimból kiderül hogy ki akarnak rakni mindenáron, nem tudom ebbe bele köthet e?

Köszönöm előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.25. 18:40

Táppénzes papírommal most mit kezdjek?
Sürgősen add le nekik.

Regiee # 2019.03.25. 16:34

Regiee - 2019.03.25. 13:32 - Erre valaki esetleg tud nekem tanácsot adni?

rigoz # 2019.03.25. 16:13

Tisztelt Lujzi1977!

18:00-kor, de 12 órás - 9 órát meghaladó - munkaidőre minimum 45 perc szünet jár.

Lujzi1977 # 2019.03.25. 16:00

Ha ledologozzuk a munkaközi szünetet 30 perceket, akkor mikor van vége a munkaidőmnek ha 5:30-kor kezdek és 12 órát dolgozok? Köszönöm válaszát!

Sanya85 # 2019.03.25. 13:22

Nagyon szépen köszönöm a segítségét!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.25. 13:19

Naptári.

Sanya85 # 2019.03.25. 12:37

Tiszteletem!

Ötödikén még nem voltam, 11-től vagyok az, a mai napig meg még egy jó darabig sajnos. A tizenöt nap, munkanap, vagy naptári nap?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.25. 12:33

Azt írtad, hetek óta keresőképtelen vagy? 5-én még nem voltál az?

Egyébként az azonnali hatályú felmondásnak van egy 15 napos, jogvesztő határideje.

Regiee # 2019.03.25. 12:32

Sziasztok!

Az alábbiakban kérném a véleményetek, tanácsotok.

Március elején voltam egy próbanapon, természetesen nulla ft és bejelentés mellett. Péntekre lett megbeszélve, hogy leadom a papírjaimat a szerződéshez, nagyon beteg lettem arra a napra, de bemásztam feleségem segítségével. Szóltam, hogy beteg vagyok aznap délután megyek vissza az orvoshoz és a hétfői napi kezdés és szerződésírást szerettem volna pár nappal későbbre tetetni. Elzárkóztak ettől. Hétfői nappal bejelentettek, ügyfélkapun láttam is. Közben betegség mellett kiderült egy komolyabb betegség is. Mondták vetessem fel magam táppénzre. Most a mai napon 2 hét után a postás hozta a tb kiskönyvem benne a 11-i kezdés és mellé írva hogy nem vettem fel a munkát. Az előző munka kilépőpapírjaimat nem küldték el. Táppénzes papírommal most mit kezdjek?

Köszönöm.

drbjozsef # 2019.03.25. 11:48

Kérdés hogy ennyire hülyének néz?

Szép, egzakt kérdés, ezt szeretem. Úgy néz ki, igen.

Sanya85 # 2019.03.25. 11:12

Tiszteletem!

Természetesen van igazolásom, le van adva, a munkáltató hívott fel hogy fel kellene mondjak, vagy azonnali hatállyal felmond, erre csak célozgatott.
A 03.05-én leírtakat ő úgy értelmezné, hogy megtagadtam a munkát és inkább hazamentem, magyarul ürügy. Kérdés hogy ennyire hülyének néz?
Maszek cég, jellemzően ők azt hiszik minden felett állnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.25. 11:06

Én nem nagyon értem.
Van orvosi igazolásod arról, hogy keresőképtelen vagy? Ezt bejelentetted a munkáltatónak is? Akkor mi ez a katyvasz a szervizzel meg a szabadsággal? Mi az, hogy ez egy megjegyzés? Így volt vagy nem így volt?

Mi az, hogy fel kellene mondani?

Sanya85 # 2019.03.25. 10:44

Tiszteletem!

Igyekszem rövid lenni, sajnos pár hete betegállományban vagyok, elvitt a mentő, kivizsgálások stb, mindent maszekon csinálok hogy gyorsabb legyen.
A mai napon felhívott a munkáltatóm hogy fel kellene mondani, határozatlan a szerződésem náluk.
Az első kérdésem az hogy betegállomány alatt felmondhat e?
Illetve tett egy olyan megjegyzést, miszerint 03.05-én a gépemet amin dolgozom szervizelték, több napra nem volt üzemképes, nem nagyon tudtak értelmes munkát adni így elkértem magam, illetve a maradék napokra 6-7-8 szabadságot írattam.
Megfenyegetett hogy én a munkát meg tagadtam, és ha nem megy akkor felmond erre hivatkozva azonnali hatállyal.
Ezt megteheti e?

Köszönöm a segítségüket!

drbjozsef # 2019.03.25. 06:25

AlteredCarbon,

A felmondási idő természetesen állománynak minősül, annak végén szűnik meg a munkaviszony. Ha a felmondási idő alattra kerül a 13. havi kifizetése, akkor jár neked.

De utána keversz valamit. Felmondásnál NINCS "ajánlati kiírás" - jelentsen az bármit is.

Vagy felmondasz, és akkor a törvény szerinti - szerződésedtől függő - felmondási idő a felmondás közlésével indul, és a rád vonatkozó határidő letelte után a munkaviszony véget ér.

Vagy közös megegyezéssel bontjátok fel a munkaviszonyt. Bárki ajánlhat bármit, (szinte) bármiben megegyezhettek közösen. Akár abban is, hogy kapsz 13.havit, akár abban is, hogy nem.