Munkajogi kérdések.


Dr.Attika # 2016.10.18. 12:22

Mit lehet tenni?
Páros lábbal kirúgni az ilyen dolgozót, aki a másik fizetését figyeli és összehasonlítgatja a sajátjával.

kovacsjozsef # 2016.10.19. 09:37

Tisztelt Dr.Attika!

Szeretném, ha kiegészítené a következő párbeszédet:

Én: Mélyen tisztelt Dr. Úr! Szeretném a szolgáltatásait igénybe venni.

Ön: Üdvözlöm! Természetesen, állok rendelkezésére.

Én: Sajnos nem keresek túl sokat, az albérlet és a rezsi elviszi a fizetésem nagy részét, sajnos ennem is kell nap mint nap, így a szolgáltatásaiért egy jelképes összeget tudok felajánlani, erre szerintem 500 forint bőségesen elégnek kell, hogy legyen.

Ön: (Nevet) 500 forint? Uram, 500 forintért senki sem nyújt ilyen szolgáltatást senkinek! (Tovább nevet)

Én: Na de kérem, milyen ember az, aki a másik fizetését figyeli és összehasonlítgatja a sajátjával???

Ön:...

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.19. 10:11

Rossza analógia ez. Hiszen te sem vagy köteles olyan bérért vállalni a munkát, amelyet nem tartasz elegendőnek.

A párhuzam akkor állna fenn, ha elvállalnék egy megbízást ötszáz forintért, majd amikor megtudom, hogy más ezt ötezerért teszi, követelnék az ügyféltől még 4500-at.

drbjozsef # 2016.10.19. 11:43

És milyen esetre vonatkozik az "azonos munkáért azonos bért" elv?

wers # 2016.10.19. 13:44

Azonos munkáért azonos bér? A holdról jöttél?

Alarich # 2016.10.19. 14:13

Tisztelt Szakértők!

A következő lenne a probléma, amiben szakértő segítségüket kérném: a közigazgatásban dolgozom, egy kormányhivatalnál, ahol is az a helyzet állt elő 3 évvel ezelőtt, hogy létszámleépítés keretében el kellett köszönni 15-18 fő kormánytisztviselőtől. A Hivatal olyan módon nyújtott segítő kezet ezeknek a munkavállalóknak, hogy alapított egy saját felügyelete alatt álló Nonprofit Kft.-t és innen visszaalkalmazta ezeket a munkavállalókat. Idén kiderült, hogy ez a működés törvényellenes, vagy legalábbis nem jogszerű. A Hivatal erre úgy reagált, hogy megszünteti a Nonprofit Kft és a munkavállalók szerződéseit, majd őket visszaveszi kormánytisztviselői állományba, próbaidővel, mert állítólag így szabályos. Eddig a tények. A kérdésem most következne: valóban visszaveheti őket a Hivatal így, pályáztatás nélkül? Megvan ehhez a jogköre? Megteheti ezt? Mert ugye ez egy kormányhivatal, ahol is pályáztatni kell (?) a kormánytisztviselői állásokat. Köszönöm előre is válaszukat!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.19. 14:14

Az is egy szép elv - és a szerződéses szabadság elve is az.Ha versengenek, én az utóbbira szavazok.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.19. 14:16

Alarich: nem tudjuk. Nyilván van ott valami bírósági ítélet meg miegyebek, amit mi nem ismerünk.

wers # 2016.10.19. 14:20

Mert ez többnyire megállapodás kérdése. Ha valamiben megállapodtak, akkor miért csodálkozik a munkavállaló, ha azt teljesiti a munkáltató? A béremelés nem kötelező, kivétel pl. a minimálbér emelésekor.

wers # 2016.10.19. 14:22

az előzőt drdjozsef válaszára szántam (brrr. minig elfelejtem beirni)

szmoni63 # 2016.10.20. 09:51

Tisztelettel!
Határozatom van arról, hogy az egészségi állapotom 30 %, D minősítési csoportba tartozom véglegesen.2 kérdésem lenne. Hogyan kell a munkaviszonyomat megszüntetni: nekem kell felmondanom, vagy nekem mondanak fel, vagy felmentést kérjek a munkavégzés alól. Második kérdésem, hogy megvan a 35 éves munkaviszonyom. Jár e nekem a 40 éves jubileumi jutalom,.
Előre is köszönöm.

ZBR7325 # 2016.10.24. 03:32

T. Ügyvéd Hölgyek/Urak!
Melyik előnyösebb számomra? Közös megegyezés, felmondás, lemondás?
Kttv. szerint foglalkoztatott határozatlan idejű kormányzati jogviszonyban dolgozom 10 hónapja. Főnököm közölte, hogy nem tart igényt a továbbiakban a munkámra. Munkáltatói jogkör gyakorlójától még nem kaptam semmit kézhez. Táppénzen vagyok. Felmondási idő: 2 Hónap. Szabadság napok száma: 25 nap.
Úgy szeretném, hogy már minél kevesebbet kellejen bemennem dolgozni.
Kérhetem a munkáltatótól, hogy 2016. dec-re adjon felmentési időt, nov-re adja ki a szabadságomat és a maradékot, 2017. januárra számolja el és adja ki.
Köszönöm megtisztelő válaszát!

ObudaFan # 2016.10.24. 04:55

szmoni63

Ha te mondasz fel, se végkielégítés, se jubileumi jutalom nem jár. Mondjuk jubileumi jutalom egyébként is csak akkor, ha nyugdíjasnak minősöltsz.

ZBR7325 # 2016.10.24. 05:10

Köszönöm válaszát, de pontosítanék:
Ha kérem a munkáltatótól(és ha igen melyik forma a legkedvezőbb - közös megegyezés, felmentés, lemondás?), hogy dec 31-vel szeretném munkavégzésemet megszüntetni, mivel a jelenlegi főnökömmel nem tudok (és nem is akarok)tovább együtt dolgozni
ÉS A LÉNYEG: addig terjedő időszakig a lehető leghosszabb idejű munkavégzési kötelezettség alóli mentesítést (pl. dec hónapra) akarok kérni, novemberre pedig a bő 1 hónapnyi=25 munkanap szabadságom kiadását.
Köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2016.10.24. 10:30

Egyébként egy másik kérdésre válaszoltam. Ez viszont nem célszerűségi kérdés. Mivel a közös megegyezéshez mindkét fél akarata kell, a közös megegyezés tartalma pedig változhat, erre a válasz az attól függ, hogy milyen tartalmú közös megegyezés. A felmentésre nem köteles a munkáltató, lemondás esetén viszont egyes járandóságok elveszhetnek és le kell dolgozni a lemondási időt, ha attól a munkáltató nem tekint el. A szabadságot elvileg ki kellene adni, de ilyen helyzetben a munkáltató viszonylag könynen tudja azt is indokolni, hogy miért váltja meg inkább.

ZBR7325 # 2016.10.24. 14:00

Azonnali hatályú felmondásnak mik lennének a további lépései, részletei, kötöttségei, stb.?

ObudaFan # 2016.10.24. 20:18

Kormánytisztviselőknél olyan éppen nincs. A munkáltató élhet azonnali hatályú felmentéssel, ha annak a feltételei fennállnak.

bagó # 2016.10.25. 07:05

Üdv Mindenkinek!

Munkáltatóm a munkában eltöltött idő hiteles rögzítése céljából beléptető rendszert építtetett ki. Ki- és belépéskor kártyaleolvasás, ez rendben is van. Azonban egyidejűleg ehhez kapcsolódó szankciókat is vezetett be.

Az egyik, hogy a belépő kártya elvesztése esetén a kártya valódi árának a többszöröséért ad ki újat. (250 Ft helyett 5000)
A másik, ha valaki elfelejti használni a kártyát, akkor azt ő 2 óra ledolgozandónak tekinti, ha nem dolgozom le ezt a kiszabott 2 órát, akkor ennyi igazolatlan hiányzás. Meg lehet ezt csinálni egyáltalán? Főleg, hogy hitelt érdemlően tudom igazolni a tényleges érkezésemet/távozásomat.

A válaszokat előre is köszönöm!

Rexor # 2016.10.25. 07:08

Nagyon nehéz művelet a kártya használata, főleg hogy a Te érdeked is?

bagó # 2016.10.25. 07:35

Rexor:

Nem, nem nehéz, nem is vagyok retardált, de emberek vagyunk, előfordulhat, hogy a sietségben (mondjuk, hogy a dolgozó elérje a ritkán járó buszt) egyszerűen megfeledkezik róla... Szóval? Valami érdemi...? Mert a kérdés nema kártya bonyolult használatának megvitatásáról szólt.

Tehát:
valaki meg tudná mondani, hogy jogszerű-e a munkáltató szankciója? Mind a kártyadíj, mind pedig az igazolatlan tekintetében..

Rexor # 2016.10.25. 08:45

Szerintem jogos, főleg ha a munkáltató szabályzatban is rendelkezik erről.

bagó # 2016.10.25. 08:56

Milyen szabályzatban? Munkaszerződésben nincs ilyen, kollektív szerződés nincs. És ha már jogos: miért éppen 2 óra? Ennyi erővel lehetne 8 is, 1 is.... Egyáltalán nem gondolom, hogy hasraütéses alapon kiszabhatja. És mi van a kártyadíjjal?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.25. 09:48

Neked jobb az igazolatlan távollét? Mert az az alap.

bagó # 2016.10.25. 09:58

Értem, hogy az az alap. De honnan jön az x óra???? Egyébként kell vezetnünk papíralapú jelenléti ívet is. Akkor az minek?
És mi van a kártyadíjjal?

bagó # 2016.10.25. 10:01

És egyébként sem egy áttekinthetetlen több ezer főt foglalkoztató cégről van szó. Összesen vagyunk kb. húszan. Munkahelyi vezető simán leigazolhatná. Ráadásul a tulajdonos lát a saját szemével, de a kártyaolvasót még ő sem "bírálja felül". Értem én, de azért egészen életszerűtlen ez így egy ilyen kis cégnél.