passzív táppénz


szantogabi # 2009.06.17. 06:37

Határozott idejű munkaszerződés lejárta után is jár a passziv táppénz ??

Dödölle1 # 2009.06.18. 15:59

Határozott idejű munkaszerződés lejárta után is jár a passziv táppénz ??

----------
  • Válasz:

Amennyiben az erre jogosult orvos keresőképtelennek nyilvánít és azt az előírt módon igazolja, továbbá ha az egyéb feltételek is fennállnak,(elegendő biztosítási idő,3 naptári napon belüli keresőképtelenség stb.) úgy természetesen igen, jár.

Üdv. :)

szantogabi # 2009.06.20. 17:02

Tisztelt Dödölle!

Mennyi az az elegendő biztosítási idő, mit értsek alatta?

Dödölle1 # 2009.06.21. 07:57

Tisztelt Dödölle!

Mennyi az az elegendő biztosítási idő, mit értsek alatta?

-----------
  • Válasz:

A jelenleg hatályos jogszabály szerint passzív táppénz legfeljebb 45 napig jár.

(2009.08.01-től viszont változik, lecsökken 30 napra! Ezt a rendelkezést a 2009. július 31-ét követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni.)

Hiába járna neked 45 napig táppénz, ha a határozott idejű szerződésed csak 2 hétre szólt, azaz összesen 14 napig dolgoztál. Ebben az esetben ugyanis csak 14 nap táppénzre leszel jogosult.

Amikor tehát úgy fogylmaztam, hogy:

" ...., továbbá ha az egyéb feltételek is fennállnak,(e­legendő biztosítási idő,3 naptári napon belüli keresőképtelenség stb.) ...."

akkor arra utaltam, hogy 45 napig csak akkor kaphatsz "P" táppénzt, ha van legalább 45 nap biztosítási időd.

(A kérdésedből nem derült ki, hogy az általad hivatkozott határozott idejű szerződés mennyi időre szólt? (1 hétre, 1 hónapra, 1 évre stb.)

Amennyiben a passzív táppénzzel kapcsolatosan további anyagi, vagy eljárásjogi kérdésed merül fel, úgy javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP) Pénzbeli Ellátási Osztályának Osztályvezetőjét, aki készséggel segít.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. előírja a REP-nek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Üdv. :)

mara67 # 2009.06.22. 09:20

Heló!

Engem az érdekelne,hogy a passzív táppénz ideje alatt alkalmi munkavállalói könyvvel lehet-e dolgozni?

anne01 # 2009.06.22. 16:57

Nem lehet.

kmeli # 2009.06.22. 17:27

Tisztelt Dödölle!

Nyolc év folyamatos munkaviszony után jelenleg passzív táppénzen vagyok. (Lejárt a szerződésem június közepén, és csak szeptembertől vesznek vissza a munkahelyemre).Milyen kilátásokra számíthatok, ha jövő évben gyermeket szeretnék vállalni?

Timcsi39 # 2009.06.24. 11:40

Tisztelt Szakértő!

Két kérdésemre keresem a választ:

  1. Táppénz mértéke 2009 Augusztus 1-től? Június 15-től táppénzen vagyok, tehát most a keresetem 70%-ára vagyok jogosult.Folyamatos táppénz esetén augusztus 1-től is a kesetem 70%-át fogom kapni, vagy az új rendszer szerint legfeljebb a mindenkori minimálbér négyszeresének 60%-ra leszek jogosult?
  2. szülési szabadság: Terhességem 30. hetében,sajnálattal, halott magzatot hoztam a világra, a szülést megelőzően már táppénzes állományban voltam (8as kóddal), a munkahelyemen azt tanácsolták, hogy a kórházi ellátás után menjek vissza táppénzre, mert szülési szabadság ebben az esetben nem jár. Tudtommal viszont, halott gyermek születése esetén is megilleti az anyát maximum 6 hét időtartalomra szülési szabadság. Jár-e vagy sem ebben az esetben szülési szabadság?

köszönettel!

Dödölle1 # 2009.06.24. 13:03

Tisztelt Szakértő!

Két kérdésemre keresem a választ:

Táppénz mértéke 2009 Augusztus 1-től? Június 15-től táppénzen vagyok, tehát most a keresetem 70%-ára vagyok jogosult.Folyamatos táppénz esetén augusztus 1-től is a kesetem 70%-át fogom kapni, vagy az új rendszer szerint legfeljebb a mindenkori minimálbér négyszeresének 60%-ra leszek jogosult?

szülési szabadság: Terhességem 30. hetében,saj­nálattal, halott magzatot hoztam a világra, a szülést megelőzően már táppénzes állományban voltam (8as kóddal), a munkahelyemen azt tanácsolták, hogy a kórházi ellátás után menjek vissza táppénzre, mert szülési szabadság ebben az esetben nem jár. Tudtommal viszont, halott gyermek születése esetén is megilleti az anyát maximum 6 hét időtartalomra szülési szabadság. Jár-e vagy sem ebben az esetben szülési szabadság? köszönettel -------------
  • Válasz röviden:
  1. Az új jogszabályt a 2009.07.31. utáni keresőképtelenségekre kell alkalmazni, azaz esetedben, folyamatos keresőképtelenséget feltételezve 70%-ot kapsz, felső korlát nélkül.
  2. Igen, jár THGY.
--------
Válasz kicsit bővebben:

A 34/199 (IX.24)BM-EüM-IM együttes rendelet szerint
halva születettnek kell tekinteni azt a magzatot, aki 24 hétnél tovább volt az anya méhében.
(előtte vetélés)

Az 1992. évi XXII. törvény,a Munka Törvénykönyvéről:

138. § (1) szerint: A terhes, illetőleg a szülő nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg. Ezt úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen.

(2) A szülési szabadság megszűnik:

  1. a gyermek halva születése esetén az ettől számított hat hét elteltével;
  2. ha a gyermek meghal, a halált követő tizenötödik napon;
  3. ha a gyermeket - a külön jogszabályban foglaltak szerint - ideiglenes hatállyal elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá harminc napot meghaladóan bentlakásos szociális intézményben helyezték el, a gyermek elhelyezését követő napon.
(3) A (2) bekezdés b)-c) pontjában megjelölt esetben a szülési szabadság időtartama - a szülést követően - hat hétnél rövidebb nem lehet. (4) Ha a gyermeket a koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülési szabadság igénybe nem vett részét - a szülést követő egy év elteltéig - a gyermeknek az intézetből történt elbocsátása után is igénybe lehet venni.
Tekintettel arra, hogy a gyermek elérte a 30. hetet ezért a fenti jogszabályok alapján halva születettnek kell tekinteni és így THGY ellátásra is jogosult vagy.A halva születés tényét igazolni kell a vizsgálatot végző orvos által kiállított: C. 3110-52/V/új nyomtatvánnyal. ----------
217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény végrehajtásáról:

41. § (2) A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot a terhesállományba vételt igazoló orvosi igazolással, vagy ha a szülő nőt nem vették terhesállományba, akkor terhesgondozási könyvvel, a szülés bekövetkezésének időpontját pedig a gyermek születését igazoló anyakönyvi kivonattal kell igazolni.

A jogosultságot a külön jogszabály szerinti C. 3110-52/V/új nyomtatvánnyal is lehet igazolni. ---------
  • Javaslom, hogy a 34/199 (IX.24)BM-EüM-IM együttes rendeletet nyomtasd ki és olvasd nyugodtan végig.
-------
  • Amennyiben a foglalkoztató elzárkózik a kérésedtől (THGY igényedtől) kérd a REP PEO Osztályvezetőjének a segítségét, aki kérésedre felhívja és tájékoztatja a munkáltatód a vonatkozó jogszabályokról.
------
Amennyiben további anyagi, vagy eljárásjogi kérdésed merül fel, úgy javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP) Pénzbeli Ellátási Osztályának Osztályvezetőjét, aki készséggel segít.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. előírja a REP-nek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.06.24. 13:06

Helyesen: 34/1999 (IX.24)BM-EüM-IM együttes rendelet.

(Egy 9-es lemaradt az előbb.)

lenolaj1 # 2009.06.25. 15:21

Szomszédom munkahelyi balesetet szenvedett, lábára zuhant a monitor, és csúnyán összetört a lábfeje. 3 hete tp-en van, melyre 100%-os bért kap. Előre láthatóan hónapokba telik amíg felépül, többször kell műteni.
Ma tudta meg, hogy a munkahelyén bejelentették: a cég júl. 1-gyel megszűnik, mindenkinek felmondtak.
Nem tudja, hogy az ő esetében meddig fog járni a tp.
Van valakinek ismerete ezzel kapcsolatban?

Dödölle1 # 2009.06.26. 05:56

Szomszédom munkahelyi balesetet szenvedett, lábára zuhant a monitor, és csúnyán összetört a lábfeje. 3 hete tp-en van, melyre 100%-os bért kap. Előre láthatóan hónapokba telik amíg felépül, többször kell műteni.
Ma tudta meg, hogy a munkahelyén bejelentették: a cég júl. 1-gyel megszűnik, mindenkinek felmondtak.
Nem tudja, hogy az ő esetében meddig fog járni a tp.
Van valakinek ismerete ezzel kapcsolatban?

--------------------
Válasz:

A jelenleg hatályos jogszabály szerint 1 évig.

A válaszomat megalapozó jogtétel:

55.§. (3) A baleseti táppénz - az előzetes biztosítási időre és táppénzfolyósításra tekintet nélkül - egy éven keresztül jár azzal, hogy a baleseti táppénz folyósítása legfeljebb egy évvel meghosszabbítható.

A baleseti táppénznél nem alkalmazható a "P" táppénzre vonatkozó 45, illetve 30 napos folyósítási korlát.

---------
A hivatkozott szakasz minden bekezdéssel:

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

Baleseti táppénz

55. § (1) Baleseti táppénz annak jár, aki a biztosítás fennállása alatt, vagy a biztosítás megszűnését követő legkésőbb harmadik napon üzemi baleset következtében keresőképtelenné válik.

(2) Keresőképtelen az, aki az üzemi balesettel összefüggő és gyógykezelést igénylő egészségi állapota miatt vagy gyógyászati segédeszköz hiányában munkát végezni nem tud.

(3) A baleseti táppénz - az előzetes biztosítási időre és táppénzfolyósításra tekintet nélkül - egy éven keresztül jár azzal, hogy a baleseti táppénz folyósítása legfeljebb egy évvel meghosszabbítható.

(4) Nem jogosult baleseti táppénzre az, aki ugyanazon üzemi balesetből eredően baleseti rokkantsági nyugdíjban vagy baleseti járadékban részesül.

(5) A baleseti táppénzre való jogosultság megállapításánál a betegszabadságra vonatkozó rendelkezéseket nem kell alkalmazni.

(6) A baleseti táppénz összegét annál a munkáltatónál elért jövedelem alapján kell megállapítani, ahol az üzemi baleset bekövetkezett, illetőleg ahol az üzemi balesetet szenvedett személy biztosítási jogviszonya fennáll.

(7) A baleseti táppénz összege azonos a baleseti táppénzre való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári hónapban végzett munkáért, tevékenységért kifizetett (elszámolt), a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelmének naptári napi összegével. Ha a biztosított a baleseti táppénzre való jogosultságot megelőző hónapban nem volt pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett, a baleseti táppénz összege a balesetet megelőzően elért tényleges, annak hiányában a szerződés szerinti jövedelméből számított naptári napi átlagjövedelem.

(8) Az egyéni és a társas vállalkozó baleseti táppénzének alapját a táppénzre vonatkozó rendelkezések szerint kell megállapítani. A baleseti táppénz mértéke az alapját képező jövedelem 100 százaléka.

(9) Ha a biztosított a (7) bekezdésben említett időtartam alatt - jövedelem hiányában - pénzbeli egészségbiztosítási járulékot nem fizetett, a baleseti táppénz összege azonos a szerződés szerinti jövedelmének naptári napi összegével. --------
Amennyiben további anyagi, vagy eljárásjogi kérdésed merül fel, úgy javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP) Pénzbeli Ellátási Osztályának Osztályvezetőjét, aki készséggel segít.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. előírja a REP-nek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Üdv. :)

adatok # 2009.06.26. 19:30

sziasztok

2009.07.31-vel megszűnik a munkaviszonyom. Ezesetben aug.1-i módosításokba esek bele, vagy jogosult lehetek még a 45 nap és a magasabb passzív táppénz összegére?
Kell valamire figyelnem, időben intézkednem?

Ha nem vagyok jogosult, akkor milyen megoldással érhetném el?

Előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2009.06.27. 06:23

sziasztok

2009.07.31-vel megszűnik a munkaviszonyom. Ezesetben aug.1-i módosításokba esek bele, vagy jogosult lehetek még a 45 nap és a magasabb passzív táppénz összegére?
Kell valamire figyelnem, időben intézkednem?

Ha nem vagyok jogosult, akkor milyen megoldással érhetném el?

Előre is köszönöm!

----------
  • 1. A jelenleg hatályos jogszabály szerint passzív táppénz legfeljebb 45 napig jár, 2009.08.01-től viszont változik, lecsökken 30 napra!

Ezt a rendelkezést a 2009. július 31-ét követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni.

Ebből következik, hogyha az orvos 2009.07.31-én, vagy attól korábban keresőképtelen állományba vesz még 45 napig és 70%-os mértékű táppénzre leszel jogosult.

Ha azonban csak 2009.08.01-től fog szólni az orvosi igazolás már az új (módosított) jogszabály hatálya alá tartozol, azaz azt kell alkalmazni. (30 nap táppénz és csak 50, vagy 60%-os tp. mérték)

Elmehetsz tehát még a mv. fennállása alatt az orvoshoz, arra az időre vagy betegszabadságos bért, vagy ha a betegszabadságot már kimerítetted táppénzt fogsz kapni, ami a mv. megszűnése után autómatikusan vált át "P" táppénzre, így jogosult leszel 45 napra.
(Feltéve ha az orvosilag indokolt, illetve ha azt az orvos az előírt módon igazolja....)

Üdv. :)

bozso78 # 2009.06.27. 08:00

Sziasztok!

Férjem 13 évig dolgozott egyéni vállalkozóként (taxis), és július 1-től szeretné megszüntetni a vállalkozását,mert sikerült máshol munkát találnia. Viszont ott csak 20-án kezd dolgozni.
Azt szeretném megkérdezni,hogy szerintetek elmehet-e passzív táppénzre arra a 3 hétre.

Köszönöm!

Dödölle1 # 2009.06.27. 08:39

Sziasztok!

Férjem 13 évig dolgozott egyéni vállalkozóként (taxis), és július 1-től szeretné megszüntetni a vállalkozását,mert sikerült máshol munkát találnia. Viszont ott csak 20-án kezd dolgozni.
Azt szeretném megkérdezni,hogy szerintetek elmehet-e passzív táppénzre arra a 3 hétre.

Köszönöm!

-------------------
  • A jogi lehetősége megvan rá, de kérdés, hogy valóban keresőképtelen beteg-e?

Ismét szeretném felhívni arra a figyelmet, -megértve az állásukat elvesztőket is- hogy a társadalombiztosítást nem azért hozták létre, hogy akinek nincs munkája az megéljen valamiből.

Erre szolgál az álláskeresési járdék (leánykori nevén munkanélküli segély), amire a hatályos szabályok alapján már a volt vállalkozók is jogosultak.

A fenti szemléletnek a következménye az, hogy az un. "P" táppénzt 365 napról 275 napra, majd 180, napra, aztán 90 napra, ezt követően 45 napra, most pedig 30 napra csökkentették le.

Üdv. :(

adatok # 2009.06.27. 23:26

Dödölle1!

Köszi szépen. Úgy tudom, hogy az aug.1 után érvénybe lépő mérték megállapítása azalapján történik majd, hogy az illető mikor kerül passzív táppénzes állományba.
Hiába megyek el korábban betegszabira/táppénzre, mert passzív táppénzes állományba automatikusan csak aug.1-én kerülnék.

Javíts ki kérlek, ha rosszul tudom. Mi alapján történik?

Dödölle1 # 2009.06.28. 05:34

Dödölle1!

Köszi szépen. Úgy tudom, hogy az aug.1 után érvénybe lépő mérték megállapítása azalapján történik majd, hogy az illető mikor kerül passzív táppénzes állományba.
Hiába megyek el korábban betegszabira/táp­pénzre, mert passzív táppénzes állományba automatikusan csak aug.1-én kerülnék.

Javíts ki kérlek, ha rosszul tudom. Mi alapján történik?

------------
  • Válasz:

1.Már válaszoltam, kijavítalak -legjobb tudomásom szerint- nem a táppénzfolyósítás 1. napja, hanem a keresőképtelenség kezdete határozazza meg, hogy a "régi", vagy a módosító Tv. alapján életbe lépő új szabályokat kell alkalmazni!

Lásd az alábbiakat, különösen az utolsó mondatot:

A Magyar Közlöny 2009. május 14-i 68. számában megjelent az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2009. évi XXXV. törvény (a továbbiakban: Módtv.). a munkáltatókat érintő, 2009. július 1-jén és 2009. augusztus 1-jén hatályba lépő legfontosabb változások:

2009. augusztus 1.
Egészségbiztosítási pénzbeli ellátások - változik a táppénz tartama és mértéke
2009. augusztus 1-jétől a keresőképtelenség tartamára járó táppénz a biztosítási jogviszony megszűnését követően (azaz passzív jogon) a korábbi 45 nap helyett csak 30 napig jár.

A táppénz összege csökken: a folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának a korábbi 70 helyett 60%-a lesz a táppénz, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt 60 helyett a jövedelem 50%-a. Bevezetésre került egy táppénzplafon is, 2009. augusztus 1-jétől a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 400%-ának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150%-ának harmincad részét.

Betegszabadság
A Módtv. az Mt. módosításával a betegszabadság alatt járó távolléti díj mértékét is csökkentette. A betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére távolléti díjának 80 helyett 70%-a jár 2009. augusztus 1-től.

A fenti rendelkezést a 2009. július 31-ét követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni. -------------
2.Amennyiben további anyagi, vagy eljárásjogi kérdésed merül fel, úgy javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár (REP) Pénzbeli Ellátási Osztályának Osztályvezetőjét, aki készséggel segít. A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. előírja a REP-nek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Üdv. :)

teeemy # 2009.06.28. 06:55

Kedves Szakértő!

A kérdésem azlenne, hogy a "táppénzutalványt" amit az orvostól kaptam, azt hol kell leadnom, ki fizeti a passzív táppénzt? Ha 2009. júnis 30. napjára rendes felmondással-a 35nap felmondásiidőt beleszámolva- munkaviszonyomat megszüntették és én május 29.én mentem az orvoshoz és aznap vettek állományba valamint a kilépőpapírjaimat is ezen a napon kaptam meg?

Válaszod sürgős lenne, melyet előre isköszönök!

Tisztelettel Teeemy

Dödölle1 # 2009.06.28. 17:43

Kedves Szakértő!

A kérdésem azlenne, hogy a „táppénzutalványt“ amit az orvostól kaptam, azt hol kell leadnom, ki fizeti a passzív táppénzt? Ha 2009. júnis 30. napjára rendes felmondással-a 35nap felmondásiidőt beleszámolva- munkaviszonyomat megszüntették és én május 29.én mentem az orvoshoz és aznap vettek állományba valamint a kilépőpapírjaimat is ezen a napon kaptam meg?

Válaszod sürgős lenne, melyet előre isköszönök!

Tisztelettel Teeemy

--------------
Válaszok röviden:
  1. A volt foglalkoztatónál. Ha ott működik un. TB kifizetőhely akkor a volt foglalkoztató, ha nem akkor a REP fogja folyósítani.
  2. A kilépő papírokat az utolsó munkában töltött napon kell a dolgozónak kiadni. Ezek közül a papírok közül a TB igazolványt (harmónikaszerű, rózsaszín, vagy fehér, nagyon régi dolgozóknak sérgás..., valamint a szigorú számadású jövedelemigazolást is vissza fogják kérni, mert azok szükségesek az igény elbírálásához.
  3. Egyes munkáltatók egy nyilatkozatot is szoktak kérni, miszerint a "P" táppénz alatt nem kapsz álláskeresési járadékot, nem állsz munkába, nem folytatsz vállalkozói tevékenységet stb. (Ezzel a kettősfolyósítást próbálják kiküszöbölni.)

Válaszok kicsit részletesebben.

A passzív táppénz.

Ilyen fogalom, hogy „passzív” táppénz egyetlen jogszabályban sem található. Passzív táppénz alatt a munkaviszony megszűnése után folyósított táppénzt értjük.

Passzív táppénz annak jár, aki a munkaviszony megszűnését követő 1., 2., vagy 3. (naptári) napon keresőképtelen¬né válik.

Természetesen ha valaki a munkaviszony tartama alatt kerül táppénzre és ez idő alatt szűnik meg a jogviszonya az –ha különben még van táppénzjoga- az kapja folyamatosan tovább a táppénzt, amit ettől a naptól passzív táppénznek nevezünk.

A „P“ táppénz max. 45 napig jár. (Ez a szabály változik. Akinek a keresőképtelensége 2009.07.31 után kezdődik már csak 30 napig folyósítható "P" táppénz!!!)

Azaz ha valakinek megszűnik a jogviszonya hiába lenné még jogosult még pl. 279 nap táppénzre a munkaviszony megszűnése után legfeljebb 45 napig kaphat táppénz ellátást.

Ha és amennyiben az igénylőnek van előtte elég hosszú munkaviszonya és a keresőképtelensége fennáll tovább is a 45 nap letelte utáni időre is lehet Regionális Egészségbiztosítási Pénztár igazgatójától „méltányossági táppénzt“ igényelni.

Méltányossági táppénz a 45 nap letelte után további max. 45 napig engedélyezhető, illetve folyósítható! (ez is lecsökken 30 napra a 2009.07.31. után induló keresőképtelenség esetén. Az engedélyt általában megadják, ha nincs otthon minden családtagnak 1–1 mercedesze, vagy nincs a ház alatt kacsaláb (azaz, ha a méltányosság gyakorlása orvosilag és anyagilag is indokolt). A méltányossági táppénz jogi hátterét lásd a 217/1997 (XII.1.) kormányrendelet 31.§ + 1997. évi LXXXIII. törvény. 50.§. szakaszaiban.

„Méltányosságból igénybe vehető pénzbeli ellátások

50. § (1) Az egészségbiztosítási szerv - az E. Alap éves költségvetésében meghatározott keretek között - méltányosságból akkor engedélyezheti a terhességi-gyermekágyi segélynek, a gyermekgondozási díjnak és a táppénznek a biztosított részére történő folyósítását, ha a biztosított az ahhoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik. Az egészségbiztosítási szerv a biztosítási jogviszony megszűnését követő 45 napon át járó táppénz folyósítását legfeljebb 45 nappal méltányosságból meghosszabbíthatja.

(2) Az egészségbiztosító méltányosságból a biztosítottat indokolt esetben segélyben részesítheti.

Méltányosságból engedélyezhető pénzbeli ellátások

31/A. § Méltányossági jogkörben kizárólag a Tbj. 5. §-a szerint biztosítottnak minősülő személy részére engedélyezhető terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, valamint táppénz, ha a biztosított az ellátásra való jogosultsághoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik, és körülményei, jövedelmi viszonyai a megállapítást indokolják. A felsorolt ellátások megállapítására méltányosságból egyéb esetben nincs lehetőség.

31/B. § (1) Az Ebtv. 44. §-ának a), b), f) és g) pontjában meghatározott táppénz méltányosságból - ideértve a biztosítási jogviszony megszűnését követő keresőképtelenség esetét is - a keresőképtelenség időtartamára, legfeljebb azonban az igényjogosultság megszűnését követő hat hónapra engedélyezhető.
(2) A táppénz folyósításának időtartama azonban a méltányosságból engedélyezett ellátás folyósításának időtartamával együtt sem haladhatja meg az egy évet.
(3) Nem engedélyezhető méltányosságból táppénz, ha a biztosított jogszabály alapján egyéb ellátásra szerzett jogosultságot, illetve ellátásban (pl. rokkantsági nyugdíj, rendszeres szociális járadék) részesül.
31/C. § (1) Az Ebtv. 44. §-ának c) pontjában meghatározott keresőképtelenség esetén a táppénz méltányosságból legfeljebb a gyermek egyéves koráig engedélyezhető.
(2) Az Ebtv. 44. §-ának e) pontjában meghatározott keresőképtelenség esetén a táppénz méltányosságból engedélyezhető az Ebtv. 46. §-a (1) bekezdésének b)-e) pontja szerinti időtartamra.
31/D. § (1) A biztosított a méltányossági kérelmet a foglalkoztatójának székhelye szerint illetékes REP-hez nyújthatja be. A táppénz folyósítására vonatkozó kérelemhez csatolni kell az orvosi igazolást és javaslatot, valamint az orvosi szakvéleményt a keresőképtelenség várható időtartamáról.
(2) Táppénz méltányosságból történő engedélyezésére irányuló kérelem az igényjogosultság megszűnését, illetve az arról történő tudomásszerzést követő 15 napon belül nyújtható be.
(3) A REP a hiányosan benyújtott kérelem esetén a 37. § (4) bekezdésében foglaltak megfelelő alkalmazásával jár el.
(4) A pénzbeli ellátások folyósítására vonatkozó kérelmek elbírálásánál figyelemmel kell lenni a biztosított

  1. biztosításban töltött idejére,
  2. 30 napnál hosszabb megszakítást megelőző biztosítási idejének tartamára,
  3. jövedelmi viszonyára és egyéb méltánylást érdemlő körülményeire.

(5) A táppénz időtartamának meghosszabbítása iránti kérelem kizárólag az illetékes orvos által kiadott igazolásban foglaltak figyelembevételével engedélyezhető.
(6) A táppénz folyósításának a biztosítási jogviszony megszűnését követő időtartamra történő meghosszabbítása a REP ellenőrző főorvosának javaslatára engedélyezhető.
(7) A táppénzt méltányosságból legkorábban az igényjogosultság megszűnését követő naptól lehet megállapítani.

31/E. § Az Ebtv. 50. §-ának (1) bekezdése alapján méltányosságból engedélyezett pénzellátás összegének megállapítása és folyósítása az illetékes REP feladata. A méltányosságból engedélyezett ellátás folyósításának időtartama újabb ellátás megállapítására nem jogosít. A méltányosságból engedélyezett táppénz folyósításának időtartamát azonban az újabb keresőképtelenség alapján járó táppénz folyósításának időtartamába be kell számítani.
Méltányosságból engedélyezhető egyszeri segély
31/F. § (1) Az Ebtv. 50. §-a (2) bekezdésének alkalmazásánál biztosítottnak kell tekinteni a kizárólag egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyt is.
(2) Egyszeri segélyben részesíthető az a biztosított, akinek

  1. az egészségi állapotában kedvezőtlen változás, egészségkárosodás következett be, és
  2. a kérelmében előadottak az egészségbiztosítás által nyújtott ellátással vannak összefüggésben, és
  3. a kérelme a 11/B-11/E. §-ok alapján nem bírálható el, vagy
  4. a táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósítása az Ebtv. 50. §-ának (1) bekezdése alapján méltányosságból nem engedélyezhető.

(3) Az engedélyezési eljárás során vizsgálni kell a biztosított jövedelmi helyzetét, továbbá, hogy a kérelem benyújtását megelőző egy évben részesült-e segélyben.
31/G. § (1) A 31/F. § szerinti segélykérelmet a biztosított a lakóhelye szerint illetékes REP-nél nyújthatja be. A kérelemnek tartalmaznia kell a biztosított személyes adatait és a TAJ számát. A kérelemhez csatolni kell a biztosított egészségi állapotára, kezelésére vonatkozó és a kérelemmel összefüggő egészségügyi dokumentációt, továbbá a biztosított nyilatkozatát a saját és a vele közös háztartásban élők által - a kérelem benyújtását megelőző három hónapban - megszerzett jövedelemről.
(2) A hiányosan benyújtott kérelem esetén a REP a 31/D. § (3) bekezdésében foglaltak szerint jár el.
(3) A segélyezési eljárás során, a körülmények tisztázása érdekében a biztosított lakóhelye szerint illetékes REP környezettanulmányt végezhet.”

A méltányossági táppénz mellett –ha az indokolt- méltányosságból adható egyszeri segély is. Hogy kinek és mikor erről is a fenti jogszabályi hely rendelkezik.

--------
A passzív táppénznél is jó tudni, hogy az orvos 5 (naptári) napra visszamenőleg igazolhat keresőképtelenséget, azaz ha az igénylő elmegy az orvoshoz ma az orvos –ha indokolt- 5 napra visszamenőleg is igazolhat keresőképtelenséget.

Ismétlésként: Passzív táppénz ugye annak jár, aki a munkaviszony megszűnését követő 1., 2., vagy 3. (naptári) napon keresőképtelen¬né válik. Ha már a 4. napon, akkor „P” táppénzre nem jogosult. De ha a 4 napon elmegy az orvoshoz és az orvos nem a 4. nappal állítja ki az orvosi igazolást, hanem él ezzel a jogszabályi lehetőséggel az igénylő jogosulttá válik táppénzre.

(Persze a passzív táppénz nem segély, nem szociális juttatás. Az annak jár, aki orvosilag indokoltan beteg és attól a naptól amikortól a betegsége orvosilag fennáll. Az előbbi tehát az orvosnak lehetőség, de ő dönti el, hogy ennek a lehetőségnek az alkalmazása indokolt-e?)

Gyakran felmerülő kérdések:

Ki fizeti a passzív táppénzt, mennyi az ügyintézési idő, az orvosi igazolásokat kinek, hova kell leadni?

Az 1997. évi LXXXIII. törvény 62. § (1) szerint: A táppénz iránti igényt a biztosítottnak a Tbj. 4. § a) pontja szerinti foglalkoztatónál kell bejelenteni.

(2) A táppénz iránti igényt a kifizetőhellyel rendelkező munkáltató esetében a kifizetőhely, egyéb esetben az egészségbiztosító bírálja el és folyósítja.

(5) A táppénzt utólag kell folyósítani, a (2) bekezdés a) pontjában említett esetben a bérfizetési napon.

A fenti jogszabályok alapján tehát: a táppénzes papírt ( orvosi igazolást) -munkaviszony megszűnése esetén- a volt munkáltatóhoz kell elvinni, leadni.

Ha ott van TB kifizetőhely a táppénzt ők folyósítják.
TB kifizetőhely általában ott van, ahol a cég alkalmazottainak a száma eléri a 100 főt.

Az, hogy van-e kifizetőhely az adott cégnél, vagy nincs azt a cég munkaügyi-tb ügyintézője, esetleg a könyvelője vagy a REP Ellenőrzési Osztálya tudja megmondani.

Ha nincs akkor a volt munkáltató „Foglalkoztatói igazolás“ nyomtatványt köteles kiállítani és az előírt okmányokkal (TB. igazolvány, táppénzes papírok stb.) 3 munkanapon belül köteles megküldeni a munkáltató székhelye szerinti REP-nek. REP= Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Ekkor a táppénzt Ők folyósítják.

A 217/1997 (XII.1) kormányrendelet 37. § (1) szerint: Ha a foglalkoztatónál társadalombiz¬tosítási kifizetőhely (a továbbiakban: kifizetőhely) nincs, a foglalkoztató a terhességi-gyermekágyi segélyre, a gyedre, a táppénzre, a baleseti táppénzre vonatkozó igény elbírálásához „Foglalkoztatói igazolás”-t állít ki, és azt a biztosított által benyújtott igazolásokkal – gyermekgondozási díj iránti igény esetén az igénybejelentéssel – együtt három munkanapon belül a székhelye (telephelye) szerint illetékes REP-nek megküldi.

A foglalkoztató a foglalkoztatói igazolásokat két példányban köteles kiállítani, és annak egy példányát öt évig megőrizni.

A foglalkoztató az igény, illetve igazolások átvételét (beérkezését) hitelt érdemlő módon köteles igazolni.

Kérdés: Miért kell nekem a táppénzes papírt a volt munkáltatómhoz elvinni?

Ha ott nincs kifizetőhely nem lehet azt közvetlenül a REP-hez bevinni?

De igen, a későbbiek során, ha az orvos kéthetente kiadja a táppénzes papírokat. Azonban azt a bizonyos Foglalkoztatói igazolást akkor is a volt munkáltatónak kell kiállítani.

(Ehhez kell csatolni az első orvosi igazolást, TB igazolványt stb.) Ez azért van így, mert fő szabály szerint a táppénz egy munkaviszonyhoz kötött ellátás, a munkaviszonyt, bért, a jogviszony jellegét, a heti munkaidőt, a kiadott betegszabadságot és még sok fontos adatot a munkáltatónak kell megadni ahhoz, hogy az igényt helyesen el lehessen bírálni.

Kérdés: De honnan tudja a REP, hogy hova utalja a táppénzemet?

Ha a volt munkahelyemen nincs TB kifizetőhely a REP hány napon belül utalja ki a táppénzt?

A fent hivatkozott „Foglalkoztatói Igazolás” nyomtatványon lehet (kell) megadni a folyósítási címet, vagy a bankszámlaszá¬mot, ahová a REP majd kiutalja a táppénzt.

A REP -ha minden szükséges adat és okmány beérkezett- a beérkezést követő 30 napon belül utólag utal. -------------------------
  • Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító TÁJÉKOZTATJA a biztosítottat JOGAIRÓL és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ”.

Mindezek figyelembevételével amennyiben még van akár anyagi, akár eljárásjogi kérdésed úgy javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Osztályának Osztályvezetőjét, aki készséggel segít.

Üdv. :)

adatok # 2009.06.30. 08:15

Kedves Dödölle1!

" * A jelenleg hatályos jogszabály szerint passzív táppénz legfeljebb 45 napig jár, 2009.08.01-től viszont változik, lecsökken 30 napra!

Ezt a rendelkezést a 2009. július 31-ét követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni.

Ebből következik, hogyha az orvos 2009.07.31-én, vagy attól korábban keresőképtelen állományba vesz még 45 napig és 70%-os mértékű táppénzre leszel jogosult."

Sajnos kettő REP-et is megkérdeztem, határozottan állítják, hogy hiába vesz betegállományba előtte, a passzív táppénz aug.1-én kezdődik, így a csökkentett mértékre leszek jogosult.

adatok # 2009.06.30. 08:29

Újabb kettő helyen pedig az ellenkezőjét állítják, tehát aki aug. 1-je előtt már betegszabin/táppénzen van, őt még a "régi" mértékek illetik.

nandy # 2009.06.30. 09:16

A Magyar Közlöny 2009/68. számában jelent meg a 2009. évi XXXV. tv. (Módosító törvény).

A "passzív" táppénz szabályának változását a Mód.tv. 30. § (2) bek. tartalmazza.
Az átmeneti rendelkezés szerint (67. § (2) bek.)- többek között - ezt a rendelkezést a 2009. július 361-éát követően benyújtott kérelmekre kell alkalmazni.

Tehát ha még ezen időpont előtt beadod a "passzív" táppénz iránti kérelmedet, akkor a régi szabályok élnek, ha viszont utána, akkor már az újak - függetlenül attól, hogy mikor következett be a keresőképtelenség.

nandy # 2009.06.30. 09:19

Mind a négy REP-nek igaza lehet. A félreértést az okozza, hogy

  • a "rendes" táppénz/betegszabi esetében 2009. július 31. után bekövetkezett keresőképtelenség, míg
  • a "passzív" táppénz esetében 2009. július 31-ét követően benyújtott igényléskor járnak el az új szabályok szerint.
reco69 # 2009.07.01. 14:46

Kedves Szakértő!

Május 1-én lett vége a munkaviszonyomnak,melyet közös megegyezéssel bontottunk fel. Passzív távpénzre szerettem volna lejelentkezni és azt az infót kaptam az orvostol( helytelenül) hogy erre 3munkanapom van. Mivel május 1ünnep nap, 2-3 pedig hétvége volt,amikor nem rendel a háziórvos,így én május 6-án szerdán jelentkeztem le táppénzre,az orvos ki is írt,egészen júni 1-ig.Aztán,amikor megtudtam,hogy 3 naptári napom lett volna csak,visszamentem és kértem,hogy visszamenőleg még azt a plusz két napot igazolja,hogy beleférjek a 3napba,de azt mondta,hogy Ő ezt nem teheti meg,mert minden héten le kell jelenteni az adott hétre eső betegeket.
A kérdésem annyi,hogy tehetek-e utólag valamit,hogy ki legyen fizetve május-6tol júni 1-ig a passzív táppénzem,vagy ezt már mindenképp elbuktam??

Válaszát előre is köszönöm!
István