GYED, GYES, munkaviszony?


VVBB # 2013.01.15. 17:51

Valaki esetleg tudna segíteni nekem?

Anikó82 # 2013.01.15. 18:19

Tisztelt Tanácsadó!
Gyes-ről visszatérő anya vagyok!Nem tudok visszamenni dolgozni,ezért ha letelik a gyesem megszűnik a munkaviszonyom,ebben az esetben is jár az évek után a szabadság?Kiadja nekem a cég?Ha igen,ki is fizeti? Mi alapján számolja ki a cég a szabadságra járó összeget?
Előrre is köszönöm a válaszát!

vagaben # 2013.01.16. 13:20

Tisztelt Szakértő!
Segítséget, vagy tanácsot kérek az alábbi ügyben.
Jelenleg Gyed-en vagyok és nem találom a munkáltatómat. Úgy hallottam, hogy megszűnt, de engem elfelejtettek értesíteni.A társadalombiztosítási könyvem is náluk van. A korábbi elérhetőségeik sem működnek. Mi a teendőm? Hogyan kezdjem el keresni őket? Hamarosan lejár a Gyed és dolgozni szeretnék.Ki fizeti ki nekem a szabadságokat? Egyáltalán hogyan kell elindulni ebben a témában?
Kérem segítsenek!
Köszönöm!

szlano # 2013.01.17. 13:59

Tisztelt Szakértő!

A következő lenne a kérdésem: 2011.júliusától voltam szülési szabadságon, 2011. szeptemberétől igényeltem a TGYÁS-t. A munkahelyem az Ebtv 48§ (5) bekezdése (előnyszabály)-ra hivatkozva a 2010-es évet veszi alapul a GYED kiszámításához. Arra hivatkoznak, hogy nem volt 180 nap tényleges jövedelmem. A GYED kiszámításánál a 2011-es kereseteimet nem kell figyelembe venni? Egyébként 2009. október elsejétől dolgozom, az előző szülésemből akkor mentem vissza, úgyhogy nem értem, hogy ez a 180 nap mire vonatkozik?

Köszönöm a választ!

Dödölle1 # 2013.01.17. 16:28

T. szlano!

Amennyiben 2011.IX. hóban szült tgys ellátást kb. 2012. februárig kapott, majd ezt követően folyósítottak GYED-et.

Egy 2012-ben induló GYED alapja -ha az irányadó időszakban, jelen esetben 2011.01.01-től 2012.februárig nincs 180 bérezett napja- a 2012-es minimálbér, vagy ha a munkaszerződés szerinti jövedelme ennél alacsonyabb a m. szerződés szerinti jövedelme lesz a GYED alapja.

Ha azonban azért nincs az irányadó időszakban, jelen esetben 2011.01.01-től 2012.februárig 180 bérezett (pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelemmel ellátott) napja, mert táppénzben, tgys-ben, vagy GYED-ben részesült és az az Ön számára kedvezőbb, a GYED alapja az utoljára folyósított egészségbiztosítási ellátás (jelen esetben a tgys) alapja lesz.

Amennyiben a kifizetőhely szóbeli tájékoztatását nem érti a 217/1997 (XII.1) Korm. rend. 39. § (3) értelmében azt kérheti írásban.

Ha ezen sem tud eligazodni, vagy azt továbbra sem érti kérheti a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervének a segítségét, akik indokolt esetben a foglalkoztatónál (tb kifizetőhelyen) helyszíni ellenőrzést tarthatnak.

kicsim79 # 2013.01.18. 08:06

Tisztelt szakértő! Segítségét szeretném kérni.2011.06.hó-tól-2012.07.hó-ig 4-órás munka viszonyban voltam,utána 2012.08-tól-2012.12-ig 8 órában voltam bejelentve.Szeretném tudni ha idén szülök kaphatok-e gyedet és az mennyi lenne?Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!

szlano # 2013.01.18. 08:59

Tisztelt Dödölle1!

Nagyon köszönöm a választ!

Már csak az lenne a kérdésem, hogy akkor az én esetmeben a TGYÁS lesz a GYED alapja, azt viszont miért a 2010-es év átlagjövedelméből számolják? Amennyire tudom a TGYÁS kezdőnapjától viszzamenőleg 1 évet kell figyelembe venni (ami 2011. szept.). Már csak azért lenne ez számomra kedvezőbb, mert 2011-ben jóval többet kerestem, mint 2010.-ben.

Köszönettel!

T. szlano!

Amennyiben 2011.IX. hóban szült tgys ellátást kb. 2012. februárig kapott, majd ezt követően folyósítottak GYED-et.

Egy 2012-ben induló GYED alapja -ha az irányadó időszakban, jelen esetben 2011.01.01-től 2012.februárig nincs 180 bérezett napja- a 2012-es minimálbér, vagy ha a munkaszerződés szerinti jövedelme ennél alacsonyabb a m. szerződés szerinti jövedelme lesz a GYED alapja.

Ha azonban azért nincs az irányadó időszakban, jelen esetben 2011.01.01-től 2012.februárig 180 bérezett (pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelemmel ellátott) napja, mert táppénzben, tgys-ben, vagy GYED-ben részesült és az az Ön számára kedvezőbb, a GYED alapja az utoljára folyósított egészségbiztosítási ellátás (jelen esetben a tgys) alapja lesz.

Amennyiben a kifizetőhely szóbeli tájékoztatását nem érti a 217/1997 (XII.1) Korm. rend. 39. § (3) értelmében azt kérheti írásban.

Ha ezen sem tud eligazodni, vagy azt továbbra sem érti kérheti a Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervének a segítségét, akik indokolt esetben a foglalkoztatónál (tb kifizetőhelyen) helyszíni ellenőrzést tarthatnak.

Mici83 # 2013.01.21. 05:22

Tisztelt Munkajogàsz!

2006.aug.14-től dolgoztam közalkalmazottkènt (óvodàban) 2011.szept.26-ig.( 136 ezer bruttom volt)Szept.27-től dec.31-ig munkanèlküli voltam.2012.jan.1-től àpr.25-ig fizettem magam utàn a tb-t.Àpr.26-tól vagyok bejelentve egy vàllalkozóhoz,havi brutto 93 ezerrel.Nov.22-től tàppènzen vagyok ikerterhessèggel. Szülèsem vàrható ideje aug.,de az ikreknèl egy hónappal hamarabb,tehàt július!
A kèrdèsem az lenne,hogy mennyi tgyàs ill gyed-et fogok kapni? Mire szàmíthatok?
Kèrem vàlaszoljon,vàlaszàban remènykedem.
Tisztelettel ès köszönettel!

mákati # 2013.01.22. 17:24

Kedves Szakértő, segítségét szeretném kérni az alább vázolt kérdésemben.
1996 óta folyamatos munkaviszonyom van, 2010 májusában született meg a gyermekem, a születése napjától TGYÁST vettem igénybe, majd, GYED 2 éves korig, 2012 májustól, jelenleg is GYES. Bejelentett bruttó bérem 145.000.-Ft volt, így 90ezer ft felett kaptam, majd 80. ezer felett GYED-et. Idén májusban jár le a GYES, még nem jött össze a második baba, de szeretnék.

Kérdésem az lenne, hogy mi van akkor, ha májusig összejön, akkor visszamegyek dolgozni, mert más lehetőség gondolom nincs, van kb. 1-1,5 hónap szabim. Mi van akkor, ha a gyerek születéséig nem lesz meg 365 nap munkaidőm, vagy nem tudom mennyi kell legyen, akkor csak annyi pénzt fogok kapni, mint most is a GYES-re az a kb.25 ezer ft.+2 gyerekre családi. Egy ismerős mondta ezt, de nem tudom, hogy tényleg így van-e, nem számít semmit, hogy előtte mennyi ideje dolgozom?

Esetleg tudna segíteni, hogy milyen lehetőségeim vannak, és kb. nagyságrendileg mire számíthatok anyagilag. köszönöm szíves válaszát.

Zília # 2013.01.23. 09:16

Tisztelt Szakértő!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz hogy kirúghatnak-e a munkahelyemről ha most megyek vissza gyedről de teherbe esek pár hónapon belül?2007 óta dolgozom határozatlan idejű munkaszerződéssel, 2010 novemberében született a lányom, előtte táppénzen voltam, szülést követően gyeden voltam.Most megyek vissza 30-án dolgozni határozatlan idejű szerződéssel.Szerettünk volna még egy babát de eddig nem jött össze.Ha mostanában sikerül teherbe esnem akkor felmondhatnak nekem?
Válaszát előre köszönöm!

Nóra213 # 2013.01.28. 12:18

Tisztelt Szakértő!
2006.04.05-én szültem meg harmadik gyermekemet. Előtte nem dolgoztam, így gyest majd gyetet kaptam. 2010.03.17-től 2010.12.07.ig dolgoztam négy órában a gyet mellett. Bruttó bérem 145000 ft volt. 2014.04. hóban lejár a gyetem.Ezután jogosult leszek valamilyen ellátásra? Esetleg munkanélküli segélyre? Ha igen, akkor a kapható összeget miből számítják ki? Előre is köszönöm a válaszát!

ciaoanna # 2013.01.29. 20:18

Tisztelt Szakértő!

Közalkalmazotti munkaviszonyban dolgozom határozott idejű szerződéssel, ami 2013.augusztus 30-ig él. 2013.július 23-ra vagyok kiírva szülésre első gyermekemmel. Több kérdésem is van:

  • Szeretném a tgyás után a gyed-et igényelni: akkorra már nem lesz munkaviszonyom, kérdésem, hogy ettől függetlenül igényelhetem-e a gyed-et és annak összegét miből fogják kiszámolni?
  • Szülési szabadság kezdő napjával kapcsolatban: oktatási intézményben dolgozom, ahol a tényleges munka június közepéig tart, így akár egészen addig dolgozhatok. Melyikkel járok anyagilag jobban: ha a lehető legkorábban, június végén kiveszem a szülési szabadságom, vagy ha várok vele a szülés napjáig?
  • Munkaviszonyom megszűnésekor a benn maradt szabadságot a munkáltatómnak ki kell fizetnie: az én esetemben ebbe mi számít bele?

Előre is köszönöm a válaszát,
ciaoanna

XXL - Családos # 2013.02.01. 12:34

Tisztelt Jogászok.
A problémám a következő lenne:
Jelenleg TGYÁS-ból léptem át GYED-be. A munkáltatóm papírjait aláirtam, és beadtam.
Számomra telyesen úgy tűnik, hogy kizárólag bántásból folyton hívogatnak munkaidő lejárta előtt 15-20 percel hogy azonnal menjek be bizonyos papírokat aláírni, hozzáteszem biciklivel tudnék menni az ónosesőben, a munkahelyemre ami a város másik felében van.
Legutóbb is felhívtak, hogy nagyon sürgős bemennem, eddig a párom volt ojan kedves, hogy haza hozta a papírokat és másnap vissza is vitte. (jól meg is fázott)
Ma ujabb hívást kaptam, munkaidő vége előtt 2 percel, hogy azonnal alá kell írni az év végi bérpapírt, és hogy átvettem azt de a férjemet nem küldhetem mert nem hozhatja haza.(ha elment volna sem ért volna oda időben)
Mit lehet tenni ienkor, mert volt helyzet mikor 250km-t kelett utazni egy átvételi elismervényért mert azt állították nagyon sürgős (Persze lehet sürgős is volt, de a hozzátartozó papírokat előtte 1 héttel vittük vissza, akkor nem adtak volna átvételit, hogy irjuk alá!)
Ma 130km-re voltunk csípőszűrésen a fiammal, de utasítottak menjek be mert minden dolgozó eddíg meg tudta oldani, csak mi nem...
Nem akarom megütni a bokám, de ezt már nem bírom folytatni, hogy mindíg a leg alkalmatlanabb időben keresnek ma pl:12:17-kor hívtak és 12:15-kor zárják az ajtókat és mennek haza.
Kérem segítsenek mit tehetek ienkor?

FöMö # 2013.02.04. 09:36

Tisztelt Szakértők!

Kislányommal 2013.03.22-ig GYES-en vagyok.
Jön a 2. baba, akit 2013. szept. 27-ére várunk.
A jelenlegi munkahelyemen van még 28 nap kivehető szabadságom, azonban a munkahelyem közös megegyezéssel 2013.ápr. 1-ig megszűnik (ne menjünk abba bele, hogy ez mért következik be). Az 1. gyerek születése előtt a fizetésem bruttó 135.000 Ft volt.

Úgy gondolom a munkahely megszűnése után is jogosult leszek TGYÁS, GYED igénybevételére, akkor is ha nem helyezkedem el másik cégnél és közben táppénzt vagy munkanélküli segélyt veszek igénybe.
Jól gondolom, hogy elmehetek táppénzre a munkahely megszűnése után ill. hogy járni fog a TGYÁS,GYED?
A táppénz első 15 napja ez esetben a volt munkáltatót terheli?

Ha jól számolom, a szülésig nem tudok 180 nap munkaviszonyt felmutatni (még a szabadságokkal együtt sem, ha most munkába állok egészen a szülésig), így a TGYÁS,GYED alapja mindenképp a bruttó 135.000 Ft-lesz?
Ez esetben jobban járok, ha a szabadságos napjaimat sem dolgozom le, hanem kifizettetem, mert így kevesebb járulékot vonnak?

Önök mit javasolnak, mit tegyek?

A gyes lejártával az 1. gyereket férőhely hiányára hivatkozva nem veszik fel óvodába. Ha a TGYÁS, GYED igényléshez szükséges a bejelentett munkahely, a férjem felvehet a vállalkozásába, de ettől még nem lesz jövedelmünk csak járulékfizetési kötelezettségünk erre az időszakra.

Válaszukat előre is köszönöm:
FM

pazs # 2013.02.04. 09:51

Fömö: rosszul gondolod. Ha nem vagy biztosított a szülés napján, nem jár se tgyás, se gyed, se táppénz, csak gyes, Passzív táppénz nincs, tehát a munkaviszonyod megszűnése után táppénzre sem leszel jogosult (a szülés előtt sem).

XXL-családos: nem vagy köteles bemenni, küldjék ki postán.

nandy # 2013.02.04. 20:58

Így van, pénzbeli ellátások (úgy mint... táppénz, TGYÁS, GYED) igényléséhez alapvetően kell az aktív biztosítási jogviszony.
Megszűnt munkahely után álláskeresési, közben táppénz, új munkahely... hát lehetetlen jó választ adni.

FöMö # 2013.02.05. 07:46

Tisztelt Szakértők!

Köszönöm válaszuk.
A GYES lejártával, 2013.03.23-án munkába állok, majd 2013. 03.31-el közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszony. Ez után a következők lehetőségeket látom:

  • munkába állok 2013.április 1-el, majd amilyen gyorsan lehet, táppénzre megyek (ha jól tudom, akár 1 ledolgozott nap után is igényelhetem a táppénzt) és aztán TGYÁS-ra,
  • bejelentkezem munkanélkülinek (3 hónapig jár az álláskeresési járadék?), majd munkába állok, ahonnan táppénzre megyek majd TGYÁS-ra.

A TGYÁS-t aug. 30-al indíthatom el leghamarabb.
Ennek és GYEd-nek alapja a bruttó 135.000 Ft lesz?
(ha a 180 napot, mint ledolgozott munkanapot kell érteni, a mai naptól a szülésig nem jöhet össze már)
Estemben is csak a 2012-es év elejéig mehetnek vissza?

Köszönöm válaszuk:
FM

susy09 # 2013.02.05. 09:00

Tiszelt Szakértő!

Ismerősöm ügyében lenne kérdésem.

1980.-ban született, 2009.05 hónapban szülte meg fiát 1 gyermeke van azóta is.

Most lenne esedékes hogy április körül visszamehetne dolgozni félállásban (hétfő-szerda-pénteki napokon).

2009 májusa előtt mielőtt szült az az évi szabadságait kivette mind.

Amit meg szeretnék tudni most hogy visszamenne hány nap szabadság illeti még meg?

Köszönöm a válaszát.

susy09 # 2013.02.05. 09:02

Előző kérdező vagyok. Amit hozzátennék hogy jelenleg is kap gyes-t a tartós betegsége miatt, de oviba már járogat szeptember óta.

Köszönöm

queen33 # 2013.02.06. 09:19

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg 14 hetes kismama vagyok. Szeretnék elmenni táppénzre. Valószínűleg még a szülés előtt felszámolják a céget ahol dolgozom. Tehát a szülés időpontjában nem lesz munkahelyem....Ilyen esetben is jár a TGYÁS és a GYED?
Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.02.06. 10:10

Ha még nem rendelték el a felszámolást, akkor akár még óvodába is mehet az a gyerek, mire vége lesz. Nem megy az olyan pikk-pakk.

pandas # 2013.02.06. 17:39

Tisztelt Szakértő(k)!

2013. március végén jár le a gyesem. 1998 óta dolgozom a cégnél. 2010. márciusban született a kisfiam.
Szóban bejelentettem visszatérési szándékomat a munkáltatónak. Úgy néz ki nem tudnak visszavenni.
Kérdéseim:

1. Hivatalosan/írásban mikor kell bejelentenem a visszatérési szándékomat, ha a gyes lejártakor szeretnék visszamenni. Mennyiben más a bejelentési kötelezettség, amennyiben hamarabb szeretnék?
Jelenlegi tv. szerint van-e vmelyik esetben a munkáltatónak újrafoglalkoztatási kötelezettsége?
2. Ha nem tudnak visszavenni, akkor az felmondást jelent?
Kaphatok-e végkielégítést? A felhalmozott szabadsággal mit csinálnak ilyen esetben? Ki kell fizetniük? Nem veszhet el csak úgy gondolom… Vagy esetleg addig állományba vehetnek amíg letöltöm?

bodzasokk # 2013.02.13. 09:21

Tisztelt Szakértő!

2013.01.06-tól GYED-en vagyok a kisfiammal, az Ő születése előtt pedig a 2010-ben született kislányommal voltam itthon. 2012. szeptemberében felszámolást indított a cég, ahol dolgozom, így valószínűleg már nem tudok jövőre visszamenni (GYED lejártakor mennék). Határozatlan idejű munkaszerződésem van. Azt szeretném tudni, hogy ilyen esetben milyen járandóságok illetnek meg (végkielégítés, kifizetett szabadság, stb.), valamint, ha jár, akkor azokat hol és mikor, milyen formában kell megigényelnem? Vagy ezeket mindenképpen kifizetik az én külön kérésem nélkül is?
Segítségüket előre is köszönöm!

Ars Iustitiae # 2013.02.15. 07:48

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnék, hogy a GYED -hez szükséges ,365 napos biztosítási időbe mely ellátások számítanak bele?
Bele számít az a táppénz is, amelynél a terhesség miatt nem tudja édesanya ellátni a munkáját?

A törvény úgy foglamaz, hogy a biztosítrotti időt követő táppénz vagy baleseti táppénz.
Mi van azzal a táppénzzel, amely a várandóssággal kapcsolatos?Az beleszámít-e?

Ennek függvényében vállalunk gyereket.

A válaszokat köszönöm.

Kisvaki # 2013.02.15. 20:46

Tisztelt szakértő!

2010 november végéig volt munkaviszonyom. Decemberben passzív táppénzen voltam, majd januártól álláskeresésin. 2011. májusában szültem. Az lenne a kérdésem, hogy ha szeretnék második gyermeket, mennyi időre kellene elhelyezkednem ahhoz, hogy ne csak a gyesre legyek jogosult? Illetve ha mondjuk most gyes alatt szeretnék már elhelyezkedni, akkor hány órás munkaviszonyt lehet létesíteni? Válaszát előre is köszönöm!