GYED, GYES, munkaviszony?


KoJu # 2012.10.23. 19:53

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni.

2010. augusztusában megszűnt a munkaviszonyom (7 év folyamatos m.viszony), azóta nem találtam semmit, a munkanélküli segélyem lejárta után együttműködő maradtam a munkaügyi központtal. 2012. februárjától apósommal itthon vagyok ápolási díjon (havi nettó 26.550Ft).
Jelenleg várandós vagyok, 2013. április elejére várjuk a férjemmel első babánkat.
A kérdésem az lenne, milyen ellátásra leszek jogosult? Csak gyest, családi pótlékot, és anyasági támogatást fogok kapni, vagy figyelembe vehető valamilyen szinten (pl. méltányosság) a 7 év munkaviszony, vagy az ápolás? Azt tudom, hogy szülés után az ápolási díjra már nem leszek jogosult. :(

Köszönettel: KoJu

Ancsika80 # 2012.10.25. 15:06

Kedves Szakértő!

2011. májusában született a kisfiam, a GYED-em tehát 2013. májusában le fog járni. Tervezünk egy második babát, de 2014 előtt biztos, hogy nem fog megszületni. 2002 óta folyamatos volt a munkaviszonyom. A kisfiam születése előtt bruttó 205e Ft volt a munkabérem. Kérdésem, hogy amennyiben nem megyek vissza dolgozni 2013 májusa után, TGYÁS-ra jogosult leszek-e, s hogy jól értelmezem-e, hogy akkor a TGYÁS-t nem a munkabérem alapján számolják majd, hanem maximum a minimálbér kétszeresének a 70%-a lehet? (tehát a GYED összegével megegyezne a TGYÁS összege?). Amennyiben visszamennék állományba 2013 májusától, s kivenném a 2 év során felgyülemlett szabadságomat, majd elmennék táppénzre a második baba születéséig, abban az esetben sem számolnák a munkabérem alapján a TGYÁS-t?
Illetve a táppénz ideje alatt a kisfiamra nem járna semmi (Gyes), csak a táppénz a terhesség miatt?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
Ancsika

anne01 # 2012.10.25. 15:13

KoJu

Csak arra leszel jogosult, amit leírtál.

Nenikő # 2012.10.26. 08:15

Üdv!

Gyed ideje alatt pályáztam egy állásra és ha felvesznek megszakítanám a gyedet, azt a férjem venné igénybe még a megmaradó időre.
Kérdésem az lenne, hogy a munkahelyemet, ahol fizetés nélküli szabin vagyok értesítenem kell-e, vagy esetleg meg is kell szüntetnem azt a munkaviszonyt, vagy maradhat-e a fizetés nélküli szabi? Van-e védettségem egyik, vagy másik helyen a gyermekem 3 éves koráig?
Ha meg kell szüntetnem a munkaviszonyomat, a szabimat ki kell fizessék?

bigdady # 2012.10.26. 08:16

Sziasztok!
Mi alapján kap ma gyed-et egy kismama? Mi a számítás?
Köszi

boldrik13 # 2012.10.30. 09:27

Mire Számíthatok????
Érdeklődnék gyes gyed tgyás /és nem is tudom milyen támogatások vannak/felől,hogy mi jár a barátnőm esetében!! A barátnőmmel nem vagyunk összeházasodva!És egy nem tervezett babától most teljesen bepánikoltunk! Nekem nincs bejelentett munkahelyem!A barátnőmnek pedig 3hónapja nincs bejelentett munkahelye most járt le neki a munkanélküli mert előtte 3év bejelentett munkaviszonya volt! Olvastam pár dolgot de elég nehéz kibogarászni a lényegét!
Nem tudjuk h mi lenne a jó h most még jelentse e be magát vagy már ténylegesen felesleges! És így szinte semmilyen támogatást nem tudunk megigényelni! Azt tudom, vagyis remélem, hogy jól, hoy a gyes alanyi jogon jár ami elég kevés!De mi van a többi támogatással azt nem tudom sajnos!Világosítsatok már fel!!!!!!!!

anne01 # 2012.11.01. 10:41

boldrik13

Biztosított jogviszony nélkül egyszeri anyasági támogatás, gyes és családi pótlék jár. Esetleg önkormányzatnál lehet érdeklődni támogatások felől.

http://www.allamkincstar.gov.hu/…ozasi_segely
http://www.allamkincstar.gov.hu/…gi_tamogatas
http://www.allamkincstar.gov.hu/…aladi_potlek

karola22 # 2012.11.01. 13:29

Tisztelt Szakértő!
2011.07.08-tól van szerződésem egy élelmiszer boltban bolti eladóként 8 órában ami 2012. december 31.-ével lefog járni és nem fogják meghosszabbítani! Én 2012.06.14. óta táppénzen vagyok mert babát várok, február 19.-ére vagyok kiírva! 8 nap szabadságom bent van még és a kérdésem az lenne, hogy azzal a 8 nappal mi lesz?
Válaszát előre is köszönöm

neovill # 2012.11.01. 19:05

Üdvözlet!
Segítséget szeretnék kérni a következő dologban.
2 éve dolgozom ugyanannál a cégnél az első gyermekem születése óta most a második gyermekemmel december 2-re vagyok kiírva.
A munkáltatóm közös megegyezéssel ki akar jelenteni november 1.-től,mondván ,hogy nekem ebből semmi hátrányom nem származik.
De én úgy gondolom hogy ha egy hónapig sehova nem vagyok bejelentve és úgy megyek el GYED-re az biztos negatív hatással lesz a továbbiakra.
A papírt nem írtam alá de nem tudom most hogyan tovább sajnos ebben a témában nincs kihez fordulnom.
Mi az ami ilyenkor jár nekem vagy mik a lehetőségeim?
A választ előre is nagyon köszönöm.

anne01 # 2012.11.02. 16:41

karola22

Szabadságmegváltás címén kifizetik.

ObudaFan # 2012.11.02. 16:43

karola22

Pénzben megváltja a munkáltató.

neovill

Majd a munkáltató eldönti, megkockáztat-e egy felmondást.

anne01 # 2012.11.02. 17:05

neovill

Nem vagy köteles elfogadni a közös megegyezést, vagy ha mégis elfogadnád, akkor is csak olyan kondíciókkal, ami min. egy munkáltatói felmondás esetén járna.

Pénzbeli ellátások igénybevételének alapvetően két feltétele van:

  • aktuális biztosítási jogviszony
  • az igénybevételt megelőző két évben legalább 365 nap biztosított idő.

Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt, és

  • a biztosítás fennállása alatt, vagy
  • a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy
  • a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül.

emelkedett.

Gyermekgondozási díjra jogosult:

  • a biztosított, gyermeket szülő anya, ha a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
  • a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,
  • a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt szűnt meg feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállta alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt.

Tgyás-nál még van olyan lehetőség, hogy a szülést megelőző 28. naptól igényelhető. Ahhoz, hogy gyedet kaphass, a tgyás-nak mindenképpen még a biztosítási jogviszony fennállása alatt kell indulnia.

Mindenesetre a munkáltatót is értem. Azt írod két éve dolgozol a cégnél és már a második gyermekedet várod. Valójában ténylegesen nem dolgozhattál neki sokat, de buta módon nem határozott idejű szerződést kötött veled.

Gitta1955 # 2012.11.06. 14:57

Segítséget szeretnék kérni, lányom köztisztviselőként dolgozik, határozott idejű szerződéssel gyeden lévő kismama helyén. A kismama második gyermekét várja, az első gyermek 2 éves kora betöltésekor, gyed lejártát követő naptól táppénzes állományba kerül.A munkáltatója azon a jogcímen, hogy a kismama táppénzes állomány alatt is visszakerül a státuszba,megszünteti a lányom határozott idejű munkaviszonyát. A kismama nem veszi fel a munkát.Helyes joggyakorlatot folytatnak ? Ha nem akkor hol találom meg az erre vonatkozó jogszabályt ? Köszönettel

kisjázminka # 2012.12.16. 10:39

Tisztelt Jogi fórum!

Segítségüket szeretném kérni, az alábbiakban.
2007.07-től dolgozom egy cégnél. 2008.03-tól tp-re mentem )orvosi javaslatra)6 hónapos terhesen. 2009 áprilisában létszámcsökkentésre hivatkozva küldtek egy felmondólevelet, ami érvénybe lép, ha a mentességem , azaz a gyes lejár. 2010 októberében ismét szültem. 2012 nyarán jeleztem a munkáltató felé, hogy amint lehet, mennék vissza dolgozni. Azt mondták várnak, csak vegyem ki a szabadágaimat. Hogy minél előbb mehessek, törvényileg amit lehetett kifizették, legkorábban január közepén mehetnék. Próbáltam azóta beszélni velük, hogy 6 órában mennék gyes mellett, illetve beszéljük meg a részleteket, milyen területre tudnék visszamenni.Most úgy érzem, vonakodnak, mert vissza sem hívnak telefonon, a megbeszélt időben nem tartozkodnak bent, stb... Kedden megyek be és fel vagyok készülve, hogy azt mondják, nem vesznek vissza. Igényt tarthatok a végkielégítésre? Ami ugye 5 év munkaviszony után (2007.07-20013.01-ig)2 hónap jár. Vagy csak a munkában eltöltött idő számít? Ai 8 hónap?
( jó hír, hogy sikerült egy másik helyre felvételt nyernem, amit akkor pályáztam meg, amikor kezdtek "furcsán" viselkedni velem. Ott január 2-án kell kezdenem. Mivel az előző munkáltatóm, úgy gondolom nem volt tisztességes, nem szeretnék én felmondani, szeretném megkapni, ami "jár". Már ha egyátalán jár nekem valami.
Érdemesebb nekem felmonaniom inkább? Akkor amit kifizettek szabadságot, abból a 15 napra eső részt vissza kell fizetnem?
Ha kérhetném sürgősen a válaszukat, mert kedden délelőtt kell bemennem, és nem szeretnék rosszul járni. Válaszukat és segítségüket nagyon megköszönöm. Szép Ünnepeket

Orchidea21 # 2012.12.18. 19:24

Tisztelt Jogi Fórum!
23 hetes kismama vagyok,veszélyeztetett terhes.Sajnos 5.hetesen kórházba kerültem azóta táppénzen vagyok.Munkaviszonyban állok 2012.07.16.óta.Előtte is dolgoztam,de akkor alkalmi munkavállalóként.Azelőtti munkaviszonyaim a következők:
2010.07.01-2010.12.31
2011.04.01-05.31
2011.10.01-11.30
2012.04.01-06.29
és most lejár 22.én a biztosítási jogviszonyom,amit a Háziorvos közölt velem.Munkáltatóm,egy magáncég szólt,hogy mondjak fel,hogy továbbra is biztosított legyek a munkaügyi központ által.Nem tudom nem kérhetnék-e fizetetlen szabadságot,vagy lenne-e jogom hozzá,hogy legalább márciusig megmaradjon a munkaviszonyom,mert akkor már kivehetném a Thgy?Válaszukat előre is köszönöm!Megértem,hogy nem akar tovább alkalmazni,hisz munkába nem tudok állni,veszélyeztetett terhességem miatt,de ez akkor mi lenne a megoldás?


Tanácsra várva :(

safner # 2013.01.08. 09:43

Tisztelt szakértő!
Azzal a kéréssel fordulok önökhöz,hogy 2013.03.09.én lejár a gyed.,és három gyermekem van.Jeleztem a munkáltatóm felé hogy vissza szeretnék menni dolgozni.Az új Munkatörvény szerint ,milyen jogok illetnek meg és van-e a gyermekem 3 éves koráig valami védettség,ha fel akarnak mondani.Határozatlan idejű munka szerződésem van 6 éve.
Köszönettel!

balimali # 2013.01.08. 10:37

Tisztelt szakertok!
Masik topicban kerdeztem mar, de hatha itt hamarabb elofordul hozzaerto.
Amikor a terhessegemet bejelentem a munkaltatonak, kell-e orvosi igazolast vagy kiskonyvmasolatot adnom? Leepitesek varhatok, igy minden nap szamit, lehet, hogy mielott megkapom a kiskonyvet, ram kerul a sor. A masik, ha megis "megeloznenek", akkor jol tudom, hogy a szules napjan biztositottnak kell lennem, hogy a tgyast es a gyedet kapjam? Ha a szules napjan munkanelkulin vagyok, akkor biztositott vagyok? Hosszu evek ota folyamatosan dolgozom, igy a megelozo 562 nap is megvan az elmult ket evben. A tgyas es gyed kozotti valtashoz kell kulon biztositottsag?
Koszonettel,
Balimali

Berni81 # 2013.01.08. 18:26

Tisztelt szakértő!
Határozott idejű, közalkalmazotti jogviszonyom (tanár)megszűnt, mialatt első gyermekemmel gyeden voltam.(kb 1,5 éve) Első gyermekem február másodikán lesz 2 éves. Második gyermekem 2012 dec elején született.
Mikor járok jobban, ha gyedet vagy gyest igénylek? Egyáltalán melyikre vagyok jogosult?

gibbonita # 2013.01.10. 10:45

Tisztelt Jogi Fórum Tisztelt Ügyvédek!

Jelenleg 2013. végéig gyeden vagyok, + 2014. végéig tart a fizetésnélküli szabadságom-.
2012. év végén tájékoztatást kaptam, hogy a továbbiakban technikai átadás-áthelyezés miatt a 2014. évtől a Járási hivatalban dolgozom.

2013. jan. 2.-án megkerestem az új munkáltatómat, ahol megtudtam, hogy a jövőbeli munkám a korábbi helyemtől teljesen más,ill. a végzettségemmel teljes irányban eltérő osztályon és a 2 diplomámnak nem megfelelő a munkakör.
Egyenlőre persze a bérem változatlan marad, de utalás történt rá, hogy valószínű mire visszatérek dolgozni már a béreket realizálják a betöltött munkakörhöz, így jócskán károsulttá válhatok mert kb.55 ezer forinttal lesz kevesebb a nettó bérem mondván nem diplomaköteles munkakört töltök be.
Mik a lehetőségeim?Mit tehetek?

Ha továbbtanulást is felajánlok csakhogy érdemben elhelyezzenek, van esély másik munkakörre vagy más osztályra áthelyezésre? Van ennek törvényes háttere?
Visszautasíthatom a felajánlott munkakört következmények nélkül?
Van felmondási-felmentési védelmem kismamaként?

Van esetleg olyan munkajogi törvény, bármi ami nem lenne azzal egyenlő, hogy olyasmit írok alá amivel nem értek egyet.

Pereskedni nem akarok,csakis a közös megállapodásra törekszem.
Tudom, hogy írtam már ebben a témában, de nagyon fontosak volnának ebben a kiszolgáltatott helyzetben a jogi alátámasztások számomra!Kérem segítsenek!Köszönöm!

Gibbonita

pazs # 2013.01.10. 13:28

Berni81: a gyeddel nyilvánvalóan jobban jársz (legalább a háromszorosa a huszonvalahányezres gyesnek), de az csak akkor jár, ha van munkaviszonyod vagy legalábbis álláskeresési járadékot kaptál a szülés napján.

gibbonita: a kismamák addig vannak védve, amíg fizetés nélküli szabadságon vannak, utána az általános szabályok szerint fel lehet mondani nekik, amire a létszámleépítés, átszervezés, a munkakör megszüntetése pont megfelelő indok. Sajnos. Elfogadni nem vagy köteles semmit, de ha nincs meg a státuszod, fel fognak mondani.

VVBB # 2013.01.14. 11:51

Tisztelt Szakértők!

2012.10.10. óta tgyás-on vagyok, 2013.03.16-ig, utána majd Gyed-en leszek. Hallottam, hogy a munkáltatóm nevet vált (másik cégbe viszi át az embereket, az ügyvezetőtől kezdve mindenki más lesz, de ugyanott, ugyanazokkal fognak dolgozni.. - munkaerőkölcsönző cég - ) Nem egészen vagyok tisztábban, hogy mit jelent a "jogutód" fogalma, de úgy gondolom, hogy egyszerűen csak megszüntetik a mostani cégben lévő munkaviszonyokat, és másnaptól a másik cégben lesznek az emberek, új szerződéssel. Ez rám nézve mit jelent? Engem is kötelesek áttenni, vagy egyszerűen megszűnik a cég és ezzel passzív GYED-en leszek, és megszűnt a munkaviszonyom? Ha valaki el tudná mondani, hogy mire érdemes figyelnem, illetve mit várhatok, azt nagyon megköszönném!!

gibbonita # 2013.01.14. 15:12

Tisztelt Szakértők!

Azt szeretném megkérdezni, ha áthelyezés után (Járás) olyan munkakörbe kerültem ahová nem kell diploma
és sajnos egyértelmű, hogy a régebbi bérem helyett 60%-kal fogok kevesebbet keresni és esély sincs ügyintézői pozícióra akkor egyáltalán mit tehetek?

  • Akkor most, hogy gyeden vagyok visszavehetővé válik a bérem a munkakörömhöz igazítva akár most is amíg fizetés nélküli szabin vagyok?

Vagy majd csak akkor ha visszamegyek dolgozni?

  • Ha aláírom az új munkaszerződésemet-ami ugye jócskán anyagi károsulttá tesz, de gyed alatt mit tehetnék?!?- ha visszamegyek dolgozni és felmentésemet kérem, már az új bérem szerint történik a végkielégítés kifizetése?Vagy figyelembe veszik a korábbi 5 év bérét is?Vagy csak azt?

Sos , várom a válaszukat!Köszönöm!

pazs # 2013.01.14. 15:16

gibbonita:

  1. nem, csak ha visszamész dolgozni
  2. az új (akkor jelenlegi) béred szerint.
gibbonita # 2013.01.14. 21:10

Kedves Pazs!

Köszönöm a gyors válaszokat, sokat segít a döntésemben.
Még egy kevés kérdésem volna:

  • Csak új munkaszerződést lehet velem aláíratni, és a továbbiakban változatlan marad a szerződésem(mert ugye írta-nem változtatható a fizetésem gyeden)vagy
  • Nemcsak új munkaszerződést új bérmegállapodást is aláírathatnak majd velem?
  • Ha nem, és a felmentést választom( ha addig nem alakul+ fordulat) már a szabadságom ideje alatt(2 év alatt felhalmozott kötelezően kivett szabadság)akkor is az új bérrel lesz kiegyenlítve a végkielégítés vagy akkor nem?

Előre is köszönöm a segítségét!
Tisztelettel:Gibbonita

Bikicsini # 2013.01.15. 15:06

Tisztelt Szakértők!

Meg szeretném kérdezni önöket, hogy GYED-en vagyok 2012 dec.25-től, előtte július 10-től THGYÁS-on voltam, és rendesen kaptam mind a THGYÁS-t és a GYED-et is kapom még. Pedagógus vagyok és a múlt tanévben(2012 júniusig) ösztöndíjprogramban(Útravaló-Macika) után is kaptam valamennyicske pénzt is. Az ösztöndíj program 2012 szeptembertől is folytatódik, de a szerződést nem kötötte meg még(megbízási szerződés) az intézményen belűl és az ösztöndíjprogram részéről sem senki. Felmerűlt az a kérdés, hogy lehet-e GYED alatt ezt folytatni? Az ösztöndíj intézmény részéről azt mondták, hogy mivel ez ösztöndíj, ezért nincs rá semmi ok hogy ne lehessen folytatní Gyed alatt, mert ez adómentes juttatás. Másrészről meg ez végül is a tanulok mentorálásáról szól, és elvileg semmilyen munkavégzés nem folytatható Gyed alatt.
Előre is köszönöm válaszukat!