GYED, GYES, munkaviszony?


Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.12. 20:27

tényleg csak egy évre visszamenőleg lehet ?

Én ezt nem mondtam.

sziszimama # 2007.10.12. 20:17

Sziasztok! A kérdésem hasonló lenne az előzőekhez: Jan. 20.-án lejár a gyedem, azután kivenném a szabadságomat tényleg csak egy évre visszamenőleg lehet ?
32 éves közalkalmazott vagyok, 12 év folyamatos munkaviszonnyal. Hány nap ez kb.?

bkriszti # 2007.10.12. 18:44

Köszönöm a gyors választ. És a gyerekek után járó pótszabadság minden naptári évre jár, vagy csak időarányosan?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.12. 17:51

Megtehetik.

bkriszti # 2007.10.12. 17:26

Tisztelt Tanácsadó!

Október 10-én ítam meg a kérdéseimet a fórumba. Tudna segíteni nekem ezekben a kérdésekben? Sajnos vitába keveredtem a munkáltatómmal néhány dologban, ezért sürgősen szükségem lenne segítségre az akkor feltett kérdésekkel kapcsolatban. Segítségét előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.12. 16:46

A gyermeknevelés céljára adott fizetés nélküli szabadságnak csak az első évére jár szabadság, a többire már nem.
Azt sem tartom valószínűnek, hogy a szülési szabadságot ne adták volna ki.

bonyolult # 2007.10.12. 12:25

Tisztelt Tanácsadó!
A törvénytárban utána néztem a problémámnak, de nem vagyok benne biztos, hogy jól értelmezem a jogszabályokat: 2003. augusztusában szültem - előtte dolgoztam, illetve táppénzten voltam-. A GYED lejártát követően táppénzre mentem - ismét terhes lettem -, majd szülést követően ismét GYÁS, GYED. 2008. januárjától igényelhetném a GYES-t. Természetesen mielőtt visszamennék dolgozni bejelenteném visszatérési szándékomat is. Kérdésem: mennyi szabadság jár összesen (3 gyermekem van, 2003-tól már évi +4 nap jönne szóba, 2006-tól +6 nap), szülési szabadságot sem vettem igénybe. Ha jól számoltam szóba jöhet 24 hét szülési szabadság, majd 4 évre visszamenőleg az éves rendes szabadság a gyermeknapok hozzáadásával? 2003-ban már 31 éves voltam.

csipi005 # 2007.10.12. 12:15

Sziasztok,
hátha valaki tudja: a passzív táppénz időszaka beleszámít a GYED-hez szükséges 180 nap munkaviszonyba?

nati72 # 2007.10.12. 08:47

Sziasztok!
Valószínű, hogy ezt a kérdést már más is feltette a fórumon, csak nem akartam átnézni az egészet.
A kérdésem az lenne, hogy ha dolgozom és mellette GYESt is kapok, akkor a munkáltató felmondhat-e nekem?
Azért szeretném tudni, mert most intézem, hogy vissza mehessek dolgozni, már ki is számolták, hogy január 30.-ig van szabadságom, intézem a GYESt, viszont ott lebeg a létszámleépítés a fejünk felett. Nem szeretnék úgy járni, hogy a szabi után bejelentik, hogy mégsem vesznek vissza.
Közalkalmazott vagyok, határozatlan idejű szerződéssel.
Másik kérdés: gyermekotthonban dolgozom, ha esetleg az egészet bezárnák, akkor ilyen esetben mi történik? Fel kell ajánlaniuk másik munkakört? Vagy simán elküldhetnek?

Elnézést a sok kérdésért, de eddig még sehol sem kaptam ezekre szakszerű választ.
Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.11. 17:31

gyes

andrea76 # 2007.10.11. 14:37

Sziasztok,Jó napot!
én azt szeretném megkérdezni,hogy kisbabám lesz,még kicsi a terhességem!Dolgoztam,de nem volt bejelentett munkaviszonyom auz elmúlt pár éveben és jelenleg sincs!
Mikre vagyok ilyenkor jogosult?
vagy semmire?
dolgoztam,demivel kellett a pénz,választanom kellett,hogy nemjelentenek be vagy nem keresek pézt,mert nem lesz munkahelyem!
hova fordulhatok és mi jár nekem?
Köszönöm!

Kála # 2007.10.11. 12:18

Akkor azt mondod,h.az összegyült szabadságot azt ki kell fizetniük ha én ezt bejelentem
KBS nem mondott ilyet. Nem kifizetniük kell, hanem kiadni.

És mi van ha kitolásból visszavesz és mondjuk olyan helyre tesz ami a végzettségemnek nem megfelelő(mondjuk a varrodába, mert ez 1 ruhagyár)Azt megteheti?
A munkakörödet a munkaszerződésed meghatározza, amíg azt közös megegyezéssel nem módosítjátok, addig abban a munkakörben kell, hogy foglalkoztasson (legfeljebb ajánlatot tehet a szerződés módosítására).

maklarim # 2007.10.11. 11:56

Köszönöm!

Akkor azt mondod,h.az összegyült szabadságot azt ki kell fizetniük ha én ezt bejelentem.Abban az esetben is, h.még nem vesz vissza?
Ráérek novemberben beadni v.adhatom most is?
És mi van ha kitolásból visszavesz és mondjuk olyan helyre tesz ami a végzettségemnek nem megfelelő(mondjuk a varrodába, mert ez 1 ruhagyár)Azt megteheti?
Márcsak azért is, h.ne ők mondjanak fel hanem én, mert azt gondolják azt ugysem vállalom és akkor mondhatja, h.nem ő engedett el.ezek nagyon rafináltak!

És ha nem vesz vissza kifizeti a szabit utána mi van?
Kapom tovább a gyest?Ennyi?

Azért kérdezem ennyire aprólékosan nehogy még v.mi kibúvót találjanak!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.11. 10:48

Írásban jelentsd be, hogy november 15-ével megszünteted a gyermeknevelés céljából adott fizetés nélküli szabadságot, és visszatérsz dolgozni. Kéred, hogy közöljék, milyen időponttól kezdve adják ki a korábbi évekről megmaradt szabadságodat. (Legkésőbb 30 napon belül kell, de ha gondjuk van a foglalkoztatással, akkor nyilván nem lesz akadálya, hogy ezzel kezdj.)
A gyes ideje alatt még csak rendes felmondással sem élhetnek.
A többi az ő gondjuk.

maklarim # 2007.10.11. 10:41

Sziasztok!

A problémám a következő:a kisfiam nov.14-én betölti a 2 évet.
Szerettem volna visszamenni dolgozni ahol azt mondták,h.így is túl sok a létszám amíg gyesen vagyok nem vesznek vissza,(pénzügyi vezető vagyok,voltam.)és különben is míg távol voltam megszüntették a munkakörömet.
De más beosztást sem ajánlanak, semmit.
Viszont a gyesem ugye nagyon kevés lesz.
Én ezt nem tudom elfogadni, mi az, h.nem köteles visszavenni?
Ez tényleg létezik?
Kérlek ha v.ki tud segítsen nekem,mert ha ez jogtalan amit csinálnak én nem hagyom annyiban!

Előre is köszönöm!

Bündér # 2007.10.10. 17:02

Üdvözlet!
A problémám a következő:

2008 máj. 7-étől regisztrált munkanélküli vagyok. Előtte 6 évig dolgoztam. Aztán augusztusban férjhez mentem, és a férjemhez költöztem kb. 400 km-re a régi lakhelyemtől. Munkát is már az új városban kerestem volna. Csakhogy közben július elején terhes lettem, jelenleg a 4. hónapban vagyok. A munkanélküli segélyem 2008. jan. 31-én lejár. A szülés várható időpontja 2008. március vége.

Szeretném kérdezni, hogy mindezek figyelembevételével jár-e nekem bármilyen TB-támogatás, ellátás, GYED vagy GYÁS?

Ha most elvégeznék egy tanfolyamot a munkaügyi központon keresztül, az az időtartam nem számít bele a járadék-folyósításba?

Lehetséges-e, hogy a fennmaradó két hónapra kifizetem magam után a tb-járulékot?
Vagy egyáltalán mi a legjobb ebben a helyzetben?

Előre is köszönöm!

Videotip # 2007.10.10. 07:32

Sziasztok!
A következő szituációban szeretném a tanácsotokat kérni:
A jelenlegi munkahelyemen 2001.01.03 óta állok alkalmazásban, idén június 25-én lejárt a GYES-em, majd kivettem a megillető szabadságaimat, s ezt követően a céggel megállapodtunk, hogy elbúcsúzunk egymástól. Időközben ismét babát várok, 2008. március 21 a szülés várható időpontja.
A megegyezés alapján a munkaviszonyom 2008.02.15-én jár le. Eztuán ugye ha gondolom 45 nap passziv táppénzre még el tudok menni. Ez simán kitart március 21-ig. Utána viszont passziv TGYAS, passziv GYED/GYES járna. Nem tudom ez mit jelent pontosan, anyagiak terén számít valamit?
A kérdésem az lenne, hogy szerintetek hogy járnék jobban? Elmenni passzív táppénzre, vagy munkanélkülinek jelentkezni néhány hétre s utána kivenni a szülési szabit (1 hónap) még a szülés előtt??
Várom véleményeteket.

bkriszti # 2007.10.10. 07:10

Sziasztok!

Lejárt a gyesem,mentem volna vissza dolgozni, de főnököm azt mondta nem tud munkát biztosítani nekem, ezért ha lejár a védelmi idő felmondanak. Kiszámoltuk a felhalmozódott szabadságot, ami 90 napra jött ki.(2 gyerek után).Azt mondták, hogy a felmondási időben nem kell bemennem dolgozni, mert ezekre a napokra majd a felhalmozódott szabadságból levonnak amennyit kell, és csak a fennmaradó szabadságot fogják utána kifizetni.Megtehetik ezt, hogy az egész felmondási időre szabadságot írnak ki? Másik kérdésem: a gyes utáni szabadság kiszámításánál a gyerekek után jár pótszabadság. Ha 2004.szept.25-én született a második gyermekem, akkor 2004-2006 februárjáig tarott az az időszak, amig a gyás és a gyed első éve tartott. Akkor ebben az esetben 2004,2005,2006 évre is jár külön külön a 4 nap szabadság, vagy csak egyszer jár a 4 nap, vagy időarányosan kell kiszámolni minden egyes évre, hogy a négy napból mennyi jár?
Köszönöm a segítséget.
Üdv.:bkriszti

Truzzancs # 2007.10.08. 21:22

Üdvözlet!

A következő dologban szeretnék segítséget kapni:
köztisztviselőként alkalmaznának határozott időre, egy gyesre menő helyére, 2-3 évre, ezt ugye nem tudni.

A kérdés az, ha elfogadom az ajánlatot, és közben én is gyesre mennék, akkor a babának még addig kellene megszületnie, amíg a szerződés él? Már hogy minden anyagi dologra jogosult legyek?

Felmondhatnak közben azért, mert terhes lettem?

Mivel közben megszűnik a szerződés, akkor gondolom szabadság sincs, hisz nincs ki kiadja. Nem? Vagy hogy van ez?

És ha utána jönne a második baba is, akkor mi a helyzet?
Ott miből számolnák a juttatásokat? Mire lennék jogosult?

Minden infót szívesen veszek ezzel kapcsolatosan!

Előre is köszönöm a válaszokat!

Üdv. Rita

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.08. 16:18

A fizetés nélküli szabadság megszűnésétő számított legfeljebb 30 napon belül.

Tikiboy # 2007.10.08. 16:16

20 hónapig GYED-en voltam, és visszamentem a régi munkahelyemre dolgozni, GYES mellett 8 órában.
A GYED alatti felhalmozódott szabadságomat mikor kaphatom meg a GYES alatt esetleg vagy csak a GYES után. Várom mielőbbi válaszát! Előre is köszönöm!

zandok # 2007.10.08. 09:55

Segítségeteket szeretném kérni.

Jövőre tervezünk babát, és nem tudom, hogy lenne nekem a legmegfelelőbb anyagilag, ekhós vagyok 80eFt az alapom:

  1. távmunka (már ha cégem engedi)
  2. elmegyek gyes-gyedre
  3. megszüntetem januártól az ekhot és teljes bérszámot kérek

Előre is köszi a segítséget.

Valaki le tudná írni a lehetőségeket, meg egyáltalán hogy vannak ezek a gyes-gyed-gyás meg ilyenek..

Köszi:Z

csipi005 # 2007.10.05. 12:36

időközben fény derült a válaszra, megosztom: a megbízási szerződéssel ledolgozott idő beszámít ilyen esetben, mert amennyiben az egészségbiztosítási járulék befizetésre került, úgy a megbízásos jogviszony is GYED-alap.

viszont felmerült egy újabb kérdés a témában, ha valaki tudná rá a választ, megköszönném: a passzív táppénz időszaka vajon számít?

csipi005 # 2007.10.05. 02:04

sziasztok!
jelenleg a megbízási szerződéssel dolgozom, a havi díj meghaladja a 19.650 Ft-ot, így a kifizető 29 % Tb járulékot fizet, én pedig 8,5 % nyugdíjjárulékot valamint 4+3 % egészségbiztosítási járulékot. beleszámít az így ledolgozott időszak a GYED-hez szükséges 180 napba?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.04. 16:50

Nem kell felmondaniuk, a munkaviszony a határozott idő leteltével megszűnik.