GYED, GYES, munkaviszony?


Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.15. 20:18

Az utolsó hozzászólás nem egészen helytálló. Annyi állásod lehet egyszerre, amennyit el tudsz látni, illetve ahány munkáltató hajlandó szerződni veled. Nincs semmiféle jogi korlát.

Viszont arról, ha valaki az egyik munkahelyén gyermeknevelés céljából adott fizetés nélküli szabadságon vam, miközben a másikon dolgozik, az a véleményem, hogy joggal való visszaélés. Hacsak nem a munkáltató hozzájárulásával történik.

liridavi # 2007.10.15. 20:04

Házacska: a gyes mellett régen 4 órában lehetett melózni, kivéve ha otthoni munkavégzésről volt szó. A 4 órát felemelték 8-ra, nem többre. A munkaviszonyodat meg rendezned kéne. Egyszerre két föállásod nem lehet. És ráadásul, ha másodállást vállalsz, azt be kellene jelentened a teljes munkaidőben foglalkoztató munkáltatódnál, mert az ő beleegyezése is kell hozzá, nehogy érdekellentétek legyenek.

liridavi # 2007.10.15. 19:57

Raczeti: A gyes nyomtatványt a Magyar Államkincstár Trületi Ig-nál lehet beszerezni (ahol laksz), összege a mindenkori öregségi nyugdíjminimum, mínusz a nyugdíjjárulék, és napi 8 órában lehet melózni mellette. Az apuka is igényelheti természetesen, lényeg az, hogy családon belül, csak egyfajta ellátást lehet igényelni (tgyás, gyed, gyes). A gyes ugyanúgy állampolgári jogon jár, mint a csp, csak a gyerkőc 3 éves koráig.

raczeti # 2007.10.15. 19:45

Sziasztok!

Afelől szeretnék érdeklődni, hogy veszélyeztetett terhesként táppénzen lévő kismama helyett (akinek a már meglévő gyermekére járna a GYES,de a táppénz miatt azt nem igényelte meg) igényleheti-e az apuka a GYES-t akár meglévő munkaviszony mellett? Ha igen, ehhez nyomtatványt honnan kell kérni?
Válaszotokat előre is köszönöm!

házacska # 2007.10.15. 18:18

Tisztelt Kovács Béla Sándor!
Tegnap este írtam egy levelet,sajnos nem érkezett hozzászólás hozzá.Ezt azt jelenti,hogy ebben az estben nem tud tájékoztatást adni?
A levelemet ismét bemásolom,hátha mégis van valaki aki érdemleges segítséget tud nyújtani.
Köszönettel.
házacska

Két munkajoggal kapcsolatos kérdésem lenne,amelyben szeretném a segítségüket kérni.
Az egyik az lenne,hogy jelenleg Gyesen vagyok a kisfiammal ,a munkahelyemen határozatlan idejű szerződésem van.Egy kórházban van már 10 éves munkaviszonyom,mint ápoló.Most lenne egy lehetőség,hogy megpályázzam egy sérült gyermekekket ellátó intézmény ápolásvezető állását.Azt szeretném tudni,hogy van -e lehetőségem teljes munkaidőben (napi 8 óra) munkát vállalni úgy,hogy a kórházban nem mondom fel a munkaviszonyomat,vagyis ott továbbra is Gyesen maradnék.
A másik az lenne,hogy azon a helyen ahova dolgozni szeretnék menni,ott az ápolók 8 órás munkarendben dolgoznak.(délelőttös,délutános,éjszakás).Van- e jogszabályi akadálya annak,hogy ezt a munkarendet 12 órásra változtassam?(nappalos,éjszakás)A környékünkön már mindenhol átálltak kétműszakos munkarendre,mert így kevesebb szakdolgozót kell foglalkoztatni.
Válaszukat előre is köszönöm!!Házacska

Truzzancs # 2007.10.15. 09:09

Tisztelt Kovács Úr!

Elnézést kérek, ha szánonkérőnek hatott a kérésem!
CSupán választ szerettem volna kapni a kérdésemre.
Köszönöm a válaszát, sokat segített!

Tisztelettel és köszönettel
Hévizi Rita

liridavi # 2007.10.15. 07:45

Lényeges, hogy a tgyás és a gyed is az átlagjövedelem alapján jár. A br.91.700,- Ft a plafon.

liridavi # 2007.10.15. 07:42

A tgyás és a gyed bizt.jogviszony alapján jár (jól tudod a feltételeket), ennek hiányában csak gyes-t kapsz. A baba 1 éves koráig nem vállalhat munkát a feleséged, csak utána válthat gyes-re, az mellett a napi 8 órát is ledolgozhatja hivatalosan. A gyes a mindenkori nyugdíjminimum összege, minusz a nyugd.járulék, a gyed br.: 91.700,- Ft minusz az adó, a nyugdijjárulék. A tgyás- ból csak adót fizetsz, semmi mást az összege pedig az előző naptári év minden jövedelmének (mellékállás is) 70%-a. A tgyás 168 napig jár. Vagyis ha a baba születésétől kéritek, akkor a baba fél éves koráig), utána kell megigényelni a gyed-et, ami a gyermek 2 éves koráig jár, ezt követően kell igényelni a gyest. Ezen ellátásokat mind az anya, ugy az apa is igényelheti (persze egyszerre csak az egyik) ha a kritériumoknak megfelel. Igényelni az aktuális ellátásokat a lejárat előtt igényeljétek kb. 2 héttel az átfutási idő miatt.

Szittyi # 2007.10.15. 07:27

Üdv mindenkinek!

Feleségemmel januárra várjuk első babánkat. Sajnos úgy hozta a sors, hogy feleségem munkahelye a terhessége előtt, május 1-gyel megszűnt. Utána regisztráltatta magát munkanélkülinek, valamint alkalmi munkát vállalt.
Úgy tudom, hogy a gyed feltétele, hogy a szülést megelőzően 180 biztosított napja legyen a kimamának 2 éven belül. Ez a feltétel teljesül is.
Kérdésem mégis az, hogy kaphat-e gyed-et, és hogy mi lesz ennek az összege. (Úgy tudom, hogy a szülést megelőző naptári év napi jövedelmének a 70%-a a gyed.)
Ebben az esetben tehát egyrészt beleszámít az év első 4 havi bére, a munkanélküli segély és az alkalmi munkavállalói kiskönyvben megjelent jövedelem?
Ezek összegének a 70%-át kell elosztani 365-tel?
Mi az a tgyás, és mikor jár?
A gyed mikortól jár?
Ha időközben talál magának munkát, akkor, ha a gyerek elmúlt 1 éves, válthat-e gyesre gyedről?
Mikor lehet ezeket igényelni?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.15. 06:05

A gyedre a gyermek kétéves koráig jogosult a szülő. A jogosultságot nem befolyásolja, ha a folyósítás tartama alatt a munkaviszony megszűnik. (Maga a gyed is biztosítási jogviszony.)

debrecen81 # 2007.10.15. 05:59

Tisztelt Kovács Úr,

kérdésem: meddig jár a GYED?

Parom a megelozo egy evben biztositott volt (tehat a minimum 180 nap megvan); sajnos hatarozott ideju munkaszerzodese van ( ami jovo ev vegen jar le). Ha gyermeket szulne jov evben, a GYED csak addig jarna, amig egyebkent munkaviszonya lenne?

házacska # 2007.10.14. 18:52

Két munkajoggal kapcsolatos kérdésem lenne,amelyben szeretném a segítségüket kérni.
Az egyik az lenne,hogy jelenleg Gyesen vagyok a kisfiammal ,a munkahelyemen határozatlan idejű szerződésem van.Egy kórházban van már 10 éves munkaviszonyom,mint ápoló.Most lenne egy lehetőség,hogy megpályázzam egy sérült gyermekekket ellátó intézmény ápolásvezető állását.Azt szeretném tudni,hogy van -e lehetőségem teljes munkaidőben (napi 8 óra) munkát vállalni úgy,hogy a kórházban nem mondom fel a munkaviszonyomat,vagyis ott továbbra is Gyesen maradnék.
A másik az lenne,hogy azon a helyen ahova dolgozni szeretnék menni,ott az ápolók 8 órás munkarendben dolgoznak.(délelőttös,délutános,éjszakás).Van- e jogszabályi akadálya annak,hogy ezt a munkarendet 12 órásra változtassam?(nappalos,éjszakás)A környékünkön már mindenhol átálltak kétműszakos munkarendre,mert így kevesebb szakdolgozót kell foglalkoztatni.
Válaszukat előre is köszönöm!!Házacska

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.14. 15:18

A határozott idejű munkaviszony megszűnik a szerződésben foglalt idő elteltével a fizetés nélküli szabadság ideje alatt is.
A TGYÁS és gyed igénybevételének felétele a szülést megelőző 2 éven belül összesen 180 nap biztosítási jogviszony, és az, hogy az utolsó biztosítási jogviszony 45 napnál nem régebben ért véget.

OFF
Csak, hogy tiszta legyen: aki itt válaszol, az azt önszorgalomból, altruizmusból, grátisz teszi. S ha egy kérdésre senki nem válaszol, hát senki nem válaszol, nincs mit számon kérni.
ON

Truzzancs # 2007.10.14. 14:21

Üdvözlet!

10.08-ai kérdésemre tud valaki válaszolni? Nem írt rá senki semmit. Örök titok marad?
Kérem válaszoljon!

Köszönettel
Rita

Ancsa és Gyurka # 2007.10.14. 08:49

Tiszteletem! A kérdésem az lenne, hogy térítéses főiskolára járok 2004.szept.01-től. 2007. május 15-dikén szültem. Jelenlet TGYÁS-on vagyok. Úgy tudtam, hgoy megillet a tandíjmentesség, de elutasítottak azzal az idoklással, hogy három feltételnek kellett volna megfelelnem.

  1. 2006.12.31 előtt létesített hallgatói jogviszony.
  2. 2007.08.0. előtt (ekkor lépett hatályba az új kormányrendelet) valamelyik első félév első napján már jogosult volt Tgyás, Gyed, Gyes ellátásra
  3. 2007.09.03-dikán(ekkor kezdődött a félév) is jogosult valamelyik ellátásra.

    Állításuk szerint a második pont nem teljesült, így nem vagyok jogosult a tandíjmentességre.

    Az én értelmezésem szerint valóban nem vagyok, illetve voltam a 2007. év második félévére jogosult, mert a félév első napján nem voltam ellátáson. Azonban miután május 15-dikén szültem, a 2007-2008- as évfolyamban már jogosult lennék, hiszen a 2007 szeptember 1-jén kezdődő félév első napján már jogosutl voltam ellátásra, tehát teljesült a második pont is.

    Vajon kinek van igaza jelen esetben?

    Előre is köszönöm válaszát.

    Rábáné Baráth Andrea

bkriszti # 2007.10.13. 22:33

Október 10-i kérdésem egy részletére szeretném még megkapni a választ. Második lányom 2004.szeptember 25-én született. 2004 végén gyáson voltam, majd 2005-ben és 2006 elején töltöttem a gyed első évét. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben hogyan kell kiszámítani a gyerekek után járó pótszabadságot? Mind a három évre (2004,2005,2006) jár a 4 nap (a töredékekre is), vagy csak időarányosan jár? Segítségét előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.13. 21:20

Cca. 105 nap szabadság? Na, az egy kicsit soknak tűnik, még akkor is, ha a szülést megelező év szabadsága is teljes egészében bennragadt volna.

sziszimama # 2007.10.13. 20:49

Én még mindíg nem értem hogy számolják ezt a szülés utáni felgyülemlett szabadságot, a sógornőm egy gyerekkel GYED után, nov. 10-től április végéig szabin volt

Bündér # 2007.10.13. 19:00

Okt. 10-i kérdésemet módosítanám/kiegészíteném a következőképpen:
2007. május 7-től álláskeresési járadékot kapok 270 napig, 2008. január 31-ig.

Előre is köszönöm a segítséget.
Bündér

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.13. 17:56

Visszaolvas egy kicsit. Ha még mindig nem világos, tovább kérdez.

Bencebéka # 2007.10.13. 17:55

Sziasztok!!

Segítségre lenne szükségem, megyek vissza dolgozni, és szerintem nem jól számolták ki a munkahelyemen a szabadságomat. Aki tud segítsen nekem, nagyon köszönöm.

Kisfiam most nov.20-án lesz 2 éves, jan.2-től újból dolgozom (sajnos muszáj).
Mennyi szabadság jár nekem? 2005.nov,20-án szültem, arra az évre már nem maradt szabim, viszont jár 2006 és 2007-re teljes, ha jól tudom, plusz a gyerekre is 2 nap/év. most 34 éves vagyok.
Jogszabály szerint szülési szabadságra isjár rendes szabadság.a munkahelyem szerint összesen 35 nap jár nekem.Szerintem ennél több, eleve az éves rendes szabim 23-24 nap+2 nap évente. én úgy gondoltam, hogy körülbelül 50 nap szabim van.
aki tud segíteni a kiszámolásban, kérem segítsen.
Nagyon-nagyon köszönöm.
sziasztok
bencebéka

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.13. 17:31

Nem, kedves bonyolult, nem egy év szabadság jár, hanem valamivel több. Ugyanis a fizetés nélküli szabsdságnak csak az első évére jár, de jár a TGYÁS és a szülési szabadság idejére is, és ha szülést megelőző évben nem vetted ki a teljes szabadságot, akkor még azt is ki kell adniuk.
De ezt a munkáltatónál a bérelszámoló elvileg jobban tudja, mint én.

Kriszta79 # 2007.10.13. 13:07

Hello!

Olvasgattam az előző hozzászólásokat, kérdéseket és végülis hasonló problémám lenne nekem is...
Jelenleg Gyed-en vagyok itthon, ami 2008. júniusában telne le, de mivel ismét terhes vagyok és akkorra várom a babát, szeretném előtte kivenni a felgyűlt szabikat, utána pedig a szülésig táppénzre menni.
Ha jól értelmezem, akkor ha a terhesség tényét már megállapították, ezalatt az idő alatt nem rúghatnak ki? Igazából mondjuk csak februártól venném ki a szabadságot, mert addig suliba járok és így még jár a tandíjmentesség. Addigra meg azért már látványos lesz a terhesség... Nem tolhatnak ki velem?

bonyolult # 2007.10.13. 11:02

Tisztelt K_B_S!
Gyors válaszát nagyon köszönöm! Utána néztem, valóban a szülés napját megelőzően visszamenőlegesen megkaptam a szülési szabadság és a táppénzt különbözetét!
Szóval akkor EGY ÉV SZABADSÁG JÁR VISSZAMENÕLEG, jelen idő szeriint 25 nap + 6 nap= 31 nap.

Kedves csumák!
Egyébként a jogszabályok valóban mindent feketén-fehéren leírnak, a Jó Isten pedig csak azért teremtette a jogászokat, ügyvédeket, hogy azokat különböző képpen értelmezzék és véget nem érő perek során kifejtsék álláspontjukat. Ha mindenki úgy értelmezné ahogy az le van írva, akkor rájuk nem is lenne szükség.

csumák # 2007.10.13. 07:01

kbs
Én imádom a stílusod, de nem mindenki érti.Nem mindegy hogy kecsesen ringó fecske, vagy recsegve fi.gó kecske.
aszta-pádaganuszta-ászana- csak ne viszketne annyira


jano