GYED, GYES, munkaviszony?


Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.13. 20:43

Gyedet úgy kaphat az ember, ha fizetés nélküli szabadságon van. De a gyes ideje alatt is megilleti a felmondási védelem.

satanka # 2007.11.13. 20:39

Köszönöm a választ és lenne még egy kérdésem.
Az Ön által említett "fizetés nélküli szabadság" az a GYED-re vonatkozik?

satanka # 2007.11.13. 20:32

Közben volt kb.168 nap szülési szabadság is.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.13. 20:27

Több, mint egy évig táppénzen?

Egyébként a gyermeknevelés céljából fizetés nélküli szabadságon lévő munkavállaló munkaviszonyát nem lehet rendes felmondással megszüntetni.

satanka # 2007.11.13. 20:23

Sziasztok!

Egy számomra elég bonyolult problémával fordulok hozzátok, hátha tudtok nekem érdemben segíteni.

2006.szeptember végén volt egy komoly balesetem, mely munkából hazafelé menet történt. Ekkor már 4 hónapos terhes voltam. Azóta munkahelyi baleset címszó alatt 100%-os táppénzen vagyok, és közben februárban megszületett a gyermekem.
A cég, ahol munkaviszonyom van azt fontolgatja, hogy leépítés miatt februártól elbocsájt és addigra én már GYED-en leszek.

Az lenne a kérdésem, hogy ezt megteheti-e vagy köti valamilyen jogszabály a "kezét"?

Válaszotokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.13. 13:57

Nem miért, hanem mikor. Amikor a gyest már több mint 30 napja megszüntette.

Blanxx # 2007.11.13. 13:49

Miért mondhatnak fel neki? Próbálunk nem utolag kérdezni de neki hagyott más lehetöséget a munkáltató, mert elözöleg másban állapodtak meg. De nálam rendben ment minden ki segitettem HR-es kolléganöt amikor elakadt:)) Szerencsére itt sok mindennek utánna tudtam olvasni:))

marcipán # 2007.11.12. 15:04

Bocs, elírtam valamit. GYÁS-ról szó sincs GYES-ről beszélek.
Kérdés: Ezalatt az idő alatt munkabér és GYES is jár?

marcipán # 2007.11.12. 14:59

Üdvözlet!

A következőkben kérném a segítségeteket:

Jelenleg GYED-en vagyok, és december elejétől visszamennék dolgozni a munkáltatómhoz a régi munkakörömbe. Főiskolára is járok alapképzésben, valamint a kisebbik gyerek is elmúlt már 1 éves. Szeretnék úgy visszamenni, hogy a munkabér mellett a GYES összegét is megkaphassam és a tandíjmentességet se veszítsem el. Szereztem információkat a neten, mit kell tennem, de szeretném, ha megerősítenétek benne, jól értelmezem-e a dolgokat.

A munkáltatóval egyeztetni kell a fizetés nélküli szabadság megszüntetésének időpontját, ez december 2.
A GYED folyósításának megszüntetését kell kérni. Utolsó nap: december 1.
GYES- t kell igényelni december 2-től,
A tandíjmentesség pedig GYES alatt is jár, független attól, dolgozunk-e.
A munkáltatónak be kell jelenteni, hogy GYES-t folyósítanak részemre.

A felgyülemlett szabikat egyből kiadják, tehát dec. 2-től február végéig még nem kell bemennem, Kérdés: Ezalatt az idő alatt munkabér és GYÁS is jár???????
A munkabérem folyamatosan minden évben emelték, korrektek.

Van még valami, amire figyelni kell, vagy esetleg kimaradt?

Válaszotok előre is köszönöm!

kisrita # 2007.11.11. 16:55

Nem pletyka a munkáltató hivatkozott valami január elsejei változásra, szóban, írásban meg odadta a felmondást. De lényeg hogy nem jelentette be a terhességet és "sunyiban" ment szülni. Majd amikor megtudta a mukáltató, akkor kirúgta. nem tudom hogy így rá is vonatkozott -e a védettség, de ez nem is lényeges.

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.11. 16:51

A szülési szabadság ideje alatt se lehet, a gyermekgondozás céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság ideje alatt sem lehet, sőt a gyes alatt akkor se lehet, ha mellette teljes munkaidőben dolgozik a szülő.

A pletykákat meg hagyjuk.

kisrita # 2007.11.11. 16:47

Köszönöm. És mi van amikor már megszületik a baba? Gyás és GYED ideje alatt? Kolléganőjét szülés után pár héttel tették ki. Részleteket nem ismerem.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.11. 16:24

A határozatlan idejű munkaviszonyt rendes felmondással nem lehet megszüntetni a terhesség ideje alatt. (Ha pórbaidős, akkor sem mondanak fel, hanem indoklás nélkül megszüntetik a munakviszonyt.)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.11. 16:21

De igen.

kisrita # 2007.11.11. 16:18

Én előre kérdeztem, de nem kaptam választ még :(

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.11. 13:20

El. Ha nem vigyáz, akár a munkaviszonyát is felmondhatják.
Mi lenne, ha nem utólag kérdeznétek...

Blanxx # 2007.11.11. 11:13

Sziasztok!

Következö lenne a kérdésem: barátnőm GYes mellett visszament dolgozni. A munkáltató ragaszkodott hozzá a felgyülemlett szabadság idejére kérvényezze a Gyes szüneltetését, ameddig ez nem történet meg nem voltak hajlandoak elinditani a szabadság kiadását. Ilyenkor mi a teendö? Ezt a pénz már elbukta? A helyi Tb-nél nem tudtak segiteni....
Köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.11.11. 11:01

Nem szüntetik meg a munkaviszonyt. A határozott idő lejártával megszűnik.

veresAni # 2007.11.11. 09:08

Tiszteletem!

Kérdésem a következő:
Most 4 hetes terhes vagyok. A munkaviszonyom 2007 dec.31-én lejár. Ha a szerződés lejárta előtt megyek táppénzre, úgy, hogy tudják, hogy terhes vagyok, akkor megszüntethetik-e a munkaviszonyomat. Ha igen, akkor a szülésig milyen ellátást kaphatok? Az elmúlt 2 évben folyamatosan volt munkaviszonyom.

Válaszát előre is köszönöm!

kisrita # 2007.11.10. 09:22

Kérdésem a következő:

Ha valakinek határozatlan idejű szerződése van, és tehesség miatt táppénzen, majd tgyás, gyed-en van megszűntetheti -e a munkáltató a munkaviszonyt.Ha igen milyen esetekben.
A terhességet írásban jelentette be a munkáltatónak.

Kolléganőjét kitette a munkáltató miután szült, valami január 1-i módosításra hivatkozva. Ő nem jelentette be a terhességet és a szülést.

Előre is köszönöm

veruci # 2007.11.02. 10:23

szteletem!

Olyan ügyben szeretnék segítséget kapni,hogy gyes lejárta után nem tudtam visszamenni dolgozni és így közös megegyezéssel megszünt a munkaviszonyom!A munka viszonyom 1999.06.22 -én kezdődött és papír szerint 2007.10.04-ig volt.2002 árp.14-től 2002 juliús 05-ig betegállományba voltam.ekkor született meg az első gyermekem. 2004.10.04-én megszületett a második gyermekem,aki 2007.10.04-én töltötte be a 3évet.Ma kaptam kézhez a papírokat és nagyon keveslem a szabadságidőmet.Összesen 21 nap szabadságot kaptam ennyi évre!!Most viszont úgyhallotam az ismeröseimtől hogy ennél sokkal több napot kellett volna kapnom.Én 1979.11.27-én születem,úgy tudom ,hogy ezis számit a szabadság időnél.Ez ügyben szeretnék segítséget kapni!
Lenne még egy olyan kérdésem ,hogy gyes ideje alatt én lehetek fizetésnélküli szabadságon??Úgyanis a papíron 2007.10.01.-10.04.-ig ez van feltüntetvE:Tudna nekem egy közeli összeget is mondani ?hogy mennyit kellenne nekem kapni erre az időszakra?én minimálbérrel voltam bejelentve:
válaszát előre is köszönöm!
Ferenczné K:veronika

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.31. 17:22

Tizenkettőt is. Be - ha beveszik.

Andyka # 2007.10.31. 14:25

Tisztelt szakértők!

A kérdésem az lenne, hogy GYES mellett lehet-e dolgozni? És ha igen, mennyit?
Csak 4 órát vagy 6-ot, 8-at?
A gyermekem beadhatom bölcsibe ha elkezdek dolgozni?

alice2 # 2007.10.31. 12:20

Kedves dezset!

Köszönöm a választ!
Ahogy számolgatok, nagyjából pont kijön a szülésig a táppénzre fordítható idő.. (07.19. óta van munkaviszonyom) Előtte nem volt semmi.
De ha jól értem az anyagi részen nem fog változtatni semmit ugye?

butus # 2007.10.31. 11:43

Kedves hozzáértők!
Ismerősöm GYES mellett menne vissza dolgozni kb 4 év után. Munkahelye vissza is venné, de kb. 15 000.- Ft-al emelnék meg a fizetését, ami az éves bérfejlesztésket nézve alul marad jócskán mindenkiétől.Hozzá hasonló munkakörben dolgozó van a cégnél, bár ő kicsit több gyakorlattal, de az ő fizetése a duplája az ismerősömének még így is ha felemelik neki. A munkéltató közölte, hogy ennyit tud adni és vagy jó neki vagy keressen akkor másik munkát. Mit tud tenni ismerösöm? Van valami amivel érvelhetne, hogy több legyen a fizetése? Előre is köszönjük a válaszokat.