GYED, GYES, munkaviszony?


holdi # 2009.04.01. 07:53

Tisztelt Jogtudók!
Az alábbi ügyben kérem sos segitségüket, mert a héten választ kell adnom a munkahelyemen, hogy aláirom-e a közös megegyezést.
Jelenleg gyed-en vagyok itthon a nyolc hónapos kislányommal, és a munkáltatóm meg akarja szűntetni a céget, amiben eddig dolgoztam.

  1. A kérdésem elsősorban az, ha aláirom a közös megegyezést, akkor mit tehetek, hogy a következő kisbabánk (aki egyelőre csak terv) után is kapjak gyed-et??? Jól tudom, ha jelentkezem munkanélküli segélyre még a szülés előtt, akkor biztositott leszek, és jár a tgyás? Utána ismét munkanélküli segélyt kell igényelnem majd ezután a gyed-et?
  2. A munkanélküli segélyt kérvény alapján „automatikusan” megkapja az ember, vagy valaki dönt róla, hogy jár vagy nem?
  3. Mennyi ideig jár a munkanélküli segély ha 12 év folyamatos munkaviszonyom van? (Olvastam olyat is, hogy kb 600 napig jár, de olyat is, hogy 120 napig.) Az összegét hogy kell számolni, mert többféle módszert olvastam (minimálbér kétszeresének 60%-a, minimálbér 75%-a, minimálbér 75%-a+a munkabér 3-10%-a)?
  4. Ha megkapom a végkielégitést, az beleszámit a tgyás és gyed alapba?

Válaszukat elrőre is köszönöm, holdi

edusó80 # 2009.03.31. 17:25

Köszönöm szépen Dödölle1 a mielőbbi választ.
És Még lenne kérdésem.
Mivel tanulok a munkaügyin keresztül, el lehet e menni szülés előtt THGY-re?

Üdv.:)

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.31. 11:12

Itt is érvényes, hogy csak közös megegyezéssel lehet módosítani a munkaszerződést. Ha a munkáltatód ragaszkodik hozzá, akkor az eredeti feltételekkel kell dolgoznod.

Gabriela # 2009.03.31. 10:46

Tisztelt Szakértők!

Szeretnék segítséget kérni: fél évem van hátra a gyesből, szeretnék visszatérni dolgozni,de nem 8 órában, hanem csak 4-ben. Előszőr azt a választ kaptam a főnökömtől,hogy létszámstop van, nincs szabad 4 órás hely.Nemrég felfedeztem ,hogy álláshirdetést adtak fel arra a pozícióra, amire én is várok.Jeleztem, hogy akkor most én visszamennék,persze ködösítettek,visszahívást igértek, és a végén nem történt semmi.Vajon a munkáltató köteles visszavenni akkor is, ha nem ugyanabban a munkaidőben tudnék újra munkába állni?Mit tanácsolnak, milyen válaszlépést foganatosítsak,ha továbbra is ilyen elutasító lesz a cég?
Válaszukat előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2009.03.31. 10:30
Tgyást igen,de gyedet már nem? Segítséget kérnék! Folyamatos több mint 4 év munkaviszonyom volt,az utolsó 2 évben pedig egész jól be is voltam jelentve,2008.02.16-ig.Ekkor közös megegyezéssel elbocsátottak,ám még másfél hónapig passzív táppénzen voltan a volt cégnél,ahol dolgoztam.Ezt követően munkanélküli járadékot kaptam a szülésemig,ami most szüneteltetve van.A maximális összegű tgyást kaptam február 25-ig.Most pedig szerettem volna megigényelni a gyedet,de azt mondták nekem telefonon a MEPnél,hogy azt már nem kapom,aztért mert munkanélküliről mentem el szülni.Azért furcsálom,mert van egy volt kolléganőm,aki pont egy évvel elöttem szült,ugyanígy járt mint én,és ő kapja a gyedet.Méghozzá egész szép összeget. Azt szeretném megtudni,hogy én miért nem kapok,vagy,hogy mit lehetne még tenni,kérni,hogy ne csak az a dúrván 28000 ft havi gyest kapjam? Várom valaki mielöbbi segítő válaszát! Előre is köszönettel! Hajni anya ----------

1. A TB jogszabály -a jogbiztonságot elősegítendő :( - az adótörvényekkel együtt igen gyakran változik, ezért valóban előfordulhat, hogy amíg az egyik anya ugyanazon feltételekkel jogosult valamely ellátásra, addig az 1 évvel később szülő nő már nem.
(2008.01.01-től megváltozott az álláskeresési járadék szünetelésével egyidejűleg THGY és GYED ellátásban részesülők jogállása. (Ezen idő ekkortól már nem biztosítási idő)

2. A telefonbemondással én általában nem elégednék meg, ha nem jár bármilyen ellátás arról a REP nyugodtan hozzon (elutasító) határozatot, az indokolásban részletesen fejtse ki, hogy miért nem jár azon ellátás és nem mellékesen biztosítsa a jogorvoslathoz való jogot.

3. Az általad megadott adatok hiányosak, összességében azonban valószínüleg -a 2-es pontban foglaltak ellenére- igaza van a REP nek.

4. Javasolom, hogy olvasd el az előző hozzászólásomat, annak a végén megtalálható, hogy esetleg mit -és hogyan- lehet tenni.

5. Neked is javasolom a REP Pénzbeli Ellátási Osztályvezetőjét; érdemes tőle időpontot kérni, egyeztetni, a segítségét kérni.

Üdv. :)

Dödölle1 # 2009.03.31. 09:32

Tisztelt Szakértők!

Szülésem várható ideje 2009.08.23.
A szülés várható időpontját megelőző 2 évben volt 180 nap munkaviszonyom. Jelenleg A munkaügyi központon keresztül tanfolyami képzésben veszek részt, és keresetpótló támogatásban részesülök(mi­nimálbér) 2009.09.03.-ig.
Jogosult vagyok-e TGYAS-ra, és GYED-re?

------------------
THGY-ra –fő szabály szerint- az jogosult aki biztosított, (Ez általában azt jelenti, hogy az igénylő munkaviszonyban áll, de lehet főállású egyéni, vagy társas vállalkozó, közalkalmazott, köztisztviselő, bíró, ügyész stb. , illetve biztosított még az álláskeresési járadékban részesülő személy is.

A járulék törvény 4.§. szerint a keresetpótló juttatásban részesülő személy beletartozik az álláskeresési járadékban részesülők fogalmába, azaz biztosítottnak minősül.

(Mindezek jogi alapja megtalálható az 1997. évi LXXX törvény (Járulék, vagy fedezeti törvény) 5.§-ban) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 180 biztosításban töltött idővel, magyarul a szülést megelőző 2 éven belül dolgozott, alkalmazott volt, vagy álláskeresési járadékot kapott stb. (Erről pedig a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII-as törvény 40.§. rendelkezik.)

Fontos az ÉS, azaz a két feltételnek együtt kell teljesülni, csak ez keletkeztet jogosultságot. Szintén ez a szakasz mondja ki, hogy a 180 napba be kell számítani a munkaviszony megszűnése után folyósított "passzív" táppénzes időt is.

Tehát ha a szülés napján e kettő feltételnek eleget teszel jogosult vagy THGY-ra. (Ez a fő szabály, ami azt jelenti, hogy vannak kivételek. Szintén ez a fő szabály vonatkozik a GYED-re is.)

Nézzünk néhány kivételt a teljesség igénye nélkül:
THGY-ra jogosult még az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya, ha a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül megszül.

Jogosult még THGY-ra az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya de ezt követően táppénzben részesült, és ha a táppénz folyósításának az ideje alatt, vagy a folyósítás megszűnését követő 28 napon belül megszült.

  • *-

Aki tehát álláskeresési járadékban részesül az azokon a napokon amelyekre járadékot kapott biztosított.

Az országban az álláskeresési járadékról THGY-ra illetve GYED-re való jogosultság egységes elbírálását, azaz az jogalkalmazást elősegítendő az OEP Főigazgató helyettese körlevelet adott ki a 10064/2008. számon, valamint ez alapján az OEP Felügyeleti Ellenőrzési Főosztálya és az OEP Pénzbeli Ellátási Főosztálya készített egy példákat is tartalmazó tájékoztatót, amit minden REP megkapott. A REP-ek feladata volt ennek a szakmai anyagnak a továbbítása a TB kifizetőhelyek felé. (Ezen tájékoztató –a jogforrási hierarchiának, illetve a jogalkotási törvénynek megfelelően nem jogszabály, csak jogértelmezés az a bíróságot nem köti, viszont az országban történő egységes jogalkalmazás érdekében a REP dolgozóknak kötelezően végrehajtandó utasítás.)

Ezen tájékoztató tehát a Regionális Egészségbiztosítási Pénztárban, illetve a kifizetőhelyeken megtalálható, akinek fentiekkel kapcsolatos, jogosultságot érintő kérdése, kételye van annak azt célszerű a REP Pénzbeli Ellátási Osztályvezetőtől elkérni, abba beletekinteni.

Ezen tájékoztató leszögezi:

  1. Az álláskeresési járadékban részesülő személy biztosított.
  2. Álláskeresési járadékot és THGY-t, vagy álláskeresési járadékot és GYED-et egyszerre nem kaphat senki.
  3. A Foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény szerint szüneteltetni kell a járadék folyósítását, arra az időre, amelyre az álláskereső THGY-ban, GYED-ben, vagy GYES-ben részesül.
  4. Ha ez az ok megszűnik a járadékot tovább kell folyósítani.
  5. Az álláskeresési járadékban részesülőnek megszűnik a biztosítása attól a naptól, amelyiktől az álláskeresési támogatást THGY, GYED, vagy GYES miatt szünetelteti.
  6. Figyelemmel arra a jogszabályi helyre, amely szerint THGY-ra jogosult még az is, akinek megszűnt ugyan a biztosítási jogviszonya, ha a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül megszül az aki az álláskeresési járadékot a szülés napjától szünetelteti „passzív jogon” jogosult THGY-ra.

Erre a tájékoztató az álláskeresési járadék-THGY igényjoggal kapcsolatban a következő példát hozza:

  • A 2006.01.01-től folyamatosan biztosított nő 2007.11.02-től részesül álláskeresési járadékban. 2008.03.02-án megszül. Ettől a naptól THGY ellátást igényel. Az álláskeresési járadék szüneteltetésének kezdő napja 2008.03.03. THGY-t 2008.03.03-tól 167 napon át kaphat.

A másik példa:

  • A 2006.01.01-től folyamatosan biztosított nő 2007.11.02-től részesül álláskeresési járadékban. 2008.03.02-án megszül. Ettől a naptól THGY ellátást igényel. Az álláskeresési járadék szüneteltetésének kezdő napja 2008.03.02. Mivel a biztosítása 2008.03.01-én megszűnt és mivel a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül megszült THGY-t 2008.03.02-tól 168 napon át kaphat.

7. GYED-re fő szabály szerint az jogosul aki biztosított és a szülést megelőző 2 éven belül 180 biztosításban töltött nappal rendelkezik. Jogosult továbbá az is akinek a biztosítása a THGY igénybevételének tartama alatt szűnik meg.

8. GYED-re vonatkozóan az állásfoglalás 3 példát említ. Ebből kettő azt mutatja be, hogy mikor nem jogosult GYED-re az igénylő, 1 pedig azt, hogy mely esetben állapítható meg ezen ellátás az álláskeresési járadékban részesülő személynek.

Az 1. példa:

  • A 2008.03.01-től álláskeresési járadékban részesülő 2008.04.02-án szült.

2008.04.02-án még álláskeresési járadékban részesül, így a THGY-t 2008.04.03-tól igényli.
A THGY ellátás folyósítása ettől a naptól, 2008.04.03-tól kezdődik.
A THGY lejártát követően GYED-et igényel.
Tekintettel arra, hogy a biztosítási jogviszony nem a THGY igénybevételének tartama alatt szűnt meg az igénylő nem biztosított, így részére GYED JOGOSULTSÁG NEM ÁLLAPÍTHATÓ MEG, GYED részére nem folyósítható.

A 2. példa:
A 2008.03.01-től álláskeresési járadékban részesülő 2008.04.02-án szült.
2008.04.02-án még álláskeresési járadékban részesül, a THGY-t 2008.04.02-től igényli.
A THGY ellátás folyósítása viszont csak, 2008.04.03-tól kezdődik. (2008.04.02-ra járadékot, ellátást kapott)
A THGY lejártát követően GYED-et igényel.
Tekintettel arra, hogy a biztosítási jogviszony nem a THGY igénybevételének tartama alatt szűnt meg az igénylő nem biztosított, így részére GYED JOGOSULTSÁG NEM ÁLLAPÍTHATÓ MEG, GYED részére nem folyósítható.

A 3. példa:

A 2008.03.01-től álláskeresési járadékban részesülő 2008.04.02-án szült.
2008.04.02-án még álláskeresési járadékban részesül, a THGY-t 2008.04.02-től igényli.
A THGY ellátás folyósítása viszont csak, 2008.04.03-tól kezdődik.
THGY ellátást kap 167 napig.
A THGY lejártát követően ismét álláskeresési járadékban részesül 2008.11.30-ig Ezt követően (miután a járadékot 2008.12.05-én kifizették a részére) 2008.11.25-től GYED-et igényel.

A GYED jogosultság 2008.11.25-től fennáll. Mivel azonban 2008. 11.25-től 2008.11.-30-ig álláskeresési járadékot (ellátást) kapott a GYED-et csak 2008.12.01-től fogják a részére folyósítani, de ezzel a GYED jogosultságot megszerezte.

Összegezve:

  • Aki álláskeresési járadékban részesül és az egyéb feltételeknek megfelel –azaz a szülést megelőző 2 éven belül van 180 biztosításban töltött napja- az THGY ellátásra jogosult. A szülés napjától kérni kell a járadék szüneteltetését, illetve a THGY folyósítását.
  • Aki így jár el az -fő szabály szerint a fent részletesen ismertetett okok miatt- már GYED-re nem lesz jogosult, de ha a THGY után nem GYED-et, hanem álláskeresési járadékot igényel ismét hónap végéig, majd az utolsó példának megfelelően miután erre az időre a járadékot részére kifizették pár napra visszamenőleges időponttól igényli a GYED-et, úgy jogosulttá válik erre az ellátásra is.

Jelen összefoglaló a fent hivatkozott szakmai anyag alapján készült.

Tekintettel arra, hogy a fentiek jogi szabályozása nem egyértelmű (ezért is született a fent hivatkozott tájékoztató) a félreértések elkerülése érdekében javasolom mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –mielőtt bármilyen ellátást igényelne forduljon bizalommal a REP (Regionális Egészségbiztosítási Pénztár) Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. szellemében, amely jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ a bemutatott okmányok alapján készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Rövidítések:
THGY: Terhességi-gyermekágyi segély
GYED: Gyermekgondozási díj
GYES: Gyermekgondozási segély

Még egy észrevétel: Fentiek a jelenleg hatályos jogszabály alapján igazak. Az, hogy mi lesz 08. hóban előre nem tudható.

Üdv.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.31. 06:56

Más az ő munkáltatójuk, és más a tied.

petrus55 # 2009.03.31. 06:39

Tisztelt...!

Szeretnék érdeklődni, hogy munka közvetítőn keresztül dolgozom egy cégnél 4 órában. Ahol dolgozom cég az cataféria rendszerben van,(Nem a közvetítő). Ott catafériában vannak, én viszont semmilyen támogatást nem kapok pl.: bérlet, utalvány stb.
Jogos ez?
Hiszen szerintem 4 -órában nekem is járna.

edusó80 # 2009.03.30. 11:38

Tisztelt Szakértők!

Szülésem várható ideje 2009.08.23.
A szülés várható időpontját megelőző 2 évben volt 180 nap munkaviszonyom. Jelenleg A munkaügyi központon keresztül tanfolyami képzésben veszek részt, és keresetpótló támogatásban részesülök(minimálbér) 2009.09.03.-ig.
Jogosult vagyok-e TGYAS-ra, és GYED-re?

Dödölle1 # 2009.03.30. 10:29

A kerdesem az lenne, hogy EU-n beluli munkavegzes eseten tudomasod szerint letezik-e barmilyen nemzetkozi egyezmeny, rendelet stb., amely a magyar THGY-ra, GYED-re valo jogosultsagot szabalyozna?

2007. aprilis 1. ota (ot es fel ev munkavegzes utan) a magyar munkaltatomnal fizetes nelkuli szabadsagon vagyok, es uj munkaeszerzodessel dolgozom a magyar munkaltatom anyacegenel, Belgiumban. 2009. julius 1.-tol a belga szerzodesem megszunik, es visszamegyek a magyar munkaltatomhoz. Szeretnenk kisbabat, de nem egyertelmu szamomra, hogy ilyen esetben a kulfoldi munkavegzes milyen elbiralas ala esik:

  • beleszamithatom-e a 180 (360) napba a kulfoldi munkavegzest, vagy "nullarol" indul a 180 (360) napos periodus szamolasa?
  • amennyiben a kulfoldi munka beszamithato, milyen jovedelem a THGY es GYED alapja?
  • hol vannak ezen kerdesek leszabalyozva?

Hangsulyozom, hogy Magyarorszagon allomanyban maradtam, tehat jelenleg fizetes nelkuli szabadsagon vagyok a hazai munkaltatomnal.

Koszonom elore is a valaszokat. Ahogy lattam, masoknak is nagyon hasznos volt a segitseged.

Udvozlettel, Adrienn ----------------------------------------------
Válasz:

1. Igen létezik, az alábbi két EGK rendelet szabályozza:
A TANÁCS 1972. március 21-i 574/72/EGK RENDELETE a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról szóló 1408/71/EGK rendelet
végrehajtására vonatkozó szabályok megállapításáról

és

a TANÁCS 1971. június 14-i 1408/71/EGK RENDELETE a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségen belül mozgó munkavállalókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról

2. A fenti rendeletek egyik alapelve a szolgálati idők összeszámításának az elve, tehát az EGT tagállamban végzett munka időtartama a biztosítási időbe –ha az a magyar jogviszonyok alapján nincs meg- beszámítható.

3. Fő szabály szerint a THGY és GYED számításakor a táppénzszabályt kell alkalmazni.

4. Táppénznél a táppénzalap számításakor kizárólag a magyar jogviszonyban elért keresetet lehet figyelembe venni.

5. Összegezve, azaz a fentiekből következik, hogy –álláspontom szerint- : a THGY és GYED ellátásnál ha Magyarországon a szülést megelőző 2 éven belül nincs/nem lesz 180 biztosításban töltött napod, akkor az EGT tagállamban szerzett szolgálati/biztosítási időt –ha erre vonatkozó kérelmet és igazolást is csatolsz- figyelembe veszik, de az ott elért jövedelmet nem. A jövedelem számításánál az általános (magyar) szabályok alapján kell eljárni. -------------------
A THGY és GYED alapja az általános szabályok alapján: A THGY és a GYED ellátásokat - szinte kivétel nélkül - a pénzbeli egészségbiztosítási járulékköteles jövedelemből számolják.
  • Fő szabály szerint a THGY és GYED alapja is a jogosultságot (a THGY, illetve a GYED indulását) megelőző naptári évi jövedelem, ha a megelőző évben a biztosítás (munkaviszony) folyamatos és az igénylőnek a megelőző évben volt legalább 180 munkabérrel ellátott (naptári) napja. A biztosítás akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs.

Példa: Az igénylő 2009.03.01-én szül és ekkortól is igényel terhességi-gyermekágyi segélyt. Amennyiben 2008-ban végig dolgozott –nagyon leegyszerűsítve- a THGY alapja a 2008.01.01-től 2008.12.31-ig elért keresete lesz.

  • Ha az igénylőnek a THGY-ra, illetve GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőző évben nincs 180 bérrel ellátott naptári napja, akkor a THGY-ra, illetve GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőző 180 (naptári) napi jövedelem lesz az ellátás alapja.
  • Ha ez, illetve ennyi sincs, akkor ahány bérezett napja van -fő szabály szerint- a megelőző évben és a tárgyévben- a THGY-ra, GYED esetén a GYED-re való jogosultságot megelőzően az lesz a THGY, illetve a GYED alapja.

Példa: Az igénylő 2009.03.01-én szül és ekkortól is igényel terhességi-gyermekágyi segélyt. Tekintettel arra, hogy 2008.03.10-től a szülésig táppénzen volt a THGY alapja a 2008.01.01-től 2008.03.10-ig (70 nap) elért munkabére ÉS a 2008.03.10-től 2008.03.28-ig (19 nap) kapott betegszabadságos bére, azaz ezen 89 nap alatt elért jövedelme lesz.

(Fontos szabály, hogy ekkor (azaz ha az igénylőnek nincs az irányadó időszakban 180 naptári napi keresete) bejön a következő pontban részletesen leírt korlát, azaz keressen az igénylő bármilyen sokat is ez alatt az idő alatt (esetünkben 89 nap alatt), -ebből következően az ellátás összegének számítás során bármilyen nagy összeg is jöjjön ki- az 1 napi 100%-os alap nem lehet több, mint (143.000. Ft- : 30= 4766,67 Ft.-)

(A Regionális Egészségbiztosítási Pénztár, vagy ha az igény elbíráló a TB. kifizetőhely, akkor a kifizetőhelyi ügyintéző) mindig az THGY-t, illetve az 1 napi GYED-et számolja ki, majd ha ez megvan ezt szorozzák annyi nappal, ahány nap van az adott hónapban)

  • Ha egyáltalán nincs jövedelme az igénylőnek a megelőző évben és a tárgyévben akkor az ellátást a munkaszerződésben szereplő személyi alapbérből állapítják meg, azonban ha ez magasabb, mint a mindenkori minimálbér kétszerese, akkor maximum csak a minimálbér kétszeresét, azaz 2009-ben max. 143.000Ft-ot lehet figyelembe venni. Ez esetben ennek a 70%-a lesz a bruttó havi THGY összege.

Példa: Az igénylő 2009.03.01-én szül és ekkortól is igényel terhességi-gyermekágyi segélyt. Amennyiben 2008-ban és 2009-ben egészen a szülésig végig GYED-en és GYES-en volt, azaz az irányadó időszakban nem volt jövedelme. A THGY alapja ebben az esetben a munkaszerződésben szereplő 500.000. FT/hó személyi alapbére lesz. Tekintettel azonban arra, hogy ez több, mint a minimálbér kétszerese az 500.000 Ft.-os jövedelme helyett csak a 143.000 Ft-ot lehet figyelembe venni.

Ekkor a THGY napi összegét az alábbi képlet/számítás segítségével kapjuk: 143.000Ft.-:30x70%= 3336,67 Ft.- az 1 napi bruttó THGY összege.

Mindezek jogi alapja megtalálható a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 42. §., 42/D. §. és a 48.§-ban.

6. Kevesen tudják, hogy a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 5.§. kötelezően előírja a REP-nek az ügyfelek tájékoztatását.

Ezen jogszabályi hely szerint: "Az egészségbiztosító tájékoztatja a biztosítottat jogairól és kötelezettségeiről, SEGÍTSÉGET NYÚJT IGÉNYE ÉRVÉNYESÍTÉSÉHEZ.

Mindezek figyelembevételével javasolom, hogy élj a jogszabály adta lehetőséggel és keresd fel a lakóhelyed szerinti Regionális Egészségbiztosítási Pénztár Pénzbeli Ellátási Osztályát, vigyél magaddal minden okmányt (TB igazolvány, kinevezés, munkaszerződés, szigorú számadású jövedelemigazolások, munkanélküli, álláskeresési járadékról szóló, illetve GYES határozatok stb.), kérd meg az osztályvezetőt, - ha kell előzetes időpont egyeztetés után- szánjon rád negyed órát és érthetően magyarázza el a lehetőségeidet. (Többek között azért az osztályvezetőt és nem egy ügyintézőt javasolok, mert ő a témában, helyben az a legmagasabb döntésképes vezető, aki ha valamit kimond azt rajta kívül senki meg nem változtathatja, míg egy ügyintéző szóbeli tájékoztatását felülbírálhatja a revizora, illetve az osztályvezetője. Ha tehát biztos és megmásíthatatlan választ szeretnél bizalommal fordulj a szakosztály vezetőjéhez.)

A fórum jó dolog, de írásban sajnos sokszor nem lehet kitérni részletesen mindenre. (pl. álláskeresési járadékról történő THGY, GYED jogosultságra) (Aztán a válaszadást sokszor az is megnehezíti, hogy a kérdező a jogosultságot érintő lényeges adatokat sem ad meg.)

Ezért, illetve a félreértések elkerülése érdekében is szoktam javasolni mindenkinek, hogy az itt, vagy más fórumon kapott tájékoztatáson túl –ha teheti- forduljon bizalommal a REP Pénzbeli Ellátási Osztályának osztályvezetőjéhez, aki a bemutatott okmányok alapján készséggel segít, ha kell dolgokra visszakérdez….

Én ennyit tudtam segíteni.

Üdv.

terefere # 2009.03.29. 19:31

Tisztelt Szakértők!
Jelenleg Gyed-en vagyok, és szeretném elvállalni egy kft ügyvezetői állását. Úgy tudom ezt Gyed mellett nem tehetem meg. Kérdéseim a következők:

  1. Ha átjelentkezem Gyes-re, akkor így már elvállalhatom? Mi ennek a menete?
  2. Van munkaidő korlátozás (4, 6 óra?) Gyes mellett?
  3. Lehetek ügyvezető másodállásban? (A korábbi munkahelyemen szeretném a pozíciómat megtartani, és majd oda visszamenni.)
  4. Ezek után is köteles lesz a korábbi munkaadóm visszavenni a szülés előtti munkahelyemre?

Válaszukat előre is köszönöm.

kókas # 2009.03.23. 13:44

Szia Pircsi! Igen jól tudod,ezek a különböző juttatások mindig csak 1 gyermekre adhatóak.Az én esetemben a kisfiam még nem volt 1 éves amikor megszületett a lányom,ekkor a kisfiú után nem kaptam tovább a gyed-et,hanem a kislány nevén indult újra útjára a gyás;gyed...Ez a rendszer akkor is igaz ha mint a ti esetetekben is már gyest kaptok.Jó időben rendezzétek,mert a nem jogszerű kifizetéseket visszahívják/bár sok időd már nincs/.A családi pótlék összegét nem tudom pontosan,én 4 gyerekre 64eft.-ot kapok,de ha jól tudom ez nem egyenes arányban nő a gyerekszámmal.Jó egészséget mindnyájatoknak!

Pircsi54 # 2009.03.23. 12:55

Aki tud kérem segítsen!
2007 augusztus 31-én született kisfiam Ádám, vele tgyás-on majd gyeden voltam 2008 október 13-ig. Mikor terhes lettem és a munkáltatom visszavett dolgozni, visszamentem letöltöttem a szabadságomat és beteg állományban vagyok, tulajdonképpen egy napot sem dolgoztam. Visszamentem hogy szülés után ismét kapjam a tgyás-t, stb. Így anyagilag jobban jártam hiszen most táppénzt is jobbat kapok mint gyedet. A férjem pedig munkavégzés mellett megigényelte a gyes-t amit meg is kapott.Kérdésünk ha megszületik (április 16-ra vagyok kiírva) a második gyerekünk akkor tényleg nem jár már a férjemnek az első gyerek után a gyes. Be kell jelentenünk? Az első gyerek után csak a családi pótlék jár majd az mennyi 2 gyerek után. Talán annyi hogy a férjem nem velünk van állandó és ideglenes lakcímen sem bejelentkezve.
Kérem aki tud segítsen!

Hajni anya # 2009.03.19. 11:26

Tgyást igen,de gyedet már nem?
Segítséget kérnék!
Folyamatos több mint 4 év munkaviszonyom volt,az utolsó 2 évben pedig egész jól be is voltam jelentve,2008.02.16-ig.Ekkor közös megegyezéssel elbocsátottak,ám még másfél hónapig passzív táppénzen voltan a volt cégnél,ahol dolgoztam.Ezt követően munkanélküli járadékot kaptam a szülésemig,ami most szüneteltetve van.A maximális összegű tgyást kaptam február 25-ig.Most pedig szerettem volna megigényelni a gyedet,de azt mondták nekem telefonon a MEPnél,hogy azt már nem kapom,aztért mert munkanélküliről mentem el szülni.Azért furcsálom,mert van egy volt kolléganőm,aki pont egy évvel elöttem szült,ugyanígy járt mint én,és ő kapja a gyedet.Méghozzá egész szép összeget.
Azt szeretném megtudni,hogy én miért nem kapok,vagy,hogy mit lehetne még tenni,kérni,hogy ne csak az a dúrván 28000 ft havi gyest kapjam?
Várom valaki mielöbbi segítő válaszát!
Előre is köszönettel!
Hajni anya

Dödölle1 # 2009.03.19. 08:36
szeretnék segítséget kérni,már belezavarodtam:) szóval,2008.10.01.-től van munkaviszonyom,és 2009.07.22.-re vagyok kíírva.táppénzen vagyok 2009.02.03.-tól,mert gond volt …... 2009.01.01.-ig minimálbéren voltam,azóta 138000 a bruttóm. az én helyzetemben jogosult vagyok e gyedre?mert csak a 2009-es jövedelmem felel meg a feltételeknek,az előző évi nem... Klári --------------
Kedves Klári!

A jelenlegi jogi szabályozás szerint igen, mivel

  1. fennáll a jogviszonyod,
  2. a szülést megelőző 2 éven belül lesz 180 biztosításban töltött napod.

Az ellátás alapja –az általad megadott adatok alapján- a 2008.10.01-től 2009.02.03-ig (+15 munkanap betegszabadságra kapott jövedelem) elért kereseted lesz.
A kormány –a sajtóban elhangzott módon- tervezi a feltételeket megváltoztatni, amit érdemes figyelembe venni. Tekintettel arra, hogy ez még csak terv és nem jogszabály arról idő előtti lenne nyilatkozni, találgatásokba bocsátkozni.
Üdv. :)

Tündérbogár # 2009.03.18. 19:18

Munkajogi kérdésem lenne. Fenyeget a veszély, hogy elvesztem a munkám a cég visszaeső forgalma miatt. Valószínű, hogy közös megegyezést akarnak majd aláíratni velem, amit nem fogok a végkielégítés és a munkanélküli jogosultság miatt.
Ha visszamenőleg tudok szerezni táppénzes papírt, menjek el táppénzre és ne írjak alá semmit?
Kérem segítsen valaki, nagyon félek hogy jövedelem nélkül maradok. Mi az optimális teendő?
Köszönet!!!

csibe31 # 2009.03.18. 18:52

Ha lejár a GYED-em és rögtön újra szülök, akkor mennyi GYED-et kapok az új babára? Azt is a fizetésből számolják ki? Vagy azt már az előző GYED-ből?
Mert most a maximum gyed-et kapom. Akkor a másik babára is a maximumot kapom?Már csak passzív jogon kapom a Gyed-et, mert felmondott a munkáltatóm a Tgyás lejárta után.

lbandi18 # 2009.03.18. 18:42

Sziasztok!

Kérlek segítsetek, ha tudtok valamilyen megoldással.

Párom az ősszel szülni fog,de se nekem se neki bejelentett jövedelmünk nincsen, nekem 4 hónapig volt, de neki 2 éve megszünt a munkaviszonya.

A kérdésem az lenne, hogy a gyedre jogosultak vagyunk e?

Illetve ,ha nem ,van e valamilyen mód,hogy azok legyünk(akár kiskapu,bármi), vagy ,ha nincs akkor lehet e más címen támogatáshoz jutnunk?

pityx # 2009.03.13. 15:58

Tisztelt Szakértők!

Köztisztviselő vagyok 1989-től. Nagyobbik lányom 1985-ben született. Mivel nem volt elegendő munkaviszonyom, így Gyes-re nem voltam jogosult. A lányom beteg volt, ezért nem mehetett óvodába 3 évesen, így méltányossági alapon igényeltem gyest, amit meg is állapítottak egy évre. A kérdésem az lenne, hogy ez az egy év nem számít-e munkaviszonynak, a bértábla szerinti munkaidő megállapításnál? Ez most jutott eszembe, csak szégyenlem megkérdezni a munkáltatómat.
Válaszukat előre is köszönöm!

classic69 # 2009.03.13. 10:58

Kedves nandy!Köszönöm a válaszodat.Most megnyugodtam,hogy nem kértem lehetetlent a tisztelt munkáltatómtól.

holdi # 2009.03.13. 06:19

Kedves nandy!
Köszönöm a válaszodat, sokat segitettél vele!
Üdv, holdi

vecsen # 2009.03.12. 09:26

Kedves Szakértők!

2004. decemberétől-2006. szeptemberéig közalkalmazotti állásom volt. 2006. októberétől állami ösztöndíjas, nappali tagozatos PhD hallgató vagyok, tehát biztosított. A GYED-re való jogosultsághoz elegendő a biztosítotti viszony megléte a szülés időpontjában, és az azt megelőző fél évben? Ha igen, akkor jelen helyzetemben mi képezi a GYED számítás alapját (a korábbi közalkalmazotti fizetésem, vagy az ösztöndíjam)? Köszönettel!

nandy # 2009.03.12. 08:42

Tehát a TGYÁS és a GYed alapja is a 2008. évi jövedelmed lesz.

Az álláskeresési járadék, táppénz stb. nem alapja ezeknek az ellátásoknak, nem húzza le azt.

nandy # 2009.03.12. 08:39

twerdy:

Nem jó, mert a GYED igénylésének feltétele az, hogy a szülés napján meglegyen a biztosítási jogviszony. Ez pedig akkor van, ha a szülés napján még álláskeresésit kapsz, nem pedig TGYÁS-t.

A TGYÁS alapja
Eb. tv.
48. §
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.388 389
(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.

Ha így sincs 180 bérezett nap, akkor annyi napot vesznek figyelembe, amennyi ténylegesen volt.

nandy # 2009.03.12. 08:29

classic:

A munkáltatónak kötelessége a munkavállaló kérésére haladéktalanul kiadni a jövedelemigazolást.