GYED, GYES, munkaviszony?


tocsi # 2009.09.16. 13:48

1.igen
2.igen

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.16. 13:46

Ne kavard, kérlek. Csak a kérdésre válaszolj, többre megyünk. Tényleg szeretném megérteni.

  1. Tehát a munkáltatód nem szűnt meg, ma is létező gazdasági társaság?
  2. Az a székhely, amely a munkaszerződésedben a munkavégzés helyeként szerepel, megváltozott?
tocsi # 2009.09.16. 13:41

A székhely szűnt meg egy adott néven és lett egy városban más néven de ugyan az atulajdonos,viszont a szerződésem a megszűnt székhelyhez kötött.Kértem a munka kezdését és az mondták az új hely nem akar foglalkoztatni,viszont egy másik városban a régi néven van még egy üzlete oda tudnának alkalmazni(az is azon a néven futott ami a szerződésemben áll)tehát helyileg lett egy másik új üzlet más cégnévvel ide nem akarnak felvenni,a korábbi megszűnt helyben mivel elköltözött,de az én szerződésem még oda szól,de nem tudja megszűntetni hiszen Gyeden vagyok.Elnézést ha értetetlenkedem,semmilyen tapasztalatom nincs ilyen ügyekben csak érzem keresik a kiskaput ne tudjak visszamenni.Szerződést nem tudnak megszűntetni,azt várják én mondjak fel és keressek másik munkahelyen,hogy közös legyen a felmondás.Engem az érdekelne,ezt megtehetik?Nem alkalmaznak mert más néven fut egy másik üzlet?Nem is jár semmilyen juttatás?
Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.16. 13:34

Mondjuk, hogy én nem értem. Megszűnt a munkáltatód? Hogyan? Ha megszűnt, hogy-hogy nem szűnt meg a munkaviszonyod is?

tocsi # 2009.09.16. 13:01

Köszönöm a gyors választ!
Bár túl sok mindent nem értek belőle,elnézsét érte....igen,erről van szó,egy néven két cég szerepel és egy régebbi megszűnt.Viszont így nem kötelessége foglalkoztatni Gyed lejártát követően a másik cégnél ugyanabban a munkakörben?Illetve semmilyen juttatás nem jár?(tulajonképpen az új munkatársat is kiléptették a régi cégtől és új szerződést kötöttek vele határozatlan időre aki a helyemre lépett)Velem ezt nem tehetné meg vagy itt csak emberségről van szó?Kissé kiérzem belőle a nem akarunk foglalkoztatni helyzetet ezért a sok kérdésem,nem tudom mit tehetnék.

Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.16. 11:24

Nem a bolt a munkáltatód, hanem egy gazdasági társaság vagy egy egyéni vállalkozó. A munkavégzés helye meg az, ami a munkaszerződésben szerepel. Ugyanakkor az is igaz, hogy nem igényli a munkaszerződés módosítását, ha a munkavégzés helye azért változik meg, mert az adott székhelyen, telephelyen a munkáltató beszüntette a működést.

tocsi # 2009.09.16. 10:15

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában.
Egy kft-nél dolgoztam amely 14éve kezdett üzemelni(csak 2 évet dolgoztam ott)és mára az országon több üzletet nyitott üzlethálózat lett.Ebből két üzlet más néven szerepelt,köztük az is ahol én dolgoztam,tehát a szerződésem erre a névre szólt.Terhes lettem táppénzre majd Gyásra mentem,hamarosan szept.22-én letelik a Gyedem és Gyesre szeretnék menni.Kértem a munkáltatóm vegyen vissza a munkahelyemre a mai napon megkaptam a választ.Ez az üzlet megszűnt ezzel a névvel,építettek idén februártól (jobb helyen van)egy másik üzletet másik névvel,úgy értem tulajdonos névvel és nem tudnak foglalkoztatni ezen a helyen mivel nem kell több alkalmazott.Felajánlották,hogy tőlünk 60km-re áthelyezének egy régi néven futó üzletbe,de utiköltséget nekem kell állnom.Természetesen nem fogadom el,egyértelmű miért nem.A lényeg 13 bolt közül az országban 2 bolt volt egy néven és a helyi bolt megszűnt,de a tulajdonos egy és ugyan az.Ezért nem tudnak alkalmazni?Szerződésem határozatlan,helyemre(még a régi üzletbe)határozatlan és határozott szerződéssel 2 személyt felvettek.Ezt megtehetik?Nem történt tulajdonos váltás csak névváltoztatás.Ha nem fogadom el ár-e nekem bármilyen illetmény vagy juttatás?Szerződésem nem lett a 2 év alatt módosítva.
Köszönöm a segítséget!

nandy # 2009.09.15. 20:07

A terhes nő mindenképpen felmondási védelem alá esik, a kispapa csak akkor, ha ő van GYED-en, GYES-en.

Ha ennyire fél a kirúgástól, akkor az utolsó munkanapon adja át a fiz.nélküli szabadságra irányuló kérését - lehetőleg írásban. A munkáltatónak kötelessége lesz tudomásul vennie, nincs mérlegelési lehetősége. A GYED-et is rajtuk keresztül kell majd igényelni, melyhez csatolni kell az anya lemondó nyilatkozatát.

müller # 2009.09.15. 19:29

nandy:

Köszönöm válaszod, ezt értem, de mi attól félünk, hogy még a terhességem alatt kiszagolják, hogy ő fog gyed-re menni és felmondanak neki. (13 éve dolgozik ott). Azt írják itt (ha csak nem értem félre), hogy a terhes nő védve van, de a "kispapa" is?
Bocsánat ha értetlenkedem :-(

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.15. 13:09

Mt. 90. §. Azt hiszem.

emili16 # 2009.09.15. 13:03

Köszönöm a villámgyors választ.
megtudhatnám a pontos jogszabályhelyet, ahol ez rögzítve van?

köszönöm.

nandy # 2009.09.15. 12:39

A gyermek hároméves koráig védett.

Ha terhes lesz, csak rendkívülivel mondhatnak fel neki, rendessel (pl. munkakör-összevonás miatt) nem.

emili16 # 2009.09.15. 12:32

Tisztelt Szakértők!

ha egy anyuka Gyes mellett dolgozik, a gyermek mennyi idős koráig van védve az elbocsátástól? egyáltalán van ilyen idő most?
ha terhes lesz, munkakör-összevonás címszóval elbocsáthatják?

köszönettel

zinnat # 2009.09.14. 05:09

Köszönöm a válaszokat.
Még életemben nem voltam táppénzen. Most debütálok.
Megnyugtató, hogy nem kell agyalnom azon az 4 napon.
Kellemes hetet mindenkinek!

nandy # 2009.09.13. 21:05

Szerintem szeptember 14-én meglesz a 180 nap... Vannak 31 napos hónapok is.

nandy # 2009.09.13. 21:03

zinnat:

A kiskönyv nem jelent semmit, mert nem számít bele a biztosítási időbe és nem lesz alapja az ellátásoknak sem.

A táppénz valóban nem számít bele az ellátások alapjába, de az első 15 munkanapot még a munkáltató fizeti /betegszabadság/, és az viszont bérezett napnak számít. Ezért ha ebben az évben még nem vetted igénybe ezt a 15 napot, vagy legalább 5 nap van még belőle, akkor most nyugodtan elmehetsz táppénzre.

nandy # 2009.09.13. 21:00

müller:

Akár az anyuka, akár az apuka megy GYED-re, a fizetés nélküli szabi ideje alatt felmondási védelem alatt állnak.

/De ez csak a rendes felmondásra vonatkozik, próbaidő alattira nem/

nandy # 2009.09.13. 20:59

Tündérbogár:

Az ellátások alapja az az összeg lesz, mely alapján a munkanélküli ellátást megállapították.
A szülés várható időpontja előtt 28 nappal lehet igényelni a TGYÁS-t, orvosi igazolás kell hozzá.

zinnat # 2009.09.13. 12:35

Üdv, mindenkinek!

hozzáértők segitséét kérném.

2010. március végére várom kisbabáinkat.
Bejelentett munkahellyel 2009, márc. 18 - l rendelkezem, akkor határozatlan időre kineveztek, közalkalmazottként dolgozom. Előtte csak alkalmi munkavállalói kiskönyvvel dolgoztam, vagy pedig sajnos nem voltam bejelentve.
Jól számoltam, hogy ahhoz, hogy a gyás és a gyedet ne a minimálbér után számolják 180 nap biztositottnak kell lennem, ami szept 18 - al van meg?
Tehát még 5 nap.
Csakhogy nem szabadna dolgoznom, mert veszélyeztetett vagyok.
Milyen úton lehet mégis azt az 5 napot megoldani úgy, hogy eljövök táppénre?
Kiskönyvbe ragasztani?
Minden megoldás érdekel, mert sajnos a pénz az nagy úr, és nem mindegy, hogy mi után kapom majd a gyedet.
Köszi minden választ.

müller # 2009.09.12. 13:48

"terhesség csak a rendes felmondás ellen véd”"

és ez, az apukát is védi? Nálunk ő fog gyedre menni. Én csak fél évet szeretnék otthon lenni anyagi okokból.
Válaszokat előre is köszönöm!

Tündérbogár # 2009.09.12. 11:42

Köszönöm gyors válaszukat!
Sajnos azonnali hatállyal történt a munkaviszony megszűnésem :(
Viszont – szerencsémre – ha májusban születik a baba, a GYED számításához bőven megvan a 360 napom. Kérdésem, hogy a 2 év brutto bér átlaga alapján számolódik a gyes, vagy hogyan?
Jelenleg munkanélkülin vagyok, még 8 hónapig lehetek maximum.
2. kérdésem, hogy a TGYÁS mikortól és hogyan vehető igénybe?
Nagyon köszönöm válaszukat!
Üdv!

nandy # 2009.09.12. 08:59

verde:

viszont más időbeosztással – 3 gyermek mellett már nem tudom vállalni a minden másnap 12–20 óráig időbeosztást – , de semmilyen kompromisszumra nem hajlandó, én viszont egyszerűen képtelen vagyok délutáni, esti beosztást vállalni.

Ez az, amire a munkáltató nem kötelezhető!

Kevés az esélye annak, hogy a munkáltató rendes felmondással elküldjön, hisz meg sem tudná indokolni. Sokkal valószínűbb a rendkívüli felmondás, melyet megalapozhat a te igazolatlan távolléted /mert az előírt időben nem leszel az előírt helyen/. Jobb lenne megegyezni.

nandy # 2009.09.12. 08:54

nanita:

A munkáltató köteles a munkaszerződésben rögzített munkakörben foglalkoztatni. Ha ez neked nem felel meg, szerződésmódosítást kell kezdeményezned, de a munkáltató nem köteles azt elfogadni.

Ebben az esetben kénytelen leszel te felmondani.
/Vagy megegyeztek a munkáltatóval/

nandy # 2009.09.12. 08:48

Tündérbogár:

A gyes alanyi jogon jár, nem kell hozzá biztosítási jogviszony. Az összege pedig független a korábbi keresetedtől.
Max. "passzív" táppénzt kaphatsz, azt is csak akkor, ha a munkaviszony megszűnését követő 3 naptári napon belül "betegedtél meg". Max. 30 napig jár, szóval a szülésig nem fogod kihúzni...

Jó lenne, ha minél előbb találnál állást.

verde # 2009.09.12. 06:16

SOS, kérlek segítsetek, gyorsan kell döntenem, decemberben lejár a szabadsádom.

1999. dec.1. óta határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszonyban állok munkáltatómmal. 2007. október 5 óta előszőr táppénzen, majd GYETen, majd GYEDen voltam, most a szabimat kezdtem meg,mely ez év végén jár le.
Jeleztem a munkáltatómnak, hogy visszatérnék a munkámba (szellemi/szervezői munka), viszont más időbeosztással - 3 gyermek mellett már nem tudom vállalni a minden másnap 12-20 óráig időbeosztást - , de semmilyen kompromisszumra nem hajlandó, én viszont egyszerűen képtelen vagyok délutáni, esti beosztást vállalni.
Viszont a GYES mellett mindenképp dolgoznom kell a megélhetésünk miatt.

Felmondani nem akarok, ha ő mond fel - mert így nem tudom felvenni a munkát - esélye van annak, hogy végkielégítést kapok a 10 év munkaviszony után?

Ha GYESen maradok, nem mondok fel, de máshol vállalok egy ideig munkát, megmaradhat a közalkalmazotti státuszom?

De leginkább az érdekelne, hogy tényleg megtagadhatja a más időbeosztással történő munkaadást, ha a 3 gyermekemre hivatkozva kérem?

Szeretem a munkámat, és tényleg szeretnék visszamenni.