GYED, GYES, munkaviszony?


Angers # 2009.12.29. 20:34

Kedves Zsoffancs és Kovács Béla Sándor!

Még szeptemberben írtam le történetemet, mely nagyon hasonló a Tiédhez, Zsoffancs.
Én is szülés után, Gyes mellett szerettem volna visszamenni korábbi munkakörömbe dolgozni. Sajnos az időközben megszűnt, pontosabban átszervezések voltak és megváltozott az elnevezése.
A munkáltató átirányított. A korábbi felsőfokú végzettséget megkövetelő pozíciómból, egy középfokú végzettséget elváró munkakörbe. Kénytelen voltam elfogadni. A béremhez legalább nem nyúlhattak - köszönöm Kovács Béla Sándor tanácsait!
Én is utálom a jelenlegi munkám. Postát bontok és monoton, unalmas feladataim vannak.
Ráadásul jövőre is át fognak ugyanide irányítani :-(

Az átirányítás a munkavállalóra nézve – különösen beosztására, képzettségére, korára, egészségi állapotára vagy egyéb körülményeire tekintettel – aránytalan sérelemmel nem járhat.
Szeretném megtudni, hogy aránytalan sérelem-e, hogy középfokú végzettséget elváró pozícióba kerültem, a korábbi felsőfokú helyett.

Ez év végén lejár az átirányításom, jövő évre meg kell újítani. Mi a teendő, ha 12.31-én nem kapom meg az új utasítást?
Előre is köszönöm válaszát!
Üdv: Angers

nandy # 2009.12.30. 10:22

szöszi:

Ha még nem járt le a gyes-ed, akkor felmondási védelem alatt állsz.
Nem tudom, mi a szerződés szerinti munkavégzés helye, de ha az utazási idő napi egy óránál hosszabban megnő, akkor nem vagy köteles elfogadni a módosítást.
Fizessenek az állásidőre, ha nem tudnak munkát adni.
Ha más munkakörben akarnak foglalkoztatni, azt max. 42 napig tehetik meg a te beleegyezésed nélkül.

nandy # 2009.12.30. 10:25

Szeretném megtudni, hogy aránytalan sérelem-e, hogy középfokú végzettséget elváró pozícióba kerültem, a korábbi felsőfokú helyett.
Ez így önmagában nem. De ha pl. adminisztrátor helyett takarítóként alkalmaznának, az talán kimerítené az aránytalan sérelem fogalmát.
Ha nem kapsz új utasítást, akkor jelenj meg a munkaszerződésedben szereplő helyen.
Azt ne tedd meg, hogy nem mész be, mert az rendkívüli felmondásra adhat alapot.

benibaba78 # 2009.12.30. 14:43

Szeretnék segitséget kérni, mert sajnos nem vagyok járatos munkaügyi dolgokban és már rengeteg ellentétes infót kaptam.
Történetem röviden a következő: 2008. januárjában született a kislányom. Eddig gyeden voltam itthon. Januárban szeretnék visszamenni dolgozni a munkahelyemre, de nagyon úgy tűnik a hallottak alapján, hogy nem nagyon tartanak rám igényt.... Sajnos.... A cég, ahol dolgoztam megszűnőfélben van, de csak papiron, mert nyitottak egy másik céget, ami nem jogutód. Ide átvették a kollégák egy részét, de nem mindenkit, minimálisra csökkentették a létszámot. Akit elküldtek, azt közös megegyezéssel tették.
A kérdésem az lenne, hogy mik a jogaim? Kötelesek engem most visszavenni? Mert én úgy tudom, hogy a gyermekem 3 éves +1 hónapos koráig védett státuszban vagyok, nem rúghatnak ki. Egyenlőre még létezik az a cég, amitől én elmentem gyedre és januárban is lesz úgy néz ki. Ráadásul ugye nekem bent van még a felhalmozódott szabim a 2 év alatt, mig itthon voltam gyeden.

Előre is köszönöm a segitséget, információkat.

nandy # 2009.12.31. 12:26

Igen, a munkáltatónak foglalkoztatási kötelezettsége van. Ha nem tud munkát adni, akkor az állásidőre bért kell fizetnie. Mivel felmondási védelem alatt állsz, rendes felmondással nem tudja megszüntetni a munkaviszonyod. Valószínű, hogy közös megegyezést fog ajánlani, melyet csak akkor fogadj el, ha legalább annyit kifizet, mint amennyi törvény szerint járna.

benibaba78 # 2009.12.31. 14:22

Nandy, tudnál nekem segiteni abban, hogy mi jár nekem tv. szerint? 2005. októbere óta dolgozom itt (gyakorlatilag 2001 óta, de 2001-2005-ig egy másik cégnél dolgoztam papiron, ami a jelenlegi munkahelyemnek végzett külkereskedelmi tevékenységet). Jól tudom, hogy ha megválunk egymástól, akkor a tv. szerint ki kell fizetnie a védettség hátralévő idejére járó béremet, plusz a bent lévő szabadságot meg kell váltania?

nandy # 2010.01.01. 03:04

Plusz a felmondási időre járó bért, és egy(két)havi végkielégítést.

Angers # 2010.01.01. 13:23

Köszönöm a gyors választ Nandy!

Még annyit szeretnék megtudni, hogy eddigi munkakörömben pénzeszközök felletti közvetlen felelősségem nem volt, ami a munkaszerződésemben is szerepel.
Az átirányítás következtében viszont pénzzel kell dolgoznom, melyért teljes anyagi felelősséggel tartozom.
Ez belefér az átirányításba?

Üdv: Angers

benibaba78 # 2010.01.01. 13:32

Köszi a választ Nandy. Jól értem, hogy ezek szerint, ki kell fizetnie:

  1. a szabadságomat
  2. gyermekem 3 éves koráig + 1 hónap a béremet
  3. végkielégitést.

Hétfőn megyek be a céghez, nem szeretnék felkészületlen lenni.

nandy # 2010.01.02. 01:05

Nagyjából igen.
De nem valószínű, hogy meg fogják adni, tehát hosszú idő lesz, mire behajtod rajtuk.
Ennek elkerülése érdekében talán engedni kellene egy kicsit.:(

Angers # 2010.01.02. 20:09

Köszönöm a gyors választ Nandy!

Még annyit szeretnék megtudni, hogy eddigi munkakörömben pénzeszközök felletti közvetlen felelősségem nem volt, ami a munkaszerződésemben is szerepel.
Az átirányítás következtében viszont pénzzel kell dolgoznom, melyért teljes anyagi felelősséggel tartozom.
Ez belefér az átirányításba?

Üdv: Angers

mákosguba # 2010.01.02. 21:52

Tisztelt Szakértők!

Problémám hasonló benibabáéhoz. 2003 decemberében kezdtem dolgozni egy kis cégnél (7 ember + a főnök). 2005 májusában született az első gyermekem, most a másodikkal vagyok gyesen októberig. Januártól vissza szerettem volna menni dolgozni, de a főnök azt mondta, leépítések vannak (most 3 ember van + a főnök), haldoklik a cég, lehet, hogy jövőre már nem is lesznek, nem vesz vissza, nincs rá pénz. Nem akarok "balhézni", hogy vegyen vissza, mert úgy nem lenne kellemes egyikünknek sem nap, mint nap együtt dolgozni. Közben hirtelen kaptam egy másik állást, amit el fogok fogadni, tehát semmiképpen nem szeretnék visszamenni (persze ezt a főnökömmel nem szeretném tudatni).
A kérdésem az, hogy milyen felmondással kell elbocsásson, mi van, ha közös megegyezést akar, milyen végkielégítés(ek) jár(nak), egyáltalán mit tegyek.
Válaszotokat előre is köszönöm!

mikós # 2010.01.03. 07:46

sziasztok azt szereném kérdezni ha a párom nem dolgozott sehol sem neki jár e valamilyen támogatás gyes vagy gyed erre kérek választ köszönöm

Dödölle1 # 2010.01.03. 09:27

sziasztok azt szereném kérdezni ha a párom nem dolgozott sehol sem neki jár e valamilyen támogatás gyes vagy gyed erre kérek választ köszönöm

Válasz:
Amennyiben van egy 3 éven aluli gyermeketek úgy igen, jogosult GYES-re.

Amennyiben még csak várja a babát úgy jogosult lesz GYES-re, egyszeri anyasági támogatásra és családi pótlékra.

Mindhárom ellátást külön igénylőlapon, de egy helyen kell/lehet igényelni, mégpedig a Magyar Államkincstár Családtámogatási Irodáján.

Részletesen lásd a www.allamkincstar.gov.hu honlapon található tájékoztatót.

Üdv. :)

benibaba78 # 2010.01.03. 13:31

Köszönöm még egyszer Nandy! Holnap megyek be a céghez, majd beszámolok, hogy mire jutottunk.

szoszicatch # 2010.01.04. 08:54

Kedves Nandy,

Köszönöm a válaszod. A munkavégzés helye a központi iroda illetve változó, de köteles vagyok ellátni a munkát minden telephelyen.  De a legközelebbi telephely is napi 3 óra oda-vissza a mostani munkavégzés helyétől.
Hol van leírva az, hogy napi egy óránál többet nem utazhatok? Arról is van valami, ha jól tudom, hogy 100 km körüli távnál se lehet több. Jól tudom?
A m7unkaköröm állítólag megszűnt/átalakult, de erről nekem senki se szólt. Akkor az utódom hogy végezheti ugyanazokat a feladatokat, amiket én csináltam, utazás nélkül ráadásul? Nekem miért kell akkor utaznom? Nem kellene erről szerződésmódosítást aláírni?
Az állásidőt elfelejthetem, nincs pénze a cégnek kifizetni, nemsokára becsődöl.
Ha nem fogadom el a felajánlott állást, visszamehetek a gyes végéig fizetés nélküli szabira? Közben kereshetnék állást.
Ha elfogadnám a közös megegyezést, mennyit kérhetek maximum? De ebben az esetben megszűnik a biztosítási jogviszonyom is, ugye?
Válaszodat előre is köszönöm!

szoszicatch # 2010.01.04. 08:55

Kedves Nandy,

Köszönöm a válaszod. A munkavégzés helye a központi iroda illetve változó, de köteles vagyok ellátni a munkát minden telephelyen.  De a legközelebbi telephely is napi 3 óra oda-vissza a mostani munkavégzés helyétől.
Hol van leírva az, hogy napi egy óránál többet nem utazhatok? Arról is van valami, ha jól tudom, hogy 100 km körüli távnál se lehet több. Jól tudom?
A m7unkaköröm állítólag megszűnt/átalakult, de erről nekem senki se szólt. Akkor az utódom hogy végezheti ugyanazokat a feladatokat, amiket én csináltam, utazás nélkül ráadásul? Nekem miért kell akkor utaznom? Nem kellene erről szerződésmódosítást aláírni?
Az állásidőt elfelejthetem, nincs pénze a cégnek kifizetni, nemsokára becsődöl.
Ha nem fogadom el a felajánlott állást, visszamehetek a gyes végéig fizetés nélküli szabira? Közben kereshetnék állást.
Ha elfogadnám a közös megegyezést, mennyit kérhetek maximum? De ebben az esetben megszűnik a biztosítási jogviszonyom is, ugye?
Válaszodat előre is köszönöm!

etozsa # 2010.01.04. 12:50

Kedves Nandy,
segítségedet illetve véleményedet szeretném kérni.
2008.01.25- én született kisfiammal jelenleg GYed- en vagyok, ami most jár le. Viszont 2010. március 20. körülre várom második gyermekemet.
Az lenne a kérdésem, hogy érdemes- e a GYed lejártát követően kivennem a bentmaradt szabadságokat (ezt javasolja a munkáltatóm), vagy inkább érdemes elmennem táppénzre a szülésig?
A szabadság alatt védett vagyok- e?

Előre is köszönöm válaszod:
Éva

thevicus # 2010.01.04. 13:25

Kedves Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok 10 hónapos kisfiammal. A munkaviszonyom sajnos aug. 21-én megszűnt, mert határozott idejű volt. Most passzív GYED-et kapok. Ha a picur 2 éves lesz, szeretnénk második gyermeket. Mit kellene (lehetne) tennem annak érdekében, hogy a második gyermek után is kapjam a TGYÁS-t és a GYED-et?

El kell mennem valahova egy évre dolgozni, hogy meglegyen a 365 nap munkaviszonyom, vagy az első szülés előtti munkaviszony is megteszi? Az bőven megvan 365 nap (10 év).

Válaszukat előre is köszönöm.

Üdvözlettel:

Martonné Nagy Éva

Bogi61 # 2010.01.04. 15:49

Kedves Szakértő!

Jelenleg első babámat várom. 2009. augusztusától TÁPPÉNZ-en vagyok (előtte 10 éves folyamatos munkaviszonyom van), és a 2009-es évről még maradt kb. 16 nap szabadságom, amit nem vettem ki. A szülés várható időpontja február vége. Van e lehetőség arra, hogy a 2009, 2010 évi szabadságom ez év elején kivehessem, vagy csak a 2009 évit, utána meg TGYÁS-ra "kell" mennem? Amennyiben szeretnék 2. gyereket rögtön még a GYED ideje alatt, akkor is a maximum GYED-et kapnám, ahogy most, vagy ehhez vissza kellene mennem dolgozni, vagy kivenni a szabadságom (35 éves vagyok)? Tulajdonképpen az a kérdés, érdemes e most a szabadságot "forszírozni", van e erre egyáltalán jogi lehetőség, hogy a 2010. évi szabadságot előre kiadják, vagy hosszú távon a GYED miatt mégsem érdemes a cégtől ezt kérelmezni? A szabadságot még ebben a hónapban visszamenőleg intézhetem, ha a cég ezt engedélyezi?

Mihamarabbi válaszukat előre is NAGYON köszönöm!

nandy # 2010.01.04. 16:53

A 2009. évi szabit kötelessége kiadni, ha kéred, mivel előző évről maradt bent. De ehhez meg kell szüntetni a táppénzt.
A 2010. évit szerintem nem köteles kiadni.
Azt megmondani, hogy mi várható a jövőben, nagyon nehéz.
Még azt sem nagyon tudnám megjósolni, hogy mi lesz májusban... Sajna.

nandy # 2010.01.04. 16:54

thevicus:

Mindenképpen dolgozni kellene a második baba előtt, mert a "passzív" GYED nem jogosít a következő TGYÁS/GYED-re.

thevicus # 2010.01.04. 16:56

Köszönöm Nandy

nandy # 2010.01.04. 16:57

etozsa:

Attól függ, mennyi a szerződés szerinti béred.
Ha GYED/GYEs-ről egyből szülni mész, akkor az ellátások alapja a szerződés szerinti béred lesz. Ha táppénzre mész, akkor az első 15 munkanapot a munkáltató fizeti betegszabadság címén, mely a szerződés szerinti béred 70%-a. És akkor ennek a 70%-nak a 70%-a lesz a TGYÁS, GYED bruttó összege.

ha kiveszed a szabikat, akkor az arra fizetett bér lesz az alap, de mivel nem lesz 180 bérezett napod, így a TGYÁS összege is max. a minimálbér kétszeresének 70%-a lehet.

Ki kell számolni, melyik a jobb.

nandy # 2010.01.04. 17:00

szoszicatch:

Nem tudom, mit tennék a helyedben.
Ha a cég fizetésképtelen, akkor majd a Bérgarancia Alapból fizetnek, de az nem most lesz, hanem egy-két év múlva.
Viszont ha aláírod a közös megegyezést, akkor sincs garancia arra, hogy azonnal kifizetnek.... Tehát lehet, hogy a vége szintén a Bérgarancia Alap lesz.