GYED, GYES, munkaviszony?


Jucka24 # 2009.09.09. 08:12

Kedves Kovács Béla Sándor!
Nagyon köszönöm a gyors és számomra pozitív válaszát.
Mindenképpen megfogadom a javaslatát. Ha megengedi még egyet kérdeznék. Ha a munkaadóm hozzájárul, hogy máshol dolgozhassak, akkor 8 órában tehetem e ezt?
Köszönöm.

nandy # 2009.09.09. 08:30

Igen.

zizzo # 2009.09.09. 12:52

Kedves Kovács Béla Sándor! Köszönöm a választ.

hadevau # 2009.09.09. 15:52

Kedves Szakértők, szeretném a segítségeteket kérni. Sikerült "kiharcolnom" az állásidőt a munkáltatómnál, holnap fogják odaadni erről a papírt. Mire kell figyelnem, milyen mondatnak vagy mondatoknak kell szerepelnie ebben a megállapodásban, hogy ne tudjanak semmit ellenem fordítani? Sajnos képesek rá. A válaszotokat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.09. 18:02

Annak, hogy "a nunkavégzés alól felmentem". Hogy aztán határozott vagy határozatlan időre, az már nagyjából mindegy.

Reni29 # 2009.09.09. 19:56

Tisztelt Szakértök!!olyan problémában kérném a segitségüket hogy az egyik áruházláncba dolgozom 2003.04.25töl!2004.04.21 töl folyamatos gyeden voltam ez év juniusába járt le a gyesem a második gyerek után!elöször leszámolni szeretem volna amire azt mondták hogy amig telik a felgyülemlet szabim addig gondolkodjak!!ez volt juni 23án azota egy nap szabimat sem fizeték ki!augusztusba 10én azt monták hogy még mindig nincsenek rendbe a papirok nem stimel a 96 nap szabi!! az a kérdésem hogy ilyenkor mit tehetek vagy hogy ök eztjogosan teszik e!! válaszukat elöre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.10. 06:47

Elnézést, de nekünk itt a drót végén honnan kellene tudnunk, hogy rendben vannak-e azok a papírok vagy nincsenek?
A 96 nap szabadság egyébként nekem nagyon soknak tűnik.

Contact72 # 2009.09.10. 13:02

Kedves Szakértők!
Az alábbi problémával fordulok Önökhöz. 5 év után megyek vissza a munkahelyemre dolgozni, eddig a gyermekeimmel voltam itthon GYED-en, GYES-en, az lenne a kérdésem, hogy a munkahelyem tájékoztatott, hogy munkaköröm megszűnt, valószínű más munkakörben fognak alkalmazni, ebben az esetben azonban -az anno elmenetelkorinál - alacsonyabb munkabérrel alkalmazhatnak-e majd a munkába álláskor. Válaszukat előre is köszönöm!

nagykikike # 2009.09.10. 13:17

Tisztelt hozzáértők!
2005 májusától van folyamatos munkaviszonyom. 2007-ben megszületett a kisfiam, novemberre várom a következőt.
Kérdésem az lenne, hogy ugyanannyi tgyást és gyedet fogok-e kapni most is mint az elsőnél, vagy mi alapján számolják ezt ki?
Illetve aszülés elött 28 nappal szeretném megkezdeni a szülési szabit akkor ahhoz milyen papírok szükségesek?
Válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.10. 13:21

Contact: a törvény szerint az eredeti munkakörödben, az eredeti feltételekkel kell alkalmazniuk, a bért valószínűleg még meg is kell emelniük. De a munkakör megszűnése elfogadható ok a rendes felmondásra.
Csak rajtad múlik, hogy a felmondás elkerülése érdekében milyen munkaszerződés-módosításba egyezelbe bele, tehát hogy milyen munkakört és milyen bért fogadsz el.

Contact72 # 2009.09.10. 14:28

Tisztelt Szakértő!
Nagyon köszönöm válaszát!

nandy # 2009.09.10. 15:31

nagykikike:

Ha nincs 180 bérezett napod (márpedig nem lesz), akkor a szerződés szerinti béred, de max. a minimálbér kétszerese az alap.
A szülési szabihoz az orvos igazolása kell arról, hogy terhességi állományba vett.

Tündérbogár # 2009.09.11. 07:14

Tisztelt Szakértő!

1 hete -prbóaidő alatt!- elbocsátottak, viszont terhes lettem, orvosi papírral bizonyítani tudom, hogy állapotos voltam az elbocsátásom pillanatában.
Kérdésem, hogy ha kiiratom magam az orvossal, a cég köteles-e utánam fizetni, amennyiben próbaidő alatt estem védettségbe?

Nagyon várom válaszát!
Előre is köszönöm,
egy friss kismama :)

pazs # 2009.09.11. 07:32

Gratulálok a fogantatáshoz. A rossz hír az, hogy a terhesség csak a rendes felmondás ellen véd, de neked a próbaidő alatt szüntették meg a munkaviszonyodat. Úgyhogy ha kiíratod magad, ha nem (keresőképtelen vagy?), a volt munkáltatódnak fizetési kötelezettsége neked vagy rád tekintettel nem keletkezik.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.11. 07:55

Halvány esély (szalmaszál), ha esetleg a munkáltató ügyetlen volt, és felmondással élt a munkaviszony azonnali hatályú megszüntetése helyett. Nézd meg a papírjaidat.

Angers # 2009.09.11. 11:11

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Tanácsát szeretném kérni az alábbi ügyben!
2002. júliusa óta pénzintézetnél kisvállalati ügyfélreferensként dolgoztam. 2004. decemberétől 2009. május végéig gyermekeimmel voltam itthon, Gyeden majd Gyesen. (A Gyest még 2010. március végéig kapom.)
2009. június 1-től 74 nap elmaradt szabadságomat töltöm.
Munkáltatóm személyi alapbéremet 252.500,–Ft-ban állapította meg és megírta, hogy távollétem alatt munkahelyemet, munkakörömet érintően több ízben átszervezés történt, így munkahelyem megszünt, eredeti munkakörömben nem áll módjában alkalmazni. (Megjegyzem régi kollégáim a vállalati osztályon dolgoznak. – Változott a név, de a munka ugyanaz.)
Néhány napja ajánlatot kaptam a munkáltatómtól, hogy vállalati bankszámlakezelőként havi fix: 160.000,– Ft + teljesítménybér 100% esetén: 72.000,– Ft tud alkalmazni. Ez azt jelentené, hogy a betanulási időszakban csak a 160.000,– Ft alapbért kapnám a korábbi 252.500,– Ft-tal szemben.
Tudom, hogy nem vagyok köteles elfogadni ezt az ajánlatot.

  • Ebben az esetben az állásidő járna, ami az alapbérem, a 252.500,–Ft? A munkaügyes szerint az állásidő a minimálbérrel egyezik vagy nem sokkal több.
  • Hivatkozhat-e arra, hogy megszünt a munkaköröm, mikor Ön azt írta, hogy felmondási védelem alatt álló munkaköre nem szüntethető meg. (megírná a törvényt, paragrafust, ahol ez szerepel?)
  • Dolgozhatok máshol is, ha a pénzintézet állásidőt fizet? (itt is kérném a törvény, paragrafust)

Előre is köszönöm válaszát!
Üdvözlettel: Angers

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.11. 11:16
  • Az állásidőre fizetendő bér nem a minimálbér, ez tévedés.
  • Ha egyszer egy munkakör megszűnt, akkor megszűnt. A védettség a rendes felmondást tiltja, nem az átszervezést. (Akár magát a munkáltatót is megszüntethetnék, nem hogy egy munkakört.)
  • Csak a munkáltató hozzájárulásával javasolnám, egyébként szerintem kerülendő.
Angers # 2009.09.11. 11:44

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Nagyon köszönöm gyors válaszát!
Még annyit kérdeznék, hogy amennyiben nem fogadom el a pénztinézet számlakezelő munkaköri ajánlatát, hivatkozva arra, hogy képzettségemnek nem felel meg, korábbi munkakörömhöz képest visszalépést jelentene, akkor is jár az állásidő?
Belefér a fenti indoklás a törvény alábbi pontjába, hiszen végül is a munkáltató ajánlott munkát:
A munkavállalót, ha a munkáltató működési körében felmerült okból nem tud munkát végezni, az emiatt kiesett munkaidőre (állásidő) személyi alapbére illeti meg.

Üdvözlettel: Angers

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.11. 12:40

A munkavállalót a munkaszerződése szerinti munkakörben kell foglalkoztatni, nem akármilyenben. Az egyetlen kivétel, hogy legfeljebb évi 40 (?) napra át lehet irányítani más munkakörbe. De a bére ilyenkor sem csökkenthető.

Angers # 2009.09.11. 13:24

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Újból köszönöm gyors válaszát! Sajnos nem vagyok jogász, így bocsásson meg értetlenkedésemért.
Munkaszerződésem szerinti munkaköröm megszünt. A felajánlott munkakör elfogadásához a pénzintézet módosítani akarja régi munkaszerződésemet, s az újban már az alacsonyabb, teljesítményarányos bér szerepelne.
Kérdésem:

  • Kérhetem a banktól, hogy amennyiben elvállalom az új munkakört, akkor ne csökkentse le a bérem, hanem maradjon a korábbi átlagbérem?
  • Amennyiben nem fogadom el a bank ajánlatát (hiszen kevesebb lenne a bér), akkor jár-e nekem állásidő? Törvény szerint akkor jár, amennyiben a munkáltató működési körében felmerült okból nem tudok munkát végezni, de a bank tett ajánlatot, amivel én nem éltem.
  • Mondhatja azt is, hogy amennyiben nem fogadom el az új munkakört, akkor maradjak otthon Gyesen és nincs állásidő, mert Ő tudott volna alkalmazni, amit én elutasítottam.

Üdvözlettel: Angers

Tündérbogár # 2009.09.11. 14:02

Köszönöm gyors válaszukat!
Sajnos azonnali hatállyal történt a munkaviszony megszűnésem :(
Viszont - szerencsémre - ha májusban születik a baba, a gyes számításához bőven megvan a 360 napom. Kérdésem, hogy a 2 év brutto bér átlaga alapján számolódik a gyes, vagy hogyan?
Jelenleg munkanélkülin vagyok, még 8 hónapig lehetek maximum.
2. kérdésem, hogy a TGYÁS mikortól és hogyan vehető igénybe?
Nagyon köszönöm válaszukat!
Üdv!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.11. 16:16

Kedves Angers, bármit kérhetsz, a közös megegyezés alku kérdése. A többit nem tudom másképp mondani: munkáltatónak - megegyezés híján - a munkaszerződés szerinti munkakörben kell foglalkoztatnia a munkaválallót. Ha erre nem képes, akkor fizesse az állásidőt.

nanita81 # 2009.09.11. 17:06

Tisztelt Szakértők!

Tanácsát szeretném kérni az alábbi ügyben.
2001 júliusától állok alkalmazásban.2003-tól vagyok itthon a gyermekeimmel gyed-en és gyes-en.2009 szeptember végén letelik a gyesem,de azt a munkakört nem tudom a két kisgyermekem mellett ellátni amiben eddig foglalkoztattak.A munkavállaló nem tud olyan munkakört felajánlani,amit a gyerekek mellett el tudnék végezni.Mivel határozatlan idejű munkaviszonyban állok,hogyan tarthatnék igényt a végkielégítésre.Milyen lehetőségeim vannak ilyen esetben,illetve milyen méltányosságra számíthatok a munkáltatóval szemben?

Üdvözlettel:nanita81

Angers # 2009.09.11. 19:05

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Köszönöm válaszát, eszerint fogok eljárni. Értesítem a fejleményekről.
Kellemes hétvégét!

Üdvözlettel: Angers

monalisa1 # 2009.09.11. 21:44

Angers

Annyit tennék hozzá, hogy az új munkakörben egy ca 250e Ft-os fizetés bérfeszültséget okozna - ha a cégnél ugyanezen munkakörben már van valaki más is alkalmazva, és a munkatárs 160e Ft körülre van "belőve".

De ahogy KBS írta: minden a közös megegyezésen múlik...

"Lisa"
laikus hozzászóló