GYED, GYES, munkaviszony?


Vike27 # 2008.02.12. 09:52

Értem. Köszi!

Neked kell eldöntened, hogy mit akarsz.
Ha én azt tudnám... Teljesen elveszek ezekben a jogi útvesztőkben, főleg, hogy még a kjt-t is alkalmazzák pluszban. Így nagyon nehéz képben lenni!:(

Köszi!
Üdv: Vike

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.12. 10:14

Épp azért kár még tovább bonyolítani. Megszünteted a fizetés nélküli szabadságot, és visszatérsz a munkába.

pmd_ # 2008.02.12. 13:26

Szerintetek mi van akkor, ha a GYESről visszatérőnek időközben fantomizálódott a cége? Azaz létezik még, nincs felszámolás vagy végelszámolás alatt, de a munkáltató megtalálhatatlan, levelet, semmit nem vesz át.

Szerintem az van, hogy ugye a fizetés nélküli szabadság lejártával a munkavállaló visszatér, a munkáltató utasíthatja, rendelkezésére áll stb. de a munkáltató nem utasítja semmire, no meg nem is ad neki fizetést, ergo rendkívüli felmondással élhet a munkavállaló az első elmaradt fizetés után...

Cáfoljatok ha rosszul gondolom.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.12. 13:35

Rosszul gondolod. Egyáltalán nem célszerű a rendkívüli felmondás ilyen helyzetben.

homero # 2008.02.12. 13:36

Tisztelt Kovács Úr, ill. más hozzáértők!

Jelenleg passziv GYEDen vagyok, mert 3 év után nyáron határozott idő lejártával megszünt a köztisztviselői jogviszonyom. Kisfiam júni 22-én lesz 2 éves, kistestvérét pedig júli 12-re várjuk.
Milyen ellátást vegyek / vehetek igénybe júni 23-tól vagy szükség esetén korábban, hogy aztán ne csak az alanyi jogon járó támogatásokat kapjam, illetve mi lesz ezek alapja?
Üdv: homero

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.12. 14:01

Őszintén szólva nem vagyok otthon a TB-jogban. De ha már megszólíttattam... Azt hiszem, a gyed lejártakor rögtön igénybe veheti a második gyermek után a tgyást, hiszen nem egészen három hét lesz hátra a szülés várható időpontjáig. Aztán meg gyed, és így tovább.

pmd_ # 2008.02.12. 14:02

Hát mi? dőljünk hátra és majd ha lesz felszámolás, jól kifizetik a felhalmozódó munkabért? mármint ha lesz miből...

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.12. 14:12

Azt is lehet.
Vagy létesíts másik munkaviszonyt! Nem tilos.
Paralell tegyél kísérletet a járandóságaid iránti igény érvényesítésére. Ha a kísérlet eredménytelen, kezdeményezd magad a felszámolást. A munkaviszonyod akkor fog megszűnni, ha a felszámoló felmond, és a felmondási idő letelik, vagy ha közös megegyezéssel váltok el, vagy ha a céget törlik. Addig viszont jár az állásidőre a bér. Miért rövidítenéd le szánt szándékkal ezt az időtartamot?
A bér egy részét egyébként a bérgarancia alapból még akkor is megkapod, ha a felszámolás totál sikertelen.

homero # 2008.02.12. 14:15

Igen, én is ezt gondoltam, de mivel a jogviszonyom megszünt, ezt nem vehetem igénybe, ezt mondták a MÁKban.
Köszönöm a gyors válaszát és remélem ide téved egy TB szakértő (ha van ilyen:)!

Anyuka32 # 2008.02.12. 14:46

Tisztelt Kovács úr!

Új vagyok ezen a fórumon,szép napot mindenkinek, aki itt van.

Szeretnék segítséget kérni a következőkben:

Két gyerekemmel vagyok itthon, jelenleg GYES-en.
A nagyobbik 2004.03.17-én született, a kisebbik 2005.12.13-án.
Az első gyerekkel a terhesség első három hónapjában még dolgoztam, utána táppénzen voltam. Azóta itthon vagyok. Szeretném megtudni, hogy hány nap szabdság jár nekem a GYES lejárta után? Illetve azt is szeretném megkérdezni, hogy kötelesek-e kiadni az összegyűlt szabadságot, vagy pénzzel is kiválthatja a munkáltató?

Nehezíti a dolgomat az is, hogy a terhesség előtt tanulmányi szerződést írtam alá, amiben ez áll, kissé pongyolás fogalmazva:" A munkaállaló vállaja, hogy a diploma megszerzése után még 2 évig a munkáltatónál dolgozik".Kérdésem az lenne, hogy ebbe a 2 évbe, beleszámít-e a GYES, GYED, vagyis az eddig itthon töltött idő?

Nagyon szépen köszönöm a választ előre is.
Anyuka

Anyuka32 # 2008.02.12. 14:47

pongyolás=pongyolán:-)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.12. 15:04

Anyuka, ez az a téma, ami meghaladja az ismereteimet. Mármint a két egybefolyó gyed-gyes utáni szabadság.

A másik kérdésére: az én jogérzékem azt súgja, hogy nem telik a tanulmányi szerződésben vállalt idő, ha a munkaviszony szünetel. Pl. a fizetés nélküli szabadság alatt.

Anyuka32 # 2008.02.12. 15:05

köszönöm szépen

pmd_ # 2008.02.12. 15:34

kbs, köszönöm

Zsuzsuci # 2008.02.12. 16:44

Tisztelt Fórumozók!
Gyes mellett mennék vissza dolgozni, gyermekem 2 éves kora után. Közalkalmazotti, határozatlan idejű kinevezésem van. Munkáltató azt mondta, hogy úgy venne vissza, hogy maradna a fizetetlen szabadság, és a saját helyemre szerződéssel jönnék vissza, határozott időre, a gyes lejártáig. Jogszerű ez?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.12. 18:44

Nem.
Csak tudnám, ki volt az az észlény, aki ezt kitalálta! S mindent elmond a közszférabeli vezetők intelektuális képességeiről, hogy ez a marhaság úgy terjed köztük, mint a pestis.

Zsuzsuci # 2008.02.12. 19:18

Köszönöm válaszát! :)
Akkor meg kell szüntetnem a fizetés nélküli szabadságot, és nekik ki kell adniuk a felgyűlt szabadságokat, ha jól értelmezem. De ebben sem értünk egyet. Pedagógus vagyok, 31 éves, még mindig 21 nap alapszabadság jár nekem? életkor szerint nem változik? szerintük ennyi jár, 21 + 25 nap pótszabadság.
Ahogy én értelmezem a munka törvénykönyvét, a fizetés nélküli szabadság első évére jár az alap és a pótszabadság, vagyis a 46 (ha életkort nem nézem). ők ezt nem hajlandók kiadni, mármint a pótzsabadságot. Kérdésem, hogy jár-e a 25 nap pótszabadság erre az időre?

zalko # 2008.02.14. 13:43

Kedves Sándor!
Szeretném megköszönni a segítséged, nem pisiltem a konn.-ba, sőt! Munkajogászhoz fordultam, mert a munkáltatóm nem akart/tudott visszavenni az eredeti munkakörömbe. Már bele is egyeztek azokba a feltételekbe, amiket a jogásszal megfogalmaztunk!

Kedves Többiek!
Ahogy Juszt Laci bácsi szokta mondani: ne hagyjátok magatokat megkárosítani, megrövidíteni, stb.

Mindenkinek kitartást és bátorságot kívánok a jogi útvesztőkben való eligazodáshoz és az önérvényesítéshez: zalko

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.14. 14:21

Nagyon szívesen!

berzenkedő # 2008.02.14. 14:31

Felvilágosítást kérek?

Létezik olyan, hogy 22 ledolgozott nap után hivatalosan 48ft fizetést utaljanak, majd miután jelzed, hogy valami nem stimmel csak úgy hasraütve korrigálják mindenféle cédula,papír nélkül.
Velem ez történt.
MIT TEGYEK?

Kerub # 2008.02.14. 17:01

Üdvözlet mindenkinek!
Segítséget szeretnék kérni annak kiszámításához, hogy GYES-em lejárta után hány nap szabadságra vagyok jogosult.
Gyermekem 2005. februárjában született, ezt megelőzően táppénzen voltam, 2004. augusztusától. Szülési szabadságomat, 2005.02.14-től kezdtem, ettől az időponttól TGYÁS- ban részesültem 2005.07.31-ig. Ezt követően GYED-en voltam 2005.08.01-től 2007.02.27.-ig. A GYES folyósítása 2007.02.28-án kezdődött, és 2008. 02.27-én jár majd le. Következő naptól szeretném kivenni a szabadságomat, és szeretném megtudni, hogy hány napra számíthatok.
A gyermekem után járó évi 2 nap pótszabadságot, férjem nem vette igénybe, így azt is én szeretném majd kivenni.
2004-ben, amikor veszélyeztetett terhesként táppénzes állományba kerültem, 30 éves voltam, tehát 22 nap szabadságom volt, amelyből 6 napot nem vettem ki.
Remélem minden fontos paramétert leírtam, előre is nagyon köszönöm a segítséget!

Lara1 # 2008.02.21. 10:58

Üdvözlet

A kérdésem az lenne,hogy ha én 2008.Márciusában fogok szülni, akkor a tgyáshoz milyen jövedelmeket fognak figyelembe venni? A 2006 és 2007-es évet? Vagy a 2007 és 2008-as évet?Mert ha az utóbbit akkor én nem leszek jogosult a tgyás-ra?Mivel idén januártól munkanélkülin vagyok,2007ben pedig összesen 5hónap volt ledolgozva.
KÖszönttel

mey63 # 2009.02.12. 22:07

Tisztelt KBS !

Átolvasva jó néhány oldalt az előző hozzászólásokból, a következő kérdésben érdekelne a véleménye, megköszönném ha válaszával megtisztelne!
Egy kis rövid előzetes, a könnyebb érthetőség kedvéért:
egy ismerősöm munkáltatójával folytatunk már hetek óta tartó csatározásokat 6 év utáni munkába történő visszatérése kapcsán, gyakorlatilag "büszkén" jelentem, eddig többnyire jól állunk, minden folyamattal, részletettel nem is untatnám.
Már kiadták szabadságát (először persze jóval kevesebbre számolták ki), így az is meg van mikor kell ténylegesen munkába állnia. Visszatérésekor viszont a bérrel kapcsolatos módosított munkaszerződést ígéret ellenére sem kapott, fizetését most a bérpapírja szerint a régi szerint számolták ki, egy újabb telefon a központba: ők persze bocs tévedtünk, utaljuk a különbözetet.
Mi erre azt kérdeztük, minek a különbözetét és milyen számítás szerint?
Azt kértük, hogy vegyék figyelembe az Mt. 82. §-át és a két hasonló munkakörben is dolgozó, azonos munkaviszonnyal rendelkező munkatársa (együtt kezdtek 10-12 éve) bérét határozzák meg neki (ez most br. 160.000,- ami 6 évvel ezelőtt kb br. 80.000,- körül volt).

Erre a mai válasz az volt, hogy mivel az elmúlt 6 évben nem dolgozott a GYES(ek) miatt, így kevesebb a "gyakorlata" is, mint a volt és jelenlegi kolléganőknek, így hiába egyforma a munkaviszonyuk a cégnél és a munkakörben, csak br. 110.000,- Ft-ot tudnak ajánlani (ugye az Mt. az azonos munkakörre és gyakorlatra hivatkozik, mint feltételre...)

Tehát szerintük az ismerősöm "gyakorlatban lemaradt", az azonos munkakör, az egyforma munkaviszony stb. nem érdekes...

Érdekes érvelés....mondhatnám ügyes is, de szerintem nem helytálló :)

Ne haragudjon-ne haragudjanak és ne haragudjatok, hogy ilyen "brutálisan" hosszan írtam le, de így biztos érthető a dolog és a probléma...és "piszkosul" kíváncsi lennék a véleményére, Tisztelt KBS és kíváncsi lennék az esetlegesen szintén "szakértő" fórumozókéra is.(esetleg hasonló eset végkifejlettel?)

Köszönettel előre is és mégecce bocs: mey63

monalisa1 # 2009.02.12. 22:30

Vannak szakmák, foglalkozások melyeknél 6 év kihagyás irtó nagy idő - szinte újra kell tanulni az egészet. Ehhez idő kell, vagyis megszerezni a régi rutint, önállóságot, hibamentességet.

Ami jelenlegi bér a kihagyások nélküli dolgozónál reális lehet, azt 1-2 év alatt kell "felhozni" a visszatérőnél.

Monalisa
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.02.12. 22:43

Szerintem (bér)feszültséget okozna ha egyből megkapná a többiek jelenlegi fizetését, miközben a régieknek kell elmagyarázniuk, kijavítaniuk a "botladozva induló" kolleganő munkáját.

Pénzügyi- számvíteli stb. vonalon egész biztosan így van, mert annyít változtak az előírások, a jogszabályok - akár évente is.

Ugyanakkor pl. beállni az ABC-be a pult mögé az egyből menne.

Szóval nem tudjuk a szakmáját, foglalkozását - mit ne mondjak végzettségét.