GYED, GYES, munkaviszony?


Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.05. 14:12

ha akarnék sem tudnék visszamenni a jelenlegi munkahelyemre abba a pozícióba, amiben voltam, mert a főnököm nem vesz vissza csak egy alacsonyabb beosztásba, 12 órás műszakba

Csak ismételni tudom: a munkáltatónek erre nincs lehetősége. A fizetés nélküli szabadságról visszatérő munkavállalót az eredeti munkakörében, az eredeti szerződési feltételekkel köteles munkába állítani. (Az egy kivétel a bér - azt meg kell emelnie.)
Hogy az efölött kialakult vita miatt a munkavállaló mondjon fel, az van olyan értelmes dolog, mint a konnektorba pisilni.

Vike27 # 2008.02.06. 12:54

Tisztelt Sándor!

2007. november közepétől gyesen vagyok. Múlt héten felhívott a helyettesítőm, hogy ő kapott egy állásajánlatot, így március közepétől nem lesz. Én örültem is neki, a bölcsibe is tudják fogadni a kislányomat, megyek vissza dolgozni.
A kérdésem az lenne, hogy ha GYES mellett szeretnék visszamenni, akkor hogy fog ez kinézni? Kapok az eredeti, határozatlan idejű kinevezésem mellé, és határozott idejű kinevezést, amiben az fog szerepelni, hogy Vike határozott idejű kinevezése, amíg Vike GYES-en van? (bár ez lehet hülyeség, hiszen a fizetés nélküli szabihoz kötik a helyettesítést nem pedig a GYES-hez). Vagy hogy működik ez? Nem etikátlan, hogy saját magam helyettesítem, kapom a 8 órára a bért és még a GYES-t is?

Konkrétan szabályozza ezt vmelyik törvény v. rendelet?

Köszönöm előre is a segítségét!
Vike

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.06. 13:16

Ahogy mondod, hülyeség lenne. Nem helyettesíted magadat, hanem megszünteted a fizetés nélküli szabadságot és végzed a munkádat.
Az, hogy az állam ma már akkor is fizeti a gyest, ha az igénybevevő nincs fizetés nélküli szabadságon, az állam dolga.

eribé # 2008.02.06. 13:21

Üdv Mindenkinek a fórumon!
A problémám hasonlatos a többiekéhez, mégis leírom, segítségeteket várva.
Gyermekemmel jelenleg gyeden vagyok, de a gyed lejárta előtt szeretnék újra munkába állni. Már találtam is munkahelyet, az előző munkahelyemre nem kívánok visszamenni.
A kérdésem az, hogy az új munka mellett igényelhetem-e a gyest ( a gyermekem elmúlt egy éves), ill. ez a munkáltatóra nézve jár-e valamiféle kötelezettséggel, ami miatt esetleg nem vehetem igénybe ezt a juttatást.
Az interjúkon erre a témára nem tértem ki, mert azt gondoltam, ez a juttatás független a munkaadótól, de most a hozzászólásokat olvasva elbizonytalanodtam...
Segítségeteket köszönöm: ERIBÉ

s.e.122 # 2008.02.06. 13:27

Tisztelt Kovács úr!

A kérdésem a következő lenne. Hivatásos állományban dolgozom, de most táppénzen vagyok, gyermeket várok. Szülés után (május vége) igénybe venném a 186 nap Gyás-t, majd gyedre mennék. Ki kell-e vennem az ezévre járó szabadságomat a gyed előtt, vagy átvihető-e a jövő évre. Terveink között szerepel, hogy mivel két picurt szeretnénk a kettő érkezése közt visszamennék dolgozni, hogy a második érkezésekor is kaphassak táppénzt, illetve szülés után a gyás-t, majd úgy a gyedet 2 éves koráig. Mennyi az a minimum idő, amit mindenképp munkábaállással kell töltsek, hogy a fent említettek teljesülhessenek. Kivehetem-e ekkor (jövőre)az ezévi szabadságomat a jövőévivel összefogva, ezzel is megtoldva a munkábaállást? Ha még az első nem tölti be az egy évet, de úgy alakul, hogy érkezik a tesó, arra a néhány(?) hónapra amíg visszamegyek dolgozni, mehet-e gyedre (gyesre) a nagymama,(apuka), illetve milyen megoldást választhatunk?
Tisztelettel és köszönettel várjuk válaszát.
s.e.122

Vike27 # 2008.02.06. 13:30

Köszönöm szépen a segítséged, gyors válaszod!!!

Vike

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.06. 14:04

Eribé, az új munkáltatóra annyi terhet ró a dolog, hogy a gyes lejártáig rendes felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.06. 14:06

S.e.122. A szbadságot jellemzően nem a munkavállaló veszi ki, hanem a munkáltató adja ki. ebből következik, hogy nem vagy köteles kivenni, de ha a munkáltató kiadja, akkor parancs, értetted.

zalko # 2008.02.06. 14:11

Kedves Sándor!
Természetesen igazad van, nem akarok én a konnektorba pisilni, csak azt szeretném tudni, milyen jogorvoslattal élhetek? Tényleg nem vágyom vissza, így engem csak emiatt érdekel a munkáltató ily etikátlan eljárása.

s.e.122 # 2008.02.06. 14:45

Tisztelt Uram!

Köszönöm válaszát, de igazán az általam leírtak második felében kérnék tanácsot, vagyis, hogy mivel két picurt szeretnénk a kettő érkezése közt visszamennék dolgozni, azért hogy a második érkezésekor is kaphassak táppénzt, illetve szülés után a gyás-t. Mennyi az a minimum idő, amit mindenképp munkábaállással kell töltsek, hogy a fent említettek teljesülhessenek. Ha még az első nem tölti be az egy évet, de úgy alakul, hogy érkezik a tesó, arra a néhány(?) hónapra amíg visszamegyek dolgozni, mehet-e gyedre (gyesre) a nagymama,(apuka), illetve milyen megoldást választhatunk?
Tisztelettel.
s.e.122

monalisa1 # 2008.02.06. 15:24

Legalább 180 nap munkában töltött idő szükséges az ujabb jogosultságra. A gyerek első évében az apuka még nem mehet gyesre, a nagymama meg már eleve nem. (Ha rosszul írtam, elnézést, értő majd kijavít.)

csill75 # 2008.02.06. 16:14

Sziasztok!

Abban tudna valaki segíteni nekem, hogy jelenleg 9. hetes terhes vagyok, szeretnék táppénzre menni, de sajnos nem tudom, menniyvel kapnék kevesebbet. 70% azt értem, de minek a 70%-a? a nettó béremnek? Jelen melóhelyemen már 4. éve dolgozom, nem voltam szinte betegszabin sose, 100.600 ,- forint a bruttóm, akkor 55.000 ,- forint a táppénzem? jól számoltam?
Másik kérdésem, hogy van egy megbízási szerződésem is, a meló mellett, bruttó 40.000,- forintról, de nem számolható be a táppénz alapba, mert természetbeli eg-biztosítás fizetünk belőle? ez is igaz? mert akkor el vagyok keseredve :(
55.000,- forintért maradhatnék otthon? :(

Köszi a választ:
Csill

monalisa1 # 2008.02.06. 16:23

Ha az orvos megállapítja a veszélyeztetett terhességedet, akkor kiír szülésig, ellenkező esetben jó ideig dolgoznod kell még...

A bruttó 70%-ot jól tudod.

Ha az esetleges táppénz mellett a megbízási tevékenységet folytatod még egy ideig, esetleges tb ellenőrzés esetén - ami azért nem valószínű - a dologból bukta is lehet.

monalisa1 # 2008.02.06. 16:28

Idejekorán még ne legyél elkeseredve (...) hanem majd amikor megszületik a baba, és az akkortól folyósított alig pénzből fog kelleni tudni megélni - mint oly sok más anyukának is, sajnálatosan.

csill75 # 2008.02.06. 16:29

Köszi a gyors választ monalisa1 :)

Nem vagyok veszélyeztetett, a körzetim azt mondta, kiír, ha nem bírom... de ennél még a rabszolgasors is jobb volt :(((( kicsit el vagyok keseredve... de most bevillant, lehet nem is az egész időtartamra írna ki, csak amíg ilyen szarul vagyok? :( nem tudom már ezt sem konkrétan...

Ha a bruttóm 70 %-a, akkor az 70.000 ,- forint? nem?
Az mégse 55.000,- vagy félreértettelek?

Ha táppénzre megyek, nem csinálom a megbízásit természetesen... csalni nem fogok... nem is tudnék...

nandy # 2008.02.06. 16:41

Ha nem muszáj, akkor ne menj táppénzre - szerintem.

nandy # 2008.02.06. 16:45

De ha a munkakörülmények olyanok, hogy annál még a rabszolga sorsa is jobb, akkor mondd el a dokinak (nőgyógyásznak), szerintem a terhesség teljes időtartamában táppénzen fog tartani.
Arra számíts, hogy kevesebb pénzt fogsz kapni (kb. a mostani nettó fizetésed 70%-át).

Nem könnyű döntés, nagyonis megértelek.

csill75 # 2008.02.06. 16:45

Éppen garatgyulladással járok melózni, 9 hetes terhes vagyok, napi 4 órát dolgozom, mert kaptam kedvezményt, de hazajövök, és itthon szinte semmihez nincs energiám... Anyós főz, Apa mos, takarít. Kb. egy hónap még, ami a rosszullétek miatt fontos lenne, de épp betegen sem engednek itthon maradni :(

Nem azért maradnék itthon, mert jó lógatni a lábam... kedden megyek nőgyógyászhoz és csak reménykedem hogy minden rendben a babámmal... amúgy eü.-ben melózom, és sajna nem könnyű a helyzet :(

csill75 # 2008.02.06. 16:48

tehát a nettóm 70%-a? :( az akkor 55.000 forint...

hát szuper egy helyzet :(((((

csill75 # 2008.02.06. 16:51

a körzetimnek van joga teljes időre táppénzen tartani?

hablea # 2008.02.06. 17:01

Igen. A nőgyógyász ír egy feljegyzést (gondolom ezt hívják szakorvosi javaslatnak) a házidokinak, hogy kéri a várandós táppénzes állományba vételét, ill. tp állományban tartását. Azt hiszem két hetente vagy havonta kértek új papírt. (azt majd a háziorvos vagy az asszisztense megmondja, hogy milyen gyakran kell neki ilyen az adminisztrációhoz)

csill75 # 2008.02.06. 17:03

azt értem... de nőgyógyász vélemény nélkül?

csill75 # 2008.02.06. 18:01

Ha a GYED-et a szülés megelőző év átlagkeresete alapján számolják, akkor miért baj, ha most kiirítom magam? szeptemberben szülnék...

erikaIII # 2008.02.06. 18:30

Sziasztok!

Hozzáértők segítségét kérem, hogy megtudjam, mennyi szabadság jár az én esetemben. Munkáltatóm a mai napig nem adott egyértelmű választ, mert máshogy számol a munkaügy és máshogy a jövedelemelszámoló. /Volt szó 51,54 és 70 napról is/ Az idő telik, jó lenne tisztán látni a helyzetemet.

Röviden:2005. szeptember 21-től táppénzen voltam 2006.május 11-ig, amikor megszületett a kisfiunk.Utána jött a 168 napos szül. szabadság, aztán meg GYED 2007. november 30-ig. 2007. december 1. óta ismét állományba kerültem, a GYED-ről lemondtam, GYES-t kapok és töltöm az engem megillető szabadságot. DE MENNYIT IS? 1970. okt.2-án születtem. 2005-ben nem volt már maradvány szabadságom, mindet kivettem korábban. 2006-ban a 2 napos gyerek utáni pótszabit a férjem vette ki. 2007-ben már én kértem azt a 2 nap pótszabit.

Elég ennyi adat, vagy adjak meg még valamit? Izgatottan várom a választ,
köszönöm,
Erika

Vike27 # 2008.02.07. 12:03

Kedves Sándor!

Bent voltam a munkáltatómnál, benyújtottam a fizetés nélküli szabi megszüntetéséről a bejelentésem, ill. hogy GYES mellett kínánok munkába állni márc. 15-től. Kérdeztem, hogy mennyi a felhalmozott szabim - közalkalmazott, D2 kategória, 2007. január 1-től D3, de az azt hiszem már nem számít a szabadságom számításánál (2005. nov. 15-től voltam szülésin, akkor született a kislányom, előtte egy hónapig táppénzen)? Osztottak-szoroztak, kijött 32 nap (a +2 napot az apuka kapja).
Azt mondták, hogy amíg GYES-en vagyok, nem vehetek ki szabit, majd csak ha megüntetem azt. (Meg egyébként is, mivel iskola, ezért rám nem vonatkoznak az általános rendelkezések, mint mondjuk arra aki egy vállalatnál dolgozik...) Tehát a nyári szünetben sem mehetek szabadságra (zeneiskolában dolgozom, mint iskolatitkár), majd csak a GYES lejárta után, nov. 15-től, vagy ha előbb pl. június 30-val lemondanom a GYES-t. Tényleg így van? Meg valamilyen új szerződést is akarnak kötni...?

Újbóli segítséged előre is köszönöm!
Vike