GYED, GYES, munkaviszony?


kissiza20 # 2008.01.28. 19:46

Kedves KBS!

Nagyon köszönöm, hogy ilyen késői órán is szívesen és tényleg gyorsan válaszoltál.


kissiza20

Szilbobe # 2008.01.28. 22:35

Sziasztok!

A következő a problémám.
Van egy kettő és fél éves kislányom, aki jelenleg bölcsödébe jár.
Én dolgozom a GYES mellett. Nem hivatalos információm szerint, ha a kislányom beteg és Én megyek el vele táppénzre, akkor autómatikusan megszűnik a GYES folyósítása végleg, azaz nem kapom tovább.
Viszont ha én leszek beteg és az orvosom kiír táppénzre, akkor is megszünik a GYES? Szóval hogy is van ez?
Várom válaszod!

Köszönettel: Böbe

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.29. 05:21

Pletyka, rémhír.

fmelánia # 2008.01.29. 06:40

Kedves KBS!
Én már a tárgyalásaink elején kértem, hogy ne kössünk új szerződést, de a munkáltatóm ragaszkodik hozzá. Eleve egy új szerződést küldtek ki nekem, nem a régi módosítását vagy kiegészítését. Én kértem, hogy ha már mindenképpen írni akarnak valamit, írjuk bele, hogy ez a szerződés ne érvénytelenítse a régit, ne írja felül azt, csak a régi kiegészítése vagy módosítása legyen, és ha letelik az 1 év, ismét a régi lépjen érvénybe. Ez elől elzárkóznak, azt mondták, nem lehet 2 szerződésem, és hol az egyik, hol a másik érvényes. Szóval ők mindenképpen új szerződést kötnek velem, és én nem tudok ezellen mit tenni. Ezért akarok mindent beleírni, amit csak lehet/kell, hogy be legyek biztosítva, ha lejár az 1 év, ne mondhassák, hogy nekem csak határozott időre szóló szerződésem volt, letelt az idő, mehetek.
Kérlek azt mondd meg nekem, hogy mit írjunk bele ebbe az új szerződésbe, amit ők mindenképpen meg akarnak kötni, hogy jó legyen, ne sérüljenek a jogaim akkor se, ha lejár a szerződés!!!!!!!!!!
Köszönöm a segítségedet!
Szia:
F.Melánia

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.29. 06:47

mindenképpen új szerződést kötnek velem, és én nem tudok ezellen mit tenni.
Dehogynem tudsz! Nem írod alá, és passzé. Az a határozott idejű új szerződés neked semmiképpen nem lenne jó, ugyanis épp azt jelentené, amit el akarsz kerülni: a határozott idő lejártával megszűnne a munkaviszony.
Sőt, neked még az sem jó, ha az új szerződést határozatlan időre kötnétek. Akkor ugyanis nincs semmi garanciád rá, hogy valaha is az eredeti munkakörödben és teljes munkaidőben fognak foglalkoztatni.

Egy meglévő munkaszerződés határozott idejű módosítása jogszerű, nem minősül másik szerződésnek, nem keletkeztet új munkaviszonyt.

elin # 2008.01.29. 07:56

KBS!

Köszönöm a válaszodat!


Elin

k.orsi99 # 2008.01.29. 08:01

Sziasztok!segitséget szeretnék kerni töletek.
2006 május 10töl -2007okt.1-ig volt munkaviszonyom.Ez ekkor közös megegyezesre megszünt. Ezt 45 nap passziv táppénz követte.Azóta nem sikerült munkát találnom. 2008 szeptemberben szülni fogok . A táppénz megszünte ota fizetem a minimálbér utan szükséges tb járulékot. Jogosult vagyok tgyásra,gyedre,gyesre. Es mekkora összegre ha 310000 volt a brutto bérem.
Köszönöm elöre a választ.

zalko # 2008.01.29. 09:09

Kedves Sándor!
Köszönöm a gyors és reményekkel kecsegtető választ!
Üdvözlettel: zalko

Pamutka # 2008.01.29. 13:02

Tisztelt Kovács úr
Azt szeretném őntöl meg kérdezni, hogy a GYES-ről 2008.01.26-val kellene vissza mennem dolgozni.
De a fönököm alacsonyabb munkakörbe és más egységhez akar vissza venni. Ezt meg teheti-e? és nekem milyen jogaim vannak vele szemben. Vagy elkell fogadnom a feltételeit.
És jogosult vagyok e végkielégitésre. 15 éve vagyok ennél a cégnél..
Nagyon köszönöm előre is a válaszát

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.29. 14:21

Ezt meg teheti-e?

Csak ha beleegyezel. (Szervusz, azt hiszem, én vagyok az idősebb.:))

monix # 2008.01.29. 22:55

Tisztelt Kovács Úr!
Közalkalmazott vagyok határozatlan idejű kinevezéssel. 2006. október 12-étől vagyok GYES-en. Március 1-én újra munkába szeretnék állni (8 órában) még a GYES lejárta előtt. Arra lennék kíváncsi, hogy az eddig összegyűlt közel 60 nap szabadságomat kivehetem-e rögtön a munkába állásom első napjától (március 1-jétől), úgy hogy közben a GYES-ről sem mondok le? Vagy a szabadságot csak abban az esetben vehetem ki, ha már nem vagyok GYES-en? A munkáltatom szerint a szabadságaimat csak a GYES tényleges lejárta után (2008. október 12-én) vehetem ki vagy abban az esetben ha szüneteltetem vagy lemondom a GYES-t. Előre is köszönöm a válaszát! Üdvözlettel: Monix

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.29. 23:13

Ez egy igen elterjedt tévhit a munkáltatók, különösen a közszolgálati munkáltatók körében.
A felgyűlt szabadságot a kiadás akadályának megszűnését követő 30 napon belül el kell kezdeni kiadni. Az akadály nem a gyes - hanem a fizetés nélküli szabadság.

bimmbamm07 # 2008.01.30. 08:44

Kedves Kovács úr,

a táppénzes fórumról jöttem át, úgy látom, ez jobban pörög. Remélem, tud nekem információt adni.

A napokban lejárt gyesem utáni naptól (18-ától) alkalmaz az új munkahelyem. Mivel jelenleg is babát várok, július végére, szeretnék információt kérni arról, hogy ha esetleg táppénzre kellene mennem (nem szeretném, de előfordulhat), mi alapján számolnák azt nekem.

Előző, határozott idejű munkaszerződésem 2005 nyarán járt le, azóta gyed-en, gyes-en voltam. Közben a 2006-2007-es tanévben két év halasztás után befejeztem az utolsó évemet az egyetemen nappali tagozaton. Mindent egybevetve tehát meglenne a szülésig a 180 biztosított napom és a szülés idejére a jövedelmem (ami a minimálbér duplája körüli összeg).

Kérdéseim:

  • a korábbi gyed-em alapjául szolgáló régesrégi jövedelemnek lenne-e köze a táppénzem alakulásához, vagy pedig - mivel nem lenne meg 180 napi jövedelmem egy esetleges táppénzhez - a minimálbér alapján számolnák ki?
  • vonatkozna-e rám az, hogy annyi táppénzre vagyok jogosult, amennyi időt ledolgoztam az új helyemen?
  • a táppénzes idő befolyásolná-e, ha igen, mennyiben, a későbbi tgyás, gyed összegét?

Köszönöm a választ!

monix # 2008.01.30. 10:05

Kedves Kovács Úr! Köszönöm a gyors választ! Üdvözlettel: Monix

adi_badi # 2008.01.31. 10:12

Kedves Kovács Úr!

Tgyás számítással kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. Gyermekünk 2005 júliusában született és azóta otthon van vele a párom. Igénybe vette a Tgyás-t (2005), a Gyedet (2005 - 2007) és most a Gyest (2007 - 2008). Márciustól fog ismét dolgozni, de már 'védetten' fog visszamenni: szeptember - október környékére várjuk második gyermekünket. Mivel a fizetése nagyon kedvező, nem mindegy, hogy mi után számolódik a tgyás. Próbáltuk az OEP oldalán megfejteni a leírtakat. Ha jól értjük, akkor a tavalyi (2007) "fizetése" alapján számolódik, ami csak a GYED... Jól értjük vagy van valami remény egy magasabb összegű ellátásra, ha 2008-ban meglesz a 180 nap?

Előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.31. 10:18

Kedves adi_badi!
Jólesik a bizalom, de Önök többet ismernek a tárgyból, mint én, magam ugyanis az OEP oldalát sem olvastam. Sajnálom, hogy nem tudok segíteni, de fogalmam sincs, hogyan számítják a tgyás összegét.

babszem # 2008.01.31. 12:32

Kedves Kovács Úr!

Jelenleg GYED-en vagyok 2008. augusztus 14-ig (vagyis most lesz másfél éves a pici). KÖzben adódott egy lehetőség megbízási szerződéssel napi 3-4 órás munkára, de nem ott, ahonnan eljöttem GYED-re. Probléma ez? Megtehetem, hogy oda még nem megyek vissza, mivel fizetés nélküli szabadságon vagyok, és emezt meg elvállalom? Gondolom át kell mennem GYES-re, ugye? De ezt meg az eredeti munkahelyem intézze, mint a GYED-et is? Vagy hogyan működik ez? Kérem segítségét, hogy egy jogi körmondatokban "analfabéta" személynek információkat nyújtson.

Válaszát nagyon várva, és előre is köszönettel,
babszem

Blumenkohl # 2008.02.01. 12:54

Tisztelt Kovács Úr!
Jelenleg gyeden vagyok kisfiammal. Második gyermekünket várjuk. veszélyeztetett terhesség miatt egy vizsgálat végett január 22-23-án kórházban voltam, és emiatt, ill.a vizsgálat miatt táppénzre mehetek. A munkahelyem felhívtam, mi a teendő ilyenkor, ha én táppénzem szeretnék lenni a gyed helyett. (Menjek be megbeszélni, volt a válasz.) Sajnos 2-3 hét pihenést írtak elő, még bemenni nem tudtam. A MÁK-ban azt az infót kaptam, h. a fizetés nélküli szabadságot a főnököm engedélyével szakíthatom meg és csak utána mehetek táppénzre.
Mire számíthatok? Előző válaszokból arra következtetek, h. a fizetés nélküliről aktív állományba visszatérésről én dönthetek. Kérhetem-e az aktív álományba visszahelyezés első napjának azt a napot, amiről a kórházban a táppénzes igazolást kaptam? Mit tehetek, ha a munkáltató nem járulna hozzá a visszavételhez aktív állományba?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.01. 17:15

Kedves babaszem!
Igen, a gyedet meg kell szüntetni, amellett munkavégzésre irányuló jogviszonyt (a megbízás is az) nem lehet létesíteni. Szerintem a munkáltató hozzájárulása kell ahhoz, hogy a fizetés nélküli szabadság alatt máshol dolgozz - de be kell vallanom, számosan nem osztják ezt e véleményt.
A gyed megszüntetését, gyes megigénylését a munkáltatón keresztül kell intézni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.01. 17:20

Blumenkhol, a MÁK-ügyintéző téved, a gyermeknevelés céljára kapott fizetés nélküli szabadság megszüntetéséről a munkavállaló egyoldalúan dönthet, döntését a munkáltató köteles tudomásul venni. (A visszatérés napja természetesen nem lehet visszamenőleges.)
Az is igaz azonban, hogy az Ön tervezett eljárása a munkáltató szempontjából rendkívül méltánytalan. Olyannyira az, hogy minimum a viszony helyrehozhatatlan megromlására számíthat, de felvetődik a joggal való visszaélés kérdése is.

brigus # 2008.02.01. 20:35

Tisztelt Kovács úr!

Érdeklödni szeretnék, hogy jelenleg Gyes vagyok május 10-ig. A szülési szabadságott kivettem a szülésnél és a munka helyemen azt monták , hogy a 2005 évi szabit is kiadták. Ezért ha vissza megyek dolgozni májusban akkor már az idei szabibol kell kivennem a ovodai beszoktatáshoz.De én ugy hallotam, hogy a szülésiszabadság idejére és az azt követö 1 évre ugyan ugy jár a rendes szabadság. Ez igaz -e és ezt ki e vehetem amikor le jár a gyes?

köszönettel brigus

monalisa1 # 2008.02.01. 21:17

Május 10-ével jelentkezel munkára, de mindjárt ki kell adniuk a 2006. és 2007. évi ki nem vett szabadságokat, tehát ezek letelte után állsz csak ténylegesen munkába.

Laiukus vagyok, ha rosszul írtam értő bizonyára kijavít majd.

csamike # 2008.02.01. 21:54

Kedves Kovács Úr és Segítő Olvasók!

Napok óta zaklatok az alábbi kérdésekkel a munkahelyemet, de igazán nem kaptam világos választ. Ha valaki tudna segíteni, nagyon hálás vagyok és előre is köszönöm.

Helyzetem: 27 szabim van évente. 2008. április 1-én munkába kell állnom, előtte ki kell venni összes szabimat.

2006. jan.-mar. Dolgoztam, nem kivettem a szabit.
2006. ápr.-jún.14. Táppénzen voltam.
2006. jún.15.-nov.29. Tgyáson voltam.
2006. nov.30.-mai napig Gyeden vagyok.
A gyermek után járó pótszabadságot nem kivettünk.

Erre alábbit kaptam a munkahelyemról:
„2006. évre jár 27 nap, amennyiben szülés előtt nem vette ki a szabadságát, 2007-re 19 nap és 2008. január 31-ig 2 nap, az összesen 48 nap.”

Én pedig így számoltam:
2006. évi 27 nap
2007. évi 24 nap
Pótszabadság 3 nap
Összesen 54 nap

GYED lemondása hogyan történik? Automatikusan jár vagy nekem kell intézni vagy munkahelynek?

A szabadságomat milyen bér szerint számolnak? Ha jól tudom, aktuális bér szerint. És a bélemelés kötelező a munkaaltatónak megtenni, vagy csak a munkahelytől függ? A tgyás és gyed alatt időszakban is képzelhető a béremelés?

A munkahelyem nem kifizetőhely, megbízott könyvelő iroda intéz ezeket.

Csak attól ideges vegyok, már ideje GYEDet szakítani, de senki nem tud mondani nekem, mikor tegyek meg.

Elnézést utólag kérek, én nem vagyok magyar, sok helytelen írásért…..

Ha valaki tudna, segítsen engem!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.01. 22:29

Brigus, a fizetés nélküli szabadság elsőre évére járó szabadságot ki kell adni a visszaállást követő 30 napon belül.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.02.01. 22:36

Csamike, szerintem nagyjából stimmel.
Azt nem értem, miért számoltak 2008-ra szabadságot.

A gyedet le kell mondani, és igényelni kell a gyest. A bért rendezni kell, a szabadságot már azzal kell elszámolni.

(Ami azt illeti, még 10 hónapig nyugodtan otthon maradhatott volna a kicsivel.)