GYED, GYES, munkaviszony?


mazsiheni # 2012.10.19. 09:59

Üdvözlöm!A következöben kérném a segítséget.rn2009.03.02.óta dolgozom a cégnél 8 órában.2010 februárjában mentem táppénzre,veszélyeztetett terhesként.2010.09.30.született meg a lányom,(egyetlen gyermekem)onnantól GYÁSon voltam,majd GYEDen,ami most szünt meg Szept.30-al.A tudomásomra jutott idöközben,h a céget eladták és felszámolás alatt van.Értesítést nem kaptam az egészröl,a volt munkatársam mondta.Jeleztem a könyvelö írodának,a GYED lejárata elött,h szeretnék kilépni a cégböl.Szeretném megkapni a szabipénzem és a kilépö papírjaimat.Többször telefonáltam,mindig kitérö válasszal leráztak.Ma telefonáltam újból és azt mondták,h mivel a cég felszámolás alatt van,nincs bevétele a szabipénzem csak akkor tudják kifizetni,HA lesz vmi bevétel.Kérném a segítségét,h mik a jogaim és milyen járandóságok illetnek meg?Mennyi idöre kaphatok fizetett szabadságot?Hogyan tudok a cégböl kilépni,h jól járjak,mert biztos vagyok benne,h mindent elkövetnek,h ne keljen nekem pénzt adniuk.Köszönöm a segítséget.

anne01 # 2012.10.18. 11:14

dido2121

Ezt nem értem. Ha április 30-ig szólt a szerződésed, akkor azon a napon kellett volna lezárni a jogviszonyt is. Nem írtál alá közös megegyezést, vagy elképzelhető, hogy közfoglalkoztatásnál másképp működnek a dolgok?

dido2121 # 2012.10.18. 07:17

Igen, volt határozott idejű szerződésem, ami április 30.-ig szólt. Április 18.-án szültem, de a munkáltatóm tévedésből rosszul szüntette meg 17.-vel, és legalább 18.-val kellett volna. Emiatt az egy nap miatt utasították el a GYED iránti kérelmemet. Ha elutasítják a fellebbezésemet fordulhatok munkaügyi bírósághoz?

anne01 # 2012.10.18. 06:33

flati17

Csak arra az ellátásra jár, amelyben 2011.12.31-én is részesültél.

flati17 # 2012.10.17. 06:37

Tisztelt szakértők!

Az lenne a kérdésem, hogy aki TGYÁS-hoz kapott jövedelempótlót, annak folytatólagosan jár a GYED-hez is, ha nem változott semmi, s továbbra is megfelelek a feltételeknek? A könyvelésen azt mondták, nem jár a GYED-hez, a rendelet pedig számomra nem egyértelmű ebben a kérdésben.

Előre is köszönöm a segítségüket!

anne01 # 2012.10.16. 16:32

dido2121

Feltételezem volt szerződésed. Abban milyen dátumok szerepeltek? (jogviszony kezdete, vége)

dido2121 # 2012.10.15. 13:27

Tisztelt Szakértők!

Azt szeretném megkérdezni, hogy mit tehetek, ha a munkáltatóm véletlenül egy nappal korábban szüntette meg a munkaviszonyomat, mint ahogy kellett volna és most ezért nem vagyok jogosult a GYED-re. A 365 nap biztosítási idővel rendelkezem, csak az ügyintéző rosszul tudta, hogy mikor kell megszüntetni a jogviszonyomat. 04.18.-án szültem és ő 04.17.-vel szüntette meg, mivel közfoglalkoztatott voltam - legalább 18.-val kellett volna megszüntetnie. A MÁK emiatt az egy nap miatt nem adja meg a GYED-et. Mit tehetek, forduljak munkaügyi bírósághoz? A választ előre is köszönöm!

FuKrisz # 2012.10.10. 12:51

Tisztelt Szakértő!

Szabadságomat én kiszámoltam, a munkáltató ezzel nem ért egyet.

2006 október 21-én született a nagyobbik fiam, azóta vagyok itthon (több mint hat éve). A vele otthon töltött időszakra szóló szabadságomat időközben kiadta a munkáltató.

A második terhességem kapcsán 2009 május 25-e óta voltam táppénzen (158 nap), utána 168 nap gyerekágyi következett, majd gyed, gyes... Most lesz október 30-án 3 éves a kisfiam (2009 okt. 30). Gyes alatt is itthon voltam vele. 36 éves vagyok. A munkaviszonyom folyamatos volt mindez alatt.

Én 47 nap szabadságot számoltam magamnak, 10 a táppénz időszakára, 12 nap a gyerekágyas időszakra és 25 nap a fizetésnélküli első évére. A munkáltató csak 12-t akar adni/kifizetni. A fizetésnélküli első évére járó szabadság felét akarja felém elszámolni.

Kinek van igaza?
Előre is köszönöm a válaszokat!

nandy # 2012.10.05. 09:08

A gyermeked 3 éves korát követő naptól valóban megszűnik a védettséged.
Megteheti a munkáltató, hogy már attól a naptól felmondja a munkaviszonyodat. Munkáltatói felmondás esetén a felmondási idő felére köteles felmenteni a munkavégzés alól.
A felmentés időtartamát nem számíthatja be szabadságnak, mert szabadság csak arra a napra számolható, amikor egyébként munkavégzési kötelezettséged lenne, de a felmentés idején nincs ilyen.

Viszont a felmondási idő másik felére, ha nem ment fel a munkavégzés alól, akkor vagy le kell dolgoznod, vagy valóban kiírják szabadságnak.

Példád szerint a 45 nap az 45 naptári napot jelent, kb. 30 munkanapot, ennek felére azaz 15 napra kiadhatja a szabikat, a többit felmondási időre járó bérként kell elszámolnia, plusz a 15 napon felül maradó szabikat szabadságmegváltásként.

anesz10 # 2012.10.03. 22:23

Tisztelt Szakértő!

Több mint 5 éves munkaviszonyom van (fizetés nélküli szabik és TGYÁS-al együtt), jelenleg a 2. gyermekemmel vagyok GYES-en. A 2. gyermek 3. születésnapja után szeretném kivenni a felgyülemlett fizetett szabikat. Tudom, hogy a munkáltatóm fel fog mondani, mert nem kiván már alkalmazni. Ilyenkor felmondhat szabi alatt is, vagy ki kell adnia a szabikat és csak utánna mondhat fel? A felmondási idő már 45 nap nekem 5 év után? Megteheti másnap, ahogy gyermekem betölti a 3. életévét, hogy felmond és a felmondási időbe beleszámítja a fizetett szabikat? Tehát a 45 napból felment a munkavégzés alól úgy, hogy szabin vagyok és még a maradék szabimat kiveszem utánna? Vagy pl: lesz összesen 60 nap szabim, ebből kiveszek 15 napot és akkor mond fel a munkáltató? A lényeg hogy kapok-e az összes rendes szabikra pénzt, + a 45 nap felmondási időre? Jár végkielégítés ilyen esetben tgyás-gyed-gyes után, 5 év után 2 havi? Mennyi pénzre számíthatok? A legjobb lenne 60 napi szabi, az kb. 3 havi bér + 1,5 havi felmondási idő + 2 havi végkielégítés, azaz közel fél évi munkabér? Ennek van realitása?
Válaszát előre is nagyon köszönöm, Üdv, Anikó

anami76 # 2012.10.03. 11:02

Kedves Anne!

Köszönöm a segítséget!
Anami

ObudaFan # 2012.10.02. 16:32

Akiszusz

Nem hosszabbodik meg a gyes. Az változott, hogy a gyes után nincs a korábban létezett további 30 napos védett időszak.

anne01 # 2012.10.02. 15:42

anami76

A terhességi-gyermekágyi segély összegének megállapítása

Ha a kezdőnapot megelőző év január 1-jétől a tgys kezdőnapjáig van 180 napi jövedelem:

A terhességi-gyermekágyi segély összegének alapjául szolgáló jövedelem napi átlagát a táppénzre vonatkozó szabályok szerint kell megállapítani, ha a biztosítottnak – az ellátásra jogosultsága első napját megelőző naptári év első napjától a terhességi gyermekágyi segélyre való jogosultságot megelőző napig – az ún. irányadó időszakban 180 naptári napi jövedelme van.

Ha a szülési szabadság kezdőnapját megelőző január 1-jétől a szülési szabadság kezdetéig nincs 180 napi jövedelem:

Ha az anya nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető jövedelemmel, akkor a terhességi-gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének (2012-ben 186.000 Ft) harmincad része.

Ha azonban az anya – egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi-gyermekágyi segélyt a tényleges, ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani.

Akiszusz # 2012.10.01. 11:35

Tisztelt Szakértő!
Szeptember 21-én ugyan már leírtam ezt egyszer, de tartok tőle, hogy a régebbi hozzászólásokat esetleg nem nézik meg a jövőben, ezért írom le újra. Ha sürgetésnek tűnik, elnézését kérem, nem annak szánom.
Két kérdésem lenne:
1; 2007.januárjában születtek az ikreim.A jelenlegi állás szerint, 2013.december 31-ig jár a GYES Azonban, az óvodában történt szakember által történő felmérés szerint, még egy évet kellene járniuk óvodába.Tehát nem 2003. szeptemberében kezdenék az iskolát, hanem 2014-ben.
A tankötelessé válásuk évének vége így nem 2013. december 31., hanem 2014.december 31. lenne. Meghosszabbodik a GYES időtartama is, vagy az változatlan marad?Ha hosszabbodik, milyen lépéseket kell tennem?
2;A terhesség alatt végig táppénzen voltam,mint veszélyeztetett terhes. A munkahelyem még létezik ( egy kis söröző,melyet azóta a tulaj egyedül visz), de biztos hogy nem tudnak munkaerőt fizetni, nem tudok visszamenni. Eddig úgy tudtuk, hogy a GYES alatt nem küldhetnek el, de úgy tudom ez változott.Ha elküldenének,milyen következményei lennének számomra?
Segítségét előre is köszönöm.
Zsuzsa

anami76 # 2012.10.01. 10:38

Kedves Anne!

Mivel a munkáltatómmal még mindig nem sikerült beszélnem, még egy kérdést szeretnék tisztázni: a Tgyás-sal is jobban járok, ha megszakítom a táppénzt és kiveszem a szabikat? Vagy annak megint más lesz az alapja? Br. munkabérem 265.000.-

Előre is köszönöm!
Anami

ObudaFan # 2012.10.01. 10:01

Köteles-e a munkáltatóm visszavenni a testvér születéséig (szülési szabadságig)?

Ha közlöd, hogy terhes vagy, nem.

Hivatkozhat-e felmondásnál arra, hogy a visszavételem nem lehetséges, mert a munkaköröm megszűnt, és nem tud más munkát biztosítani? (Magyarul kirúghatnak-e annak ellenére, hogy állapotos vagyok?)

Nem.

Hány órában vagyok köteles dolgozni (4, 6, vagy 8)?

A szerződésed szerint, vagy kérheted, hogy a munkáltató módosítsa részmunkaidőre.

Orsi77 # 2012.09.30. 11:43

Tisztelt Szakértő!
Ha a GYES-t megszakítva, gyermekem 2,5 éves korában megyek vissza dolgozni korábbi munkahelyemre (4,5 éve vagyok ott munkaviszonyban), de már 4 hónapos állapotos vagyok a kistestvérrel, akkor:

  • Köteles-e a munkáltatóm visszavenni a testvér születéséig (szülési szabadságig)?
  • Hivatkozhat-e felmondásnál arra, hogy a visszavételem nem lehetséges, mert a munkaköröm megszűnt, és nem tud más munkát biztosítani? (Magyarul kirúghatnak-e annak ellenére, hogy állapotos vagyok?)
  • Hány órában vagyok köteles dolgozni (4, 6, vagy 8)?

Előre is köszönöm a választ!
Tisztelettel: Orsi
U.i.: A fórumon nem találtam meg a választ az ilyen kérdésekre, ha esetleg már volt ilyen kérdés, legyen szíves megírni a válasz sorszámát! Köszönöm!)

anami76 # 2012.09.29. 08:54

Kedves Anne!
Köszönöm a segítséged! Sajnos a munkaügy nem volt egyáltalán segítőkész, ezeket nem részletezte. Sőt, én ki akartam venni a szabikat, ők mondták, hogy jobban járok, ha megtartom őket a visszatérésemre:(( Valóban, pénzről nem esett szó.
Most kezdhetem előlről a procedúrát.:(

Köszönöm mégegyszer!!

Anami

anne01 # 2012.09.28. 16:08

anami76

A probléma az, hogy az előző év gyed napjai + a bérezett napjaid nem érik el a 180 naptári napot. Ezért számítják minimálbérből a táppénzedet. Kell még minimum 25 naptári nap. Le kell mondanod a táppénzt és ki kell venned a szabadságaidat. Ezt nem árt, ha megbeszéled az orvosoddal és a munkahelyeddel, de jobb lett volna még táppénzre menetel előtt megkérdezni, hogy pénzben mire is számíthatsz. Sajnos a tb szabályok elég bonyolultak, minden eset más, az egyszeri halandónak átláthatatlan, és nagy a csodálkozás hónap végén, hogy mennyi pénz landolt a bankszámlán.

ObudaFan # 2012.09.28. 13:58

Attól függ, mi van a szerződésben.

MOLNÁRNÉ77 # 2012.09.28. 11:50

Érdeklődni szeretnék ,hogy van egy autónk ,amely lízinges még ,és hogy lehet-e üzembentartót váltani most,mig van rajta lízing vagy nem lehet csak utánna .?

anami76 # 2012.09.28. 11:48

Kedves anne01!

Köszönöm a választ, de akkor írnék pontosabb adatokat:
2009 máj. 21-től nov. közepéig tgyás,
2009 nov. közepétől 2011. máj. 21-ig gyed,
2011 máj.22-2012 máj. 21-ig gyes,
2012 máj. 22-2012 jún. 4-ig szabadság, (ami májusban 8 nap volt, jún.ban 2)
2012 jún. 5-től pedig táppénzen vagyok
Júniusra munkabért számfejtettek, mert nem kapták meg időben a táppénzes papírt, (ez volt br.265.000-),de ezt júl-ban korrigálták (levonták a júniusban kifizetett munkabért), és így kaptam 5.000Ft-ot.
Ezek az adatok elegek ahhoz, hogy pontos választ kapjak, min.bér 1x, vagy 2x-ből kell ezt számítani? Ill. 50% vagy 60%?
Kérlek segíts nekem ebben!

Köszönöm
anami

nandy # 2012.09.28. 11:21

Minden kérdésedre válaszoltál is :)

vberni01 # 2012.09.27. 16:34

Tisztelt Hölgyem/ Uram!

Kisfiam 2013 májusában tölti a 2. évét, ekkor szeretnék visszamenni a munkahelyemre, ahol előre láthatóan leépítés miatt megszűnik munkaviszonyom.

A cégnél 3 év után 1 havi végkielégítés jár, 2009 óta vagyok alkalmazásban.

Az volna a kérdésem, jelenleg milyen pénzbeli juttatásokra számíthatok?
végkielégítés, ki nem vett szabadság kifizetése.

Illetve olvastam, hogy 30 nap a felmondási idő. Ez azt jelenti, hogy a májusi bért is megkapnám, ha május 2-vel felmondanak?

Előre köszönöm válaszát!

anne01 # 2012.09.27. 15:33

anami76

Itt is pontosabb adatok kellenek. Ha valóban csak gyesen voltál, akkor a táppénzed is minimálbérből számolódik.