GYED, GYES, munkaviszony?


Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.22. 06:12

Az.

éva33 # 2007.09.22. 07:03

köszönöm szépen akkor jot huztam alá:)

mama1947 # 2007.09.22. 21:26

T. cim.
Kérdésem a következő: "GYET" igénybevétele alatt az anyukának felmondhatják-e a munkaviszonyát?
Létezik-e védettség ez alatt az idő alatt?
válaszát előre is köszönöm
üdvözlettel mama

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.23. 15:48

Nincs védve a rendes felmondástól.

raczeti # 2007.09.24. 06:23

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

2000-ben kezdtem tanárként dolgozni egy középiskolában. 2005. augusztus 31-én született Bence nevű gyermekem. Akkor igénybe vettem a TGYÁSt, majd a GYED-et. Májusban megtudtam, hogy terhes vagyok. Terhességem nem probléma mentes, így a GYED lejárta után 2007. szeptember 1-től táppénzre mentem. emiatt megszakítottam a fizetés nélküli szabadságomat, és a levélben leírtam, hogy tényleges munkábaállásra nem fog sor kerülni, mivel táppénzre megyek. A levél megírása előtt beszéltem az igazgatónővel, aki arra hivatkozva, hogy a táppénzem egy részét az iskola fizeti, ami az épp munkában állók jutalom alapját csökkenti (hiszen kevesebb lesz a bérmaradvány), azt javasolta, hogy kifizeti a felhalmozott szabadságomat, ami kb. 35 nap. Ez nekem anyagilag nem volt megfelelő, így maradtam az eredeti variációnál, táppénzre mentem. sajnos elmondtam neki azt is, hogy ez számomra anyagilag is kedvezőbb. Most ezt ellenem fordítva megpróbál kirúgni. Eddigi tájékozódásom alapján táppénz és GYED, GYES ideje alatt ezt nem teheti meg. Szerdán kell választ adnom, hogy elfogadom-e azt, hogy azonnali hatállyal felment közalkalmazotti jogviszonyom alól vagy inkább azt választom, hogy második gyermekem megszületése után közös megegyezéssel felmond. Számomra egyik sem kedvező. Szeretném megtudni Öntől, hogy ki tud-e rúgni jelen esetben, vagy majd csak akkor, ha lejárt a gyes és eltelt a 30 nap? Válaszát előre is köszönöm!

raczeti # 2007.09.26. 03:57

Tisztelt fórumozó jogászok!

Lehet, hogy rosszul gondoltam, hogy KBS szokott csak ebben a topicban válaszolni, és azért szólítottam meg őt. BÁRKI hozzáértőtől szívesen várok jogi felvilágosítást. Ma 2kor kell mennem a "kihallgatásra", ahol eldől a sorsom. Ha valaki addig válaszolna, nagyon-nagyon hálás lennék a messzi ismeretlenből.

Előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.26. 06:21

Nem lehet felmondani a közalkalmazottnak a szülési szabadság ideje alatt; ha gyermekgondozás céljából kapott fizetés nélküli szabadságon van, vagy ha egészségügyi okból keresőképtelen.
A felmentéshez egyébként nem szükséges a közalkalmazott beleegyezése.

Lucida # 2007.09.26. 08:18

Tisztelt KBS!

Fizetővendéglátással foglalkozom saját családiházunkban, nincs bejelentett munkahelyem. Első gyermekem után az alanyi jogon járó minimális juttatásokat kapom (Gyes, Családipótlék). Lányom szeptember 30-án lesz két éves.
Ha bejelentett munkahelyem lenne, mennyi időnek kellene eltelnie ahhoz, hogy a majdan megszülető második gyermekemmel magasabb gyesben részesüljek. Illetve mekkora munkabérrel kapnám a maximális gyest?

Előre is köszönöm segítségét!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.26. 08:25

A gyes összege egységes, alanyi jogon mindenkinek ugyanannyi jár.
A biztosítási jogviszonyhoz kötött juttatásoknál a megelőző két évben összesen 180 nap biztosítási jogviszonyt követelnek meg, a juttatás mértékét az utolsó év átlagbérének százalékában adják meg - a gyed esetében egy plafonnal.

Lucida # 2007.09.26. 08:30

Az előbbi üzenetemben nem jeleztem, hogy 1999-2003.novemberig volt bejelentett munkahelyem, és azóta is biztosított vagyok, fizetem magam után a TB-t.

Detti77 # 2007.09.27. 10:36

T.Cím!
2004.április 1-től, 2004 november 10-ig táppénzen voltam, majd a szülést követően TGYÁS, GYED, GYES- ben részesültem. Most 2007.november 11-én kellene munkába állnom, alkalmazotti jogviszonyban.Egy évben 21 nap szabadságom van. Szeretném megtudni, hogy hány nap szabadság áll rendelkezésemre a GYES-t követően, és a munkáltató köteles-e nekem azt egyben kiadni. Előre is köszönöm a segítséget

Rob2004 # 2007.09.27. 12:33

Üdvözletem!
Érdeklődni szeretnék hozzáértőtől, hogy GYES, GYED időtartamával meghosszabodik-e a határozott idejű munkaviszony közalkalmazottnál.

Feleségem 2003-ban nevezték ki közalkalmazotti munkavisszonnyal, 4 évre. (mintha a szerződésében szerepelne hogy GYES, GYED időtartamával meghosszabodik...). Utánna 1. gyermekünkel (2004.10.17) GYED-re ment. 2 évig volt gyeden. 2007.06.20-án megszületett 2. gyermekünk.
Most munkáltatója bejelentette, hogy határozott idejű munkaviszonyát lejártnak tekintik. Szerintük mostanában adtak ki egy törvényt, melyet így is lehet értelmezni....

Jogos?

Tisztelettel: T.Robi

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.27. 12:39

Nem. És ez nagyon régi szabály.

Abban a "minthában" még lehet reménykedni.

Rob2004 # 2007.09.27. 16:07

Tiszteletem!

Köszönöm a választ. A munkaszerződést állítólag elhagyták... Azt mondják írjunk alá egy újabb féléves szerződést, amiben nem tanársegéd, hanem valami más megnevezés szerepelne. Nade!

A gazdasági vezető azt mondta: Még jó, hogy szülési szabi alett járt le a munkaszerződés, mert így kap "normális" GYED-et, míg ha nem szülési szabi alatt jár le, akkor nem kapna GYED-et. Tehát ha gyed alatt jár le, akkor megszünne a GYED?

Mert akkor nem kellene ezt a féléves szerződést aláírni.... Ezt a szerződést egyébként azért erőltetik, mert ha a feleségemet csak úgy kitennék (megszüntetnék a státuszát), akkor azt a nőt akit a helyére vettek fel (mellesleg az egyik "vezető" igen jó barátosnője) azt is ki kellene tenni (hát legalábbis ez a mi elképzelésünk, nem tudom hogy jogilag ez így van-e).

Valamit tudna javasolni? Aláírjuk, ne írjuk?

bogyca # 2007.09.28. 17:29

Munkáltatóm nem akarja kifizetni a szabadságomat gyes után ,mert munkába álltam egy másik cégnél gyes alatt és nem jelentettem ezt főmunkaadómnak.Így szabadságommal megakarja váltatni a felmondási időmet.Ez így megy?nem kapok semmit?Mit tehetek?Közalkalmazott vagyok.

Bobóc # 2007.09.28. 19:30

Szervusztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy határozatlan idejű megbízási szerződés esetén (ha tb járulékot vinnak az illetményből) jogosult vagyok e táppénzre, GYED-re, illetőlek terhesség esetén van-e valamilyen védettségem.
Köszönöm a segítséget előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.28. 21:26

Hát védettség az nincs, ha egyszer nem állsz munkaviszonyban.

monalisa1 # 2007.09.28. 22:30

Bobóc,
a megbízási szerződésben foglalkoztatottra nem a munkajogi szabályok alkalmazandók. Tehát felejsd el a munkajogi fogalmakat. Jogod van dolgozni és érte a kialkudott összeget felvenni. Semmi másra. Ennek megfelelően sem szabadságra, sem táppénzre nem jogosít.

Ami a tb járulék vonását illeti, áprilistól pl. egy háztartásbelinek is kell egészségbiztosítási járulékot fizetnie - ezért kapja általánosan az orvosi/egészségügyi ellátást.

A megbízási szerződés a leendő nyugdíjnál se számít bele mint szolgálati idő - nem munkaviszony, na.

Sok munkáltató ma csakis egy ilyen szerződéssel hajlandó foglalkoztatni valakit, mert adóügyi dolgok okán a cégnek így előnyös - a munkavállalónak meg nem...

palinta # 2007.09.29. 07:20

Sziasztok!

Segítségeteket kérem a következőben: próbaidő alatt állok és terhes vagyok. Munkáltatómat - félve a kirúgástól - csak a próbaidő letelte után fogom erről tájékoztatni. Követelheti-e a munkáltató - akár jogi úton - hogy bizonyítsam be (pl. terheskiskönyv bemutatásával), hogy nem volt eddig tudomásom a terhességről.
Válaszotokat előre is köszönöm.
A.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.29. 08:12

Nem.

seva75 # 2007.09.29. 10:53

Üdv!

A következő ügyben szeretnék segítséget kérni!

Az én helyzetem a következő: 2005. május 1-én megállapodást kötöttem a tb-vel (ekkor már terhes voltam), november 21-én született meg a kisfiam. Kaptam is mindent rendesen egész eddig. Közben terhes lettem és már meg is született a kicsi augusztus 23-án. Érdeklődésemre azt az információt kaptam a tb-ügyintézőtől még február-március körül, hogy amennyiben a testvér 2 éven belül születik meg, jár ugyanúgy az ellátás, mint eddig. Meg is nyugodtam.
Most beadtam az igénylést tgyásra és ezt a választ kaptam: vonjam vissza igényemet, mert az ellátásra nem vagyok jogosult, mivel nem rendelkezek biztosítási jogviszonnyal, mert 2006. április 30-án megszűnt a megállapodás szerint a biztosítás, a 2006. 05.08-án indult gyermekgondozási díjat már passzív jogon folyósítják, ezért 2007. nov. 22-től igényeljem a gyes-t az Államkincstártól.
Ez óriási pofon!!! Mit tehetek? Olvastam mindenfélét, de a szakkifejezésekkel és kiskapukkal abszolút nem vagyok tisztában, ezért kérek segítséget. Ha más lehetőség nincs az apuka is igényelhet valamit? A gyes annyira kevés, hogy muszáj valami megoldást találnunk.

Segítséget előre is köszönöm: Évi

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.29. 15:14

Igen, az apa is elmehet gyedre - de az nektek nemigen lenne jó. Hiszen, ha jól értettem, nincs munkahelyed.

Rob2004 # 2007.10.01. 06:47

Tiszteletem!

Feleségem határozott idejű munkaviszonya lejárt szülési szabadság alatt. GYED-re menne utánna. Alá akarnak iratni vele egy újabb féléves szerződést (csak más beosztásra).

A gazdasási vezető azt mondta: Még jó, hogy szülési szabi alatt járt le a munkaszerződés, mert így kap normális összegű GYED-et, míg ha nem szülési szabi alatt jár le, akkor nem.

Kérdésem:
Tehát ha GYED alatt jár le a munkaviszony, akkor megszünne a GYED, vagy esetleg másképp számolnák?

Válaszát előre is köyzönöm!

Tisztelettel: Teveli Róbert

seva75 # 2007.10.01. 07:10

Hát igen ez az apukás gyes nem a legjobb dolog.
Esetleg létezik valami más megoldás is?
Éva.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.01. 07:42

Nem, Rob, félreértetted. Akkor nem lenne jogosult a gyedre, ha a munka- (pontosabban a biztosítási jog-) viszony jóval a szülés előtt szűnt volna meg.

Annak viszont mi értelme van, hogy olyan határozott idejű munkaszerződést kössön, amelynek teljes tartama alatt fizetés nélküli szabadságon lenne?