GYED, GYES, munkaviszony?


laurea # 2007.10.01. 08:30

monalisa1 írta:
"A megbízási szerződés a leendő nyugdíjnál se számít bele mint szolgálati idő - nem munkaviszony, na."

Ajánlom figyelmetekbe:
1997. évi LXXXI. tv 4.§ (1)bekezdés h)pontját, mely szerint:
Szolgálati idő az az időszak, amely alatt a biztosított nyugdíjjárulék fizetésésre kötelezett volt, illetve megállapodás alapján nyugdíjjárulékozt fizetett.

Tehát, ha biztosítási jogviszony lesz, mert az egy napra eső kifizetés meghaladja a minimálbér 1/30-ad részét, akkor vonnak belőle nyugdíjjárulékot és szolgálati idő is lesz.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.01. 09:33

Köszönjük, tudjuk. Ajánld a monalisa figyelmébe.

elin # 2007.10.01. 11:09

Sziasztok!
Segítséget kérnék! Most Gyeden vagyok. Jan.1-től megyek vissza dolgozni. 2005. novembertől vagyok itthon, amire 45 nap szabi jár, amit akkor október 25-től veszek ki. Munkáltatóm TB-kifizetőhely.
Nomármost. Az OEP-nél érdeklődtem, mi az ügyintézés menete: nyilatkozatot kell írnom, hogy lemondok a Gyedről, amiről kapnom kell egy igazolást, majd azzal elmenni a MÁK-hoz, és megigényelni a Gyest. És a nyilatkozatba írjam bele, hogy miért mondok le a Gyedről (mert Gyest akarok helyette).
Én ezt meg is írtam és bevittem a munkahelyre. Mitre ott közölték velem, hogy „ez így nem megy”. Írattak velem egy másik nyilatkozatot, hogy nem a Gyes miatt mondok le a Gyedről, hanem azért, hogy a szabadságomat ki tudják adni. És nekem a szabadság idejére nem jár a Gyes, hanem azt majd január 1-től kell megigényelnem, amikor munkába állok.
Én ezt nem értem, hogy MIÉRT NEM KAPHATOK GYEST ARRA A 45 NAPRA, AMÍG SZABADSÁGON VAGYOK???
Vagy még felhívjam a MÁKot is, hátha az meg egy 3. variációt mond?
Megköszönöm, ha mond valaki valami okosat!
Elin


Elin

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.01. 11:45

Nettó hülyeség.
A munkáltató csak küldje tovább a bejelentésedet, úgy ahogy van - és beletörődéssel nyugtázza, hogy október 25-ével megszüntetted a fizetés nélküli szabadságodat.

elin # 2007.10.01. 11:46

De erre hogy vegyem rá a munkáltatót? Ráadásul Pesten van a központja, én meg Szolnokon vagyok.


Elin

elin # 2007.10.01. 11:53

Amúgy azt sem értem, miért jó ez a munkáltatónak, hogy ezt teszi velem? Miféle haszna lesz neki abból, ha szabi alatt nem kapok gyest?


Elin

elin # 2007.10.02. 10:51

Újabb infóhoz jutottam. Ez egy új rendelet, hogy először ki kell, hogy adják a szabadságot, ami max. 1,5 év szabadsága lehet -tehár mindegy hány évet volt otthon az anya- és utána lehet a gyest igényelni.


Elin

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.02. 11:12

Kíváncsi lennék a számára.

Csuti71 # 2007.10.02. 11:31

Sziasztok!

2005-ben szültem. 2007.07.01-től vagyok gyesen. Augusztusban vissza mentem dolgozni gyes mellett, napi 8 órában. (Persze egyenlőre a szabimat töltöm) Kérdésem az lenne, hogy járnak-e nekem is a béren kívüli juttatások (étkezési utalvány, bérlet, internet, üdülési csekk stb.) vagy majd csak akkor,ha már letelt a gyes?

Köszi.

Anita81 # 2007.10.02. 11:34

Kisfiam 2006.07.18-án született, azóta THGY-t, most GYED-et kapok. Az lenne a kérdésem, hogyha 2 éven belül szülök (eddig vagyok GYED-re jogosult), akkor milyen ellátást fogok kapni, és meddig? (Munkaviszonyom 2006.09.30-al megszünt). Válaszukat előre is köszönöm!

Judit67 # 2007.10.03. 06:45

Én nyár óta töltöm a szabimat, jan.-ban megyek vissza, és kapom a gyest. Munkáltatóm továbbküldte a papírjaimat, és a MÁK meg utalja. Menj a MÁK-hoz.

műhód # 2007.10.03. 07:38

Sziasztok!
Várhatóan február 3-án fogok szülni, most épp táppénzen vagyok, de még megyek vissza dolgozni (csak az a kérdés, hogy meddig). A munkaügyön úgy tájékoztattak, hogy a TGYÁS összegét a táppénzt megelőző év átlagfizetéséből számolják, tehát ha még ebben az évben megyek táppénzre, akkor a 2006-os fizetésből. Ha azt akarom, hogy a 2007-es pénz számítson, akkor 2008-ban meg kell szakítanom a táppénzt, és ezt megtehetem úgy is, hogy pl. jan. 4-től szülési szabira megyek. Ez tényleg elég, vagy vissza kell mennem januárban legalább 1 hétre dolgozni?
Előre is köszönöm a segítséget!

elin # 2007.10.03. 11:52

Köszönöm az eddigi segítségeteket!!
Ma voltam a MÁKnál. JÁR A SZABI ALATT IS A GYES!!! Egy levelet kell írnom a MÁK Ceglédi Kirendeltségéhez (területileg az illetékes), majd ők intézkednek. Remélem.
KBS! Az nekem is eszembe jutott, hogy ugyan hanyas jogszabály ez, de a beszélgetés végére csak kiesett a fejemből, hogy rákérdezzek.
Az engem is érdekelne, hogy kajajegyet kapok-e már, míg a szabimat töltöm?
Üdv: Elin


Elin

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.03. 11:58

Ha közalkalmazott vagy köztisztviselő vagy, akkor jár. Ha a Mt. hatálya alá tartozol, akkor a belső szabályozástól függ - de valószínűleg akkor is. A táppénzen, fizetés nélküli szabadságon lévőktől szokták megvonni, a rendes szabadságon lévőktől nem.

elin # 2007.10.03. 13:20

KÖSZÖNÖM!


Elin

Bubuc # 2007.10.03. 19:38

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy ha én még jövő év júniusáig GYED-en lennék, de közben egy új helyen (a régi felszámolás alatt áll) munkába állok, akkor mi a teendőm? A gyedet kaphatom még a próbaidő alatt? A gyes-t mikor igényelhetem? A munkáltató kap utánnam valami kedvezményt? (valami TB támogatást hallottam...)
Előre is köszönöm szépen a választ!

Üdv:

Bubuc

rigo # 2007.10.03. 20:21

Bubuc!
GYED mellett nem lehet dolgozni. Le kell mondani, helyette megigényelni a GYES-t (azt kaphatod munka mellett a gyermek 3 éves koráig, vagy amedig megillet /beteg gyerek, ikrek stb./).
GYESt a GYED lemondásával egyidőben igényelheted.
A munkáltató kaphat kedvezményt, lásd START PLUSZ kártya, de akkor már az előző munkahelyen "foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban nem áll" -hatsz. http://www.afsz.hu/engine.aspx?…

-----------
  • Javítsatok ki, ha tévedtem, nem vagyok jogász.
Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.03. 20:21

Gyed és munkavégzés? No, az nem megy!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.03. 20:24

Ha visszamondja a gyedet és a fizetés nélküli szabadságot, akkor a meglévő munkahelyére kell visszatérnie. Egyébként sem tűnik túl jó ötletnek lemondani a biztos gyedről, a felmondási védelemről egy próbaidős alkalmazáséért, amit a pórbaidő alatt bármikor indoklás nélkül, azonnali hatállyal megszüntethetnek.

rigo # 2007.10.03. 20:43

No igen, ezt nem értem pontosan.
Visszamondja a gyed-et, de marad fizetés nélküli szabadságon gyes alatt. Akkor mehet próbaidőzni a másik céghez (és akkor nincs START PLUSZ). Ilyenkor kell, vagy kötelező az első munkáltatónál bejelenteni az újabb munkaviszonyt?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.10.03. 20:49

Az szerintem joggal való visszaélés lenne - hacsak az eredeti munkáltató hozzájárulását nem adja.

rigo # 2007.10.03. 20:55

Akkor Bubuc-nak most le kell ülnie egy kockás papírral és számolni: GYED+ valamennyi pénz a felszámolásból (végkielégítés, szabadság, nem tudom mi jár ilyenkor) kontra GYES+fizetés+3havi bizonytalanság, átgondolni mennyire akar és tud (pl. bölcsi) dolgozni az új helyen...

Bubuc # 2007.10.03. 21:42

Köszi a gyors segítségeket!!! Azt még mindíg nem értem, hogy ha én csak próbaidő alatt állok 3 hónapig valahol, akkor erről már "odafenn" értesülnek? Addig nem jelent be a cég? (ez most a mindent akarok tipikus esete, próbaidős fizut és a GYED-et is.. :-) ) Azért vagyok ilyen kínban, mert nagyon legatyásodtunk amíg a kisfiammal otthon voltam (vagyok). Szóval ez sehogy sem játszható ki? (brü-hü-hü...)

edike # 2007.10.04. 15:01

2006. dec. 1-vel vagyok GYED-en, a határozott idejű szerződésem 2008.09.01-ig szól. Ha GYED-en vagyok és utána GYES-re megyek felmondhatják-e a szerződést. Van-e valami szabályzat erre vonatkozóan?

edike # 2007.10.04. 15:04

Bocs, május 2007. május 17-től vagyok GYED-en. Előtt 2006.12.01-től GYÁS-on voltam.