GYED, GYES, munkaviszony?


Dr. Lee # 2007.09.17. 13:51

Valóban; a GYED alapja a a GYED-re jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.

Lana75 # 2007.09.18. 07:01

Kedves Dr. Lee
Magyarán szólva: 2008.májusban szülök, tehát 2007.januártól számít ez az átlag? Ezek szerint 2007 januártól-július 23-ig a gyes az alap, vagy az előzőekben bejelentett bruttó bérem számít?
Bocsánat, hogy ilyen nehézkes vagyok, de nagyon nem mindegy mennyi is lesz az az annyi.

Zsuzsikann # 2007.09.18. 09:52

Kedves KBS!
2005. január 1-től augusztus 28-ig táppénzen voltam, és 2005. aug.29-én szültem.
2006.02.13-ig voltam szülési szabadságon, és 2006.02.14-2008.08.29-ig pedig fizetés nélküli szabadságon (GYED, GYES). 2007.09.01-vel részmunkaidőben ( 6 órás ) munkát vállaltam munkáltatómnál, ahonnan szülni is mentem.
Kérdés: mennyi nap szabadság jár nekem, és mikor kaphatom meg. Szeretném megtudni, hogy béremből milyen járulékokat fognak vonni, melyek azok, amiket nem kell Gyes melletti munkavégzés után.
Várom gyors válaszát

Üdv: Zsuzsi

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.18. 10:19

A szülést megelőző évben ki nem adott szabadságot,
a szülési szabadság tartamára járó szabadságot és aa gyermek gondozása miatt kapott fizetés nélküli szabadság első évére járó szabadságot kell kiadnia a munkáltatónak az akadály elhárulása - jelen esetben a fizetés nélküli szabadság megszűnését követő 30 napon belül. Ezt praktikusan úgy szokás megoldani, hogy ténylegesen nem is áll munkába a kismama, kispapa, amíg a szabadságot le nem tölti.
Borítékolom, hogy a munkáltató meg fog próbálkozni azzal az érvvel, hogy Önnek a szabadságokat most még nem kell kiadni, mert Ön továbbra is fizetés nélküli szabadságon van. Sajnálatos, hogy a kérdéséből úgy tűnik, Ön ezt az érvet elfogadja.
A járulékok szempontjából nincs különbség.

Zsuzsikann # 2007.09.18. 10:56

Kedves KBS!
Még annyit szeretnék megtudni, hogyha 6 órában vállaltam munkát GYES mellet, és a gyermek beteg lenne, akkor táppénzre jogosult vagyok?

A másik lényeges kérdés. 2005. évben a táppénz idejére jár nekem a szabadság? Hogyan tudom kiszámolni, hogy mennyi szabi jár nekem?
Szeretném, ha segítenél kiszámolni a szabimat.
2005. évben 37 életévemet töltöttem. Volt ugye a táppénz, aug-ban szültem. A gyermek 1 éves koráig jár nekem a szabi?
Teljes káosz van nálam itt szabadság terén...:)

Válaszodat előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.18. 12:03

Nagyjából két évi szabadság az, ami felgyűlt - hiszen a táppénz és a szülési szabadság idejére is jár. Plusz a fizetés nélküli szabadság első évére - tehát nem a a gyermek egyéves koráig. A Te esetedben ez cca. 52-55 nap. De azért van a munkáltatónál bérügyes, hogy pontosan kiszámolja.

Azt hiszem, aki gyes mellett dolgozik, az nem kaphat táppénzt a gyermek betegsége okán - de a sajátján igen. De ebben nem vagyok biztos.

emecs # 2007.09.18. 17:30

Kedves Fórumozok!

09.16.-án írt bejesgyzésemre tudna valaki válaszolni légyszíves segítsetek!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.18. 19:04

Az alapbért nem lehet egyoldalú döntéssel módosítani. A munkavégzés helyét sem, de egy évben maximum 110 napra kiküldetést lehet elrendelni.

Kismalac # 2007.09.18. 20:23

Kedves Fórumozók!

GYÁS, GYES után visszatérő kiveheti a szabiját, ez tiszta.
Mi a helyzet akkor, ha az első gyerek gyás, gyes letelt, majd félév gyed után jött a második gyerek, így újra gyás, gyes következett.

A munkáltató azt állítja, hogy ezesetben kizárólag egy gyás és egy gyes (első évre) számított szabi jár, nem pedig 2xgyás +2xgyes első évre számított.

Továbbá állítja, hogy nem jár a gyermekek után járó szabi (1gyerek2nap, 2gyerek4nap), mivel az csak aktívként jár. :(

Ha ez így lenne, akkor pontosan fele annyi szabit kaphatnék, mint amennyire számítottam, valamint
moroghatnék, hogy a férjem miért nem vette ki a szabikat helyettem. Nem létezik, hogy ez így van!

Kérem a segítségeteket!
köszönöm!

rozika4 # 2007.09.20. 10:59

Szeretném, ha segítenétek a tanácsotokkal. Az egyik ismerősöm október 01-vel szeretne visszamenni dolgozni a munkahelyére GYES mellett. Ezt jelezte a munkáltatója felé szóban is és írásban is még augusztusban - mert a munkáltatója azt mondta, hogy legalább egy hónappal előbb kérje írásban a fizetés nélküli szabadsága megszakítását. Azt is kérte, hogy október 1-vel adják ki neki az őt megillető szabadságot is. A mai napig semmilyen írásbeli választ nem kapott. A munkáltatót nem köti semmilyen határidő ezzel kapcsolatban? Mit tehet most? Attól tart, hogy nem is kap írásban semmilyen választ, mert ha érdeklődik, mindíg épp nem ér rá a munkaügyes. Megteheti-e a munkáltatója azt, hogy nem reagál a kérelmére semmit?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.20. 11:02

Éppen meg. De ettől még október 1-jétől a munkavállaló fizetés nélküli szabadsága megszűnik, és megkezdi a felgyűlt rendes szabadsága letöltését. Célszerű lenne ezt írásban közölni a munkáltatóval - immár tértivevényesen vagy személyesen átadott iratban, az átvételt egy másik példányon igazoltatva.

rozika4 # 2007.09.20. 11:14

Köszi a gyors választ. Én arra gondoltam, hogy mivel a fizetés nélküli szabadsága megszűnik, de a munkálttató nem nyilatkozik írásban a szabadság kiadásáról, legjobb lenne, ha október 1-én pontosan munkakezdésre bemenne a munkahelyére, mert majd azért fogják felelősségre vonni, mert nem jelent meg. A munkáltató pedig 30 napon belül valamikor kiadja neki a szabadságot. (Gondolom, kitolásból csinálják ezt vele, mert régebben egyszer ki merte nyitni a száját az igazáért.) Logika nincs benne, de ki....-nak tökéletes!

rozika4 # 2007.09.20. 11:29

A lényeget lehagytam: Tehát... A napokban írjon a munkáltatójának ismét egy szívhez szóló levelet, és azt a jövő hét elején vigye be és vetesse át? És mi van akkor, ha ezek után sem történik semmi? Tényleg nem az részéről a legjobb, ha október 1-én szépen bemegy dolgozni, és minden áldott nap megkérdezi, hogy mikortól veheti ki a felgyűlt szabadságát? (Itt a fórumon olvastam, hogy a munkáltató 30 napon belül köteles azt kiadni és nem azonnal.) És mi van, ha október végéig sem dönt a munkáltató?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.20. 14:24

Ne szívhez szóló legyen az a levél, hanem határozott. Ugyanis a munkáltató nem kegyet gyakorol ez esetben, hanem kötelezettségét teljesíti.
Igazad van: ha nem jelzik vissza, hogy a szabadságát ilyen és ilyen kezdettel kiadják, akkor jelentkezzen 1-jén munkára. De legkésőbb 30 napon belül akkor is el meg kell kezdeni a szabadság letöltését, egyben.

Ha egy csepp eszük van, akkor már elsején hazaküldik.

rozika4 # 2007.09.21. 05:32

Hát... ha egy csepp eszük lenne, ezt sem várnák meg. De hát már az sem tetszett a munkáltatónak, hogy vissza akar menni, az meg végképp nem, hogy GYES mellett. Gondolom, így kezdik a "kifárasztást". "Aztán majd meglátjuk meddig bírja." Mindenesetre az ismerősöm nevében is köszönöm a segítséget. Majdcsak nem lesz folytatás...

Judit67 # 2007.09.21. 06:32

Üdvözletem!

Gyesen vagyok. Most a ki nem vett szabadságomat töltöm januárig. Októberben engem műtenek, fogok táppénzt kapni? A táppénz ideje eltolja a munkába állás napját? Mi a teendőm?
Köszönöm a válaszokat,
Szilágyi Judit

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.21. 06:46

Nem kötelező a táppénzt igénybe venni. (Igencsak alacsony összeg lenne.) De ha mégis, akkor a szabadság természetesen annyival később jár le.

Kismalac # 2007.09.21. 11:39

T.Fórum!

Ha vki gyesre járó fiznélk szabi után letölti az összegyűlt szabiját, pl. 2007ősztől-2008tavaszig,
akkor vajon jár-e neki egyben a rendes szabi is, időarányosan 2007-re+gyerekszabi időarányosan2007-re?

Jár-e továbbá étkezési jegy? (hiszen a "normál" dolgozók is kapnak, ha szabin vannak)

köszönöm szépen!

rigo # 2007.09.21. 11:59

Mi van akkor, ha Nő GYES-en van, talál magának munkát.
A munkáltató próbaidőt köt ki. Az Mt. szerint próbaidő alatt nagyon könnyen fel lehet mondani.
Ilyenkor melyik rendelkezés az erősebb, a GYES alatti védelem, vagy a próbaidőre vonatkozó szabályok?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.09.21. 13:41

A próbaidő alatt nem kell felmondani - egyoldalúan megszüntetik a jogviszonyt.

Azért a legtöbb gyesen lévőnek van munkahelye - és oda megy vissza a gyes mellett.

csumák # 2007.09.21. 15:02

sorry, a legtöbb gyes-en lévőnek nincs munkahelye.
Szül, kapja a gyest, munkanélküliként is.


jano

gyedit # 2007.09.21. 17:58

Sziasztok!

Másik fórumba írtam, de az nem nagyon pörög, ezért itt kérdeznék:

2007. június 27-től lennék gyesen (papír beadva, még határozatot, főleg pénzt nem láttam belőle! :) ), júl. 23-tól vagyok ismét aktív állományban (szabin) a cégnél, és okt. 1-jével kezdenék dolgozni. Viszont most tudtam meg, hogy terhes vagyok, kb. május közepén fog megszületni.

Az eddigi elgondolás szerint (ha nem lesz orvosi probléma) február végéig-március közepéig dolgoznék, utána táppénz.

Kérdéseim:
Milyen buktatókra/kiskapukra ügyeljek?
A gyest mondjam vissza, és igényljük meg a férjemnek?
Bármi ötletet szívesen veszek...

A gyedem lejárta és a munkakezdésem közötti (fiz. nélküli szabi) időtartam 27 nap. A lentiek alapján értelmezzem úgy, hogy a biztosításom folyamatos volt, vagyis a táppénz/tgyás/gyed kalkulációnál annak veszik?

„"A biztosításban töltött idő akkor folyamatos, ha abban 30 napnál hosszabb megszakítás nincs. A 30 napi megszakítás időtartamába nem számít be a táppénz, a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, és a gyermekgondozási segély folyósításának az ideje. ”"

Köszi a segítségeteket,
Edit

rigo # 2007.09.21. 19:19

Ok, kbs, nem felmondanak, megszűntetnek. Ebből azt értsem, hogy ebben az esetben nem él a védettség?????

Ha itt a próbaidő-szabály erősebb, mint a GYES védelem, akkor nyugodtan alkalmazhatnák a munkáltatók és nem paráznának felvenni a gyes-en lévőt, mindenki jól jár.

Amit pedig csumák ír igaz. A gyes melletti munkavégzést nem csak azért találták ki, hogy a munkahellyel rendelkezők dolgozzanak, hanem azért, hogy akiknek nem volt munkahelye, azok is kezdjenek el keresni maguknak állást, hogy ne a munkanélküliek és szociális segélyen tengődők táborát népesítsék, ha lejár a roppant magas összegű gyes. Amúgy jó eszköz lenne, csak tudni kéne használni mind a munkáltatóknak, mind a munkavállalóknak.

rigo # 2007.09.21. 19:26

Most olvasom a "közalkalmazotti bértábla" topikban előbb leírt kérdésemre a választ: nem él a védettség.
Juhéé, megyek munkát keresni! :-)

éva33 # 2007.09.22. 02:10

sziasztok. annyit szeretnék kérdezni, hogy a GYET az adóköteles jövedelem ? köszönöm elöre is , Éva