GYED, GYES, munkaviszony?


Óodry # 2013.04.25. 15:42

Tisztelt szakértő!

Kisbabát várok és 2013 július elején fogok szülni. Jogviszonyom folyamatos, 4 évig dolgoztam a cégnél. Mikor terhes lettem, a munkahelyem felszámolás alá került, október 2-vel. A bérem 2012 június végéig volt kifizetve, szeptembertől november 15-ig állásidőn voltam és nov. 16-tól táppénzen.
A 2012. július, aug. szept.-i béremet bérgaranciából 2013 januárjában kaptam meg a felszámolótól, mellé egy 2013-as adatlappal, ( okt, nov-i bért a cég tényleges megszünésekor fogom megkapni). Jelenleg is biztosított vagyok.
Az lenne a kérdésem, mivel 2012-es bérről van szó, hogy jogosan számolták-e el 2013-ban? Azért lényeges mivel így nem tudom mi alapján fogják nekem a TGYÁS-t megállapítani. Ebben az esetben olyan mintha 2012 júliusától- november 16-ig nem is dolgoztam volna és a 180 napot nem tudom honnan nézik. A felszámoló azt mondta hogy csak 2013-ra tudja elszámolni az elmaradt béremet. Mit tudok tenni hogy a TGYás szempontjából a legjobban jöjjek ki? És valóban jogos hogy nekem januárba számolták el az elmaradt béremet (mert akkor történt a kifietés)? Ez olyan mintha egyszerre lettem volna táppénzen és dolgoztam is volna közben.
A másik problémám,
A táppénzem megállapításához a foglalkoztatói igazolás 2012. októberig lett kitöltve de csak júniusig voltam kifizetve. Akkor jogtalanul vettem igénybe a táppénzt?
Köszönöm a segítséget!

bestia29 # 2013.04.25. 10:04

Köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.25. 09:50

Csak a fizetési szabadság igénybevétele alatt.

bestia29 # 2013.04.25. 09:43

Köszönöm a választ!
Akkor elmélelileg július 25-töl ujra elmehetek GYED-re vagy akkár elöbb is? Ha a kicsi betölti a 2. évét és vissza akarok menni dolgozni utána milyen szabályok vonatkoznak rám?
Akkor is védett leszek a kicsi 3. évéig?
Elöre is köszönöm a segitséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.25. 09:40

Nem lehet a gyermekgondozás céljából biztosított fizetés nélküli szabadság alatt megszüntetni a munkaviszonyt. Mégcsak a felmondást sem lehet közölni. [Mt. 65. § (3) c)]

bestia29 # 2013.04.25. 07:42

2009 ota vagyok itthon babázni. Idöközben 2 gyermekem született. A kisebbik most töltötte be az 1. életévét. Ugy beszéltük meg itthon hogy vissza megyek dolozni teljes munkaidöben. Ezt jeleztem a munkáltató felé. Ki számolták a szabadságomat. Július 24-én lesz az "elsö" munkanapom.A kicsivel a mama megy GYES-re.
Sajnos most derült ki hogy mégis itthon kellene maradnom legalább a kicsi 2 éves koráig,mert a párom ápolásra szorul! Félek ha ezt jelzem a munkáltatónak akkor kirugnak. Egyáltalán lehet ilyet csinálni?
Elöre is köszönöm a választ!

exemplifikatív # 2013.04.07. 09:59

Ági04 # e-mail 2013.04.02. 15:47

Üdvözletem!

Gyed-del kapcsolatos kérdésem lenne. A munkaviszonyom 2012.májusától áll fenn és a szülés várható időpontja 2013.augusztus 29. A munkahelyem előtt felsőfokú oktatási jogviszonyom volt, egyetem alatt/után egyből kezdtem dolgozni és csak az egy év munkaviszonyi biztosítottságom van meg. Ahhoz, hogy megkapjam a gyed-re a maximális 2 évet, beleszámíthat az 562 napba a 180 nap felsőoktatási intézménybeli (külföldi EGT tagország) biztosítottság?

Köszönettel,
Kertész Ági

Kedves Ági!

Nem, a hazai felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán eltöltött hallgatói jogviszonyból legfeljebb 180 nap szükség esetén csak kiegészíti a már meglévő biztosítási időt arra, hogy a jogosultságot megszerezze, de ezen túlmenően biztosítási időnek nem ismerhető el, hiszen ezen hallgatói jogviszony a Tbj. 5. szakaszának taxációjában nem szerepel, azaz nem minősül biztosításnak.

Hasonló módon nem biztosított, ha külföldi felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán tanult.

Más a helyzet azonban, ha az irányadó időszakban EU tagállamban dolgozott és a biztosítás tartamát a külföldi munkaügyi központ által kiállított E 301-es, vagy U1-es nyomtatvánnyal igazolja. Ez ugyanis a koordinációs rendeletek értelmében biztosítási időnek számít és az ellátás megállapításánál figyelembe kell venni.

(iványi)

exemplifikatív # 2013.04.07. 09:46

zsuzska02 # e-mail 2013.04.03. 15:58

Tisztelt Szakértő!!
Munkanélküli lettem ebben a hónapban közben kiderült hogy állapotos vagyok.... Munkanélkülire már nem vagyok jogosult mert nincsen meg az adott napszám tehát a 365nap csak 268..... 2010.03.08-tól dolgoztam bejelentett munkahelyen és kisebb megszakításokkal de szinte mindig volt másik munkahelyem eddig!!
Én csak azt szeretném megtudni,hogy akkor hiába dolgoztam semmi ellátásban nem fogok részesülni??? Csak alanyi jogon gyesre?? Hiába van amúgy meg a 365 vagyis több napos is ledolgozva??

Kedves Zsuzska!

Sajnos így van. Biztosítási jogviszony (munkaviszony stb.) hiányában csak alanyi jogú GYES-re, családi pótlékra és egyszeri anyasági támogatásra lesz jogosult.

exemplifikatív # 2013.04.07. 09:43

szandi87 2013.04.04. 12:03

Tisztelt szakértő!
Az lenne a kérdésem hogy:
2011.-ben szültem meg első gyermekemet,sajnos egy hónappal az előtt hogy megtudtam volna hogy terhes vagyok elbocsátottak a munkahelyemről.
De előtte majdnem 6 év munkaviszonyom volt.
Így első gyermekemmel megkaptam a Tgyást,Gyedet,és most a Gyest.
Azt szeretném megtudni hogy ha lenne egy második gyermeken míg az első be nem tölti a három évet,akkor milyen támogatást kapnék?

Mert szeretnék még egy gyermeket csak sajnos sehol nem kapok pontos tájékoztatást!
Segítségét előre is nagyon-nagyon KÖSZÖNÖM.!

Munkaviszony (biztosítási jogviszony) hiányában tgys és gyed ellátásra nem lesz jogosult, viszont az új babára kaphat GYES-t, igénybővülés bejelentése után családi pótlékot és egyszeri anyasági támogatást.

zsoli_ # 2013.04.05. 17:55

Tisztelt szakértő!

Magyar allampolgar vagyok magyar allando lakcimmel,Gyermekem 2013 02 hoba szuletett MO-n, Azt szeretnem meg kerdezni, hogy jar-e Tgyas akkor ha MO-n csak a TB fizettem de kozben jogosultsagot szereztem, "hatarmenti ingazokent" kulfoldon(EU-ban) is folyamatos tobb evi munkaviszonnyal. (tudom, ket helyen nem fizetunk TB-t...de igy nem annyira komplikalt),igy csak a GYEST-t kertem a MAK-nal Mivel kell igazolnom az OEP fele a kulfoldi munkaviszonyomat,hogy jogosult legyek TGYAS-ra, GYED-re majd kesobb...mivel a kinti ber ugy sem szamit bele az itthoni csaladi juttatasba csak a biztositasi ido. A formsnyomtstvany utan az E104-et is ki kell tolteni? Mivel Mo-n nem volt munkaviszonyom, gondolom, h a brutto 98000 Ft-bol allapitjak meg a TGYAS osszeget...Vagy?...Valaszat elore is megkoszonom!

szandi87 # 2013.04.04. 10:03

Tisztelt szakértő!
Az lenne a kérdésem hogy:
2011.-ben szültem meg első gyermekemet,sajnos egy hónappal az előtt hogy megtudtam volna hogy terhes vagyok elbocsátottak a munkahelyemről.
De előtte majdnem 6 év munkaviszonyom volt.
Így első gyermekemmel megkaptam a Tgyást,Gyedet,és most a Gyest.
Azt szeretném megtudni hogy ha lenne egy második gyermeken míg az első be nem tölti a három évet,akkor milyen támogatást kapnék?

Mert szeretnék még egy gyermeket csak sajnos sehol nem kapok pontos tájékoztatást!
Segítségét előre is nagyon-nagyon KÖSZÖNÖM.!

zsuzska02 # 2013.04.03. 13:58

Tisztelt Szakértő!!
Munkanélküli lettem ebben a hónapban közben kiderült hogy állapotos vagyok.... Munkanélkülire már nem vagyok jogosult mert nincsen meg az adott napszám tehát a 365nap csak 268..... 2010.03.08-tól dolgoztam bejelentett munkahelyen és kisebb megszakításokkal de szinte mindig volt másik munkahelyem eddig!!
Én csak azt szeretném megtudni,hogy akkor hiába dolgoztam semmi ellátásban nem fogok részesülni??? Csak alanyi jogon gyesre?? Hiába van amúgy meg a 365 vagyis több napos is ledolgozva??
Előre is köszönöm a válaszát...

75titi # 2013.04.03. 12:33

Tisztelt szakértő!

Gyes utáni munkába állással kapcsolatos kérdésem lenne.Kisfiam 2011 július harmadikán született. Így 2014 júliusban lejár a gyes. 2011 január közepétől táppénzen voltam veszélyeztetett terhesség miatt. Ha erre az időszakra is megkapom a bennmaradt szabadságot/abban az évben nem vettem ki már szabit/ Plusz a gyed első fél évére járó szabadság, körülbelül 40 nap járna. Így augusztus végére már nem jut szabi, a szeptemberi ovis beszoktatásra meg már pláne nem, pedig nagy szükség lenne rá. A kérdésem az lenne, hogy jár e arra az évre az összes szabi mikor már táppénzen voltam? De főként az hogy lehetőségem van e a munka kezdést egy picit kitolni, vagy egyből a gyes lejárta után el kell kezdeni a szabadságok letöltését. Mit lehet tenni, ha a kisgyerek csak szeptembertől kezdhet, de addigra már elfogy a szabi?

Ági04 # 2013.04.02. 13:47

Üdvözletem!

Gyed-del kapcsolatos kérdésem lenne. A munkaviszonyom 2012.májusától áll fenn és a szülés várható időpontja 2013.augusztus 29. A munkahelyem előtt felsőfokú oktatási jogviszonyom volt, egyetem alatt/után egyből kezdtem dolgozni és csak az egy év munkaviszonyi biztosítottságom van meg. Ahhoz, hogy megkapjam a gyed-re a maximális 2 évet, beleszámíthat az 562 napba a 180 nap felsőoktatási intézménybeli (külföldi EGT tagország) biztosítottság?

Köszönettel,
Kertész Ági

mákati # 2013.04.02. 13:42

Tisztelt Szakértő

Szeretnék segítséget kérni. 1996 óta határozatlan idejű munkaviszonnyal rendelkezem. 2010 májusában született első gyermekem. TGYÁS, GYED, jelenleg GYES ellátásban részesültem (GYES mellett nem dolgozom). Szülés előtti br. bérem 145.000 Ft volt. Májusban lejár a GYES, szabadságom kivétele után visszamegyek dolgozni. SZeretnénk második babát, aki ha minden jól megy remélhetőleg 2014 első negyedévében megszületne. Kérdésem az lenne, hogy az én konkrét esetemben mire számíthatok, mint ellátás. Tudom szülést megelőző 2 évben 365 nap munkaviszonynak kell lenni, akkor én esetemben mi lesz alapja az ellátásnak a 145 ezer Ft bruttó bérem vagy a GYED. Kaphatok ismét magasabb TGYÁSt, GYEDet vagy csak a GYES összegének megfelelő alacsonyabb összeget? Nagyon jó lenne tudni mire számíthatunk. Előre is köszönöm a szíves segítséget, választ.

norienta12 # 2013.04.02. 12:37

Tisztelt Szakértők!
Arról szeretnék érdeklődni ,hogy kirúghatnak-e abban az esetben a munkahelyemröl ha teherbe esek mivel ez a munkahely egy bércég ami engem egy nagyobb cégnak ad bérbe a munkaviszonyom határozatlan. Válaszát előre is köszönöm!

Noya100 # 2013.04.02. 09:57

Szervusztok, segítsetek kérlek. 2011. december 7-én született meg kislányom. Most GYEDen vagyok vele itthon. Idén februárban jeleztem a munkahelyem (amerikai tulajdonú multi) felé, mivel létszámtervezés időszaka volt akkor, hogy jönnék vissza 2013 decemberétől dolgozni, amikor a kislányom két éves lesz. Kértem, hogy döntsék el, 2013 decemberére már vegyem ki a szabadságaimat, vagy pedig 2013 december 8-tól kezdődően vegyem ki. ( Azt elfelejtettem írni az elején, hogy amíg itthon vagyok, egy külsős cégtől kölcsönzött lány volt a helyemen, de amikor bementem bejelenteni, hogy mennék vissza, kiderült számomra, hogy ezt a lányt felvették belsősnek, határozatlan idős szerződéssel. Magyarul jól kigolyóztak.) Végzettségünk ugyanaz, felsőfokú mindkettőnknek, én 13 éve dolgozom ennél a cégnél, 15 éves gyakorlattal rendelkezem a munkakörömben, a lány gyakorlat nélkül került a helyemre. A főnököm tudatta velem, hogy a másik lányt választja, és nem engem szeretne vissza. Nem érzem jogosnak, hogy egy ilyen szakmai háttérrel rendelkező három gyermekes anyukát akarnak kipaterolni, és egy szakmai gyakorlattal alig rendelkező lány maradhatna a helyemen. Kértem, hogy akkor nézzen körül a cégnél, hogy merre mehetnék még, neki is érdeke, hogy felajánljon valamit, mert nagy helyismeretre tettem szert az elmúlt 13 év alatt..... de úgy tűnik nem iparkodik. Másik divízióhoz is beadtam a jelentkezésemet, oda is elért a keze, oda sem kellek. Sajnos.... Ötletetek? merre indulhatok el, merre léphetek tovább? szeretnék is visszakerülni, meg nem is, mert úgy érzem szégyellem magam, de igazából tudom, hogy nincs szégyellnivalóm, hiszen nem tehetek a helyzetről. Az idő telik, másfél hónapja, hogy bejelentettem, azóta senki még csak szólni sem szól. Ha hívom a főnököm, azt mondja, hogy mindenféle jóváhagyásokra vár.... de nem tudom milyen jóváhagyásokra, hiszen létszámban vagyok, csak most inaktívban.... Tudtok segíteni? köszönöm előre is.

ANIVI # 2013.04.01. 15:11

Tisztelt Szakértő!
Érdeklődöm, hogy jogosult leszek-e TGYÁS illetve Gyed-re, amennyiben idén januártól van munkaviszonyom és november végére várom a babát, így nem lesz meg a 365nap munkaviszony, az előző évben pedig GYED-en voltam, ugyanis első gyerekem idén januárban töltötte a második életévét és rögtön másnaptól dolgoztam is.
Köszönöm!

anne01 # 2013.03.29. 11:54

noel4952

Ha van fizetés nélküli szabadságról papírod, akkor valószínűleg biztosítási jogviszonyban (feltehetően munkaviszonyban) vagy. Ez azért érdekes, mert a tgyás, gyed igénylésének egyik feltétele az aktuális biztosítási jogviszony, másik feltétele, hogy a megelőző két évben legalább 365 nap biztosításban töltött nappal kell rendelkezned.
tgyásról:
http://www.oep.hu/…_2012_02.PDF
gyedről:
http://www.oep.hu/…_2012_02.PDF

noel4952 # 2013.03.27. 20:12

anne01

Körülnéztem a papírjaim között,és találtam egy olyat,hogy a alákellett írnom egy Fizetés nélküli szabadság kérelmet,ami 2011.okt.19-től 2013.05.04-ig tart.Ez befolyásol bármit is??

noel4952 # 2013.03.27. 16:52

anne01

Nem akarok nagyon tudatlannak tűnni,de mit takar az,hogy biztosítási jogviszonyba vagyok?

anne01 # 2013.03.27. 14:42

noel4952

Biztosítási jogviszonyban vagy?

noel4952 # 2013.03.27. 12:18

Tisztelt Szakértők!
2000.májusa óta folyamatos munkaviszonyom van.2010.októberétől a szülésem időpontjáig 2011.május 4-ig táppénzen voltam,mivel veszélyeztetett terhes voltam.Bruttó 132000 ft-os alapbér után kaptam TGYÁS-t,GYED-et,majd hamarosan megkezdem a GYES-t is.Tervezünk még egy babát a párommal,és a kérdésem az lenne,ha esetleg a GYES utólsó hónapjaiban esnék teherbe,akkor a TGYÁS,GYED jár-e a második gyermek után is.
Segítségüket előre is köszönöm!!

fridi # 2013.03.26. 10:15

A letszam nem csokkent es a feladataim is meg vannak, csak koltseget tudnanak racionalizalni.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.03.26. 09:46

Vagy létszámcsökkentésre hivatkozással.