Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


gattaga # 2011.01.17. 06:52

Túlélő

Sajnos rossz hírt kell közölnöm a rehabjáradékkal kapcsolatosan. A "megállapított" 56% ÖEK fenállása esetén,életkor és egyéb tényezők együtes megléte esetén adják meg "kötelező" jeleggel a rehabjáradékot.A rehabjáradék első körben a rehabilitációs szerződésen múlik,amit az ÁFSZ-el kell megkötni.Tehát csak attól az időponttól érvényes,illetve kezd "ketyegni visszafele az óra" gondolok itt a megadható 3 évre.
Elnézést,hogy nem olvasok vissza oldalakat,mindenki problémáját viszont nem tarthatom észben mióta regeltem a fórumba,és beálltam ebbe a topikba (is) segítő szándékkal.

Mindenkinek,akit érint:

2008.01.01. és 2008.12.31.-között megállapított rehabjáradékosoknak 4 évre (indokolt esetben) tolták ki a rehabjáradék idővallumát.Azt a tényt,hogy felülvizsgálatra kötelezik-e a "tulajdonost" nem szól a fáma.A NYUFIG saját körben nem hozhat döntést,hagyatkoznia kell a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal (mostmár ez az elnevezés él)szakvéleményére,melynek lejártakor kérdéses annak felülvizsgálata (a meghosszabítás időtartamát nézve 1 év miatt)és újbóli procedúra indítása.


By
gattaga

gattaga # 2011.01.17. 07:34

ilcsi55

Pontosan ilyen esetekre tartja szem előtt a NYUFIG azt a törvényt,miszerint ha valaki eléri a rokkantnyugdíj ideje alatt az öregségi nyugdíjkorhatárt,korbetöltés címen nem lehet öregségi nyugdíjba tenni.( saját szavakkal fogalmazva a nyers törvény idézése nélkül)

1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról

igazoló link:

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Az 1952-ben született és 1998 óta rokkantnyugdíjban lévő személynek az öregségi nyugdíj szolgálati idejének számításánál az évek még "stimmelnének" de a kereseti alap olyan mértékű veszteséget szenvedne (kivéve persze ha ezen idő alatt valami "zsíros" legális keresete volt),hogy többet bukna (jócskán)mintha a folyamatos rokkantnyugdíja lenne,az időközi emeléseket figyelembe véve.Hiába lenne elismert munkaviszonyának a kezdete 14 éves korára datálva,a kereseti alap csak 1988 Jan.01-től elismert.

1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról

22. § (1) Az öregségi nyugdíj összegét az 1988. január 1-jétől a nyugdíj megállapításának kezdő napjáig elért (kifizetett) - a kifizetés idején érvényes szabályok szerint nyugdíjjárulék alapjául szolgáló -, a személyi jövedelemadót is tartalmazó, csökkentés nélküli bruttó kereset, jövedelem havi átlaga alapján kell meghatározni.

Igazoló link:

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Tehát 58 évesen "véglegesített" rokkantság esetén,a rokkantság elutasításával nem lenne,illetve nem kerűlne anyagilag jobb helyzetbe.(Kivéve amit írtam az esetleges magas keresetről a rokkant évek alatt.)


By
gattaga

gattaga # 2011.01.17. 07:42

Veci

Ha rági 67 % munkaképesség­csökkenés (III. rokkantségi csoport), akkor kedvezményként figyelembe vehető. De nem biztos, hogy jól járna egy újraszámítással, főleg 2013-től (ez megerősíteni és cáfolni sem tudom)

1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról

Az öregségi nyugdíj összege

A 2012. december 31-ét követően megállapításra kerülő nyugdíjak esetében

20. § (1) Az öregségi nyugdíj összege az elismert szolgálati időtől és a figyelembe vehető havi bruttó átlagkereset összegétől függ. Ezek alapján, ha a biztosított kizárólag a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében fizetett nyugdíjjárulékot, vagy a magánnyugdíjpénztárban az egyéni számláján lévő összeget a Nyugdíjbiztosítási Alaphoz átutalták, az öregségi nyugdíj összege

szolgálati idő a havi bruttó átlagkereset

év százaléka

20 33,00

21 34,65

22 36,30

23 37,95

24 39,60

25 41,25

26 42,90

27 44,55

28 46,20

29 47,85

30 49,50

31 51,15

32 52,80

33 54,45

34 56,10

35 57,75

36 59,40

37 61,05

38 62,70

39 64,35

40 66,00

és minden további évre 1,65-1,65 százalék.

Szemben evvel:

A nyugdíj összege

Az 1997. december 31-ét követő és 2013. január 1-jét megelőző időpont között megállapításra kerülő öregségi nyugdíj

12. § (1) Az öregségi nyugdíj összege az elismert szolgálati időtől és a figyelembe vehető havi átlagkereset összegétől függ. Ezek alapján az öregségi nyugdíj összege

szolgálati idő havi átlagkereset

év százaléka

10 33,0

11 35,0

12 37,0

13 39,0

14 41,0

15 43,0

16 45,0

17 47,0

18 49,0

19 51,0

20 53,0

21 55,0

22 57,0

23 59,0

24 61,0

25 63,0

26 64,0

27 65,0

28 66,0

29 67,0

30 68,0

31 69,0

32 70,0

33 71,0

34 72,0

35 73,0

36 74,0

37 75,5

38 77,0

39 78,5

40 80,0

és minden további évre 2-2 százalék.

A rokkantsági nyugdíj számításánál a 25 év szolgálati idő fölött megegyezik az öregségi szolgálati idő számításával.

Igazoló linket most nem mellékelnék :-)


By
gattaga

Veci # 2011.01.17. 07:55

gattaga
Azért írtam, hogy nem biztos jól járna, mert a kereső tevékenység és a nyugdíjba vonulás között eltelt idő alatt a kedvezménnyel a szolgálati ideje meglesz, de a nyugdíjalapja nem növekszik. Erre alapoztam, hogy megerősíteni és cáfolni sem tudom. Az újra számolás, mindig az adott évben alkalmazott számítás (valorizációs szorzó alapján történik) alkalmazzák, Lehet, hogy az emelésekkel magasabb lenne a rokkant nyugdíj, mint az előrehozott nyugdíj (ha az illető má 10-15-20 éven át nem gyarapította a nyugdíjalapját. Erre utaltam. Mi a véleményed, ebben nektek vannak ismereteitek, én csak kilogikáztam.


Üdvözlettel Veci

Veci # 2011.01.17. 07:58

gattaga
Az előbbi válaszom előtt nem olvastam el, amit Ilcsinek írtál, csak most amikor elküldtem. Úgy látom jól logikáztam ki, te megerősítettél.


Üdvözlettel Veci

gattaga # 2011.01.17. 08:02

Veci

Erre reagáltam,a volarizáció egy dolog,a szolgálati idő megint egy dolog,amenyiben viszont a rokkantnyugdíj számításánál a szolg idő meghaladja a 25 évet "secko jedno",hogy öregségi,vagy rokkantnyugdíjas a delikvens.
Szerintem ezért nem veszik ki a rendszerből a korbetöltött rokkantnyugdíjast.
2013 Jan. 01-től az összes nyugdíjra vonatkozik a változás.Ezt viszont gondolom te is tudod.


By
gattaga

Túlélő # 2011.01.17. 11:40

Szép napot mindenkinek.Ismét felteszem a kérdésem,hátha olvassa valaki,aki tud ebben segíteni.

Tud valaki segíteni abban a kérdésben,ha 56% rokkant vagyok de rehabilitálhatónak ítélnek (16hónapja küzdünk)akkor a rehab járadékot is megkapom visszamenőleg.Azt tudom,hogy a rokkantnyugdíj jár visszamenőleg is,de a rehabbal nem tudom mi a helyzet???Sehol nem találok rá választ.Még nincs vége a peremnek,csak előrelátó vagyok.Köszönöm.

liza56 # 2011.01.17. 11:56

Túlélő
Mivel nem fogadtad el a rehabjárulékot igy a nyugdíjadért küzdesz és ha megnyered meg kapod az elmaradt nyugdíjad összegét, ha nem akkor rehabjárulékot kapsz visszamenőleg is mert jogod van fellebezni.Nem károsulhatsz!

gades # 2011.01.17. 13:15

Sajnos én semmilyen munkát nem tudok vállalni.Felvetődik a kérdés bennem ,hogy a hamis orvosi alkalmassági vizsgálat után dolgozót valami baj éri akkor ki a felelős?Meghurcolják az orvost? Vagy mindent megint a betegre hárítanak?

kázmér58 # 2011.01.17. 14:00

Túlélő:liza56 nak igaza van. A nászom is ebben a cipőben járt.(10 hónapig nem kapott pénzt mert nem fogadta el a rehab járadékot. Igazságügyi szakértő végül is . Nem rehabilitálhatónak minősítette.Így visszamenőleg meg kapta most januárban a pénzt. Ha rehabilitálhatónak minősítették volna akkor is megkapta volna visszamenőleg. De csak 2 évig kapta volna a nyugdíj 120% át

Túlélő # 2011.01.17. 14:36

liza56 és kázmér 58!
Köszönöm a válaszokat,kicsit megnyugodtam.További szép napot,nincs más hátra,mint várni és várni és várni....nem kapkodják el a dolgokat.Azt hittem lesz 3.tárgyalás és ítélet is,de nem.Majd ha egyszer vége lez,megírom az eredményt.Kb március-áprilisra saccolom.Májusban lesz 2 éve,hogy harcolunk.Lehet a kihalásra mennek.Ezt az örömet nem adom meg nekik.

steffi # 2011.01.17. 15:45

Tisztelt fórumozók!

52 éves nő vagyok, 21 évig voltam rokkant nyugdíjas/amit az OB folyamatosan felülvizsgált/ és most az orvos bizottság gyógyultnak minősített.
Krónikus betegségben szenvedek a mai napig is folyamatos gyógyszerkezelések alatt állok.Nemigazán értem,hogy orvosok hogy lehetnek abban partnerek,hogy beteg embereket egyik napról a másikra utcára tegyenek.
Valószínű az orvosi esküjük nem erről szólt.
Várom azt a pillanatot amikor majd felelősségre vonják őket gondatlanság miatt.Nem hiszem, hogy ISTENT kellene
nekik játszani.
Még csak rehabilitációt sem ajánlottak fel, habár a papíromon feltüntették a nevüket,de még csak az árnyékukkal sem találkoztam.Nemigazán tudom mi tévő legyek.

liza56 # 2011.01.17. 15:47

Túlélő
Mikor volt az utolsó tárgyalás? Mert ha elmúlt 60- nap is telefonálj a nyugdíjfolyositóba és lehet érdeklődni a törzsszámra hivatkozva meg tudják mondani az eredményt. Én is két hónap után telefonáltam, nagyon rendesek voltak.

wiwienn # 2011.01.17. 18:38

Szép estét!

Mikor ilyeneket olvasok......érthető miért borul ki a beteg ember! A II. fok.betegeket kell kivizsgálni, mert én szerintem III.fok.-ban tényleg több a beteg! Aki beteg nem bir dolgozni!!!SZERINTEM!!!ÖRÜL,HOGY VAN FÁJDALOM NÉLKÜLI ÓRÁI!!

olvasni való ha érdekel valakit!
http://www.origo.hu/…jreform.html

Túlélő # 2011.01.17. 18:51

liza
szeptemberber14 volt a 2.tárgyalás,már voltam igszakértőnél,az is nekem adott igazat.Pénteken kaptam egy levelet a bíróságtól,hogy továbbküldik a papírjaimat a megyei igszakértői intézetbe. ott majd eldöntik,hogy csak a papírjaimat nézik meg,vagy rám is kíváncsiak.Ez oda-vissza 2x30 nap minimum.Ez van.Nem tudok mit csinálni.Várok.És valóban nem tudok dolgozni.Ez van.

liza56 # 2011.01.17. 19:31

Túlélő

Nekem is azért tartott két hónapig mert tovább küldte az orvos szakértői bizottság még egy szakértőhöz és utána mikor már eltelt két hónap már nagyon ideges voltam hogy elkeveredet a papírom és felhívtam megkérdezni,
Én sem tudok dolgozni, így át érzem a helyzeted.
2009-ben voltam vissza híva, ahol 80%.kot vagy pontot nem tudom pontosan hogy mit mondott a doki nő, a társának én ezt kint hallódtam míg öltőztem és hogy nem vagyok rehabilitálható, ebből lettem 60%-os
a szakértői vélemény alapján a másik bizottságnál /nem hívtak be/
de viszont végleges aminek őrütem, de már tudom hogy kár volt mert így is vissza hívhatnak.

steffi # 2011.01.17. 19:48

Ferife

Beadtam a fellebezésemet és megyek II.fokra.
Nem sok reményt fűzök hozzá,talán csak annyit, hogy lesz ott egy olyan orvos akinek megszólal a lelkiismerete, és húsz év után nem piszkit bele a saját fészkébe

steffi # 2011.01.17. 19:51

Ferife

Köszönöm a tanácsodat, sajnos csak a fellebezés marad, mert jó ismerős nincs.

steffi # 2011.01.17. 20:32

Ferife

Nekem 67%-ról levette két éve 55%-ra most az utolsó
felülvizsgálaton pedig 35%-re.
Úgy gondolják a nagy tudású OB orvosai, hogy ami az elmúlt 30 évben nem gyógyult meg, az a kor előrehaladtával elmúlt, csoda történt.
Az a borzasztó az egészben, hogy az elmúlt 30 évben több tucat szakorvos betege voltam, és jelen pillanatban is vagyok és ezt senki nem sérelmezi, hogy szakorvosok véleményét miért bírálhatja felül az éppen aktuális OB orvos aki nem is ezen a szakterületen dolgozott.

Veronika13 # 2011.01.17. 21:10

ferife # 2011.01.17. 21:10

Igen,Én is így jártam másodfokon.Az eredő betegséget vette le 20%-ra,ami elsőfokon 40% volt.És a BNO kódok felsorolásából már ki is hagyta.Pedig minden problémám abból gyökerezik.Egyébként 60 fölött lett volna,így alig túl a 40-en.
Ami felháborít,pont ma hallottam.52%! Ok:
huzamos ideje dohányzik,emiatt szívritmusproblémái,nehézlégzése van,időnként szédül, fáj a dereka,dolgozni nem tud.Nagyvonalakban.Egyszerűen nem hiszem el!Ilyen valóban van?
A dohányzó, az rokkantnyugdíjas elvégre nem tehet róla?A mai napig dohányzik,tehát állapota javulni nem fog.(egyébként napi 12 órát lehúz a munkában-"okosan"-)
Aki meg "szerzett " egy daganatos betegséget,kemo sugár után gyógyult,merthogy küzdött ám keményen,igaz kisérik azóta is a mellékhatások,de túlélte.Ez van.

jácintka # 2011.01.18. 07:31

Veronika13 és mindenki más ki nem bagó és pia miatt lett beteg és munka képtelen.
Tudjuk nagyobb a " becsülete" egy iszákos cigi rágónak az ORSZI" orvosai " előtt , mint aki a munkája miatt lett beteg !
Életemben nem dohányoztam és az alkohol fogyasztásom csekély mértéke miatt már rég tönkre ment volna a bor és egyébb alkoholal kapcsoltos cég.
Nem most ismertük fel , hogy az ORSZI igen csak pátyolgatja az alkohol és bagó miatt az egészségüket önként romba döntő "betegeket".
Én nem tudok másra gondolni saját magukból indulnak ki !

ozzy62 # 2011.01.18. 09:42

Icus 63

Részleges amputácio és csontra terjedő pneumorf szarkoma.

icus 63 # 2011.01.18. 10:12

ozzy62

Nagyon elkeserítettél a betegségeiddel,mert azt hittem hogy akinek van egy súlyos alapbetegsége azt nem minősítik le. Ezt a fórumot figyelve eldöntöttem, hogy ha lejár a rehabjáradékunk,vagy valamilyen oknál fogva hamarabb visszahívják a férjemet mi is harcolni fogunk. Most elfogadtuk a járadékot, de ha gyógyultnak minősítik, olyan betegségekkel amik ténylegesen meg vannak akkor harc lesz. Itt látom ugyan,hogy milyen nehéz, de szerintem nem szabad hagyni magunkat. Az én férjem évekig dolgozott a cukorbetegségével, a gerincsérvével ez egy olyan cégnél ahol tolerálták a betegségét.A kálváriánk 2004-ben kezdődött, amikor a cég feloszlott. Akkor javasolta a házi orvos, hogy mennyen el táppénzre és próbálja meg a leszázalékolást. A passzív táppénz után volt munkanélküli is ameddig lehetett, de állást sehol nem kapott. 2006-ban kapott 50 %-ot elsőre, akkor azt mondták fellebbezzünk, mert a betegségei alapján lehet 67 %-is. A férjem azt mondta olyan megalázóan bántak vele a bizottságnál, ő nem vállalja a további cirkuszt.2007-ben sikerült egy udvarosi állást szereznie, így amikor 2008-ban felülvizsgálták megkapta a nyugdíjhoz szükséges 52 %-ot.A következő felülvizsgálaton 2010-ben 58 % lett, de rehabilitálható, most itt tartunk. A jelenlegi helyzet alapján jobb lett volna 2006-ban harcolni a nagyobb százalékért, mert lehet hogy véglegesre is megadták volna. Na de késő bánat. Most pedig várjuk, hogy mit döntenek a sorsunk felől a NAGYOK .

merleg23 # 2011.01.18. 11:38

2007.december.31. előtt már rendszeres szociális járadékos esetében a keresetkorlátozást kitolták 2010.december. 31.-ig. Várható-e
,hogy ezt az időpontot kitolják még 2011. végéig,esetleg még tovább,vagy mostmár ez évben belép rájuk nézve is a keresetkorlát.

Jurisz # 2011.01.18. 11:48

Akkor álljon itt egy roppant érdekes legfelsőbb bírósági itélet és el lehet rajta tűnődni, majd érdekes következtetésekre lehet jutni:

A felperes üzemi baleset következtében elveszítette bal lába nagyujját, amelynek következtében munkaképesség-csökkenését a szakvéleményében az elsőfokú orvosi bizottság 26 %-ban állapította meg azzal, hogy a felperes állapotában változás nem várható, munkaképesség-csökkenése végleges. A felperes részére az alperes baleseti járadékot folyósított.
A felperes ezt követően rokkantsági nyugdíj megállapítását kérte. Az ezzel kapcsolatos eljárás során munkaképesség-csökkenését a másodfokú orvosi bizottság 40 %-ban, üzemi balesetből eredően viszont csak 10 %-ban állapította meg. Ezért baleseti rokkantsági járadéka megszüntetése iránt intézkedett az alperes.

A felperes keresetet nyújtott be az elsőfokú bírósághoz, kérve a munkaképesség-csökkenésével kapcsolatos közigazgatási határozat felülvizsgálatát. Az alperes az elsőfokú bírósági eljárás alatt felülvizsgálta határozatát, de változatlanul a baleseti járadék megszüntetése iránt intézkedett, csupán annak dátumát módosította.

Az elsőfokú bíróság igazságügyi orvosszakértői véleményt szerzett be az elsőfokú eljárásban. Az orvosszakértő véleménye szerint a felperes egészségi állapota nem változott, és nem is változhatott. A korábban megállapított 26 %-os baleseti munkaképesség-csökkenést azért mérsékelték 10 %-ra, mert a szakmai irányelvek megváltoztak, és a megváltozott irányelvek alapján a felperes munkaképesség-csökkenése nagylábujjának elvesztése miatt már csak 10 %-ban határozható meg. Az elsőfokú bíróság az orvosszakértői véleményre alapozva a felperes keresetét elutasította.

A felperes fellebbezést nyújtott be az elsőfokú bíróság ítélete ellen. A megyei bíróság a fellebbezésnek helyt adott, az elsőfokú bíróság ítéletét megváltoztatta, az alperes határozatát hatályon kívül helyezte, és megállapította, hogy a felperes baleseti eredetű munkaképesség-csökkenése 26%-os, amely állapot végleges. A másodfokú bíróság ítéletében kifejtett jogi álláspontja szerint a felperes munkaképesség-csökkenését korábban még véglegesnek minősítette az Orvosszakértői Bizottság, az alperes egyetlen ízben sem kezdeményezte a felperes egészségi állapotának felülvizsgálatát. Az időközben megváltozott módszertani irányelvek alapján megállapított munkaképesség-csökkenés minősítése nem lehet a felperes egészségi állapotára kihatással. A felperes korábban - végleges jelleggel - megállapított munkaképesség-csökkenésének mértéke a később bevezetett módszertani irányelvek alapján nem változhat.

Az alperes TB. Igazgatóság felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a jogerős másodfokú ítélet ellen. A felülvizsgálati kérelemben kifejtettek szerint jogszabálysértő a másodfokú bíróság ítélete, mivel az figyelmen kívül hagyta a társadalombiztosításról szóló törvény rendelkezéseit.

A felperes a felülvizsgálati kérelemre előterjesztett ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában fenntartását kérte. A korábban megállapított munkaképesség-csökkenése végleges, abban semmiféle kedvező változás természetszerűleg nem állhat be. A korábban hatályos jogszabályok szerint történt baleseti járadékának megállapítása, szerzett jogát semmisíti meg az alperes intézkedése.

A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárás során megállapította, hogy a jogerős ítélet törvényes és megalapozott.
Az alperes által hivatkozott szakmai módszertani irányelvek az állami irányítás egyéb jogi eszközének minősülnek, és mint ilyenek, a jogalkotási törvény hatálya alá tartoznak. A jogalkotási törvény rendelkezései szerint visszamenőleges hatállyal kötelezettséget nem lehet megállapítani, azaz a visszamenőleges rendelkezésekkel a korábban már megszerzett jogosultságot nem lehet megvonni. A felperes egészségi állapotában bekövetkezett változás, amely végleges egészségromlást okozott, később nem változtatható meg a felperesre vonatkozóan kedvezőtlen eredménnyel.