Rokkantsági nyugdíj kontra rehabilitációs járadék


Jancsika56 # 2010.07.28. 08:15

Ez nem titkos a főigazgató helyettesnek (Forgó Györgyné) kell címezni amit, írsz.
Ez nem is lehet titkos.
orszi@orszi.hu

jácintka # 2010.07.28. 08:24

Ehhez mit szolna Forgóné ?

Az ország legerősebb rokkantnyugdíjasa
Szerző: zero - 2010.07.19. 10:45

Íme Nick Árpád (Iron Jaw), Guinness rekorder erőművész, hazánk és a világ egyik legerősebb embere.
57 éves.

Négyszeres Guinness rekorder:

  • 1997-ben Balatonfüreden egy 234 tonnás katamarán hajót 11 méterre.
  • 2002-ben egy Boeing 737-es, 60 tonnás repülőgépet.
  • 2004-ben egy 309 tonnás komphajót.
  • 2010-ben 100 embert hintókon foggal húzott el.

"Igazi példaképe egy egész sportolói generációnak.
Ma is aktív médiaszereplő, csupaszív ember
A Drogmentes Magyarországért Mozgalom védnöke." - írják.

És rokkantnyugdíjas.

Nézzünk egy példát, mire is képes egy rokkantnyugdíjas ma Magyarországon:

Árpi helyében a postást, aki hozza a rokkantnyugdíjat, minden hónapban egy hasonló produkcióval szórakoztatnám ...

Nick Árpi hivatalosan rokkantnyugdíjas, évekkel ezelőtt leszázalékolták gyenge szíve miatt.

"A hetvenezer forintos rokkantnyugdíj mellé nagy segítség volt a néhány tízezer forint, amit egy-egy show után kaptam. Ám jóval többször mentem iskolák, óvodák, állatotthonok és nyugdíjasklubok javára jótékonysági célból szórakoztatni, csupán tapsért, mosolyért. Elmondhatom, hogy nem csak a pénzért vállaltam a fellépéseket, lelkileg is szükségem volt a közönség szeretetére." - nyilatkozta Árpi a Blikknek.

Az erőember a Blikknek elmondta: nem érzi úgy, hogy jogosulatlanul vagy etikátlanul venné igénybe az állami támogatást, állítja: tényleg beteg. Úgy véli, nem az ő szégyene, hogy a kevés rokkantnyugdíja mellé kénytelen volt haknikat vállalni egészsége kockáztatása árán is. Ráadásul gyakran vállal jótékonysági fellépéseket óvodák, állatotthonok javára.

Mindjárt elsírom magam, szívfacsaró egy történet, ahogy a gyenge szívű óriás az óvódásoknak nyomja a haknit, az élete árán is. Meg az árva kutyusoknak. Vagy a kutyusok javára

jácintka # 2010.07.28. 08:28

forgogy@orszi.hu

Én elküldöm a kis írásomat a hölgynek még ma.

jácintka # 2010.07.28. 09:25

az alábbi email cim nem jó
orszi@orszi.hu a jó

jácintka # 2010.07.28. 09:31

Nem lehet a munkanélküliség problémáját az emberek leszázalékolásával megoldani. Magyarországon azonban évtizedek óta ez történik. Az elmúlt évek szemléletváltása hozott némi eredményt, valamelyest csökkent a rokkantosítási nyugdíjat igénylők száma.
Peredi Ágnes| Népszabadság| 2010. július 27. |5 komment

Akit lehet, azt rehabilitálják
Népszabadság - Bánhalmi János

  • Nem a munkaképesség csökkenését, hanem a megmaradt munkaképesség lehetőségét vizsgáljuk, vagyis az egészségkárosodás mértékét, a szakmai munkaképességet és a rehabilitálhatóságot – foglalta össze a rokkant nyugdíjazás szemléletbeli lényegét Forgó Györgyné, az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet (ORSZI) főigazgató-helyettese. – A rokkantsági nyugdíjasok igen magas száma azzal függ össze, hogy a munkanélküliség elől sokan ebbe a körbe menekültek, élve azokkal az előnyökkel is, amelyek a rokkantsági nyugdíjasokat illetik meg. De nem lehet a munkanélküliség gondját a rokkantosítással megoldani. Az a cél, hogy annak az embernek, aki egészségkárosodása mellett képes dolgozni, vagy a rehabilitációs ellátások révén alkalmassá tehető a munkavégzésre, minden segítséget megkapjon az újrafoglalkoztatáshoz.

Ezt a célt szolgálja a 2007 júniusában elfogadott rehabilitációs járadékról szóló törvény is – mondta a főigazgató-helyettes. A 2008 elejétől bevezetett minősítési rendszer nemcsak az elveszett, hanem a megmaradt szakmai munkaképességet is vizsgálja. A cél az, hogy azok, akik jó eséllyel rehabilitálhatóak, a rehabilitációs járadék rendszerébe kerüljenek, s valamilyen formában ismét dolgozhassanak. Rokkantsági nyugdíjat vagy rokkantsági járadékot azok kapjanak, akik egyáltalán nem képesek dolgozni. Annál is inkább, mert Magyarországon igen alacsony, 10 százalékos legális foglalkoztatási arány jellemző a megváltozott munkaképességűek és fogyatékosok körében. Ez más országokban 30–50 százalék.

Ugyanakkor a becslések sze rint a rokkantsági nyugdíjasok 30–40 százaléka dolgozik az illegális gazdaságban vagy különböző vállalkozásokban. Ez a helyzet indokolta, hogy 2008. január 1-jétől átalakították a megváltozott munkaképességűek és egészségkárosodottak ellátó rendszerét.
HIRDETÉS

Ma 420 ezer nyugdíjkorhatár alatti személy részesül rokkantsági nyugdíjban, de az új igénylők száma némileg csökkenő tendenciát mutat. Az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet a munkaképesség-csökkenés helyett az össz-szervezeti egészségkárosodást vizsgálja. A 80 százalékot elérő vagy az azt meghaladó össz-szervezeti egészségkárosodás megfelel a korábbi rendszerbeli 100 százalékos munkaképesség-csökkenésnek. A jelenlegi 50 százalékos vagy az ennél súlyosabb fokú össz-szervezeti egészségkárosodás a korábbi 67 százalékos vagy ezt meghaladó általános munkaképesség-csökkenésnek felel meg. A közepes mértékű 25-40 százalékos össz-szervezeti egészségkárosodás megfelel a korábbi 30–50 százalékos általános munkaképesség-csökkenésnek. Lényegében – ezekkel a fogalmi eltérésekkel a – megmaradt a rokkantsági nyugdíj korábbi három csoportja.

Azok, akiknek esélyük van az újrafoglalkoztatásra, komplex rehabilitációs eljárás keretében – negyedik ellátási csoportként – rehabilitációs járadékra jogosultak. Ez az ellátási forma az érintettek munkavégző képességének helyreállítását és a munkaerőpiacra való visszatérését segíti.

Rehabilitációs járadékot az kaphat, aki 50–79 százalékos egészségkárosodást szenvedett, és ezzel összefüggésben foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas, és kereső tevékenységet nem folytat, vagy a keresete legalább 30 százalékkal alacsonyabb a megelőző négy hónap átlagánál, és rehabilitálható, és az életkora szerint szükséges szolgálati időt megszerezte. A járadék 3 évre folyósítható, összege megegyezik a III. csoportos rokkantsági nyugdíj öszszegének a 120 százalékával és a legkisebb összege azonos a mindenkori öregségi nyugdíj minimum 120 százalékával.

Annak, aki rehabilitációs járadékra jogosult, a rehabilitáció sikeres megvalósítása érdekében együtt kell működnie a munkaügyi kirendeltséggel és 30 nap alatt rehabilitációs megállapodást kell kötnie. A megállapodás arról szól, hogy az ellátásban részesülő mit tesz azért, hogy ismét munkába tudjon állni, illetve hogy ehhez milyen állami segítséget kap. Természetesen, ha a korábbi járadékosnak az egészségi állapota tartósan romlik, az ismételt felülvizsgálat után rokkantsági nyugellátást állapíthatnak meg számára. Továbbra is fennmaradtak a megváltozott munkaképességűek szociális ellátásai (a rendszeres szociális járadék, az átmeneti járadék, a rokkantsági járadék). Ilyen ellátásban Magyarországon több mint 200 ezer személy részesül.

jácintka # 2010.07.28. 09:36

Nem lehet a munkanélküliség problémáját az emberek leszázalékolásával megoldani. Magyarországon azonban évtizedek óta ez történik. Az elmúlt évek szemléletváltása hozott némi eredményt, valamelyest csökkent a rokkantosítási nyugdíjat igénylők száma.
Peredi Ágnes| Népszabadság| 2010. július 27. |5 komment

Akit lehet, azt rehabilitálják
Népszabadság - Bánhalmi János

  • Nem a munkaképesség csökkenését, hanem a megmaradt munkaképesség lehetőségét vizsgáljuk, vagyis az egészségkárosodás mértékét, a szakmai munkaképességet és a rehabilitálhatóságot – foglalta össze a rokkant nyugdíjazás szemléletbeli lényegét Forgó Györgyné, az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet (ORSZI) főigazgató-helyettese. – A rokkantsági nyugdíjasok igen magas száma azzal függ össze, hogy a munkanélküliség elől sokan ebbe a körbe menekültek, élve azokkal az előnyökkel is, amelyek a rokkantsági nyugdíjasokat illetik meg. De nem lehet a munkanélküliség gondját a rokkantosítással megoldani. Az a cél, hogy annak az embernek, aki egészségkárosodása mellett képes dolgozni, vagy a rehabilitációs ellátások révén alkalmassá tehető a munkavégzésre, minden segítséget megkapjon az újrafoglalkoztatáshoz.

Ezt a célt szolgálja a 2007 júniusában elfogadott rehabilitációs járadékról szóló törvény is – mondta a főigazgató-helyettes. A 2008 elejétől bevezetett minősítési rendszer nemcsak az elveszett, hanem a megmaradt szakmai munkaképességet is vizsgálja. A cél az, hogy azok, akik jó eséllyel rehabilitálhatóak, a rehabilitációs járadék rendszerébe kerüljenek, s valamilyen formában ismét dolgozhassanak. Rokkantsági nyugdíjat vagy rokkantsági járadékot azok kapjanak, akik egyáltalán nem képesek dolgozni. Annál is inkább, mert Magyarországon igen alacsony, 10 százalékos legális foglalkoztatási arány jellemző a megváltozott munkaképességűek és fogyatékosok körében. Ez más országokban 30–50 százalék.

Ugyanakkor a becslések sze rint a rokkantsági nyugdíjasok 30–40 százaléka dolgozik az illegális gazdaságban vagy különböző vállalkozásokban. Ez a helyzet indokolta, hogy 2008. január 1-jétől átalakították a megváltozott munkaképességűek és egészségkárosodottak ellátó rendszerét.
HIRDETÉS

Ma 420 ezer nyugdíjkorhatár alatti személy részesül rokkantsági nyugdíjban, de az új igénylők száma némileg csökkenő tendenciát mutat. Az Országos Rehabilitációs és Szociális Szakértői Intézet a munkaképesség-csökkenés helyett az össz-szervezeti egészségkárosodást vizsgálja. A 80 százalékot elérő vagy az azt meghaladó össz-szervezeti egészségkárosodás megfelel a korábbi rendszerbeli 100 százalékos munkaképesség-csökkenésnek. A jelenlegi 50 százalékos vagy az ennél súlyosabb fokú össz-szervezeti egészségkárosodás a korábbi 67 százalékos vagy ezt meghaladó általános munkaképesség-csökkenésnek felel meg. A közepes mértékű 25-40 százalékos össz-szervezeti egészségkárosodás megfelel a korábbi 30–50 százalékos általános munkaképesség-csökkenésnek. Lényegében – ezekkel a fogalmi eltérésekkel a – megmaradt a rokkantsági nyugdíj korábbi három csoportja.

Azok, akiknek esélyük van az újrafoglalkoztatásra, komplex rehabilitációs eljárás keretében – negyedik ellátási csoportként – rehabilitációs járadékra jogosultak. Ez az ellátási forma az érintettek munkavégző képességének helyreállítását és a munkaerőpiacra való visszatérését segíti.

Rehabilitációs járadékot az kaphat, aki 50–79 százalékos egészségkárosodást szenvedett, és ezzel összefüggésben foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas, és kereső tevékenységet nem folytat, vagy a keresete legalább 30 százalékkal alacsonyabb a megelőző négy hónap átlagánál, és rehabilitálható, és az életkora szerint szükséges szolgálati időt megszerezte. A járadék 3 évre folyósítható, összege megegyezik a III. csoportos rokkantsági nyugdíj öszszegének a 120 százalékával és a legkisebb összege azonos a mindenkori öregségi nyugdíj minimum 120 százalékával.

Annak, aki rehabilitációs járadékra jogosult, a rehabilitáció sikeres megvalósítása érdekében együtt kell működnie a munkaügyi kirendeltséggel és 30 nap alatt rehabilitációs megállapodást kell kötnie. A megállapodás arról szól, hogy az ellátásban részesülő mit tesz azért, hogy ismét munkába tudjon állni, illetve hogy ehhez milyen állami segítséget kap. Természetesen, ha a korábbi járadékosnak az egészségi állapota tartósan romlik, az ismételt felülvizsgálat után rokkantsági nyugellátást állapíthatnak meg számára. Továbbra is fennmaradtak a megváltozott munkaképességűek szociális ellátásai (a rendszeres szociális járadék, az átmeneti járadék, a rokkantsági járadék). Ilyen ellátásban Magyarországon több mint 200 ezer személy részesül.

hokiss # 2010.08.05. 09:23

Újabb bejegyzés letíltva? Máskor naponta írnak a gondolom,igazukat kereső BETEGEK!!!


hokiss

Veci # 2010.08.05. 09:29

hokiss
Miről írsz? Valami bejegyzésed letiltottok? Kik? Ilyen a moderálásról nem olvastam itt, de lehet, hogy a beírásaim nem moderálásra "ítéltek". Meglepett a beírásod, én vagyok tájékozatlan.


Üdvözlettel Veci

hokiss # 2010.08.05. 12:42

Ugyan ,akkor semmi probléma. Csak régen nem volt bejegyzés. ennyi,bocs


hokiss

gattaga # 2010.08.06. 09:07

Gondoltam megosztom az elmúlt nap/ok idevonatkozó eseményeit ill. tapasztalatait, márcsak azért is,hogy "életben" legyen a topik.
A rehabilitációs mentort az elmult hónapban nem értem el telefonon,de ma sikerült.Egyeztetni kell az időpontot a legközelebbi találkához,mivel ez tartja életben a rehab.járadék jogosságát!Mivel műtétre kell mennem,és utánna még a kezelések eltartanak egy darabig, a mentor is szabadságon lessz, így kitolódik a találkozási időpont Szeptemberre.Mi lessz az Augusztusi hónappal ?,kérdeztem,mire azt válaszolta: Utólag is lehet rendezni a dolgot,főleg ha "aktívnak" látja a delikvenst ( mármint orvosi szempontból aktív :-) )így az időpontokban meglehet egyezni a mentorral.
A munkaügyi központ személyi ügyintézőjével is ma sikerült felvenni a kapcsolatot,hiszen ebben a hónapban kellene jelentkezni oda is. Szintén időpont egyeztetés lett volna a megkeresés tárgya,de mivel közöltem a műtét tényét, már jött is a "felmentő" válasz: A mentorral tartott kapcsolat alapja az ellátásnak és Ő a mentoron keresztűl értesül az ellátottakat érintő bármilyen változásokról.
Tehát ez sem "sürgős" intéznivaló a részünkről,főleg ha baja van az embernek.Kitértem még a kiskönyvbe való orvosi igazolások elutasítására is.Ő is szembesült ezekkel a tényekkel,orvosa ill. intézmény válogatja,hogy bejegyzi vagy nem a tényállás időpontját.Majd a legközelebbi találkozáskor vigyem magammal az orvosi papírokat és addigra eldöntik,hogy miképpen lesznek bevezetve az igazolási dátumok a helyükre.
Szóval mint előző hozzászólásaimban is említettem,szinte a mentoron és a rehab. ügyintézőtől függ az ember további sorsa,mikor újból a bizottság elé kerül.A részemről eddig csak pozitív hozzáállást tapasztaltam.

By
gattaga


By
gattaga

rövidlátó # 2010.08.06. 10:00

Sziasztok!
Gondoltam meg osztom én is történetemet.
1997ben rokkantottak le rövidlátásomból adódóan. Akkor meg kaptam a 67% ot. Folyamatosan kellett mennem az orszihoz. Közben még halmozódott egészségkárosodásom. Magasvérnyomás, agyérgörcs és hasonló "finomságok". Gyermekeimet egyedül neveltem. Igyekeztem mindig minden jogszabájt betartani. Mivel a nyugdíjam kevés volt így igyekeztem mindig valami munkát találni. Ez nem is okozott problémát. Míg nem tavaly 2009ben ismételt felülvizsgálat várt rám. Előtte sajnos egy hirtelen mozdulattól hátsófali üvegtesti leválás történt szememben. Amitől nagyon romlott a látásom. De ez a felül vizsgáló orvost nem igazán érdekelte. Rehabilitálhatónak minősitettek. Én kis naív ezt el is fogadtam. Azóta is bánom!!!!
Innét kezdődött a mizéria. Kapcsolatfelvétel a munkaügyiközpont rehabos csoportjával....akikről kiderült alig tudják mi is a dolguk. Én pont ebben az időpontban váltottam munkahelyet. Mivel a látásromlást komolyan kellett vennem és olyan munkát kerestem ahol talán nem érhet baleset...Pont jött egy kedvező lehetőség.Pont ez időben folyt a rehabjáradékom megállapítása. Én mikor beadtam a kérvényeket, és mikor felülviszgálaton voltam. Közöltem, hogy dolgozom és munkahelyváltára van kilátásom. Azt mondták ez nem probléma, nyugodtan dolgozhatok.
Erre kb 1 hónapja kapok az ONYFtól egy levelet mejben az áll, hogy rehabjáradékomat felülvizsgálták és 5 napom van arra, hogy bele nézzek.Azonnal hívtam az intézetet. Ott közölték, hogy sajnos az ügyintézőm elment 2 hét szabadságra. Heléyettese volt oly kedves és megkereste kartonomat. Közölte velem ugy látja nagy baj van. Vissza akarják vonni rehabjáradékom és még büntetés is várható. Mivel dolgoztam abban az időpontban és ezt nem lett volna szabad. De tenni semmit nem tud, megkell várnom míg az ügyintézöm vissza jön szabiról, ő majd mondja neki, hogy hívjon fel engem. 2 hét idegbaj....a bizonyos napon 10 óráig vártam hívást, mivel természetesen nem jött így telefonáltam. Közölte velem, hogy most jöttek rá, hogy munkaviszonyom volt és többet kerestem, mint amennyit kereshettem volna (45-46 e ft)Kérdem én: mindenki tudta, hogy dolgozom, béremről kellet vinnem igazolást. Akkor miért most veszik észre? És van joguk ahhoz, hogy 1 év elteltével kérjék számon és visszamenőleg visszaakarják füzettetni és még meg is akarnak büntetni...Közben én márciusban voltam náluk igazolást kérni arról, mennyit kereshetek rehabjáradékom mellet. Az ügyintéző még ugysem tudta kiszámolni, mint én az oldalra feltett kalkulátorral. Adott egy papirt amin semmi konkrétum nem állt. Majd kaptam levélben egy igazolást, hogy nettő 74500 ft bérjövedelmem lehet rehabjáradékom mellett. Én említettem most ezt az ügyintézőnak, hogy akkori jövedelmem ezt meg sem közelítette. Azt mondja akkor máskép számoltak még. És elismerte számukra is nagy nyüg ez a rehabos dolog. De az állam kénytelen volt bevezetni mivel UNIÓs pénzt kaptak rá és elkell költeni :) És sajnos még náluk nagyon kiforratlan ez és sok esetben azt sem tudják hogyan kell számolni.
Ez kész röhej :))))))) És engem akarnak büntetni aki igyekeztem mindig minden szabájt betartani. Most bepánikoltam. Elveszthetem járadékom, megszűnhet munkahelyem ( mivel csak azért vettek fel, mert kellet nekik egy csökkentmunkaképességű )és még fizethetek is?? Ez egy rémálom. Remélem hamarosan felébredek belőle...Most várom a határozatot mivel eddig csak szóban éretesítettek.Még sosem fellebeztem. Aztsem tudom hogyan kell :( De igyekszem megoldani, mint eddig mindent...
Jó hosszu lettem. Bocsi a helyesírási hibákért...ha valaki egyáltalán el olvassa regényemet :)
Szép napot Nektek!

icus 63 # 2010.08.10. 12:53

Kedves Gattaga !

Azt szeretném tőled kérdezni,hogy a mentor az hogyan kerül a képbe. Mi ugyanis a Munkaügyi Központtal tartjuk a kapcsolatot. Juniusban volt a párom,akkor az ügyintéző azt mondta próbáljon munkahelyet keresni, és majd decemberben jelentkezzen nála. Ő semmiféle mentorról nem tett említést nekünk. A hozzá nem értésük miatt nem szeretnénk bünhődni.

gattaga # 2010.08.11. 04:56

icus 63

Rehabilitációs szolgáltatások:

12. § (1) A kirendeltség a rehabilitációs megállapodásban és az annak mellékletét képező rehabilitációs tervben foglaltak végrehajtásának érdekében a megállapodás megkötésével egyidejűleg a járadékban részesülőnek rehabilitációs mentort (a továbbiakban: mentor) jelölhet ki.

(2) Kötelező a mentor kijelölése abban az esetben, ha

  1. a rehabilitációs járadékban részesülő azt kéri és a rehabilitációs terv alapvető rehabilitációs szükségletet kielégítő orvosi, illetve szociális szolgáltatást is megjelöl, vagy
  2. az 5. § (2) bekezdésében meghatározott konzultáció, vagy az 5. § (4) bekezdése szerint nyújtott rehabilitációs tanácsadás során ennek szükségessége megállapításra került.

5. § (1) A rehabilitációs járadékban részesülő személlyel a rehabilitációs megállapodást a regionális munkaügyi központnak a járadékban részesülő lakóhelye, illetve tartózkodási helye szerint illetékes kirendeltsége (a továbbiakban: kirendeltség) köti meg.

(2) Az Rjtv. 7. §-ának (3) bekezdésében meghatározott jelentkezését követően a rehabilitációs járadékban részesülővel a kirendeltség személyes konzultációt folytat a rehabilitációt érintő lényeges kérdésekről. A konzultáció során a rehabilitációs járadékban részesülő személlyel együttműködésben, véleményének figyelembevételével kell meghatározni a rehabilitáció konkrét irányát, a rehabilitációs szolgáltatások körét és elkészíteni a rehabilitációs megállapodás és a mellékletét képező rehabilitációs terv tervezetét.

(3) A (2) bekezdés szerinti konzultáció keretében a kirendeltség a rehabilitációs járadékban részesülőt tájékoztatja az irányadó jogszabályi rendelkezésekről, az őt megillető jogokról és az őt terhelő kötelezettségekről, a kötelezettségek elmulasztásának jogkövetkezményeiről és a regionális munkaügyi központ által nyújtott szolgáltatásokról is.

(4) Az együttműködési kötelezettség teljesítéséhez és a rehabilitációs megállapodás megkötéséhez szükséges részletes információkról a kirendeltség megkeresése alapján a regionális munkaügyi központ - a központi szervezete, illetve kirendeltség és szolgáltató központja útján - az általa nyújtott vagy támogatott munkaerő-piaci szolgáltatások (munkaerő-piaci és foglalkozási információ nyújtása, rehabilitációs tanácsadás) keretében tájékoztatást ad a rehabilitációs járadékban részesülőnek.

(5) A rehabilitációs járadékban részesülő a rehabilitációs megállapodás elkészítése során együttműködik a kirendeltséggel, részt vesz a rehabilitáció konkrét irányának meghatározásához szükséges foglalkozás-egészségügyi vizsgálatokban és igénybe veszi a megállapodás megkötését elősegítő rehabilitációs szolgáltatásokat.

Egyéb saját írást most mellőzök ( nem gondoltam volna,hogy az "egykezes írás" ilyen macerás,majdnem félkezest írtam :-) ).

A teljesség igénye nélül az elérhető jogszabály ahonnan kimásoltam:

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

By
gattaga


By
gattaga

baaze # 2010.08.11. 13:32

Tanácsot szeretnék kérni édesanyám ügyében.
Eddig 67%-on volt (rokkant nyugdíj),most rehabilitációs járulékra rakták.Betegségei alapján(gerincsérv,burger-jacob kór,raynaund-szindróma,csontritkulás stb)az orvos szerint rehabilitálható.Pontosabban a gépíró szerint,mert ő döntötte el,hogy mit írt be a gépbe.Az az orvos rakta ki,aki már a 80-as években a deviza keretért százalékolt le embereket.Az eddigi 61.000 ft nyugdíj 54.000 ft rehabilitációs járulék lett,és még ebből is levontak visszamenőleg járulékot így most 33.000 ft -ot kap.Hiába ment másod fokra ott azt mondták központilag ki van adva,hogy az ő korában(52 éves) ki kell rakni mindenkit.Még hogy nem lehet kevesebb,mint a nyugdíja!!!
Most mit tegyünk????

icus 63 # 2010.08.11. 13:37

Gattaga !

Köszönöm a válaszodat, majd utána nézek abban a paksamétában amit a párom kapott. Mégegyszer elolvasom, de én nem emlékszem semmiféle mentorra, csak az ügyintéző hölggyel kell a kapcsolatot tartanunk.

hokiss # 2010.08.17. 01:47

A törvényben tehát az van írva:"rehabilitációra senki nem kötelezhető,ez csak egy lehetőség"A gyakorlatban igenis kötelező! Számtalan,fórumon olvasható,hogy kényszerítenek betegeket! a rehabilitációra! Amennyiben nem fogadja el,visszaminősítik 50%-alá és "élhet" 27 000 Ft-ból! A párom pld. egyéb súlyos betegség mellett Chrón beteg is. Fellebezett a rehabilitéálhatóság ellen-a válasz:visszaminősítették 45%-ra! Hiába ment munkaügyi bíróságra,ott helybenhagyták a II. fokú "itéletet". A Chron betegségről tudni kell,hogy állandó hasmenéssel jár! Így betojva kellene menni rehabilitációra! Az ORSZIt ez nem érdekelte,a munkaügyi bíróságot szintén nem! Ráadásul a vizsgálatoknál 191/110-es vérnyomást is mértek,és még le is írták a jegyzőkönyvbe! Nem érdekli őket semmi,és senki ,a lényeg legyen helye a pénzt fizető állrokkantaknak!/ezt nem én mondom,írom,mert a végén még rágalmazásnak veszik/! Ezeket a tényeket a rokkantsági fórumokon el lehet olvasni,miként azt is,hogy a közismert erőművész,és a bűnöző ... testőre rokkantnyugdíjas a szivével,közben kamionokat,repülőgépeket mozgat meg a fogával húzva! Csak reménykedni lehet,hogy az új kormány,és az új igazságszolgáltatás,az ilyen eseteket kiszűri! Nem a valóban BETEG! embereket kellene évről-évre visszarendelni felülvizsgálatra/olyanokat is akik pld féllábuak,amputáltak stb. és olyanokat visszaminősíteni akik egész napjukat a Wc-n töltik hasmenés miatt! De olvasható a fórumokon frissen szívműtött betegek visszaminősítéséröl is! Ők nem erőművészek,csak egyszerű emberek!!!


hokiss

Veronika13 # 2010.08.20. 06:33

Leírom a problémámat,talán valaki tud tanácsot adni.
5 éve kerültem rokkant nyugdíjba,daganatos betegség következtében.Most voltam felülvizsgálaton,az 55%-ot levették 43-ra,úgy,hogy az előző felülvizsgálat óta + mozgásszervi problémám is lett.
Az alapproblémára leírta,hogy súlyos és kaptam rá 40%-ot,a mozgásszervire 5%-ot.Mivel párom halála miatt özvegyi nyugdíjas is voltam,teljesen kétségbe vagyok esve,van egy kiskorú gyermekem.
Van értelme fellebbezni?Hogyan?
Még lenne egy kérdésem.Az írják,munkavégzésre rehabilitáció nélkül nem vagyok alkalmas,azonban rehabilitációra nincs szükség.Nem értem.
Köszönöm.

marion # 2010.08.20. 07:20

Üdv. Mindenkinek.
Volna egy nagy kérdésem. Hol tudok utána nézni az leszázalékolási verziónak. Van egy ismerősöm most volt bizottságon 45°% kapót de nincs jövedelme hogyan lehet tovább intézni hogy legyen valami pénzforrása.
Én a régit tudtam hogyha az 50% nem tudtak megfelelő munkát biztosítani az egészségét figyelembe véve akkor kapót szoc, járadékot . Most viszont nem tudom mikor jogosult.
Tisztelettel köszönöm a segítséget előre is,Marion

Terike # 2010.08.20. 12:56

Üdvözletem Mindenkinek!

Nem tudja valaki megmondani mit jelent az a mondat, hogy rehabilitálható, de komplex intézményes rehabilitáció nem szükséges, mivel autoimmun , össz. szervezeti tünet eggyüttes áll fenn.
Köszönöm!

Jancsika56 # 2010.08.25. 04:29

„rehabilitálható, de komplex intézményes rehabilitáció nem szükséges,”
Szerintem azt jelenti, hogy beteg, vagy de a százalékod az kisebb, mint ami a rokkantnyugdíjhoz kell, ha van olyan hülye munkaadó, aki rehabilitációs munkát ad, az rehabilitál. Rehabilitációs munkára intézményesen nincs szükséged (nem kell, a munkaügyi központba menni a problémát saját magad old meg). Elnézést a durva fogalmazásért, de az utolsó pár forintodon vehetsz kötelet. Mivel munkát nem kapsz megélni 27e forintból nem, tudsz.

gattaga # 2010.08.25. 05:13

baaze

Esetleg a kapott határozatból eg pár sort értelmesen leírnál ide,mert az eddig közölt adatok szerint megszüntették a rokkantságot,illetve nem kapta meg a megfelelő %-ot ? Rehabilitációs Járadék és a járulék nem azonos.Visszamenőleg mit vontak le ? Az a 33 ezer Ft hogy jön ki ? Össz szervezeti károsodás hány %-os ?

Elnézést a megkésett válaszért,de gipszelt kézzel nem akartam ákom-bákom írást megejteni.

By
gattaga


By
gattaga

gattaga # 2010.08.25. 05:38

Veronika13

A fellebezésnek mindig van esélye,az más kérdés,hogy sikerként lehet-e elkönyvelni az eredményt.
Az I.fokú határozatot hozó nyugdíjbiztosítási szervhez.
15 napon belül lehet fellebbezni az elutasító határozat kézhez vételét követően.(elnézést a késedelmes válaszért)
Visszaolvasva pár hozzászólást,még annak sem adta meg a NYUFIG, akinek bírósági határozata volt !
Mivel a rehabilitációs járadék feltételeinek nem feleltél meg,így a rehabilitációra nincs szükség.

By
gattaga


By
gattaga

gattaga # 2010.08.25. 05:57

marion
Itt részletesen megtalálható a kért információ:

http://www.weborvos.hu/…neti/106320/

By
gattaga


By
gattaga

Terike # 2010.08.25. 13:31

Jancsika 56-nak.
Hálásan köszönöm a véleményedet a kérdésemre.Bírósági orvosszakértő 52%-ot adott, és azt írta, hogy rehabilitálható vagyok, de komplex intézményes rehabilitáció nem szükséges, mivel autoimmun beteg vagyok.
Akkor most se rokkant nyugdíj, se rehab járadék?

hokiss # 2010.08.25. 23:50

Terike! Amit írtak azt jelenti továbbra is rokkantnyugdíjas maradtál! Nekem az ORSZI adott ilyen szakvéleményt! Azonban munkaügyi bíróság után még várható ORSZI vagy NYF fellebezés. De avégén a bírósági döntés a mérvadó. Tehát nyugi,rokkantnyugdíjas vagy!


hokiss